Останній місяць зими часто дивує нас різкою зміною погоди: то снігопад і мороз, то відлига. Хай там як, а в лютому вже день трохи довший, сонця стає більше. А значить і садівникам та городникам додається трохи роботи.

По-перше, слід продовжувати догляд за садом. Під кінець зими через перепади температури та яскраве сонце на корі дерев можуть з’являтися тріщини. Саме тому важливо поновлювати побілку дерев — це захистить рослини від морозобоїн та тріщин. Якщо ж випав сніг, також треба навідатися в сад, щоб струсити сніг з молодих дерев. Налипання снігу може пошкодити тоненькі гілочки. Сніг на стежках варто розчистити і утеплити ним пристовбурні кола або підзимові посіви. Це не тільки захистить рослини від вимерзання, а й стане джерелом вологи навесні.

Продовжуйте навідуватися в льох чи підвал. Не всі плоди можуть долежати до кінця зими, тому потрібно постійно перебирати їх і викидати зіпсовані. Це особливо важливо робити під кінець зими, адже не всі сорти культур можуть довго зберігатися.

Окрім цього в лютому ми вже починаємо деякі роботи, які плавно переростуть у весняні. Уже зараз можна сіяти насіння на розсаду певних городніх культур та квітів, аби потім пересадити їх у теплицю чи парник або у відкритий ґрунт. Деяке насіння замочують, проводять стратифікацію для легшого проростання — і це також важливі агрозаходи в успішному вирощуванні рослин.

В лютому радимо і переглянути свої запаси насіння, щоб у разі нестачі чогось швидко докупити. Весна прийде швидше, ніж здається, і тоді знайти улюблений гібрид огірків чи петунії буде значно складніше. Для початку варто підготувати список сортів та гібридів, які хочете виростити в цьому році. Додайте туди і засоби захисту, які знадобляться вже ранньою весною (наприклад, для першої весняної обробки саду). З таким списком ви точно не забудете купити потрібне і будете готові до початку активних робіт на ділянці.

Коли краще замочувати і знезаражувати насіння, коли пересаджувати кімнатні рослини, а коли краще нічого не робити із садово-городніх робіт — підкаже посівний місячний календар городника й садівника на лютий 2024 року. Тут ви знайдете підказки щодо всіх агрозаходів на цілий місяць, щоб встигнути зробити все необхідне й при цьому виділити дні, коли можна відпочити. Адже це далеко не весь перелік робіт, які можна і варто проводити в лютому. Більш детально про кожен день останнього місяця зими ви дізнаєтеся нижче.

1 лютого

Місяць зараз знаходиться в Терезах, який вважається середнім за родючістю знаком. За календарем городника й садівника на лютий можна сіяти різні культури: вони дадуть непоганий врожай, який може довгий час зберігатися. Квіти ж вийдуть красиві та ароматні. Рослини будуть стійкі до хвороб та шкідників.

Можна сіяти на розсаду культури, які мають довгий період вегетації. Наприклад, солодкий та гіркий перець. Обирайте для культури легкий поживний субстрат та касети для розсади (тоді не доведеться пікірувати розсаду). Однак можна й у загальні ящики посіяти — головне, щоб були дренажні отвори. Посійте насіння на глибину 1-1.5 см, присипте землею і накрийте плівкою. Далі потрібне тепло, щоб насіння швидко зійшло.

2 лютого

Місяць переходить у Скорпіона, а значить, що можна і треба продовжувати сіяти насіння овочів та квітів. Це один із найродючіших знаків разом із Раком. Варто сіяти насіння перцю, баклажанів, капусти, томатів, селери та інших овочів. Знак дає рослинам міцне стебло та розвинену кореневу систему. Врожай також буде високий, добре зберігатиметься, а плоди вийдуть смачні та соковиті.

Оскільки вирощування починається з замочування насіння, можна сьогодні провести цей агрозахід. Замочіть насіння овочів і квітів у стимуляторах росту. Добриво на основі комплексу стимуляторів росту рослин Авангард Стимул покращує схожість та енергію проростання насіння, прискорює ріст і розвиток культур. Насіння замочують на 3-4 години у робочому розчині, а потім сіють. Залишок розчину можна розвести в 10 л води і пролити землю після посіву.

