У жовтні роботи у дачника стає помітно менше. Більшу частину врожаю зібрали ще наприкінці літа чи у вересні. Навіть ті, у кого є теплиця, у середині осені найчастіше закінчують вирощування овочів у закритому ґрунті. Проте жовтень в Україні може бути досить теплим місяцем, тож не можна сказати, що настав час тотального відпочинку.

На городі ще дозрівають деякі культури. На початку місяця збирають пізні сорти капусти білокачанної та брюссельської, гарбуз, топінамбур, селеру та редьку. А на спорожнілих грядках висівають під зиму моркву, садять цибулю та часник. Ті грядки, які будуть порожні взимку, потрібно належно підготувати. Зробити глибоке перекопування, внести добрива, де треба. Також осінь — час для обробки ділянки від бур'янів. Його можна обробити гербіцидами суцільної дії та не боятися, що препарат вплине на культурні рослини. Натомість навесні бур'яни не будуть заважати овочам, зелені та іншим культурам розвиватися.

У саду справ теж вистачає, бо у жовтні ще триває посадка саджанців дерев та чагарників. Лунки можна було заготовити ще попереднього місяця, а посадити саджанці зараз, вибравши погожий день. Деякі рослини, як актинідія, погано переносять обрізку навесні, тому її обрізають восени, коли закінчився рух соку, і рослина готується до зими.

Клумбу теж час підготувати до холодів. Багаторічні квіти обрізають та добре вкривають на зиму, щоб вони не загинули. На початку місяця висаджують цибулини тюльпанів. Газон цього місяця підстригають останній раз, підсівають насіння трави там, де є пусті ділянки, і повністю готують до зимівлі.

Хоча здається, що в жовтні нарешті можна відпочити і приділяти менше часу саду та городу, все ж таки зараз важливо максимально підготувати рослини до морозів. Осінні роботи спрямовані на те, щоб захистити рослини від підмерзання, а також активне зростання навесні. Щоб краще розпланувати всі роботи, які потрібно виконати, рекомендуємо скористатися місячним календарем городника та садівника на жовтень. Так у вас під рукою завжди буде план робіт на цілий місяць. За допомогою календаря ви заздалегідь знатимете, в які дні і який агроприйом проводити найкраще. А також дні, коли краще більше відпочивати та не чіпати рослини.

1 жовтня

Місяць знаходиться у Стрільці, а це означає, що настав найкращий час для збирання врожаю. На початку жовтня збирають пізні сорти капусти. Качани зрізають гострим ножем і виносять за межі городу. Огляньте їх: помітивши підгнилі ділянки, видаліть їх. Краще такі качани не закладати на зберігання. Якщо капуста підмерзла, зніміть укривне листя і підсушіть качани. Зібравши капусту, викопайте кореневу систему. 

Крім білокачанної капусти зараз збирають і брюссельську, редьку, селеру, гарбуз. Можна підсіяти насіння газонної трави, якщо за сезон утворилися пусті ділянки.

Не потрібно поки поливати рослини і робити обрізку. Такі роботи тільки зашкодять, оскільки рослини зараз дуже чутливі до пошкоджень.

2 жовтня

Оскільки Місяць переходить у Козерога, настають сприятливі дні у жовтні. Так, середина місяця — не вдалий час для посадок більшості культур, а ось посадити саджанці плодових — саме те. Садити саджанці краще у лунки, які підготували заздалегідь та удобрили. Робити це потрібно за 2-3 тижні до посадки, щоб ґрунт осів. Для осінньої посадки підходять всі типові нашій території культури: яблуні, груші, сливи, горіх. Багато садівників люблять вирощувати не лише плодові дерева та чагарники, а й декоративні. Тож можна посадити і каштан, липу, горобину.

Крім посадок восени важливо проводити обробку від шкідників та хвороб. Наприклад, після збирання врожаю зерняткових культур їх обробляють від зимуючих стадій шкідників і збудників хвороб. Для цього використовують препарат Захват Ойл (40 мл) та залізний купорос (500 г) на 10 л води. Захват Ойл — ад'ювант, який має інсектицидні властивості і підвищує ефективність засобів захисту рослин.

