Хоча літо з теплими довгими днями позаду, у дачника все ще багато справ на ділянці. Звичайно, багато рослин дали врожай ще у серпні, але й у вересні дозріває ще багато фруктів та овочів, а ще й зелень, яку підсівали минулого місяця. Збирання врожаю – одне з головних завдань у саду та городі на початку осені. Адже збирати плоди треба в міру їхнього дозрівання, щоб не перетримати на рослині. Кожна культура має особливості збору врожаю. Наприклад, яблука та груші потрібно знімати акуратно, починаючи з нижніх гілок і так, щоб не пошкодити плоди. Інакше вони не довго зберігатимуться.

Ще одне важливе завдання зараз – обрізання дерев та чагарників. Для дорослих рослин ця процедура особливо актуальна, адже на них вже є гілки, які не плодоносять. Їх треба видаляти без жалю, щоб молоді гілки краще розвивалися. Також потрібно обрізати сухі та хворі гілки, заробити тріщини кори.

Осінь – чудова пора для посадки нових саджанців. Хочете виростити смородину чи аґрус? Починайте посадки зараз, щоб до холодів саджанці встигли вкоренитися. Для початку потрібно підібрати потрібне місце для культури, враховуючи особливості її зростання. Потім підготувати лунку та удобрити її. Коли ж найкраще проводити посадку? Радимо звернутися до місячного посівного календаря садівника на вересень 2022 року та підібрати день, який підійде для посадок найкраще.

На городі також триває збирання врожаю. Збирайте пізні сорти картоплі, просушіть та прибирайте у підвал чи інше сховище. Теплолюбні культури, якщо вони ще плодоносять, краще накрити плівкою, тому що ночі стають все холоднішими. Наприкінці місяця вже можна садити озимі сорти цибулі та часнику, щоб вони добре вкоренилися до заморозків. Якщо маєте невелику теплицю, ще можна посіяти салат, руколу або редис.

На початку місяця ще можна пересадити багаторічні квіти (флокси, півонії). Зазвичай квітникарі займаються цим у серпні, але якщо ви не встигли, займіться пересадкою зараз. Усі культури, які є на ділянці, особливо багаторічні, ще потребують підгодівлі. Це допоможе їм увійти в зиму міцними та здоровими, щоб без проблем пережити холод.

Як бачите, у вересні у городника та садівника ще багато турбот. При цьому потрібно викроїти кілька днів відпочинку, щоб не перетрудитися на дачних роботах. Рекомендуємо звернутися до місячного календаря городника та садівника на вересень, який підкаже відповідні дні для нових посадок, обробок рослин препаратами для захисту, збирання врожаю. А також вкаже дні, коли рослини краще не чіпати та більше відпочивати. Нижче ми розповімо детальніше про кожен день місяця.

1 вересня

Скорпіон – це відповідний для нових посадок знак. Тому якщо хочете посадити на ділянці нові саджанці смородини, сливи, абрикоса, аґрусу, приступайте до роботи зараз. До речі, початком посадки можна вважати і саму підготовку лунки. Для початку підберіть місце, де рослина зростатиме найкраще. Наприклад, смородина любить сонячне місце, захищене від вітру та з низьким заляганням ґрунтових вод. Абрикос найкраще росте на легких суглинках та піщаних ґрунтах, ділянка повинна бути захищена від холодних північних вітрів.

Крім саджанців дерев та чагарників можна посіяти у теплиці або для вирощування на балконі салат, цибулю на перо, шпинат, петрушку.

Небажано зараз обрізати рослини, оскільки рани, що утворилися після процедури, довго гояться. Також відкладіть поки що викопування картоплі.

2 вересня

На початку місяця ще може бути досить спекотно, тому не забувайте про полив. Особливо це стосується культур, які ще у процесі плодоношення. Корисними будуть і підживлення. Так, позакореневе підживлення смородини, аґрусу та інших чагарників можна провести калійно-фосфорними добривами. Якщо рослинам менше 3 років, а ви при посадці добре удобрили ґрунт, підживлення можна не проводити.

