Активні роботи в саду і на городі продовжуються, адже травень вважається одним із найбільш активних місяців для дачників. Довгий світловий день затримує городників на ділянці якомога довше, а ще й тепла погода сприяє роботі на свіжому повітрі. А тепло також і провокує поширення шкодочинних організмів. Тому треба бути на сторожі і за перших же ознак ураження рослин шкідниками провести відповідні обробки.

Весняна погода може також спровокувати розвиток хвороб. Зміна температур, прохолодні дощі — це може спровокувати розвиток грибкових хвороб на культурних рослинах. Тому завдання городників і садівників, як і в минулому місяці, слідкувати за своїми рослинами і проводити профілактичні обробки або вже за наявності перших симптомів хвороби.

У травні продовжуються посіви у відкритий ґрунт тих культур, які потребують тепла. Можна сіяти насіння кавуна, дині, кабачків, огірків. А також пересаджувати на постійне місце розсаду теплолюбних культур. Томати, баклажани, перець бояться непрогрітого ґрунту, тому не треба поспішати їх висаджувати. Більшість городників робить це саме у травні.

На початку місяця ще можна садити картоплю. І хоча перша половина квітня була досить теплою та багато городників садили бульби тоді, все ж у травні в певних регіонах країни також садять картоплю. Особливо якщо потрібно було почекати, поки бульби проростуть.

Крім посівів овочів на городі зараз сіють і насіння квітів одразу у відкритий ґрунт. Настурцію, петунію, чорнобривці та інші квіти уже можна сіяти у прогріту землю. А також так само пересаджувати у кашпо або на клумбу розсаду тих квітів, яких вирощуєте. Декоративні квітучі та листяні культури на ділянці також потребують догляду. Вони можуть хворіти, пошкоджуватися шкідниками, тому обробки їм також потрібні. А ще навесні усім рослинам не завадить підживлення.

Якщо сіяти під укриття чи в теплиці салат, редиску, руколу, у травні вже можна збирати перший врожай. А на місці цих культур посадити ще щось, що встигне дати врожай протягом літа.

Роботи на ділянці чимало, тому варто б усе розпланувати. Допоможе в цьому місячний посівний календар городника і садівника на травень 2024 року. За його допомогою можна визначити дні, коли краще посіяти овочі, посадити саджанці дерев та кущів, а коли — провести обробку від хвороб та шкідників. А також за його допомогою ви знайдете собі кілька днів для перепочинку.

1 травня

Місяць починається із зовсім неродючого знаку Водолія. Городникам і садівникам не рекомендується зараз закладати нові рослини на ділянці, оскільки насіння може погано сходити, а якщо і зійде, то рослини будуть слабкі і врожай дадуть незначний.

Можна зайнятися підготовкою грядок до майбутніх посівів. Проведіть перекопування ґрунту, розрівняйте його, щоб у більш сприятливий день одразу посіяти насіння. Також зараз можна провести обробку гербіцидами, щоб ділянка була чистою для посівів. Застосуйте на ділянці, де не ростуть культурні рослини, Гліфовіт Екстра. Він знищує багато однорічних та багаторічних бур’янів, зокрема пирій, мишій, осот, портулак та інші. Обробку потрібно проводити за 14 днів до посіву або посадки культурних рослин по бур’янах, що вегетують.

2 травня

Оскільки Місяць усе ще у Водолії, продовжуйте займатися тими ж роботами, що й на день раніше. Крім посівів не варто зараз поливати рослини та підживлювати їх, оскільки ці заходи більше нашкодять, ніж принесуть користі.

Можна прорідити густі сходи моркви чи буряка. Також можна розпушити ґрунт після дощу, а заодно і видалити вручну або механічно бур’яни, якщо такі проросли. Якщо у теплиці редиска або салат уже віддають врожай, час його зібрати. Також у закритому ґрунті вже можуть бути перші врожаї ранніх гібридів огірків. Їх також можна збирати, аби плоди не переросли.

Якщо помітили пошкоджене листя або пагони на деревах чи кущах, видаліть їх і знищіть. Також можна провести обробки засобами захисту за перших таких ознак хвороб і шкідників, а також профілактично.