3 жовтня

Продовжуйте займатися тими самими справами, що і днем раніше. Саме в Козерозі добре садити багаторічні рослини, зокрема і чагарники з деревами. Вони довгі роки плодоноситимуть, розвинуть міцну кореневу систему і даватимуть смачні плоди.

Але й іншими справами також можна зайнятися. Ті дерева, які вже є на ділянці, слід підгодувати після активного плодоношення. Перед зимівлею рослинам потрібен фосфор і калій, але в жодному разі не азотні добрива.

Зібраний урожай потрібно перебрати та відправити у льох чи підвал. Перед цим відділіть плоди, які підуть на насіння, і складіть їх окремо. Небажано зараз чіпати коріння рослин.

4 жовтня

Досі підходящий період, щоб садити багаторічні культури в саду. Також можна пересадити в горщики кімнатні рослини, які ви висаджували на клумбу на літо.

Приділіть ще трохи часу деревам та чагарникам, які вже ростуть на ділянці. Їх бажано підгодувати на зиму, щоб вони успішно пережили холод і навесні знову активно почали рости. Внесення добрив можна поєднати з перекопуванням пристовбурних кіл. Вносити можна як органіку, так і мінеральні добрива. Норми залежать від стану ґрунту, культури та віку рослини.

Ще можна робити заготовки про запас. Якщо зібрали плоди пізніх сортів яблук чи груш, їх можна засушити чи приготувати соки.

5 жовтня

Як зазначається у місячному календарі городника на жовтень, у Водолії роботи з посадки чи пересадки треба припинити. Такі рослини вийдуть слабкими, часто хворітимуть і даватимуть низький урожай.

Тож радимо зайнятися спорожнілими грядками, яких зараз достатньо. Можна провести розпушування або перекопування ґрунту, розрівняти його, щоб ґрунт був готовий до підзимових посівів. Зайнятися грядками варто й у теплиці. У жовтні, якщо теплиця не опалюється, там уже нічого не росте, тож приміщення потрібно підготувати до зими.

Можливі обробки препаратами проти хвороб та шкідників. Так, після збирання врожаю винограду рослини можна обприскати проти зимуючих стадій збудників хвороб та шкідників препаратом Захват Ойл (40 мл) + залізний купорос (500 г) на 10 л води. Обробку слід проводити, якщо стоїть суха та безвітряна погода. Не забувайте і про засоби особистого захисту під час роботи з ЗЗР.

6 жовтня

Продовжуйте займатися порожніми грядками. Якщо зібрали врожай, саме час видалити всі рослинні рештки та винести їх за межі городу. На них можуть зимувати шкідники або перебувати спори грибка. Далі такі ділянки можна обробити гербіцидами суцільної дії. Вони допоможуть позбутися багаторічних бур'янів, які так докучають культурним рослинам навесні. У якості такого гербіциду радимо використовувати Антибур'ян. Препарат ефективний проти понад 300 видів бур'янів, не накопичується у ґрунті та не впливає на культури, які ви посієте на ділянці навесні. Пирій повзучий, берізка польова, вівсюг та інші види небезпечних бур'янів зникнуть після обприскування гербіцидом. Зазвичай у жовтні немає високих температур, отже обробку можна провести вдень. Важливо, щоб не було опадів та сильного вітру.

Також зараз можна викопати цибулини деяких квітів, які потрібно відправити, зберігатися в прохолодне темне місце. Так, зараз викопують цибулини гладіолусів, жоржин. Ті багаторічні квіти, які залишаються зимувати у відкритому ґрунті, варто ретельно вкрити для захисту від морозів.

7 жовтня

Риби – знак дуже родючий. Рослини, які посаджені під цим знаком, активно ростуть і плодоносять. Але восени врожай збирають, а не садять. Тому можна посіяти зелень, яку хотіли б виростити на підвіконні. Так, для посіву вибирайте насіння звичайної або кучерявої петрушки, кропу, шпинату. Ця зелень невибаглива у догляді, а у вас через деякий час на столі буде соковита та свіжа зелень до салатів та інших страв. Важливо лише забезпечити достатньо освітлення та дотримуватись температурного режиму.

За місячним календарем садівника на жовтень, у Рибах рослини можна поливати. Це особливо важливо, якщо літо та початок осені були дуже посушливими. Підзимовий полив не дає ґрунту швидко підмерзати, а значить і покращує умови зимівлі рослин.

