Перше, що згадується про середину літа, — спекотна липнева погода. Найчастіше в Україні цього місяця високі температури повітря вдень та вночі, суха погода чергується зі зливами. А ще в липні дозріває багато овочів, фруктів та ягід — тільки й встигай збирати врожай.

Через спеку всі дачні роботи краще проводити вранці або ввечері, щоб не отримати сонячний удар. Вкрай важливо приділити особливу увагу поливу рослин — як ми вже говорили, спекотна погода або відсутність опадів погано впливають на розвиток рослин. Дефіцит вологи шкідливий для культурних насаджень, але й заливати рослини не потрібно. У кожної садової та городньої культури свої потреби у волозі — враховуйте це під час поливів.

У саду саме час пожинати плоди своєї праці. Збирайте врожай вишні, смородини, аґрусу та інших ягід, які дозріли. Зібравши врожай, можна видалити старі пагони з кущів, щоб для нових звільнилося місце. Не забувайте про врожай і на грядках — регулярно збирайте овочі, щоб вони не переростали.

Догляд за рослинами зараз особливо важливий, тому що шкідливі комахи та збудники грибкових хвороб нікуди не поділися. Влітку вони активно харчуються рослинами та розмножуються. Тому рослини краще регулярно оглядати, і якщо помітні сліди проживання комах або перші симптоми хвороб, потрібно вживати відповідних заходів. Прополка, видалення бур'янів, розпушування ґрунту — важлива частина догляду за рослинами. Якщо немає часу регулярно їздити на дачу, щоб доглядати рослини, можна використовувати солому або сіно як мульчу. Це хороший матеріал для затримання вологи, що так важливо у спекотні липневі дні.

Хоча здається, що влітку роботи значно менше, ніж навесні, адже активних посадок зараз немає, все ж таки роботи на ділянці вистачає. Допоможе спланувати дачні справи місячний календар садівника та городника на липень. Багато дачників помітили, що вирощувати культури з огляду на фази Місяця та знаки Зодіаку, в яких він знаходиться — ефективно. Звичайно, справа кожного, дотримуватися всіх рекомендацій чи ні. Але місячний календар може бути чудовим планом робіт на ділянці на цілий місяць.

1 липня

Хоч Місяць і росте, але знаходиться у знаку Лева. Це означає, що займатися посадками і посівами — не найкращий час. Зараз краще більше відпочивати, ніж чіпати рослини. Проте знак сприятливий для збору врожаю. Тому збирайте ягоди та фрукти, які дозріли. Пам'ятайте, що стиглі плоди не завжди можуть перебувати на гілках тривалий час. Тож їх краще вчасно зірвати. Також можна викопувати картоплю та інші культури, що ростуть у землі. Збирайте лікарські трави та насіння культур.

Можна викопати бульби та цибулини квітів, які відцвіли. Також зрізайте квіти для створення квіткових композицій та на продаж — вони довго стоятимуть у зрізі й зберігатимуть свіжий вигляд.

Крім посадок, відкладіть полив і внесення добрив.

2 липня

Усе ще небажано висівати нові культури, тому займіться збором урожаю. Зібрані ягоди смородини, вишні, аґрусу можна переробити та зробити варення або інші заготовки на зиму.

Як виняток, згідно з календарем садівника на липень, можна посадити декоративні рослини, які не дають урожай, а використовуються у якості прикраси ландшафту. Підготуйте місце для майбутніх насаджень: зробіть яму під посадку саджанців з огляду на особливості вирощування культури, яку збираєтеся посадити.

Також у цей період більшість шкідливих комах активізуються, завдаючи шкоди культурним насадженням. Тому регулярно оглядайте дерева і чагарники, а якщо помітили шкідників, проведіть обробку інсектицидом. Так, наприклад, для боротьби з попелицею, плодожеркою, яблуневим квіткоїдом, а також для боротьби з грибковими захворюваннями плодових можна використовувати комплекс препаратів Колібріс + Страж. Обробку можна проводити в період вегетації, оскільки препарати найменш токсичні для бджіл та джмелів. Обприскувати рослини краще вранці або ввечері, коли температура повітря не вища, ніж 25 °С.