3 травня

За календарем садівника й городника на травень Місяць переходить у Риби. Тому можна знову закладати нові рослини на ділянці. Особливо це стосується овочевих культур. Якщо земля достатньо прогріта, посійте насіння кабачків, гарбузів, кавунів та динь. Враховуйте особливості вирощування цих культур, обирайте для них світлі ділянки, а також не забувайте про сівозміну та сусідство культур.

Час і висадити розсаду на постійне місце. Пересадіть томати, перець, баклажани, якщо вони вже достатньо підросли. Краще пересаджувати рослини ввечері, або якщо день похмурий. Також на перші кілька днів розсаду можна притінити.

Крім посіву насіння та висаджування розсади це також вдалий день для посадки бульб картоплі.

4 травня

Пам’ятайте, що під цим знаком рекомендується поливати і підживлювати рослини, але в міру. Якщо залити водою рослини, це може спровокувати розвиток кореневих гнилей, а недотримання норм внесення добрив також може негативно позначитися на культурах.

Вносити добрива можна під корінь, а також по листу. Позакореневе підживлення можна провести добривом Авангард Гроу Аміно. Добриво підвищує стійкість рослин до стресів та швидко усуває стреси, якщо вони вже є. Також у розчині добрива можна замочувати насіння перед посівом.

Не забувайте і про азотні добрива, які навесні потрібні багатьом культурам для нарощування зеленої маси.

5 травня

Місяць знову у неродючому знаку, цього разу Овні. Вважається, що сіяти або садити рослини під цим знаком не варто, бо рослини будуть погано розвиватися і так само погано зав’язувати плоди.

Підготуйте землю до майбутніх посівів. Потрібно перекопати ділянку, видалити бур’яни, які до цього часу уже могли заполонити землю. Далі її розрівняйте і чекайте вдалого часу для посіву.

Густі сходи потрібно прорідити, залишивши більші та сильніші рослини. Покосіть газонну траву — так вона буде довше відростати. Ті, хто вирощує квіти на продаж, можуть сміливо їх зрізати. Квіти будуть добре транспортуватися, не в’янутимуть, букет буде довго стояти. До речі, варто підготувати ділянку і під посів квітів.

6 травня

Не варто зараз поливати рослини та вносити добрива під корінь або по листу. Також усе ще не варто нічого сіяти та садити.

Якщо є ділянки, де культурні рослини ще не ростуть, її варто обробити гербіцидом. Особливо, якщо ділянка дуже сильно поросла пирієм, берізкою та іншими багаторічними бур’янами. Антибур’ян — це гербіцид, який застосовують на ділянках за два тижні до посіву чи посадки культурних рослин. Через 14 днів ділянку треба переорати та підготувати до посіву культурних рослин. Обприскувати потрібно, якщо бур’яни вегетують: однорічні — у фазі 4-6 листків, багаторічні — за висоти до 10-15 см. Обробити гербіцидом можна також ділянки, де не ростуть сільськогосподарські культури.

7 травня

За посівним місячним календарем на травень 2024 Місяць тепер у знаку Тельця. А це означає, що городники та садівники можуть переходити до активних робіт на присадибній ділянці. Згідно з календарем зараз можна сіяти та садити різноманітні культури, а особливо багаторічні. Вони будуть довгий час рости, наростять гарну кореневу систему та стебло, а якщо це ще й плодові культури, то і даватимуть гарний врожай.

Садити саджанці із закритою кореневою системою можна зараз і навіть влітку. Тому якщо хотіли б посадити молоденькі рослини яблуні, сливи, персика, варто це зробити зараз. Знайдіть відповідне місце для рослин, аби їх не затіняли інші дерева та будівлі. Садіть рослини у ясний сухий день без сильних поривів вітру. Під час посадки добре б встановити опору та закріпити до неї саджанець, аби вітер не пошкодив молоді рослини.

8 травня

Новий Місяць — це час для закладання рослин на ділянці. Більшість робіт з тими рослинами, що вже у вас ростуть, також не рекомендується проводити. Тому сьогодні можна просто відпочити або зайнятися домашніми справами.

Якщо ж погода така, що хочеться щось поробити, можна покосити газонну траву, щоб вона не так швидко відростала. Також можна видалити зайві вуса полуниці, пошкоджене листя та пагони на інших рослинах. Ще можна косити траву на сіно, заготовляти дрова.