Можна покосити газонну траву, якщо вона ще росте. Не забувайте, що на зиму потрібно залишати траву заввишки близько 8 см. Надто низько скошувати траву небажано.

8 жовтня

Продовжуйте сіяти зелень, яку хотіли б виростити вдома. Взимку це джерело вітамінів, яких так не вистачає в холодну пору. Також продовжуйте поливати та вносити добрива під багаторічники, які зимують у саду. Для цього можна використовувати органіку (наприклад, перегній) або мінеральні добрива на основі фосфору та калію.

Покосіть газонну траву і також підживіть її під зиму. Перед зимівлею газон потрібно добре вичесати від опалого листя і трави, яка віджила своє. Якщо листя залишити на газоні, під впливом осінніх дощів трава почне псуватися під листям. Здорове опале листя відправляйте на компост, а якщо дерева протягом сезону хворіли — краще знищіть.

9 жовтня

Овен — чудовий знак, у якому можна збирати врожай. У жовтні, наприклад, дозрівають гарбузи. Зрозуміти, коли потрібно збирати врожай гарбуза, можна за термінами дозрівання конкретного сорту, які вказані на упаковці насіння. Але якщо упаковка не збереглася, можна визначити стиглість гарбуза по шкірці — вона стає такого відтінку, який відповідає опису сорту. Також зрозуміти, що настав час збирати гарбузи, можна за плодоніжкою. Під час дозрівання вона твердіє, дерев’яніє і стає світлішою.

Не можна зараз проводити обрізання рослин, навіть кімнатних. Полив поки відкладіть, оскільки він може лише нашкодити. Підживлення теж не піде зараз на користь. Крім того, що Місяць у не дуже сприятливому знаку, зараз ще й Повня, тому роботи на ділянці мають бути мінімальними.

10 жовтня

Продовжуйте збирання врожаю тих культур, які ще плодоносять. Якщо є пізні сорти яблук і груш, настав час їх повністю зібрати і бажано знімати разом із плодоніжкою в суху погоду. Яблука і груші відразу переберіть, видаливши плоди, що підгнили. Ящики з плодами спочатку поставте у сараї, а потім перенесіть у сховище.

Можна побілити ягідні чагарники та плодові дерева. Для цього погода також має бути без опадів. Побілка захищатиме рослини до весни, якщо її не змиють дощі.

Стовбури молодих дерев краще обмотати ялиновим гіллям або купити в магазині спеціальну сітку захисну. Це вбереже рослини від гризунів, які люблять поласувати корою дерев взимку.

11 жовтня

Сприятливі дні для посадки саджанців у жовтні наступають у Тельці. Це підходящий знак для багаторічних культур. Вони спочатку зростатимуть повільно, але й плодоноситимуть довгі роки. У них добре розвивається коренева система та стебло, щоб утримувати велику кількість плодів. Тож якщо погода підходить, можна садити саджанці груші, сливи, шипшини, яблуні.

На користь зараз піде обрізка деяких рослин. Так, актинідія, наприклад, краще переносить осінню обрізку, ніж навесні. Видаліть зламані та сухі гілки. Зріжте лози, які плодоносили протягом трьох років і укоротіть вегетативні пагони.

Усі роботи, які проводитимете, не повинні пошкоджувати коріння рослин, оскільки воно чутливе зараз.

12 жовтня

Якщо всі саджанці посаджені, займіться багаторічними рослинами, які вже ростуть у саду. Їм потрібен вологозарядний полив та підживлення. Завдяки цьому рослини вдало перезимують та почнуть активно розвиватися з приходом тепла. Полив має бути рясним, на глибину 50-60 см, якщо середньодобова температура повітря знизилася до +5 °С. Якщо ж на вулиці ще досить тепло, з таким поливом треба почекати, щоб не почали розпускатися бруньки.

Можливі й обробки рослин проти захворювань. Наприклад, проти марсоніозу та бактеріального опіку волоського горіха в період опадання листя можна провести обробку препаратом Віоліс (20-30 мл на 8-10 л води) або препаратом Гарт (30 г на 10 л води).

Викопайте цибулинні квіти та займіться сортуванням цибулин. Здорові потрібно просушити та сховати у темне місце до весни. Ті багаторічні квіти, які зимують на клумбі, накрийте на зиму.