Ще можна косити газон – так трава повільніше відростатиме. Хоча із приходом осені вона й так зростає не дуже швидко. Можна підрізати кімнатні рослини. Органічні добрива відправляйте на компост, але якщо впевнені, що не занесете таким чином спори грибка чи яйця шкідників. Так, якщо дерево протягом вегетації хворіло, листя, що опало з нього, закладати в компостну яму не можна.

Продовжуйте робити заготівлі на користь зібраного врожаю: соліть, квасьте, закривайте в банки.

3 вересня

Оскільки Місяць тепер у Стрільці, потрібно призупинити посадки та зайнятися іншими не менш важливими справами. На початку осені вже досить багато грядок, де зібрано врожай. Якщо протягом сезону грядки були засмічені бур'янами, можна провести обробку гербіцидами. Для застосування на ділянках, де зібрано врожай, а також там, де не ростуть сільськогосподарські культури, можна використовувати препарат Антибур'ян. Він ефективний проти більш ніж 300 видів бур'янів, зокрема осота польового, берізки польової, пирію повзучого. Обробку потрібно проводити, коли рослини мають достатньо вегетативної маси для вбирання гербіциду.

Можна збирати врожай усіх культур, що дозріли. Тому викопуйте картоплю, збирайте томати в міру їхнього дозрівання. Якщо виходити на грядки раз на кілька днів немає можливості, можна зірвати томати бурими і залишити в теплому місці, щоб вони «дійшли».

Збирайте також урожай фруктів, ягід, лікарських трав. Квіти, якщо зрізати їх зараз, довго радуватимуть у букетних композиціях та легко транспортуватимуться.

4 вересня

Згідно з місячним календарем городника на вересень, зараз саме час продовжувати збирання врожаю. Викопуйте коренеплоди, картоплю, переберіть їх, відокремивши здорові і без пошкоджень, та приберіть у сховище. Ті, що мають ознаки хвороби чи пошкодження шкідниками, краще викинути. Збирайте насіння улюблених квітів, які хотіли б посіяти наступного року. Але пам'ятайте, що насіння збирають тільки із сортових культур, гібриди для цього не підходять.

Не можна зараз поливати рослини, навіть якщо стоїть сильна спека. Відкладіть обрізання до відповідного часу.

5 вересня

Нині знову можна приступати до посадок саджанців чагарників та дерев, оскільки Місяць у Козерозі. Саме під цим знаком посаджені рослини зростатимуть дружно, у них сформується потужний корінь і стебло. Багаторічні культури багато років плодоноситимуть і повноцінно розвиватимуться навіть в умовах спеки чи посухи. Тому рекомендуємо зайнятися посадками саджанців, якщо цього ще не робили. Посадіть грушу, абрикос, яблуню, смородину. Як ми вже раніше зазначали, спочатку підберіть відповідне місце в саду і викопайте лунку. Потім її потрібно удобрити фосфорно-калійними добривами. Рослини, які є вже на ділянці, підживіть калійно-фосфорними добривами, вносячи їх по периметру крони. Потрібно розпушити землю, внести добрива та перекопати, щоб закласти добрива в землю. Якщо погода суха, вносьте добрива після поливу. А поливати зараз можна всі рослини, яким потрібна волога.

6 вересня

Покосіть газон, а також траву, яка піде на сіно. До речі, ще можна підсіяти насіння газону, де за літо утворилися пусті ділянки. Найчастіше роблять це у серпні, але якщо не встигли, на початку осені теж можливо. Для підсіву вибирайте насіння тієї ж трави, яка вже росте на ділянці.

Навіть якщо врожай із чагарників зібраний, вони ще можуть хворіти. Так, однією з найнебезпечніших хвороб малини є пурпурова плямистість. Розвивається хвороба в умовах високої вологості повітря та при рясних опадах. Після збирання ягід малину можна обробити препаратом Страж. Обприскувати рослини краще зранку або ввечері за відсутності вітру, додавши 6 мл фунгіциду на 5-8 л води. Такого розчину вистачить для обробки 1 сотки. А для захисту порічок, смородини, аґрусу від попелиці, борошнистої роси та антракнозу можна обробити рослини комплектом препаратів Антигусінь + Самшит. Таку обробку слід проводити також після збирання ягід.