Можна підстригти живопліт, щоб надати йому певної форми. А також зрізати суцвіття квітів, які вже перецвіли, щоб вони не псували загальний вигляд квітника.

9 травня

Оскільки Місяць переходить у знак Близнюки, варто відкласти деякі посіви. Вважається, що під цим знаком краще сіяти насіння в’юнких та плетистих рослин. Наприклад, можна пересадити у більший горщик або на вулицю ампельну петунію, іпомею та інші квіти, що в’ються. Це чудовий варіант прикрасити альтанку, паркан та навіть приховати неоковирне місце на ділянці чи стіну будівлі.

А також можна посіяти й інші в’юнкі рослини, до прикладу, бобові. Так, квасолю можна посіяти з інтервалами в 10 днів. Сьогодні — першу партію, пізніше — ще одну. Це допоможе так само безперервно отримувати врожай.

Не варто зараз поливати рослини, а якщо потрібно розпушити ґрунт, то робіть це без зволоження.

10 травня

Радимо приділити більше часу рослинам, що посадили чи посіяли раніше. Так, густі сходи потрібно прорідити, розпушити під ними ґрунт, але не поливати. Також можна підгорнути сходи картоплі.

Висадіть на клумбу розсаду пеларгонії та петунії, якщо для них достатньо тепло. Покосіть газонну траву, однак пам’ятайте, що протягом трьох діб після скошування не варто проводити обробку трави гербіцидами.

Якщо є ділянки, де культурні рослини ще не ростуть або ж навпаки — де вже викопали цибулини первоцвітів, їх потрібно перекопати та розрівняти. А самі цибулини потрібно очистити від землі, висушити і сховати на зберігання до осені. У горщиках вазонів замініть землю.

11 травня

За місячним календарем городника і садівника на травень Місяць зараз у найбільш продуктивному знаку Рака. Особливо він вважається вдалим для однорічних культур. Рослини даватимуть чималий врожай смачних та соковитих плодів.

Можна посіяти насіння капусти, бобових, цибулі, огірків, кабачків та інших культур, які ви полюбляєте вирощувати. А також пересадити на грядку розсаду теплолюбних. У цей час зазвичай земля вже точно прогріта. Не забувайте про відстань між рослинами залежно від їхніх розмірів, а також про сусідство культур та сівозміну.

Якщо хочете захистити рослини від стресів та підвищити схожість насіння, можна замочити його перед посівом у добриві Авангард Гроу Аміно. Також добриво стимулює ріст та розвиток культур, забезпечує підвищення їхньої врожайності.

12 травня

Продовжуйте сіяти насіння фактично всіх культурних рослин, які тільки ще можна зараз посіяти. Це можуть бути кавуни, дині, кабачки, різні види капусти, гарбузи, огірки. Також добре ростиме зелень: чабер, шпинат, рукола, петрушка. Із квітів можна сіяти айстру, хризантему, матіолу, мак та інші.

Розпуште землю у міжрядді, також зараз на користь будуть поливи. Але не забувайте, що робити це краще вранці або ввечері, щоб вона не так швидко випаровувалася. А ще можна замульчувати грядки з овочами, квітами та іншими культурами, аби втримати вологу у ґрунті.

Проведіть підживлення по листу або внесіть добрива під корінь. Зараз важливий для рослин азот, але не забувайте і про інші елементи, які також впливають на розвиток рослин.

13 травня

Місяць усе ще в Раку, тому продовжуйте ті ж роботи, що і останні дні. Можна сіяти фактично всі овочеві культури, зелень, квіти. Пересаджувати розсаду на постійне місце, виносити горщики із кімнатними квітами на вулицю, якщо звикли тримати їх так влітку.

Закладайте органічні відходи в компостну яму, вносьте органічні та мінеральні добрива під корінь або по листу. Якщо давно не було опадів, важливо полити рослини. Але робити це краще, коли не стоїть спека, тобто у ранішні або вечірні години. Враховуйте потреби у волозі кожної конкретної культури, адже одні (наприклад, огірки, капуста) є вологолюбними, а інші культури не потребують вологи так часто і у великій кількості.

14 травня

А тепер Місяць переходить у зовсім неродючий знак Лева. Вважається, що зараз краще нічого не сіяти та не садити, адже рослини будуть слабкі та кволі, можуть часто хворіти. Також вони не дадуть такого врожаю, який би ви хотіли.