13 жовтня

Близнюки вважаються не найкращим знаком для нових посадок, зате можна збирати врожай усіх культур, які ще дають плоди. Щоб плоди могли довго зберігатися у підвалі чи льоху, слід їх закладати саме зараз. Тож можна ховати зібраний урожай капусти, редьки, топінамбуру. До речі, плоди топінамбуру зберігати у підвалі рекомендується, пересипавши землею. Так вони не висихатимуть. Якщо вже були перші заморозки, можна викопати хрін — зараз він не такий гіркий, але й не втратив корисних якостей.

Продовжуйте регулярно збирати опале листя в саду і на газоні. Якщо дерева за сезон не хворіли, зібране листя закладіть на компост. Якщо ж рослини, з яких опадає листя, хворіли, їх краще знищити. При сухій та теплій погоді ще може рости газонна трава, тому її слід покосити.

14 жовтня

Як ми вже зазначали, садити більшість культур зараз небажано. Але зелень можна посіяти, щоб виростити її на підвіконні чи балконі. Тому насіння петрушки або шпинату можна посіяти та поставити у місці, яке добре освітлюється. Щоб отримати швидкі сходи, ємність із посівами краще накрити плівкою.

Пусті грядки обробіть гербіцидами проти багаторічних бур'янів. Так навесні вони не заважатимуть сходам культурних рослин нормально зростати. У якості гербіциду суцільної дії можете використовувати Гліфовіт Екстра. Він знищує понад 300 видів бур'янів, швидко проникає у рослину та зупиняє процеси росту. Застосовувати препарат можна після збирання врожаю чи на землях, які не призначені вирощування сільськогосподарських культур.

Небажані зараз поливи, оскільки вони можуть лише нашкодити.

15 жовтня

Продовжуйте виконувати ті ж роботи, що й учора. Можна зайнятися порожніми грядками, скопати їх і видалити бур'ян. Але краще зараз дати бур'янам трохи підрости та обробити ефективними гербіцидами. Однієї обробки після збирання врожаю буде достатньо, щоб навесні бур'ян не докучав.

Якщо вирощуєте квіти в теплиці, їх можна зрізати — так вони довго стоятимуть у букеті і не в'янутимуть. Але загалом зараз вже майже нічого не росте в закритому грунті, якщо приміщення не опалюється. Тому теплицю можна помити, знезаразити та підготувати до зимівлі.

Заготовляйте дрова на зиму, а також сушіть або робіть соки із фруктів та ягід, які нещодавно зібрали.

16 жовтня

За місячним календарем садівника та городника на жовтень, у Раку садять багато культур, у тому числі, сіють зелень. Сходи, можливо, з'являтимуться довго, зате в результаті ви отримаєте смачну та багату на вітаміни зелень.

Якщо жовтень видався теплим, ще можна висаджувати саджанці чагарників та дерев. Вибираючи місце під посадку, враховуйте, де і яка культура зростатиме найкраще. День посадки має бути теплий і сухий.

Інші дерева та чагарники можна полити та підгодувати мінеральними або органічними добривами. Норма добрив залежить від віку рослини, культури, стану ґрунту. Небажано використовувати препарати для захисту рослин.

17 жовтня

Актинідія, клен — ті культури, які погано переносять весняну обрізку. Тому зайнятися ними краще зараз, коли дерева готуються до зимівлі. Якщо на малині, аґрусі, смородині опало листя, можна обрізати і їх. Крім сухих та хворих гілок, на малині слід обрізати ті, що відплодоносили.

Внесіть під корінь рослин, що зимують у саду, добрива. Це має бути фосфор та калій, але не азот, щоб не простимулювати розвиток зеленої маси. Вносити добрива можна разом із перекопуванням приствольних кіл. Останній агроприйом допоможе знищити шкідників, які зимують у ґрунті.

Якщо деякі плодові саджанці хочете посадити навесні, зараз можна провести роботи з підготовки ґрунту під посадку.

18 жовтня

У знаку Лев, в якому зараз Місяць, посіви та посадки краще припинити. Цей знак більше спрямований на збирання врожаю, хоча у другій половині жовтня його не так багато лишилося. Зараз можна викопати хрін, редьку та селеру. Також зберіть гарбузи, якщо ще не робили цього раніше. Збирати плоди потрібно, акуратно складаючи, а не кидати чи штовхати. Якщо йдуть часті дощі, зібрані гарбузи потрібно одразу покласти у сховище. А от якщо ще досить тепло, 5-7 днів плоди можна потримати на сонці, щоб вони висохли. На ніч плоди потрібно вкривати.