7 вересня

У Водолії небажані нові посадки, а також пересадки всіх культурних рослин. Цього дня можна влаштувати собі вихідний та не чіпати рослини. Але якщо видався погожий день, і ви приїхали на дачу, можна зайнятися грядками, які спорожніли. А таких у вересні вже достатньо. Перекопайте їх, видаліть залишки рослин і розрівняйте землю. Якщо потрібно, внесіть у ґрунт добрива – тепер грядки будуть готові до підзимніх посівів.

Щоб не викликати захворювання коренів, не поливайте поки що рослини. Зате можна збирати врожай та відбирати найкращі екземпляри на насіння, а решту – у сховище.

8 вересня

Усе ще не варто займатися посадками саджанців або посівами швидкозростаючих культур у теплиці. Тому продовжуйте займатись грядками, де вже нічого не росте. Після викопування картоплі потрібно прибрати бадилля і перекопати землю. Якщо ділянка була сильно засмічена, можна обробити її гербіцидом, щоб знищити багаторічні бур'яни. Так навесні у вас буде менше турбот, адже бур'яни сходять і ростуть швидше за культурні рослини. Тому вам не доведеться займатися прополюванням ранньою весною.

Під час дозрівання ягід винограду його можуть вражати грибкові захворювання: мілдью, сіра гниль, оїдіум. Рекомендуємо в цей період провести обробку препаратами Захисник (15 мл) + Цілитель (25 г) на 5-8 л води. Захисник поєднує в собі профілактичні та лікувальні властивості, а Цілитель – надійно захищає навіть за несприятливих погодних умов, що може спостерігатися вже на початку осені.

9 вересня

А ось знак Риби вважається дуже продуктивним, тому якщо хочете посадити саджанці малини, яблуні, груші, зробити це можна зараз. Також це вдалий час для пересадки розсади в теплицю щоб швидше отримати врожай. Наприклад, зараз у теплиці ще можна доростити скоростиглі сорти та гібриди огірків.

Вносьте добрива можна, але робіть це обережно і не перестарайтеся із дозуванням. Перегодовування добривами може негативно позначитися на стані рослин. Це стосується і поливу – проводити його можна, але в міру.

А ось проводити обробки хімпрепаратами, щоб захистити від попелиці, ґрунтових шкідників чи захворювань зараз не можна. Також не проводьте зараз обрізання.

10 вересня

За місячним календарем городника на вересень, у Повню взагалі небажані роботи з рослинами. Вони зараз вкрай чутливі, так що дайте рослинам перепочити, та й вам не завадить відволіктися від дачних справ. Можна приділити час домашнім турботам або зробити повноцінний вихідний.

Що все ж таки можна зробити? Перекопайте спорожнілі грядки, видаліть бур'яни та інші рослинні залишки. Час прочесати газон, щоб визначити, де за літо утворилися пусті ділянки. Найкраще засіяти їх новим газоном. Теплолюбні культури, які ще ростуть на грядках, можна накрити плівкою, щоб захистити від нічних холодів.

11 вересня

Овен – це знак, який городники та садівники не дуже люблять навесні, тому що садити під ним вкрай не рекомендується. Зате восени це ідеальна пора для збирання врожаю. Можна збирати насіння овочів, квітів та інших культур. Нагадаємо, що для цього підходять лише сортові культури, а не гібриди. Виберіть квітку або овоч, який вам найбільше сподобався. Насіння потрібно просушити та сховати у прохолодне місце. Найкраще вибирати для них мішечки з марлі чи тканинні, але не пластикові пакети.

Можна нарешті провести обрізання малини, смородини та інших багаторічників у саду. Під час санітарної обрізки потрібно видалити всі сухі та хворі гілки, а також ті, які вже не плодоносять. У молодих саджанців можна прищипнути верхівки однорічних пагонів.

12 вересня

Продовжуйте займатися тими самими роботами, що й 11 вересня. Можна прибрати спорожнілі грядки, а також замінити ґрунт у горщиках кімнатних рослин. У закритому ґрунті сходи треба прорідити, видалити бур'ян, розпушити ґрунт. Але поливати рослини не треба, як і пересаджувати чи вносити добрива.

