Зима в Україні в останні роки дуже непередбачувана. То засипле снігом, вдарять морози, то встановлюються температурні рекорди, коли в січні по-справжньому весняна погода. Однак в лютому ще можуть бути як сильні морози зі снігом та хуртовинами, так і відлига та яскраве сонце. Така погода може чергуватися, що не може не відобразитися на стані рослин, які ростуть у відкритому ґрунті, наприклад, дерева та кущі. Тому навіть взимку їм потрібен постійний догляд. Сніг потрібно розчищати, а під час відлиги — захищати стовбури дерев від опіків.

Ще одне завдання, яке виконують городники взимку, стосується врожаю, який зберігається у льосі чи підвалі. Не всі плоди можуть долежати до кінця зими, тому потрібно постійно перебирати їх і викидати зіпсовані.

Та лютий — це також старт певних робіт, які плавно переростуть у весняні. Уже зараз можна сіяти насіння на розсаду певних городніх культур та квітів, аби потім пересадити їх у теплицю чи парник або у відкритий ґрунт. Насіння деяких культур замочують у стимуляторах росту, аби побачити більш ранні та дружні сходи. А те насіння, яке збирали власноруч, потрібно спочатку знезаразити. Також це період, коли можна купувати насіння овочів, зелені, квітів, які цьогоріч плануєте виростити. Краще зробити це зараз, адже навесні буде купа інших справ, а в магазинах через наплив покупців може закінчитися потрібний вам посівний матеріал. Окрім насіння зараз можна закупити добрива, засоби захисту та садовий інвентар — це точно не буде зайвим.

Хоча на перший погляд здається, що останній місяць зими — ще не час для роботи городнику. Та насправді саме зараз пора підготовки до нового сезону. Які роботи слід виконати та підібрати для цього найбільш вдалий день допоможе місячний посівний календар садівника та городника на лютий 2023 року. За допомогою календаря зручно планувати агрозаходи на цілий місяць так, щоб встигнути зробити все необхідне й при цьому виділити дні, коли можна відпочити. Адже окрім вказаних вище робіт в лютому ще готують теплиці до нового сезону, обрізають дерева та лікують морозобоїни, перевіряють цибулини квітів на готовність до посадки. Більш детально про кожен день лютого ви дізнаєтеся нижче.

1 лютого

Оскільки Місяць зараз перебуває у знаку Близнюки, не варто розпочинати посіви овочів або квітів на розсаду. Звісно, не найменш безплідний знак, однак овочі вийдуть без яскраво вираженого смаку та аромату, а самі рослини будуть мати не дуже міцне стебло.

Тому радимо зайнятися більш важливими для зими справами. В лютому побілка стовбурів дерев не менш важлива, ніж навесні. У відлигу температура вночі та вдень має велику різницю. Через це на корі утворюються мікротріщини. Згодом такі тріщини стають осередком інфекції. Побілений стовбур нагрівається менше, а значить різниця температури не така велика.

Також можна поновити запаси в годівничках для птахів. Покладіть туди зерно, насіння та шматочки сала.

2 лютого

А наступний знак вважається чи не найбільш родючим порівняно з іншими. І це Рак. Рослини, особливо низькорослі, чудово ростуть, дають рясний врожай плодів, які не лише мають яскраво виражений смак, а й виходять дуже соковиті.

Оскільки замочування насіння теж вважається початком вирощування рослин, радимо зайнятися саме цим. Авангард Стимул — це добриво на основі стимуляторів росту. Препарат підвищує схожість насіння, завдяки йому утворюється потужна коренева система, рослини швидше ростуть та розвиваються. Для того, аби замочити насіння овочів чи квітів, до 500-700 мл води додають 20-30 мл препарату. У такому робочому розчині замочують насіння на 3-4 години. Далі насіння або просушують або одразу висівають.

Не варто зараз застосовувати препарати для захисту рослин від хвороб та шкідників.

3 лютого

Продовжуйте займатися тими ж справами, що й на день раніше, оскільки саме зараз час посіяти томати, огірки, солодкий перець та капусту на розсаду. Не забувайте, що в лютому світловий день ще не достатньо довгий, тому рослини доведеться досвічувати лампами, аби розсада не витягувалася.