Під цим знаком можна збирати врожай. Тому якщо у вас доспіває зелень, редиска чи інші швидкорослі культури, збирайте їхній врожай. Якщо є ділянки, де культурні рослини ще не ростуть або ж навпаки — де вже викопали цибулини первоцвітів, їх потрібно перекопати та розрівняти. У горщиках вазонів замініть землю. Також можна винести на терасу ті кімнатні рослини, які влітку ви тримаєте на вулиці.

Покосіть на сіно траву, заготовляйте дрова. Також можна косити і газон.

15 травня

Під знаком Лева багато чого робити не рекомендується. Це і посів, і поливи рослин, і внесення добрив. А от що можна робити, так це застосовувати засоби захисту.

Тепла погода сприяє не лише гарно розвитку культурних рослин, а й тому, що шкідники швидко розмножуються, збільшується їхня популяція. Вони починають атакувати наші рослини. Після появи сходів картоплі рослини вже потрібно захищати від попелиці та колорадського жука. Для цього слід застосувати препарати Гудвін або Ато Жук — інсектициди ефективні не лише проти шкідників картоплі. Якщо помітили на плодових попелиці, трипси, яблуневого квіткоїда, він допоможе і тут. Гудвін також можна застосовувати проти шкідників плодових, він ефективний проти шкідників, які виробили стійкість до інших інсектицидів.

16 травня

За календарем садівника на травень 2024 року, Місяць переходить у знак Діви. Знак цей також не вважається дуже родючим, однак сприятливий він для квітникарів. Вважається, що можна сіяти та садити декоративні рослини — вони будуть гарно і рясно квітнути.

У травні можна сіяти у відкритий ґрунт багато одно- та багаторічних квітів: чорнобривці, волошки, братки, іберіс, гіпсофілу тощо. Обирайте для квітів сонячні тихі ділянки, щоб їх не тінили високорослі рослини. Деякі квіти, до речі, городники люблять сіяти по периметру грядок, щоб зонувати ділянку і заманювати бджіл.

Уже можна проводити поливи та підживлювати рослини, особливо мінеральними добривами.

17 травня

Можна не лише сіяти насіння квітів, а й пересаджувати їхню розсаду. Так, айстру альпійську часто вирощують для клумб, рабаток, висаджують на кам’янистих гірках. Це чудовий багаторічник, невеликий за розміром, але дуже квітучий.

Гіпсофілу ж вирощують не лише для створення літніх букетів, це чудовий сухоцвіт, тому і букети взимку виглядатимуть чудово з цією квіткою. Гіпсофіла має дрібні, але дуже милі квітки, і сіяти її можна у відкритий ґрунт у травні.

Також можна винести на балкон чи терасу рослини у горщиках, якщо тільки там не буде протягу і достатньо світла. Пересадіть рослини у більші ємності, які цього потребують. А також замініть землю у горщиках.

Цибулинні, які вже перецвіли, викопайте, просушіть і здорові цибулини закладіть зберігатися.

18 травня

Місяць усе ще у Діві, тому сіяти овочі та інші рослини, які дають плоди, не варто. Адже їхній врожай не буде таким смачним та соковитим, як хотілося б.

Продовжуйте займатися квітами та іншими декоративними рослинами на ділянці. Якщо помітили, що на троянді деформуються листки, викривляються пагони, бутони не відкриваються та падають, це може бути ознакою, що на рослинах з’явилися попелиці. Шкідники висмоктують сік із листків, пагонів і вводять всередину тканин отруйні для рослин ферменти слини. Попелиці також можуть переносити вірусні хвороби.

Для захисту троянд варто застосувати ефективні інсектициди. Використайте Ато Жук або Гудвін, 1.5 мл на 3-5 л води на 1 сотку.

19 травня

А ось у Терезах можна повертатися до посівів овочевих культур. Вважається, що посіяні під цим знаком рослини дадуть врожай, який може довгий час зберігатися. А ще рослини будуть стійкі до хвороб, плоди вийдуть смачні, а квіти — гарно цвістимуть.

Сійте коренеплідні культури, бульбоплідні, бобові, а також садіть плодово-ягідні. Щодо останніх, варто обирати саджанці із закритою кореневою системою, адже саме їх можна садити в цю пору. До того ж такі рослини краще приживаються на новому місці і почнуть раніше давати врожай, ніж саджанці із відкритою кореневою системою.