3 лютого

Продовжуйте займатися тими ж справами, що й на день раніше, оскільки саме зараз час посіяти на розсаду овочі, що мають тривалий період вегетації. Не забувайте, що в лютому світловий день ще не достатньо довгий, тому рослини доведеться досвічувати лампами, аби розсада не витягувалася. Для цього існує чимало видів ламп, які відрізняються спектром світіння, потужністю, одні підходять для промислового вирощування, інші — для вирощування розсади в домашніх умовах.

Догляд за рослинами, які вже посіяли на розсаду раніше, включає також полив розсади, розпушування ґрунту. А якщо сходи ще не з’явилися, не забувайте провітрювати посіви: підіймайте плівку і знімайте конденсат.

Не варто зараз обрізати рослини: видаляти сухі гілки на деревах, обрізати кімнатні рослини. Це може призвести до того, що рани будуть довго гоїтися.

4 лютого

За календарем садівника й городника на лютий Місяць переходить у Стрільця. Це знак, який менше підходить для активних посівів. А оскільки погода ще не дуже сприятлива для цього, краще зачекати з посівом овочів, особливо тих, що мають тривалий період вегетації. Однак можна посіяти насіння кропу, базиліку, шпинату та іншої зелені, що швидко росте. Вирощувати її можна в домашніх умовах на підвіконні — якраз буде вітамінна грядка до кінця зими.

Однак є й інші справи у дачника, яким важливо зараз приділити час. В лютому побілка стовбурів дерев не менш важлива, ніж навесні. У відлигу температура вночі та вдень сильно відрізняється. Через це на корі утворюються невеликі тріщини, які з часом стають осередком інфекції. Побілений стовбур нагрівається менше, а значить різниця температури не така велика.

5 лютого

Переберіть запаси свого насіння. Деяке, що вже давно лежить, могло втратити схожість, адже чим старіше насіння, тим гірше воно сходить. Тому насіння, у якого закінчився термін придатності, краще не сіяти.

А те насіння, яке збирали самі, можете перевірити на схожість. Для цього покладіть на блюдце змочену у воді паперову серветку і розкладіть на ній насіння (не більше, ніж 10 штук). Зверху накрийте плівкою і поставте у тепле місце. Перевіряйте блюдце з насінням щодня і за потреби зволожуйте. У міру того, як насіння буде проростати, вирахуйте схожість. Якщо з 10 насінин проросло 8, значить схожіть складає 80%.

Ще сьогодні можна зайнятися знезаражуванням ґрунту для розсади, який заготовляли самостійно. Адже в ньому можуть зимувати спори грибка або знаходитися зимуючі стадії шкідників. Найпростіший спосіб — прогріти землю в духовці за температури 180-200 °C приблизно 30 хв.

6 лютого

Місяць усе ще у Стрільці, тому радимо приділити час плодам, які лежать на зберіганні. Не всі сорти культур можуть довго лежати, аж до весни, тому краще частіше перебирати плоди, щоб викинути зіпсовані. Інакше вони швидко заразять здорові сусідні плоди.

Загляньте в сад, чи не зіпсувався захист стовбурів від зайців. За потреби відремонтуйте його або замініть. Це ж стосується укриття декоративних хвойних на зиму. Вітер, снігопад та мороз могли зіпсувати його, тому за потреби замініть таке укриття.

Якщо до цього часу ще не склали список того, що посієте на розсаду, сьогодні можна цим зайнятися. Також час для закупівлі посівного матеріалу та засобів захисту. Перша обробка саду навесні не так далеко, а ви вже будете повністю до неї готові.

7 лютого

За посівним календарем городника на лютий Місяць переходить у Козерога. Це досить родючий знак, хоч і вважається не таким сприятливим, як Скорпіон. Однак чудовий час, аби замочити насіннєвий матеріал або ж посіяти його. Такі рослини будуть міцні, добре витримуватимуть несприятливі погодні умови та стрес. А також дадуть плоди, з яких можна збирати гарної якості насіння.

Якщо плануєте сіяти насіння перцю, баклажанів, капусти, томатів та інших культур, радимо замочити його спершу у стимуляторах росту. Авангард Гроу Аміно підвищує схожість насіння та енергію проростання, стимулює ростові процеси, підвищує стійкість рослин до стресів. До речі, у розчині можна не лише замочувати насіння, а кореневу систему розсади перед пересаджуванням, а також підживлювати культури в період вегетації позакоренево.