Також, якщо насіння збирали своїми руками або не впевнені в його походженні, краще перестрахуватися і знезаразити посівний матеріал. Для цього існує кілька способів. Насіння витримують у 2%-му розчині марганцівки 45 хвилин, тримають у 3%-му розчині перекису водню, підігрітому до 40 °С 10 хвилин або ж готують содовий розчин (5 г соди на 1 л теплої води) і тримають у ньому добу. Обирайте спосіб, який зручніший саме вам. Пам’ятайте, що покупне насіння зазвичай уже пройшло потрібне знезараження, про що виробник вказує на пакуванні.

4 лютого

За посівним місячним календарем городника на лютий Лев — це знак, коли дачнику найкраще відпочивати. Він не підходить для старту вирощування нових культур, а також для поливу та внесення добрив.

Можна провести інспекцію теплиці, щоб підготувати її до нового сезону. Перевірте конструкцію, чи не зазнала вона пошкоджень. Опори та дах можуть зіпсуватися під вагою снігу, наприклад, тому його треба постійно зчищати. Проведіть знезараження ґрунту та стін, видаліть залишки тогорічних рослин, якщо не зробили цього з осені. Наприкінці місяця сюди вже можна буде висівати насіння редиски або зелені.

Якщо до цього часу ще не склали список того, що посієте на розсаду, сьогодні можна цим зайнятися. Також час для закупівлі посівного матеріалу та засобів захисту.

5 лютого

У Повний Місяць, оскільки він ще й у Леві, взагалі не потрібно проводити ніякі посівні роботи. Старайтеся мінімально чіпати рослини на ділянці та кімнатні. Сьогодні, як і вчора, можна продовжити відпочинок, адже зовсім скоро настане “гаряча” пора, коли не буде вільної хвилинки.

Продовжіть складати список того, що плануєте виростити на ділянці. Варто закупити посівний матеріал не лише тих культур, які посієте на розсаду. Зараз можна запастися насінням овочів та квітів, які сіятимете відразу у відкритий ґрунт. Це можуть бути як звичні вам сорти овочевих, зелені, квіткових культур, так і щось новеньке, що хотілося б спробувати.

Разом із насінням запишіть інсектициди, фунгіциди, гербіциди та інші препарати, які зовсім скоро стануть у нагоді під час весняних обробок.

6 лютого

Оскільки у Леві все ще не варто щось сіяти та садити, можна зайнятися тими рослинами, які висівали на розсаду раніше. Там, де з’явилися сходи, зніміть плівку та поставте на добре освітлене місце. Занадто густі сході можна прорідити та розпушити землю. Однак не забувайте, що поливати та вносити добрива все ще небажано.

Кімнатні рослини хворіють у будь-яку пору року. Борошниста роса — однак із найпоширеніших хвороб, яка вражає фіалку, бегонію, каланхое, петунію та інші квіткові рослини. Занадто велика кількість азотних добрив, температура повітря 18-25 °С та вологість повітря 70-80% стають причиною розвитку хвороби. На рослинах з’являється білий павутинний наліт, який з часом сіріє. Уражені рослини відстають у рості, у них деформується листя. За перших ознак хвороби рослини варто обробити препаратом Флористін.

7 лютого

Наступний знак, у який переходить Місяць, також не дуже підходить для посівів овочевих культур. Вони зазвичай маловрожайні та майже не дають насіннєвий матеріал. Однак під знаком Діви виростають гарні квіти. Також зараз можна посадити декоративні рослини, з яких не збираєтеся збирати врожай. Тому можна посадити декоративно-листяні кімнатні, або пересадити ті, що вже є в будинку.

В лютому зазвичай сіють насіння квітів, які мають довгий період вегетації. Так на клумбі вони встигнуть розквітнути якомога раніше. Посійте петунію, віолу, еустому, гвоздику Шабо. Для початку можна скласти план, як буде виглядати ваш квітник у теплу пору. Не забудьте врахувати ті квіти, які сіяли під зиму у відкритий ґрунт та чагарники, наприклад, троянди.

8 лютого

За посівним календарем городника та садівника на лютий у цей день краще не замочувати насіннєвий матеріал, усе ще відкладайте посіви овочів на більш сприятливий день.