Посадіть сливу, черешню, яблуню, персик, а із ягідних — аґрус, смородину, малину. Посійте насіння однорічних та багаторічних квітів.

20 травня

Крім посадок багаторічних плодових та ягідних можна посіяти зелень: шпинат, щавель, петрушку, крес-салат. А також овочі: кабачки, томати, капусту, редьку, моркву.

Поливайте рослини в саду, на городі, у квітнику. Після поливу потрібно розпушити ґрунт. Також варто видаляти бур’яни та мульчувати грядки. Це допомагає не лише затримати вологу у ґрунті, а й пригнічує зростання бур’янів. Для цього можна використовувати солому, кору дерев, торф чи компост.

Також це відповідний час, аби зрізати квіти для створення букетів чи композицій. Такі квіти легко транспортувати, вони довго не втрачатимуть зовнішній вигляд. Якщо вже вдалося зібрати перший врожай, частину можна заморозити чи засушити.

21 травня

За посівним календарем городника і садівника на травень зараз можна сіяти фактично всі культурні рослини. Адже Місяць переходить у знак Скорпіона. Він вважається одним із найбільш родючих знаків. Насіння буде швидко сходити, рослини розвиватимуть міцне стебло та кореневу систему. Плоди таких рослин матимуть гарний смак та аромат. А ще самі рослини будуть досить стійкі до перепадів температур та хвороб.

Однак не варто зараз обрізати рослини (навіть якщо потрібно видалити пошкоджені частини). Адже рани після такого заходу будуть довгий час гоїтися.

Можна посіяти багаторічні квіти, які стануть окрасою саду. Також ще можна підсіяти насіння газонної трави, якщо в певних місцях вона погано зійшла. Підсівайте ті самі види трави, що вже у вас ростуть, щоб не змішувати їх.

22 травня

Чим більш сприятливі погодні умови, тим швидше розвиваються хвороби на культурних рослинах. Якщо ніяк не діяти, можна втратити не лише частину врожаю, а й саму рослину. Тому варто подбати про захист від хвороб завчасно. І провести обробки засобами захисту.

Однією із поширених хвороб винограду є борошниста роса. Вона поширена по всій території України і проявляється на пагонах, листках, гребенях, вусиках, квітках, плодоніжках та ягодах. Однією з перших ознак є борошнистий сіруватий наліт. Аби захистити виноград від хвороби, важливо регулярно розпушувати ґрунт, знищувати уражені рештки, а ще провести обробки фунгіцидами Захисник (15-20 мл на 8-10 л води) або Страж (7-10 г на 5-8 л води). Ці препарати працюватимуть також і проти інших поширених хвороб винограду та інших культур.

23 травня

У Повню, за календарем садівника та городника на травень, варто відкласти більшість робіт на ділянці. Адже рослини стають чутливі до механічних пошкоджень. А ще вважається, що зараз краще нічого не сіяти і не садити.

Тому варто присвятити день відпочинку. Можна провести час із сім’єю, друзями або взагалі нічого не робити цілий день.

А якщо погода сприяє, а ви не можете себе уявити без садово-городніх робіт, тоді можна приділити увагу ділянкам, де зібрали врожай редиски або салату. Такі грядки можна перекопати, видалити там рослинні рештки та бур’яни і розрівняти землю. У більш сприятливий час посієте тут інші культури. Наприклад, після редиски можна сіяти цибулю або зелень.

24 травня

Тепер Місяць переходить у Стрільця, і це означає, що деякі роботи на присадибній ділянці можна виконувати, але не всі. До прикладу, сіяти або садити рослини із тривалим вегетаційним періодом не рекомендується. Тому якщо планували посіви, то лише зелені, яка швидко росте і нарощує зелену масу. Наприклад, шпинат, руколу, базилік, кріп.

А ще це період для посадок декоративних рослин на ділянці. Не забуваймо про саджанці із закритою кореневою системою, які підходять для посадок у такий час. Садіть і кущі, і дерева квітучі та листяні.

Густі сходи треба прорідити, землю в міжрядді розпушити та повидаляти бур’яни. Викопайте цибулини квітів на зберігання до осені.