8 лютого

Зараз можна проводити будь-які роботи, які дозволяють погодні умови. Однак будьте обережні з корінням рослин. Тому якщо й запланували пересадити кімнатні рослини або пікірувати розсаду, то робіть це з обережністю. А краще відкладіть ці агрозаходи.

Посійте насіння квітів, які мають довгий період від сходів до цвітіння. А також ті, які довгий час сходять. Які це квіти можуть бути:

  • Гвоздика Шабо — розкішна квітка, але зацвітає через 5-6 місяців після появи сходів. Тому потребує раннього посіву на розсаду.

  • Бегонія — може прикрашати сад, клумбу, терасу, балкон. Але також має тривалий період від сходів до цвітіння, тому й сіють її рано.

  • Примула — насіння сходить довго і не дружно. Тому сіють її досить рано.

9 лютого

Водолій вважається несприятливим знаком для більшості посівів. За календарем садівника на лютий можна посіяти хіба що квіти, але й вони можуть вийти інакші за формою й кольором.

Проведіть інспекцію теплиці, щоб підготувати її до нового сезону. Перевірте конструкцію, чи не зазнала вона пошкоджень під час снігопадів або вітрів. Опори та дах можуть зіпсуватися під вагою снігу, тому його треба постійно зчищати. Проведіть знезараження ґрунту та стін, видаліть залишки тогорічних рослин, якщо не зробили цього з осені. Наприкінці місяця сюди вже можна буде висівати насіння холодостійких культур. А якщо теплиця опалюється, то й пересаджувати розсаду огірків, томатів, капусти.

Не варто зараз сіяти більшість овочів та квітів на розсаду, а також поливати посіви та кімнатні рослини. Підживлення також не підуть на користь.

10 лютого

Новий Місяць — період, коли краще відпочивати і дати перепочинок рослинам. Радимо відпочити й набратися сил перед активним сезоном. А поки що можна зайнятися плануванням майбутніх посівів. Час визначитися, які культури і коли будете сіяти на розсаду. Далі огляньте насіння, чи в нього не закінчився термін придатності. Сорти та гібриди томатів, огірків, капусти, кабачків та інших культур, які плануєте виростити, можна докупити, поки немає ажіотажу інших городників.

Разом із насінням запишіть до списку інсектициди, фунгіциди, гербіциди та інші препарати, які зовсім скоро стануть у пригоді під час весняних обробок. Так, наприклад, перша обробка саду зовсім не за горами, а ви вже будете повністю готові до неї.

11 лютого

А тепер знову настають сприятливі дні для посівів у лютому. Тому що Місяць тепер у Рибах. Він дає рослинам міцне стебло та гарно розвинену кореневу систему, а також смачні плоди.

Посійте на розсаду насіння баклажанів. Насіння культури довго проростає, а потім потрібно ще 50-60 днів для вирощування розсади. Ґрунт для вирощування розсади потрібно взяти легкий та пухкий, куплений вже готовий або ж приготовлений самостійно. Пам’ятайте, що в останньому випадку землю треба знезаразити. Залежно від того, плануєте чи ні пікірувати розсаду обирайте загальні або індивідуальні ємності. Також можна посіяти насіння томата, цибулі-порей, селери, капусти білоголової.

Розсаду, яку сіяли раніше, зараз можна пікірувати.

Не варто обрізати рослини, зокрема й кімнатні.

12 лютого

Під цим знаком можна поливати та підживлювати рослини, однак будьте з цим обережні. Перезволоження та завелика кількість добрив тільки нашкодять рослинам.

Посійте на розсаду білоголову та цвітну капусту, томати, огірки, баклажани. А із зелені — крес-салат, кріп, шпинат. Розсада, яку сіяли раніше і яка вже росте на вашому підвіконні, потребує догляду. Організуйте досвічування, якщо природного світла їй не вистачає, розпушіть землю та прорідіть занадто густі сходи.

А якщо тільки плануєте посіви, замочіть насіннєвий матеріал у стимуляторах росту. Для цього можна застосувати Авангард Стимул або ж Авангард Гроу Аміно. Препарати однаково добре стимулюють появу сходів та активний розвиток сіянців. Приготуйте робочий розчин за інструкцією та замочіть насіння на 3-4 години.

13 лютого

За календарем садівника та городника на лютий 2024 в Овні, а саме в цей знак переходить Місяць, треба відмовитися від посівів. Настають не дуже сприятливі дні, щоб закладати нові рослини. Насіння хоч і швидко дасть сходи, однак рослини будуть слабкі і врожаєм не порадують.