Перевірте викопані на зиму цибулини та кореневища квітів. Це жоржини, гладіолус, бегонія тощо. Якщо помітили нехарактерні плями або інші зміни, такий посадковий матеріал треба одразу вилучити від здорових екземплярів. Загляньте і до садового інвентарю. За зиму дещо могло зіпсуватися чи пошкодитися. Потрібно вчасно відремонтувати інструменти або замінити на нові до настання активних городніх та садових робіт.

Кімнатні рослини можна обробити від хвороб та шкідників, а розсаду — підживити або прорідити.

9 лютого

У Терезах городник знову може приступати до посівів овочів та продовжувати сіяти квіти на розсаду. Цей знак забезпечує овочевим культурам гарний врожай, який буде довго зберігатися, а також із плодів можна буде зібрати якісний насіннєвий матеріал. Квіти ж будуть мати гарний аромат та насичене забарвлення.

Варто посіяти на розсаду білоголову та цвітну капусту, томати, огірки, баклажани. А із зелені — крес-салат, кріп, шпинат. Розсада, що зараз росте на вашому підвіконні, потребує дбайливого догляду. Забезпечте їй достатньо освітлення, полийте, розпушіть землю та прорідіть занадто густі сходи. Обприскувати рослини від шкідників та хвороб зараз не варто, як і проводити щеплення.

10 лютого

Продовжуйте посіви овочів, зелені та квітів, а також стандартний догляд за розсадою. Сьогодні також вдалий день, аби провести обрізку. Поки дерева ще сплять, обрізка сухих, зламаних та пошкоджених гілок пройде досить успішно. Також видаліть зайву поросль.

Якщо випав сніг, його варто нагорнути із міжрядь та стежок до стовбурів дерев. Сніговий покрив захистить кореневу систему рослин від вимерзання. Якщо ж снігу немає, а температура досить низька, для захисту використовують тирсу. З гілок же, особливо молодих дерев та кущів, сніг треба обережно струсити. Він здатен пошкодити молоді гілочки і навіть зламати.

11 лютого

Цей місяць вважається ідеальним для посіву квітів на розсаду. Оскільки за посівним календарем садівника на лютий 2023 року у Терезах варто це зробити, посійте насіння гвоздики Шабо або бегонії. Перед тим, як сіяти та купувати посівний матеріал, варто продумати декоративну композицію вашого квітника. Враховуйте особливості клімату вашого регіону, період та час цвітіння квітів, їхні зовнішні характеристики.

Гризуни на дачі та в саду у лютому — справжня проблема. Цей місяць вважається одним із найбільш голодних, тому потрібно забезпечити захист рослинам в саду та врожаю, що лежить у льосі. Дерева та кущі обв’яжіть ялиновим гіллям, якщо до цього так не робили. Також можна розкласти по ділянці приманки Капкан. Цей препарат зручний, бо вже готовий до застосування, не потребує попереднього підгодовування гризунів. Його застосовують на присадибних ділянках, у складських та житлових приміщеннях.

12 лютого

Місяць у знаку Скорпіон означає, що городник може не тільки продовжувати посіви, а й збільшити обсяг роботи. Саме під цим знаком, згідно з місячним посівним календарем на лютий, насіння швидко сходить, рослини формують міцне стебло та розгалужену кореневу систему. Плоди виходять великі, смачні та соковиті, вони довго зберігаються, і ще з них можна зібрати якісне насіння.  Рослини будуть стійкі до хвороб.

Продовжуйте сіяти насіння овочів та зелені на розсаду. Посійте цвітну та білоголову капусту, томати, баклажани, часник, цибулю, базилік, селеру. Розсаду, що підросла, пікіруйте, розпушіть землю та прорідіть сходи. Рослини можна поливати та обробляти проти хвороб чи шкідників. Якщо хочете, щоб кімнатні квіти повільніше росли, їх можна обрізати.

13 лютого

Не варто зараз займатися розмноженням цибулинних та бульбових квітів. Однак можна обробити кімнатні рослини, які вразила сіра гниль. Це досить небезпечна хвороба, поширена повсюдно у закритих приміщеннях. Постраждати може азалія, фуксія, цикламен, орхідея та інші рослини, що ростуть в домі чи оранжереї. За температури 15-23 °С та вологості повітря 93% хвороба розвивається. Якщо помітили на надземних частинах рослин коричневі або бурі плями, що гниють, із сірим нальотом, значить рослину вразила сіра гниль. Для захисту не забувайте регулярно провітрювати приміщення, уникайте перезволоження. А за перших ознак хвороби видаліть уражені частини та обробіть препаратом Флористін.