25 травня

Попелиці, молі та інші шкідники пошкоджують яблуні та груші протягом періоду їхнього розвитку. А ще ці рослини можуть уражувати різні хвороби. Так, парша поширена по всій території України і поширюється за умови наявності краплинної вологи та помірних температур повітря. В період утворення зав’язі ця хвороба може масово уражувати рослини.

Для захисту кісточкових культур від хвороб та шкідників варто провести обробку Ато Жук, 1.5 мл + Джек Пот, 2-4 мл на 5-8 л води. Джек Пот — фунгіцид для захисту від парші, а ще борошнистої роси та альтернаріозу. Ато Жук захищає від багатьох шкідників яблуні (яблуневий квіткоїд, попелиці, букарка, казарка тощо).

26 травня

У знаку Козерога городники можуть робити абсолютно більшість різноманітних робіт в саду і на городі. Лише потрібно бути обережними з кореневою системою рослин. Тому якщо плануєте розпушувати ґрунт або перекопувати пристовбурні кола, робіть це з обережністю.

Можна полити рослини, якщо давно не було опадів. Враховуйте, що кожна культура має свої потреби у зволоженні, а також підбирайте відповідний посів поливу. Замульчуйте грядки або пристовбурні кола, якщо хочете затримати вологу у землі та пригнітити ріст бур’янів.

Покосіть газонну траву, заготовляйте сіно, рубайте дрова.

27 травня

Зараз період активного цвітіння багатьох квітучих декоративних рослин, наприклад, півонії. Тому можна їх підживити, аби цвітіння було ще пишнішим та яскравішим. Використовуйте для цього комплексні добрива для квітів. Добриво Авангард NPK+M/E Квіти, трави поліпшує естетичний вигляд декоративних рослин, підвищує їхню стійкість до хвороб та несприятливих погодних умов. Застосовувати добриво можна і на газонних травах.

Висадіть саджанці плодових та ягідних, які ще не посадили, але пам’ятайте, що посадкова яма повинна була бути готова для них заздалегідь.

28 травня

Місяць знову у Водолії. Тому варто відкласти посіви насіння та висаджування розсади на інший час. Не варто і поливати та вносити добрива під рослини або по листу. Такі агрозаходи зараз можуть нашкодити.

Обріжте чагарники, які відцвіли на торішніх пагонах. Так рослина зможе відростити більшу кількість нових пагонів, а на них утворяться бруньки наступного сезону. Підстрижіть живопліт, аби надати йому бажаної форми.

29 травня

Захисту від хвороб потребує не лише наш сад. Якщо у вас підросли огірки на грядці, варто подбати про їхній захист від хвороб. Пероноспороз розвивається за досить теплої погоди (від +15 градусів) і наявності краплинної вологи. Ознакою хвороби є кутасті жовті плями з верхнього боку листка. Згодом вони стають коричневі і зливаються. Уражені листки зморщуються, засихають, буріють, стають крихкими та опадають. Захистіть свої огірки від цієї хвороби за допомогою препарату Енергодар.

Не потрібно сіяти овочі та інші культури, особливо які дають врожай. А ще замочувати насіннєвий матеріал.

30 травня

Місяць знову у Рибах, а значить рослинам потрібен ваш догляд у вигляді поливу та внесення добрив. Але не забувайте, що всього повинно бути в міру. Заливати рослини та перегодовувати їх не варто. Для яблунь, слив, груш можна застосувати добриво Авангард NPK + M/E Плодово-ягідні.

Посійте у відкритому ґрунті насіння кавунів, дині та інших теплолюбних культур. Пересадіть розсаду на постійне місце, якщо досі цього не зробили.

31 травня

Продовжуйте ті ж роботи, що і на день раніше. За календарем городника і садівника на травень сьогодні можна сіяти та садити багато культур.

Пересадіть багаторічні квіти, займіться поділом коренів. Рослини поливайте та проводьте будь-яку обрізку. Покосіть газон, видаліть сухі або пошкоджені гілки дерев та кущів. Видаліть бутони, які вже відцвіли, аби вони не псували загальний вигляд, а рослини не витрачали на них свої сили.

Прорідіть дуже густі сходи, підгорніть картоплю і заодно видаліть бур’яни. Ті, хто вирощує квіти для продажу, можуть зрізати їх для транспортування та створення квіткових композицій.