Якщо пройшли перші заморозки та опало листя винограду, його потрібно обрізати. Це основна обрізка, тому що за зиму зрізи добре загояться. Не можна зараз вносити добрива та поливати рослини.

19 жовтня

Під час підготовки газону до зимівлі не можна забувати, що газонна трава теж може хворіти. Якщо вже провели останнє скошування трави, її потрібно обробити фунгіцидами для захисту від снігової плісняви ​​та плямистості листя. Рекомендуємо використовувати препарат Фундазим. Цей фунгіцид ефективний проти багатьох збудників грибкових хвороб, має тривалий період захисної дії. Крім того, можна застосувати інший фунгіцид — Страж. Він ефективний і при знижених температурах, а також має захисну та лікувальну дію.

Все ще не потрібно поливати рослини, тому вологозарядний полив проведіть в інший день. Вносити добрива теж поки що не потрібно.

20 жовтня

Продовжуйте закладати у льох зібраний урожай. Перенесіть на постійне місце зберігання ящики з яблуками та грушами. А ті плоди, що вже зберігаються у підвалі, можна перебрати. Якщо виявите екземпляри, що підгнили, то відразу їх видаліть, щоб ті не заразили здорові плоди.

Продовжуйте осінню обрізку тих культур, які цього потребують, зріжте сухі і пошкоджені гілки, видаліть ті, які цього сезону не плодоносили. Згідно з календарем на жовтень, можна зайнятися підготовчими роботами саду до зимівлі. Побіліть стовбури дерев, а молоді саджанці укутайте синтетичним матеріалом для захисту від гризунів.

21 жовтня

Знак Діви сприятливий для квітникарів, тому приділіть час квітнику. Якщо пройшли перші заморозки, викопайте гіацинти, канни, цибулини гладіолусів. Не забудьте і про троянди. Їх потрібно обрізати і високо підгорнути землею. Приділіть час багаторічникам, які залишаються зимувати на клумбі. У лілій, ехінацеї, дельфініуму та інших квітів потрібно обрізати листя. Півонії, флокси, примули потрібно вкрити на зиму, інакше вони загинуть у морози. Робити це потрібно в прохолодну, суху погоду, коли ґрунт промерзне на кілька сантиметрів. Рослини повинні бути сухими, щоб не викликати грибкові хвороби.

Не потрібно зараз замочувати насіння культур, які хочете виростити на підвіконні.

22 жовтня

Якщо погода дозволяє, можна посадити невеликі декоративні рослини, які прикрашатимуть присадибну ділянку. Крім посадки та підготовки квітів до зими, можна займатися поділом та пересадкою багаторічних квіткових культур.

Проведіть обрізку винограду або інших культур, які цього потребують. Перекопайте пристовбурні кола дерев та чагарників, одночасно з цим внесіть фосфорні та калійні добрива, які зараз потрібні рослинам.

Щоб підготувати город до весняних посівів, з осені слід обробити його гербіцидами суцільної дії. Вони знищать багаторічні бур'яни, які в інший спосіб вивести проблематично. Для цього можна використовувати препарат Антибур'ян або Гліфовіт Екстра.

23 жовтня

У Терезах вже можна проводити деякі посадки та посіви. Якщо заздалегідь підготували лунки, посадіть під зиму цибулю. Але для посадки потрібно дивитися на погодні умови: вночі має бути встановлена ​​стабільно мінусова температура. Якщо посадити цибулю рано, вона почне стрілкуватися і загине, а якщо затягнути з посадкою — не встигне до морозів розвинути кореневу систему. У другій половині жовтня садять і озимий часник. Для вирощування у домі посійте зелені культури: петрушку, шпинат, кріп.

Для дерев та чагарників проведіть вологозарядний полив та внесіть добрива. Не можна зараз обробляти рослини засобами захисту від шкідливих комах та захворювань.