Поливати та вносити добрива зараз безпечно, також можна закладати відходи в компостну яму.

14 лютого

Місяць переходить в інший знак, і він менш продуктивний, ніж попередній. У Стрільці сіяти можна хіба що зелень, яка швидко ростиме вгору і достигатиме. Сіяти овочеві культури або квіти зараз не потрібно. Навряд чи вийде зібрати гарний врожай. Та з іншого боку такі рослини дадуть якісний насіннєвий матеріал.

Радимо більше приділити увагу рослинам, що посіяли раніше. Зніміть плівку з ящиків, куди сіяли насіння, якщо воно вже зійшло. Також можна прорідити густі сходи та розпушити ґрунт. Однак не потрібно поливати рослини та обрізати їх через те, що чутливість сильно підвищена. Такі дії лише нашкодять.

Радимо заглянути до сховища та перебрати плоди. Ті, що підгнили чи зіпсувалися, негайно видаліть, інакше вони заразять здорові екземпляри. Так само можна перебрати консервацію та заморожені овочі.

15 лютого

У лютому продовжуються роботи зі снігозатримання. Оскільки зими останні роки малосніжні, це негативно впливає на озимі культури, плодові дерева та кущі. Для затримання снігу можна використати щити, які розставляють по всій ділянці. Їх роблять із пагонів малини, старих дощок, шиферу тощо.

Кімнатні рослини можна обробити проти хвороб та шкідників препаратом Флористін. Він уже готовий до застосування, тому не потрібно готувати розчин. Просто розпиліть препарат з відстані 30-50 см до рослини так, щоб він не стікав по листках. Застосовувати препарат можна і в якості профілактики.

16 лютого

Тепер, згідно з посівним місячним календарем городника та садівника на лютий, Місяць переходить у більш сприятливий знак. Козеріг забезпечує хороший врожай, який буде довго зберігатися. Спочатку може здатися, що насіння сходить довго, однак потім ви отримаєте дружні сходи, а самі рослини будуть міцні та стійкими до різних несприятливих умов.

День стає усе довший, частіше можна помітити сонце — весна наближається. Тому можна сіяти овочі, зелень та квіти для того, аби виростити розсадним способом. Для початку можна замочити насіннєвий матеріал у добриві-антистресанті Авангард Гроу Аміно. Цей препарат підвищує схожість посівного матеріалу, забезпечує краще зростання рослин, сприяє кращій врожайності культур. Насіння культур замочують на 3-4 години у робочому розчині. Потім залишок добрива розводять у 10 л води та поливають посіви.

17 лютого

Продовжуйте замочувати або сіяти насіння різних культур. Вдасться виростити хорошу розсаду, якщо посіяти томати, капусту, цибулю, перець. Також це вдалий час, аби підгодувати рослини, якщо це потрібно вазонам, та полити їх. Насіння, якщо воно зберігається у вас кілька років, краще перевірити на схожість. Для цього його кладуть у сольовий розчин. Для посіву підходить те насіння, що опустилося на дно посудини.

Взимку продовжуйте заготівлю живців для весняного щеплення. Нарізайте гілочки лише з тих дерев, які точно врожайні. Обирайте для цього однорічні пагони, що ростуть з південного боку. Довжина живців зазвичай 30-40 см і товщиною з олівець. Тепер зв’яжіть їх, прикріпіть папірець, де зазначена культура та сорт, і зберігайте в холодильнику або в землі, прикопавши в саду. Заготуйте більшу кількість живців, ніж вам потрібно, оскільки частина може не дожити до часу щеплення.

18 лютого

А зараз, згідно з посівним місячним календарем садівника та городника, настають дні відпочинку для дачника. У Водолії краще не проводьте роботи, безпосередньо пов’язані з доглядом за рослинами. Тобто, не потрібно поливати їх, підживлювати, також відкладіть більшість посівів. Якщо є час та бажання, можна посіяти квіти — вдасться отримати незвичні за формою екземпляри. Однак інші посіви не проводьте.