Якщо раніше викопали врожай картоплі чи коренеплодів, просушіть їх, потім переберіть і здорові плоди відправте до сховища. Пристовбурні кола дерев, а також полуниці, малини, інших ягідників бажано прополоти або обробити гербіцидами. Не залишайте їх із бур'янами на зиму. Так, після збирання ягід малини можна використовувати гербіцид Антипирій із розрахунку 15-20 мл препарату на 3-5 л води. Препарат контролює тільки злакові бур'яни, такі як пирій, мишій та інші. Такого розчину достатньо для обробки 1 сотки. Обприскувати бур'яни потрібно так, щоб розчин не потрапив на культурні рослини.

13 вересня

Продовжуйте збирати дозрілі плоди в саду та городі. Особливо рясно зараз плодоносять яблуні та груші. Середні та пізні сорти вже можна закладати зберігатися, на відміну від літніх. Тому знімати плоди з дерева потрібно обережно, щоби не пошкодити їх. Не смикайте сильно груші та яблука, щоб не пошкодити їх. Не треба й крутити їх довкола плодоніжки. Найкраще використовувати спеціальний прилад для збирання плодів і починати з нижніх гілок, рухаючись до верхніх.

Зібравши фрукти, відсортуйте їх, відкладіть пошкоджені та гнилі. Здорові фрукти складіть у ящики з тирсою для зберігання.

14 вересня

Ще один продуктивний знак, коли найкраще висаджувати саджанці багаторічних рослин – Телець. Спочатку може здатися, що рослини ростуть не дуже швидко, зате у них буде потужний і міцний корінь, вони сформують хороше стебло, яке витримуватиме всі гілки з плодами. Самі плоди будуть соковитими та смачними. Тому це найкращий час, щоб посадити плодові культури (дерева та чагарники), а також декоративні рослини для прикраси ділянки. Ще можна встигнути посадити бузок, а якщо розміри ділянки дозволяють, використовуйте його як живу огорожу по периметру ділянки. Вийде дуже красивий живопліт з ніжним цвітінням навесні.

За місячним календарем садівника на вересень зараз можна полити рослини, внести під них добрива і розпушити землю, але так, щоб не чіпати коріння рослин – воно дуже чутливе.

15 вересня

Покосіть газонну траву, а там, де вичісували і виявили пусті ділянки - засійте насінням газону. Багаторічні рослини потребують підживлення, тому зараз варто використовувати мінеральні фосфорно-калійні добрива. Можна внести добрива під деякі квіти, але не використовуйте для цього азот.

Можна вже заготовляти ґрунт для майбутньої розсади, щоб узимку не довелося розгрібати купи снігу та довбати мерзлий ґрунт. Наберіть із грядок землю, очистіть від бур'янів та проведіть знезараження. Зберігати ґрунт потрібно в сухому місці.

Зібраний урожай можна пустити на переробку: робіть соки на зиму, варення, соліть огірки, квасьте капусту.

16 вересня

У Близнюках календар не радить садити нові рослини, особливо ті, з яких плануєте збирати у майбутньому врожай. Але можна посадити ампельні квіти, які зростатимуть у будинку. А також декоративники для прикраси ландшафту.

Можна видалити вуса у полуниці, а також видалити зайву поросль дерев та чагарників. Обріжте сухі та хворі гілки, а у дорослих дерев – ще й ті, які вже не дають плодів. На молодих деревах прищипніть молоді пагони. У вересні ще можна косити газон, доки він росте, тож зробіть це зараз – і трава зростатиме не так швидко. Заготуйте на зиму дрова та сіно. Рослини зараз краще не поливати.

17 вересня

Вересень ще може бути досить теплим місяцем, тому шкідники та захворювання поки що нікуди не поділися. Навіть якщо рослини вже віддали плоди, це не означає, що вони перестали розвиватися. Тому навіть зараз їм потрібний захист від комах-шкідників та хвороб. Так, під час дозрівання плодів яблунь та груш для захисту від плодових гнилей та парші рослини можна обробити препаратом Захисник. Обробки проводять двічі за 2 тижні до збирання врожаю. Фунгіцид поєднує в собі захисні та лікувальні властивості.

Можна розпушувати ґрунт на грядках і у пристовбурних колах, але без поливу. Проріджуйте дуже густі сходи, видаляйте бур'ян. Займіться зібраним урожаєм, щоб встигнути зробити запаси на зиму: консервуйте овочі, робіть соки з яблук, квасьте капусту.