3 липня

Липень багатий на сезонні ягоди та фрукти, тому продовжуйте збирати дозрілі плоди. Нектарини, сливи, персики — далеко не повний перелік того, чим можна поласувати в середині літа. Головне, вчасно знімати дозрілі плоди з дерева та куща, щоб вони не перезріли і не зіпсувалися. Також зараз підходящий період, щоб робити заготовки про запас, тому робіть варення, соки, сушіть і заморожуйте ягоди та фрукти на зиму.

Якщо зараз зрізати квіти, вони довго простоятимуть у букеті, їх можна транспортувати — вони довго не втратять товарного вигляду. Також заготовляйте насіння та бульби. Висаджувати рекомендується лише декоративні дерева та чагарники, з яких не збираєтесь у майбутньому знімати плоди. Інші культури поки що висаджувати небажано.

4 липня

Діва — знак, який люблять квіткарі. Адже, якщо посадити квіткові культури під цим знаком, вийдуть не дуже великі, але яскраві квіти. Також зараз слушний час, щоб посадити декоративні рослини з метою прикрасити ділянку. Овочі висаджувати зараз не рекомендується.

Займіться пікіруванням розсади, особливо якщо висівали її у сприятливих знаках, на зразок Риб або Скорпіона. Багаторічні квіти можна пересаджувати та розмножувати. Це стосується і кімнатних рослин.

Продовжуйте збирати врожай та закладайте його на зберігання, викопуйте картоплю. Зібраний урожай можна з'їсти одразу, а можна робити заготівлі — вони також вийдуть вдалими.

5 липня

Якщо хочете, щоб овочеві культури дали рясний та смачний урожай, краще не висівати зараз нові культури. Займіться грядками на городі: розпушіть ґрунт, полийте рослини, видаліть бур'яни, замульчуйте міжряддя. Якщо день надто спекотний, краще прополювати город уранці або ввечері. По–перше, високі температури повітря небезпечні для здоров'я, по–друге, бур'яни в дуже спекотні дні трохи захистять овочі від сонця.

Під час вирощування овочів у теплиці приділіть особливу увагу захисту від шкідників та хвороб. Так, томати часто уражаються фітофторозом. У якості профілактики та при перших симптомах прояву хвороби рекомендується використовувати фунгіцид Енергодар. Обробку краще проводити до 11 години ранку або після 18 години вечора таким чином, щоб робочий розчин рівномірно покривав листя і стебла рослин.

6 липня

Згідно з місячним календарем городника на липень, зараз Місяць переходить у Терези. Це означає, що можна приступити до посіву деяких культур. Якщо є можливість виростити у другому обороті овочі, сміливо висівайте насіння огірків, пекінської капусти, перцю солодкого та гіркого, баклажанів. Також посійте коріандр, гірчицю, шпинат, щавель. Такі рослини дадуть урожай, який довго зберігатиметься.

Займіться і клумбою: можна посадити кущові та бульбові квіти. Цей знак дає квітам насичений аромат та красу, стійкість до хвороб та шкідників.

Рослини, які вже ростуть на ділянці, потребують догляду: можна поливати і розпушувати ґрунт, видаляти бур'яни. Що стосується троянди та хризантеми, влітку їх може вразити попелиця. Для захисту квіткових культур можна використовувати народні засоби боротьби або купити хімічні засоби захисту, наприклад, комплект препаратів Антигусінь + Самшит.

7 липня

Якщо ви встигаєте за сезон виростити два врожаї картоплі, саме час посадити бульби вдруге. Крім картоплі, можна висаджувати інші бульбоплоди, а також рослини зі стеблеплодом. Викопану картоплю можна закладати на зберігання та на насіння.

Після збору плодів із чагарників та дерев можна зайнятися обрізкою старих пагонів, щоб нові мали більше місця. Не забувайте і про виноград: його теж потрібно поливати, вносити підживлення, видаляти зайві пагони та листя. Оскільки липень — спекотний місяць, а в регіоні тижнями можуть не йти дощі, не забувайте поливати й інші рослини. Враховуйте при цьому потреби у волозі кожної культури.

Вкрай небажані зараз обробки препаратами проти грибка, а також шкідливих комах.