Загляньте до годівнички в саду. Час від часу потрібно там поновлювати запаси, докладати шматки сала, зерно та насіння. Якщо випав сніг, згорніть його з доріжок і насипте у пристовбурні кола для додаткового утеплення. А навесні, коли цей сніг почне розтавати, це ще й додаткове зволоження ґрунту. З гілок, особливо молодих дерев, сніг треба струсити, щоб він їх не зламав.

19 лютого

Продовжуйте відпочинок, адже зовсім скоро прийде весняне тепло — і тоді точно не буде часу для довгих перерв. Якщо досі цього не зробили, радимо зайнятися планом розміщення культур на городі. Схематично зобразіть свою ділянку та позначте, де і які культури посіяли з осені. Це допоможе запланувати посадки та посіви навесні. Враховуйте при цьому сівозміну, сусідство культур, терміни дозрівання та стан ґрунту.

Цей план не лише розвантажить вас трохи навесні, а й допоможе закупитися насінням. Звісно, деякі культури вже посіяні, але якщо ваші запаси неповні, краще докупити потрібний посівний матеріал зараз, коли немає ажіотажу серед городників. Під час складання плану враховуйте не лише овочеві культури, а й квіти.

20 лютого

Молодий Місяць, як і Повня, найменше підходить для того, аби сіяти овочі чи квіти. Зараз рослини особливо чутливі, тому їх не потрібно зайвий раз зачіпати. Краще зайнятися домашніми справами або такими, які не потребують втручання в розвиток рослин.

Займіться лікуванням морозобоїн. Ці тріщини утворюються на корі, коли під лютневим сонцем тане сніг. Такі пошкодження шкідливі для дерев, тому радимо очистити хворі місця від кори та обробити садовим варом. Стовбури дерев, якщо вони здорові, можна зараз побілити для захисту від таких тріщин. Згідно з місячним календарем садівника на лютий, зараз не потрібно поливати рослини, пересаджувати або вносити добрива.

21 лютого

Знак, у який переходить Місяць, сприятливий для посіву нових культур, а також для пересадки чи пікіровки розсади. Це знак Риб — він забезпечує чудовий врожай смачних та сокових плодів, однак вони не підходять для тривалого зберігання. Та їх можна виростити для свіжого вжитку. Тому сміливо сійте насіння перцю, баклажанів, капусти, томатів та інших овочевих. У південних регіонах, де досить рано проводять посадку картоплі, можна діставати бульби для пророщування.

Будьте обережні, коли поливаєте рослини. Занадто багато вологи може зашкодити їм. Так само з обережністю вносьте добрива, суворо дотримуйтеся інструкцій. Велика кількість добрив та вологи може викликати загнивання коренів та виникнення інфекцій. Також не варто зараз заготовляти ґрунтосуміші.

22 лютого

Настають дні, які зовсім не підходять для активних городніх робіт та посівів нових культур. В Овні, якщо вірити місячному посівному календарю на лютий 2023, краще більше відпочивати. Цей знак не забезпечує рослинам витривалість та високу врожайність, вони виходять слабкими та можуть часто хворіти. Не варто й обрізати рослини, зокрема й кімнатні, інакше це їм тільки нашкодить.

Можна замінити землю у горшках для кімнатних рослин, прорідити густі сходи розсади чи приготувати ґрунтосуміш для майбутніх посівів. Якщо ж ви не готували зарання землю, торф, пісок для розсади, саме час закупити готовий субстрат для овочевих чи квітів. Також можна витратити день на закупівлю горщиків для розсади чи приготувати їх самостійно.

23 лютого

Окрім того, що зараз не треба нічого сіяти та обрізати рослини, не варто проводити підживлення, щоб не спалити рослини, а також поливати — рослини зараз погано засвоюють воду. Якщо дуже потрібно, добрива вносьте в сухій формі, однак взимку немає такої гострої потреби в підживленнях.

Зараз можна закупити засоби захисту, які знадобляться уже в найближчому майбутньому. Наприклад, Захват Ойл та Віоліс застосовують до набрякання бруньок плодових культур проти зимуючих стадій кліщів, попелиць, а також моніліозу, парші, кокомікозу. Захват Ойл — це ад’ювант, який підсилює дію препаратів та має інсектицидні властивості. Віоліс є контактним фунгіцидом, який контролює широкий спектр хвороб.