18 вересня

А ось у Раку знову настають сприятливі дні для посадок у вересні. Адже цей знак дозволяє знову садити та сіяти практично всі культури. І хоча початок осені призначений для збору врожаю, а не посадок, все ж таки можна зайнятися теплицями або саджанцями. У теплиці посійте насіння редиски, салату або інших культур, що швидко ростуть. Там вони швидше зійдуть та ще встигнуть дати врожай до холодів. Якщо ж теплиці немає – не проблема. Дещо можна вирощувати і на підвіконні. Наприклад, можна посіяти насіння балконної грядки – це можливість отримати свіжі овочі та зелень у будь-яку пору року. Таким чином можна вирощувати не лише кріп, цибулю та базилік, а й огірки, томати, перець.

Не можна зараз використовувати хімпрепарати для обробки рослин. Відкладіть збирання картоплі та коренеплодів на інший час.

19 вересня

Посійте не лише овочі для вирощування на балконі, а й посадіть у саду саджанці яблуні, смородини, абрикосу, груші. Крім того, підходящий час, щоб висадити декоративники на ділянці – квітучі або декоративно-листяні. Намагайтеся підбирати потрібне місце для кожної культури, але при цьому враховувати, як рослини виглядатимуть у композиції з іншими на території.

Можна поливати рослини, а потім розпушувати ґрунт. Внесіть під багаторічники фосфорні та калійні добрива, особливо під ті, які ще плодоносять. Весь зібраний урожай намагайтеся вчасно перебрати й укласти у сховище, а зіпсовані та гнилі плоди – знищити.

20 вересня

Якщо у вашій теплиці вже нічого не росте і вона не опалюється, можна готувати її до зими. Після того, як забрали плоди і самі рослини, перекопайте ґрунт, а найкраще замініть верхній шар. Далі знезаразьте саму теплицю і провітріть її. Відремонтуйте, якщо є потреба, та вимийте її.

У третій декаді вересня деякі городники починають підзимову посадку часнику та цибулі. Звичайно, оптимальною вважається посадка за 1,5 місяця до приходу стабільних морозів, тому в південних та центральних регіонах країни ще можна почекати з такими посадками – враховуйте особливості погодних умов у вашій місцевості.

21 вересня

У Левові всі посадки та посіви краще припинити. Цей знак зовсім не підходить для закладання нових насаджень, проте сприятливий, щоб збирати врожай. Якщо ще не встигли викопати всю картоплю, зробити це можна зараз. Пам'ятайте, що копати картоплю краще в суху та ясну погоду. Якщо копати бульби за холодної погоди, є ризик їх травмувати. Далі переберіть картоплю і відкладіть окремо бульби, які підуть на насіння. Інші здорові відправте до сховища, а гнилі та уражені шкідниками – краще викинути.

Збирайте насіння овочів і квітів, одразу його висушіть і складайте зберігатися у прохолодне місце в квартирі. Не потрібно зараз вносити добрива, а також поливати рослини.

22 вересня

Висаджувати саджанці плодових культур або сіяти овочі все ще не потрібно, але можна висадити декоративні культури. Квітучі та листяні чагарники або дерева, згідно з місячним календарем садівника на вересень, будуть добре рости і стануть справжньою окрасою ділянки.

Продовжуйте збирати врожай усіх культур, які ще дають плоди. Активно знімайте урожай яблунь, груш, винограду. Із них можна робити смачні заготівлі на зиму: соки, вино, варення. А також їсти свіжими, робити смачну випічку. Квіти можна зрізати для створення гарних композицій та транспортування. А ті бутони, які відцвіли, зрізайте та видаляйте.

23 вересня

У Діві краще теж не садити молоді саджанці та не сіяти овочі. Цей знак хороший для однорічних квітів, але оскільки зараз для них пізній час, можна зайнятися порожніми грядками. Прополіть грядки, де вже нічого не росте, видаліть рослинні залишки та проведіть обробки гербіцидами. Препарат Антибур'ян допоможе позбутися багаторічних та однорічних бур'янів, які не давали спокою протягом усього сезону. Обприскування препаратом можна проводити на ділянках, де вже не ростуть культурні рослини, а також обробляти стежки на території від небажаної рослинності.