8 липня

Сприятливі дні для посадок у липні настають, коли Місяць у Скорпіоні. Посіяне зараз насіння швидко зійде, рослини нарощуватимуть потужний корінь і стебло, а плоди вийдуть соковитими та якісними. Урожай довго зберігатиметься, а із плодів можна зібрати якісне насіння. Рослини будуть досить стійкі до хвороб. Тож це «зелене світло» для тих, хто планував на спорожнілих грядках та в теплиці посіяти ще зелені чи овочів.

Так, висівайте капусту, редис, патисони, базилік, кріп. Підготуйте місця для посадок плодових саджанців: яблуні, груші, персика, сливи. Враховуйте особливості та потреби кожної культури, перш ніж робити яму для посадки.

Покосіть газон, щоб трава не так швидко росла. Обробіть хімзасобами рослини, щоб захистити від попелиці, совок, а також грибкових інфекцій. Небажана зараз обрізка рослин, тому що рани довго гоїтимуться.

9 липня

Продовжуйте висівати та садити ті культури, які бажаєте бачити на ділянці. Висаджувати плодові та хвойні багаторічники можна і влітку. Для цього потрібно лише вибирати посадковий матеріал із закритою кореневою системою. Продовжуйте посадки овочів та зелені (крес–салату, шпинату, м'яти).

Влітку також важливе підживлення рослин. Органіка та мінеральні добрива — те, що потрібне під час вегетації. Такі підживлення рекомендується чергувати. Вносити добрива можна як під корінь, так і по листу.

Поливати рослини рекомендується не дуже часто, але рясно, щоб ґрунт зволожився на 0,5 м у глибину. Поливайте рослини вранці або ввечері, але не вночі, щоб краплі встигли випаруватися і не викликали грибкові хвороби. Після поливу обов'язково розпушіть ґрунт. Також не забувайте про мульчу, яку можна використовувати для затримання вологи у ґрунті. Це особливо актуально, якщо приїжджати на дачу часто немає змоги.

10 липня

У Стрільці знову настає не найкращий час для посадок нових культур. Такі рослини хоч і швидко підуть вверх, але врожаєм не порадують. Тому як варіант, посійте насіння зелені, а також на насіння, але не на врожай — цибулю та часник.

Займіться грядками у відкритому ґрунті та теплиці — їм потрібен регулярний догляд у вигляді прополювання та розпушування ґрунту. Також не забувайте про добрива. Найкраще вносити зараз збалансовані мінеральні добрива, призначені для конкретної культури.

Проведіть обробки хімзасобами для захисту рослин від шкідників, адже вони влітку постійно докучають культурним рослинам. Так, для боротьби із колорадським жуком можна використовувати інсектицид Антиколорад Макс. Обробку під час вегетації на картоплі можна проводити проти попелиці, совок та колорадського жука. На плодових насадженнях — для боротьби з попелицею, яблуневим квіткоїдом, бруньковим довгоносиком. У препарату швидка та тривала дія, а також висока системність.

Не можна зараз поливати рослини та обрізати їх, оскільки вони чутливі до механічних пошкоджень.

11 червня

Усе ще не варто садити нові культури на ділянці, якщо не хочете отримати низький урожай. Однак із них вдасться зібрати якісне насіння, тому посійте цибулю та часник для таких цілей. Також посадіть кімнатні та вуличні декоративні рослини, квіти — вони порадують гарним виглядом та цвітінням.

Грядки, які вже звільнилися, перекопайте та підготуйте їх до другого обороту або до посівів під зиму. Розпушуйте ґрунт, проріджуйте сходи. Також видаліть бур'яни та проведіть пасинкування. Хвору або суху поросль видаліть, обріжте зайві суничні вуса. На користь піде обробка проти грибка та шкідливих комах. Використовувати для цього народні засоби або засоби захисту — вирішувати вам. Головне, щоб результат був ефективним.

Цибулини та бульби квітів, які вже відцвіли, викопайте, просушіть і закладіть на зберігання. Робіть варення, соки та інші заготовки на зиму з того, що вже вдалося зібрати.

12 липня

Продовжуйте займатися тими самими роботами, що раніше. Не потрібно лише поливати рослини, щоб не викликати грибкові хвороби, а також не обрізайте їх — рослини зараз чутливі до таких ушкоджень.