Можна замінити землю у горшках для кімнатних рослин. Або ж підготувати субстрат для пересадки чи майбутньої розсади. Якщо заготовляти землю для розсади з осені, зараз її варто знезаразити. Розкладіть на деко та прогрійте в духовці за температури 180-200 °C. Це потрібно, аби знищити спори грибка чи зимуючі стадії шкідників, які можуть бути у ґрунті. Заражений ґрунт дуже небезпечний для насіння та молодих рослин.

Не варто поливати рослини та підживлювати їх. Відкладіть ці агрозаходи на більш сприятливий день.

14 лютого

Оскільки більшість робіт зараз не підуть на користь, можна приділити час кімнатним рослинам. Огляньте, чи немає на них ознак сірої гнилі чи інших хвороб або пошкоджень шкідниками. У квартирах і будинках зараз тепло, тому можуть виникати неприємності з улюбленими вазонами. Як тільки помітили шкідників або ж симптоми хвороб, застосуйте препарат Флористін. Він уже готовий до застосування — не потрібно готувати робочий розчин. Також він має зручний пульверизатор, яким і треба розпилювати препарат на зелені частини рослин (уникайте потрапляння на квітки). Розпилюйте препарат так, щоб він не стікав по листках, а після обробки провітріть приміщення.

Усе ще не варто поливати кімнатні рослини і розсаду, проводити підживлення та сіяти нові культури.

15 лютого

Місяць переходить у знак Тельця, а це знову означає, що можна переходити до активних посівних робіт. Посіяне під цим знаком насіння дружно сходить, рослини формують гарне стебло та кореневу систему. Плоди виходять смачні, ароматні та зможуть довгий час зберігатися.

Вдалий час і для замочування насіння. Щоб забезпечити насінню кращу схожість та енергію проростання, забезпечити гарні сходи, замочіть насіннєвий матеріал у добриві Авангард NPK + M/E Овочеві. Замочуйте насіння на 3-4 години у робочому розчині, потім залишок добрива розведіть у 10 л води і пролийте посіви. Добриво також можна буде застосовувати пізніше в період вегетації рослин для позакореневого підживлення.

Будьте обережні під час розпушування землі навколо коріння, не пошкодьте його.

16 лютого

Можна провести обрізку в саду і видалити сухі або пошкоджені гілки. Такі за зимовий період скоріш за все будуть, адже вітри та снігопади могли завдати шкоди рослинам. Заодно видаліть і зайву поросль. На кімнатних рослинах також можна видалити сухі або пошкоджені шкідниками чи хворобами частини рослини.

Посійте на розсаду багаторічні квіти: лобелію, гвоздику, дельфініум. Вони чудово виглядають у монопосадках, групових, прикрасять будь-який куточок вашої ділянки. Підбирайте сорти квітів за висотою, часом цвітіння та колірною гамою. Тоді весь сезон ваша ділянка буде майоріти яскравими фарбами. Перед посівом насіння квітів його також можна замочити у добриві Авангард NPK + M/E Квіти, трави.

17 лютого

Як зазначається у посівному місячному календарі на лютий 2024 року, у Близнюках краще поки що відкласти посіви, особливо культур, які мають давати плоди. Можна посіяти ампельні квіти, у яких звисає чи плететься стебло. Тому можете сіяти на розсаду петунію — справжня окраса саду чи балкону. Вона не тільки ефектно виглядає, а й досить невибаглива в догляді. На розсаду її можна сіяти саме зараз.

Лобелія ампельна полюбилася квітникарями за те, що її можна вирощувати не тільки на сонці, а й у напівтіні. У неї дуже яскраве цвітіння, до того ж дуже тривале. Сіють на розсаду лобелію також зараз. Фуксія, що утворює пишну крону у формі каскаду, також стане окрасою будь-якого саду. Яскраве листя контрастує з квітами, які можуть мати різноманітне забарвлення.

18 лютого

Можна продовжувати сіяти ампельні квіти на розсаду, а можна приділити час іншим красуням — цибулинним квітам, що зберігаються до весни. Огляньте, чи не з’явилися на них паростки. Якщо такі помітили, загорніть цибулини у паперовий пакет із вологою тирсою і покладіть в холодильник. Пошкоджені цибулини краще знищити, щоб вони не заразили здорові. 