Робіть заготовки про запас: соліть, консервуйте, заморожуйте.

24 вересня

Збирайте врожай яблук, винограду, груш. Якщо на початку місяця або наприкінці серпня висівали редис, салат у теплиці, настав час пожинати плоди такої праці. Це скоростиглі культури, які вже, напевно, дали врожай. Викопайте і сховайте у сховище картоплю, якщо ще не викопали пізні сорти.

Після того, як зібраний урожай з яблуні чи груші, дерева можна обробити проти збудників хвороб та зимуючих стадій шкідників. Для цього використовуйте препарат Захват Ойл (40 мл) + залізний купорос (500 г) на 10 л води.

25 вересня

Усе ще не потрібно садити нові культури, якщо вам важливий урожай. Але можна посадити декоративні чагарники чи дерева, які стануть окрасою ділянки. Такі рослини будуть красиво і рясно цвісти.

Ті багаторічники, які вже віддали врожай, потребують санітарної обрізки. Проводьте процедуру, якщо день видався сухим та ясним. Видаліть зайву поросль, сухі гілки, зробіть прищипку верхівок однорічних пагонів у молодих рослин. Ще можна підгодувати рослини мінеральними добривами та полити їх.

26 вересня

У Молодик місячний календар садівника на вересень не рекомендує проводити активні роботи на ділянці – вони можуть тільки нашкодити. Радимо сьогодні відпочити, бо місяць був досить активним і забрав багато сил.

Якщо ж ви не втомилися і хочете попрацювати, можна заготовити ґрунт для майбутньої розсади. Очистіть його і знезаразьте, а потім залиште зберігатися в мішку в сухому місці. До нього можна додати торф, пісок або інші компоненти, які збираєтеся використовувати для ґрунтосуміші в лютому-березні.

Бульбоцибулини квітів, які не можуть зимувати в наших умовах, потрібно викопати, очистити і сховати в холодне місце для зберігання.

27 вересня

У Терезах можна проводити багато робіт, які ще залишилися в саду та городі. Наприклад, якщо ви заготовляли раніше живці багаторічних рослин, їх можна висадити. А дорослі дерева та кущі обріжте, видаливши всі зайві гілки.

Посійте пряні трави, зелень для вирощування на підвіконні чи балконі. Підбирайте швидкорослі та невибагливі культури – і за кілька тижнів на столі буде свіжа, хрумка зелень. А ось обприскувати рослини засобами захисту зараз украй небажано.

28 вересня

У Скорпіоні, як каже нам місячний календар садівника, можна садити багаторічні рослини. Якщо день ясний і без опадів, посадіть у заздалегідь підготовлені лунки яблуню, абрикос, смородину, малину. Пам'ятайте, що лунки заготовляють з огляду на особливості росту кожної культури, а перед посадкою її удобрюють. Це допоможе саджанцям краще прижитися та легко пережити зиму.

Можливо, останній раз цього сезону покосіть газон, залишаючи не менше 5 см у висоту перед зимівлею. Органічні відходи закладіть на компост, перекопайте грядки, видаліть рослинні залишки.

29 вересня

Можна проводити підзимні посіви культур, які бажаєте виростити наступного року. На зиму можна не лише садити цибулю та часник, а й сіяти моркву, буряк, ріпу. А ті грядки, де цього року вже нічого не зростатиме, треба підготувати до зими. Перекопайте їх, видаліть усі залишки рослин, розрівняйте ґрунт, якщо потрібно, то і внесіть добрива.

Небажано зараз обрізати кімнатні рослини і ті, що ростуть на вулиці – рани довго гояться. Також не найкращий час, щоб копати картоплю.

30 вересня

У Стрільці знову можна збирати врожай різних культур. Докопайте картоплю, якщо не зробили цього раніше. Також дозрівають пізні сорти білокачанної капусти, які потрібно вчасно збирати. Викопувати капусту потрібно разом із коренем, а потім обрізати гострим ножем. Відокремте качани, які потріскалися чи потемніли – їх не можна закладати у сховище.

Ділянки, де вже нічого не росте, перекопайте та підготуйте до зимівлі. Якщо погода дозволяє, посадіть декоративники та проведіть обрізку багаторічників. Поливати рослини та вносити добрива поки що не варто.