Можна посіяти газонну траву, якщо є лисі місця в газоні. Із зелені посійте м'яту, цикорій, фенхель, а з кімнатних — бамбукові пальми, фікус, кімнатний лимон. Збирайте ягоди, фрукти та овочі, які дозріли. Важливо не давати стиглим плодам перезріти, щоб вони не зіпсувалися. Так, збирайте молоді кабачки, доки вони не надто витягнулися у довжину. Якщо полягло листя цибулі або часнику, їх теж настав час прибирати. Регулярно збирайте дозрілі огірки, солодкий перець та інші овочі.

13 липня

За місячним календарем городника на липень, у Повний Місяць роботи на ділянці потрібно звести до мінімуму. Зараз потрібно більше відпочивати та дати відпочити рослинам.

Можна перекопати грядки, які вже звільнилися, щоб підготувати їх для ще одного літнього посіву чи посіву під зиму. Видаліть сухі або хворі гілки на кущах і деревах, а також зайву поросль. Очистіть сад від плодів, що підгнили і опали на землю. Їм не місце серед здорових рослин — у таких плодах можуть розвиватись грибкові захворювання.

Дотримуйтесь режиму провітрювання теплиці — свіже повітря має надходити до приміщення регулярно. Також важливо в закритому ґрунті підтримувати комфортну температуру повітря для культур, що вирощуються там.

14 липня

Найбільш безплідним знаком вважається Водолій. Рослини, посіяні зараз, виходять пухкими, слабкими, погано зростають і дають низький урожай. Тому зараз краще утриматися від нових посівів, а зосередитись на інших завданнях, які можна виконати влітку.

Так, після викопування ранньої картоплі, збору зелених культур залишаються вільні грядки. Їх можна скопати і підготувати до нових посівів (враховуйте при цьому сівозміну культур). Поливати рослини зараз небажано, але розпушувати ґрунт можна, як і видаляти бур'яни або проріджувати сходи.

Також зараз вдалий період, щоб збирати врожай. Тому викопуйте картоплю, збирайте огірки та кабачки, а в саду — ягоди та фрукти. Квіти можна зрізати для транспортування, створення квіткових композицій та букетів.

15 липня

Крім уникнення посівів нових культур, відкладіть поки що полив, оскільки це може викликати кореневу гниль. Також не варто поки що проводити підживлення, щоб не завдати шкоди рослинам. Як виняток, можна посіяти квіти — так ви отримаєте незвичайні за кольором та формою екземпляри. Тому посійте дворічники та багаторічники у квітнику.

Викопайте цибулинні квіти, що відцвіли. Цибулини потрібно очистити від землі та висушити, а потім сховати на зберігання. Високі квіти можна підв'язати, до речі, це стосується і високорослих томатів. Займіться пасинкуванням, видаленням зайвих вусів суниці, сухої порослі. Але якщо ви занадто втомилися, день можна повністю присвятити своєму хобі чи сім'ї, а рослини поки що не чіпати.

16 липня

Ось коли настають підходящі посадкові дні в липні, то це в Рибах. Рослини дають соковиті плоди з насиченим ароматом. А самі рослини формують міцну кореневу систему та стебло. Зараз можна посадити у другому обороті картоплю, якщо вона встигне дозріти до холодів. Пересадіть у відкритий ґрунт або теплицю розсаду. Посійте редис, огірки, перець, кріп, петрушку. Підготуйте ями під плодові саджанці: яблуні, персика, сливи, смородини. Ями повинні бути досить глибокі для кореневої системи саджанців і знаходитися в такому місці, де культура найкраще зростатиме і розвиватиметься.

Заготуйте живці для щеплень, обріжте дерева та чагарники, видаливши сухі та старі гілки. Покосіть газон, а також траву на сіно. На користь підуть і підживлення, тільки проводити їх потрібно обережно, щоб не перегодувати рослини. У період плодоношення рослинам потрібен фосфор, калій та мікроелементи. Підбирайте добрива так, щоб ці елементи були у більшій кількості.

Обробки препаратами проти шкідливих комах та грибкових хвороб зараз небажані.

17 липня

Поливати рослини зараз треба обережно, щоб не залити їх і не викликати кореневу гниль. Це стосується і підгодівлі — всього має бути в міру. Продовжуйте посіви та посадки будь-яких рослин, пересаджуйте на постійне місце розсаду. Посадіть швидкорослі сорти картоплі, посійте на клумбі квіти (дворічники та багаторічники).