Перевірте насіння, яке збирали самі або яке довго у вас зберігається. У нього міг закінчитися термін придатності, тоді сходів від такого насіння не дочекаєшся. А щоб дізнатися точно, покладіть насіння у склянку із сольовим розчином. Порожнє підніметься, а повне, яке можна сіяти, впаде на дно. От його промийте, висушіть і зможете сіяти.

19 лютого

Дуже родючий та сприятливий для посівів знак Рака. Саме в ньому тепер знаходиться Місяць. Чекали ідеальний час, щоб посіяти томати, перець або капусту? Це він.

Знак Рака підходить для однорічних рослин, сприяє формуванню міцної та розвиненої кореневої системи. Рослини даватимуть дуже гарний врожай зі смачними та соковитими плодами.

Наприкінці лютого більшість городників уже сіють розсадні культури. Оскільки світловий день стає довший, і інколи можна не досвічувати рослини. Підготуйте поживний та легкий ґрунт для посівів, щоб він добре пропускав вологу та повітря. Обов’язково використовуйте ємності з отворами на дні, щоб зайва волога виходила.

20 лютого

Продовжуйте посіви овочевих культур, які плануєте виростити на ділянці. Якщо хочеться спробувати виростити нову для себе культуру або ж незвичний сорт — сійте їх зараз. За календарем городника на лютий — це сприятливий час для посівів.

Для того, щоб допомогти насінню швидше зійти та забезпечити рослинам енергію проростання, застосуйте стимулятори росту. Авангард Стимул є саме таким добривом. Замочувати можна і насіння квітів, і овочів. Добриво стимулює ростові процеси і забезпечує рослини потрібними поживними речовинами.

Насіння, яке збирали самостійно, перед посівом можна знезаразити. Для цього його тримають у 3%-му розчині перекису водню, підігрітому до 40 °С 10 хвилин.

21 лютого

Місяць досі у Раку, тому й сьогодні можна сіяти насіння овочів та квітів на розсаду. Але й для тих, хто не має великої ділянки, теж робота знайдеться. Адже вирощувати зелень або мікрогрін можна й на підвіконні. Зараз день довший, сонця більше, тому цибуля на перо, шпинат чи кріп виростуть і в домашніх умовах. Треба тільки забезпечити їм поживний субстрат, теплі умови та регулярний полив. На початку весни будете мати свіжу корисну зелень.

Мікрогрін вирощувати ще простіше, бо не обов’язково мати навіть субстрат. Мікрозелень добре росте на марлі, ватному диску тощо. Знову ж таки важливо зволожувати сіянці, дати їм достатню кількість тепла та світла.

Розсаду, яку сіяли раніше, полийте, розпушіть потім ґрунт. Можна пікірувати сіянці або прорідити дуже густі сходи.

22 лютого

Місяць тепер переходить у знак Лева, тому городникам і садівникам краще відкласти більшість робіт із рослинами. Не потрібно зараз нічого сіяти, навіть замочувати насіннєвий матеріал. Також відкладіть підживлення та поливи будь-яких рослин.

Можна навідатися в сад, якщо випав сніг. З молоденьких дерев та кущів обтрусіть сніг, особливо якщо він налип. Інакше під вагою тоненькі гілки можуть зламатися. Сніг нагорніть у пристовбурні кола та на грядки, де щось сіяли з осені. Під час танення сніг стане джерелом вологи, яка так потрібна буде рослинам.

Загляньте і до годівничок. Поновіть там запаси зерна, насіння для пташок. Поки ще холодно їм складно самостійно діставати їжу.

23 лютого

Якщо у вас теплиця, яка не опалюється, проведіть її інспекцію, щоб підготувати до сезону, який зовсім скоро почнеться. Так само як і з деревами, треба струсити сніг із даху, інакше під вагою конструкція може пошкодитися. Знезаразьте ґрунт та стіни, видаліть залишки тогорічних рослин. Не забувайте, що раз на кілька років треба повністю замінювати субстрат у теплиці. Скоро сюди вже можна буде висівати насіння редиски або зелені.

Докупіть насіння, засоби захисту та добрива, якщо ще цього не зробили. Так ви будете точно впевнені, що все необхідне є під рукою.

24 лютого

Повний місяць зовсім не підходить для того, аби закладати нові культури. Цей день краще присвятити дому або відпочинку.