24 жовтня

Продовжуйте займатися тими ж справами, що і на день ​​раніше. Якщо ще не встигли підгодувати рослини перед зимівлею, саме час зробити це. Підживлення допомагають пережити зиму рослинам, щоб із приходом тепла вони мали сили на розвиток. Це стосується і вологозарядного поливу. Завдяки такому агроприйому ґрунт не швидко підмерзатиме, а отже умови зимівлі рослин покращаться.

Посійте зелень для вирощування на балконі. Створивши оптимальні для розвитку умови, зелень активно зростатиме. Важливо лише дотримуватись умов освітлення та температурного режиму для кожної культури.

25 жовтня

Незважаючи на те, що Місяць зараз Скорпіоні, у Молодик рослини потрібно чіпати по мінімуму. Тому рекомендуємо зараз трохи відпочити, тому що навіть у жовтні у дачника чимало роботи.

Можна прибрати в саду та городі палиці та опори. До наступного сезону вони не потрібні, тому обробіть їх мідним купоросом і приберіть зберігатися. Також можна обмотати молоді дерева захисною сіткою чи іншим матеріалом від гризунів. Взимку вони через нестачу їжі можуть пробиратися в сад і псувати кору молодих рослин.

26 жовтня

А ось сьогодні, за місячним календарем городника на жовтень, можна знову повертатися до роботи. У Скорпіоні можна сіяти та садити багато культур, тому приступайте до посадки цибулі під зиму. Також можливий підзимовий посів моркви. А в будинку — зелені та навіть балконних овочевих культур. Це спеціальні культури, які можуть рости не на грядці, а в домашніх умовах. Враховуючи особливості їхнього вирощування, ви можете отримати врожай свіжих томатів або огірків взимку.

Небажано займатися пересадкою та розмноженням багаторічних квітів, а також займатися обрізкою.

27 жовтня

Проведіть вологозарядний полив або внесіть підживлення під дерева та чагарники — враховуйте погодні умови при цьому. Грядки, де зібрано врожай, можна зорати або перекопати. Органічні відходи, наприклад зібране в саду листя, відправляйте на компост.

Можна продовжувати посіви зелені, щоби виростити її на балконі. Щоб не викликати інфекцію, відкладіть поки що обрізання. Також не варто пересаджувати цибулинні та бульбоцибулинні.

28 жовтня

У Стрільці, як відомо з місячного календаря на жовтень, можна обробляти рослини від шкідників та хвороб. Після того, як останній раз покосили газон, його потрібно обробити засобами захисту. Снігова пліснява — досить небезпечне захворювання газонної трави, з яким не так просто боротися. Тому у жовтні-листопаді проводиться обробка препаратом Страж (9 мл на 3-5 л води) або Фундазим (10 г на 3-5 л води). Такого розчину достатньо для обробки 1 сотки.

Відкладіть полив рослин, та й загалом догляд за ними має бути мінімальний.

29 жовтня

Продовжуйте прибирання території та підготовку до зимівлі. Листя, яке опало, потрібно регулярно прибирати. Якщо не зібрати листя з газону, трава під ними під час дощів загниватиме. Здорове листя виносьте на компостну яму, а з ознаками захворювань — знищуйте.

Якщо день ясний, можна побілити дерева або трохи оновити побілку, яку змило дощами. Якщо досі ще не викопали цибулини квітів, саме час зробити це, просушити їх і заховати зберігатися.

30 жовтня

У Козерозі прийнятно садити чи сіяти багато культур. Тож у більш південних регіонах продовжується посадка цибулі під зиму. Грядки краще підготувати заздалегідь, а провести посадку зараз. Цибуля перед посадкою має бути сухою, замочувати її ні в чому не потрібно. Вдалий час для підзимових посадок квітів, так що можна висадити цибулини тюльпанів або інших весняноквітучих цибулинних.

Згідно з місячним календарем городника на жовтень, зараз можна обрізати рослини, заготовляти живці, а також проводити вологозарядний полив. Коріння рослин чіпати небажано.

31 жовтня

Корисно зараз провести кореневе підживлення зимуючих у відкритому ґрунті рослин. Враховуйте при цьому вік рослин, культуру, стан ґрунту. Це впливає норми внесення добрив.

Можна викопати з корінням старі дерева, які вже не дають плодів. Ґрунт після них потрібно глибоко перекопати та обробити мідним купоросом. Відразу після викорчовування садити нові плодові дерева не рекомендується. Краще 2-3 роки зачекати.