24 лютого

Місяць переходить у Тельця, а це дуже родючий знак, особливо що стосується багаторічних рослин. Спочатку такі рослини ростуть повільно, однак вони нарощують міцне коріння та стебло, стають стійкими до хвороб та несприятливих погодних умов, а їхні плоди роками радуватимуть вас своїм смаком та ароматом.

Та взимку садити плодові дерева й кущі зарано, тому можна взятися за багаторічні квіти. Посійте на розсаду лобелію, гвоздику чи дельфініум. Ці та інші квіти чудово виглядають у монопосадках, групових, прикрасять будь-який куточок вашої ділянки. Тому якщо є можливість виростити їх із насіння, не втрачайте її.

Розсаду та кімнатні рослини полийте, розпушіть землю під ними. Густі сходи можна прорідити, а також підготувати тару та субстрат для майбутніх посівів.

25 лютого

За місячним посівним календарем на лютий продовжуйте ті ж роботи, що й днем раніше. Насіння квітів чи овочів замочіть у стимуляторах росту або ж одразу посійте у поживний субстрат. Так, насіння квіткових культур замочіть у комплексному добриві Авангард NPK+M/E Квіти, трави. Воно забезпечує рослини потрібними елементами живлення в період розвитку, забезпечує естетичний вигляд декоративних культур. Насіннєвий матеріал замочують на 3-4 години в робочому розчині (30 мл на 500-700 мл води), а потім сіють. Розчин ще раз розводять у 10 л води і поливають ним землю після посіву.

Сьогодні можна проводити практично всі агрозаходи, однак треба обережно розпушувати ґрунт біля коренів.

26 лютого

Огляньте саджанці, які ви купили з осені для весняної посадки. Молоді деревця та кущі уже починають прокидатися, тому важливо не дати їм пробудитися раніше, ніж треба. Якщо потрібно, знизьте температуру у сховищі.

В саду огляньте приманки, чи з’їли їх гризуни. Якщо так, приманки можна поновити. Як і пізньої осені, гризуни дуже голодні, тому здатні знищити не дуже міцне коріння рослин. Готові приманки Капкан можна придбати та одразу розкласти по норах. Миші та щурі досить небезпечні не лише тим, що знищують запаси врожаю, вони ще й переносять небезпечні захворювання. Також покладіть принади там, де зберігаєте врожай.

Полийте розсаду та кімнатні рослини — зараз чудовий час для зволоження, бо рослини гарно поглинають воду.

27 лютого

У Близнюках, як ми вже розповідали, більшість культур краще не сіяти. Такі рослини будуть непогано рости, однак врожай вас не порадує. Тому можна зайнятися іншими справами, яких також вистачає.

Перевірте цибулини квітів, що зберігаються до весни. Якщо помітили появу паростків, загорніть цибулини у паперовий пакет із вологою тирсою та покладіть до холодильника. Цибулини з темними плямами та іншими пошкодженнями заберіть від здорових екземплярів. Їх краще не садити на ділянці. Перевірте насіння, яке збирали самі або яке довго у вас зберігається. Можливо, воно вже старе, і сходів від нього не дочекатися. Щоб дізнатися напевно, покладіть насіння до сольового розчину. Порожнє підніметься, а повне, яке можна сіяти, впаде на дно. От його промийте, висушіть та сійте.

28 лютого

Згідно з посівним місячним календарем городника та садівника на лютий, сьогодні можна або зробити собі вихідний, або зайнятися чимось крім посіву, поливу та внесення підживлення. Як виняток, без поливу, але можна розпушити землю, видалити дуже густі сходи, пікірувати розсаду.

Кімнатні рослини варто обробити, якщо помітили на них ознаки хвороб чи шкідників. До прикладу, повсюдно в закритих приміщеннях зустрічається борошнистий червець. Він вражає більшість декоративно-квітучих рослин. Шкідник пошкоджує листя, тонкі гілочки, бутони, квітконіжки та черешки. Імаго та дорослі особини висмоктують сік із тканин, в результаті чого листя жовтіє, в’яне, а згодом опадає. Такі рослини втрачають декоративний вигляд, а якщо шкідник поселився масово — гинуть. Заселені шкідником частини рослин слід обприскати препаратом Флористін.