Якщо помітили сходи насіння, яке нещодавно сіяли, зніміть плівку та поставте рослини у добре освітлене місце. При цьому температуру треба знизити, щоб сіянці не почали витягуватися. Занадто густі сходи можна прорідити.

Огляньте овочі та інші плоди, які ще залишаються у погребі. Переберіть їх та викиньте ті, що зіпсувалися або підгнили. Також треба перебрати цибулини квітів. Зовсім скоро вже будете сіяти їх у саду, тому зіпсовані потрібно видалити. Такі цибулини краще не висаджувати, адже є ризик занести інфекцію у ґрунт.

25 лютого

За календарем садівника  на лютий у Діві все ще небажано сіяти овочі та ті культури, з яких плануєте збирати врожай. Але це сприятливий знак для посіву квітів. Такі рослини дадуть багато красивих квіток.

Зараз уже можна сіяти на розсаду більшість квітів:

  • Хризантему — насіння сіють у неглибокі контейнери з поживним субстратом. Невибаглива у догляді квітка, яку полюбляють вирощувати на клумбі чи в саду.

  • Петунія — ще одна улюблениця квітникарів, адже нею прикрашають і балкони, і тераси, і клумби.

  • Гвоздика Шабо — розкішна квітка, але потребує багато часу від сходів до початку цвітіння, тому не затягуйте з посівом цієї квітки.

26 лютого

Продовжуйте посів квітів на розсаду, адже овочі сіяти поки що не варто. Перед тим, як сіяти насіння лобелії, петунії чи інших квітів, радимо замочити насіння у препаратах Авангард Стимул + добриво Авангард NPK + M/E Квіти, трави. Це стимулятор росту та добриво, що включає макро-, мезо- і мікроелементи. Насіння квітів буде швидше та дружніше сходити, а сіянці гарно ростимуть завдяки тому, що засоби забезпечують рослини потрібними поживними речовинами.

Проведіть обрізку в саду, видаливши сухі та пошкоджені гілки, а також поросль біля стовбура. Кімнатні рослини також можна обрізати за потреби. Полийте розсаду та розпушіть землю.

27 лютого

У Терезах, як ми вже зазначали, можна сіяти і овочі — знак забезпечує рослинам стійкість до хвороб та шкідників. А самі плоди будуть смачні і зможуть довго зберігатися.

Посійте насіння солодкого і гіркого перцю, баклажанів, особливо пізні сорти. Насіння цих культур довго сходить, а самі вони мають тривалий період вегетації. Тому варто вирощувати розсаду зараз, щоб із настанням тепла пересадити її на грядку. А якщо сієте насіння у загальні ємності, враховуйте, що потім ще будете пікірувати розсаду. Це ще додаткові дні для того, щоб рослина укоренилася.

Проводити щеплення зараз небажано.

28 лютого

Огляньте саджанці, які ви купили з осені для того, щоб посадити навесні. Молоді деревця та кущі уже починають прокидатися, тому важливо не дати їм пробудитися раніше потрібного часу. За потреби знизьте температуру у сховищі.

За посівним календарем городника і садівника на лютий варто приділити час розсаді. Коли з’явилися сходи, зніміть укриття і знизьте температуру у приміщенні. Водночас слідкуйте і за тим, щоб рослинам не було холодно, бо рости вони не будуть. Тепер сіянцям треба багато світла. Полийте розсаду, але не заливайте її — рослини ще маленькі і незміцнілі. Густі сходи варто прорідити. Кімнатні квіти також варто полити та розпушити землю.

29 лютого

Місяць переходить у Скорпіона, тому продовжуйте сміливо сіяти все, що бажаєте виростити із розсади. Не забувайте про умови вирощування кожної культури. Також враховуйте, куди будете пересаджувати потім розсаду. Якщо на грядку, то враховуйте кліматичні особливості регіону вирощування. Якщо в парник чи теплицю, туди розсаду можна пересаджувати на кілька тижнів раніше, ніж у відкритий ґрунт.

Замочіть насіннєвий матеріал, щоб покращити проростання. Посійте баклажани, перець, капусту, цибулю-порей, огірки на розсаду. Для вирощування в домашніх умовах можна сіяти пряно-зелені трави: петрушку, кріп, шпинат, руколу.

Обрізати рослини (і в саду, і кімнатні) зараз не рекомендується, бо рани будуть довгий час гоїтися.