Видаліть старі пагони з чагарників та дерев, особливо якщо вже зібрали з них плоди. Це дозволить рости новим пагонам. Збирайте аґрус, смородину, персик, сливу та інші плоди на переробку. Підходящий час, щоб робити заготовки: готуйте варення, сушіть ягоди або заморожуйте.

18 липня

Усе ще не варто обробляти рослини хімпрепаратами від грибка, а також попелиці, колорадського жука та інших шкідників. Тому продовжуйте робити те, що у липні так необхідно рослинам — поливайте їх. Робити це потрібно рясно і за не дуже високих температур повітря (вранці або ввечері). Після поливу можна розпушити ґрунт і замульчувати міжряддя, щоб зберегти вологу на довше.

Місячний календар городника на липень рекомендує продовжувати посіви зелені, овочів та квіткових культур. Скосіть траву на сіно, закладайте органічні відходи у компостну яму. Намагайтеся не обрізати зараз рослини, оскільки вони чутливі до механічних пошкоджень.

19 липня

Ось коли варто відкласти посіви і посадки, так це в Овні. Такі рослини виходять слабкими, погано розвиваються, можуть часто хворіти, урожай вас точно не порадує. Тому відкладіть посів різних культур, крім тих, які мають термін вегетації менше 35 днів. Допускається посів швидкорослих культур, на зразок зелені або редиски.

Не найкращий час і для обрізок, формування крони, зокрема і кімнатних рослин. Рекомендуємо зайнятися спустілими після збору врожаю грядками. Перекопайте їх, видаліть всі рослинні рештки, щоб вони були готові до підзимового посіву.

Розпушіть ґрунт, замініть у горщикових культурах ґрунт, на грядках підгорніть сходи. Збирайте врожай та відправляйте його у погріб на зберігання.

20 липня

Обробка від грибка та шкідників, які зараз можуть сильно заважати культурним рослинам, буде доречною. Через перепади температури вдень та вночі, сильні опади можуть розвиватися грибкові хвороби не тільки на овочевих та плодових культурах, а й на квітах. Для захисту від борошнистої роси троянд та інших квіткових культур можна використовувати препарат Фундазим. Використовувати фунгіцид можна у якості профілактики, а також при перших ознаках захворювання.

Покосіть газон та траву на сіно, збирайте врожай на переробку та закладайте на зберігання. Квіти зараз можна зрізати, щоб створювати квіткові композиції — вони довго залишатимуться свіжими.

21 липня

Телець — це сприятливий знак багаторічних рослин. Хоча спочатку вони ростуть повільно, зате у них формується міцне коріння і стебло. Якщо посадити нині плодові культури, вони десятиліттями даватимуть високий урожай. Тому можна підготувати ями для посадки плодових саджанців. Для цього спочатку потрібно підібрати потрібне місце. Наприклад, для яблуні краще вибрати сонячне місце чи півтінь, без протягів. Місце для персика має бути добре освітленим, без холодних вітрів.

Також у липні у квітнику можна посадити багаторічні квіти. Які б роботи ви не проводили, намагайтеся зараз не чіпати коріння рослин.

22 липня

Продовжуйте садити дерева, чагарники - все, що росте повільно, особливо якщо такі рослини будуть зимувати у відкритому ґрунті. Корисним буде щедрий полив рослин, головне — дотримуватися норм поливу для кожної культури. Розпушувати землю потрібно після поливу, але не чіпати зону навколо коріння, щоб не зачепити його.

Місячний календар на липень також радить косити траву – вона швидко відростатиме, також робити щеплення та прищипки. Зібраний урожай відправляйте у погріб на зберігання або робіть заготовки: консервуйте, соліть чи сушіть.

23 липня

У Близнятах висаджувати рекомендується далеко не всі культури. Хіба що саджайте ампельні рослини для прикраси ландшафту або будинку. Так, посадіть ліани, плющ, а з овочів посійте редис, пекінську капусту. Інші культури поки саджати небажано.

Уникайте і поливу — цей знак не любить зволоження, тому розпушувати можна сухий ґрунт. Видаліть бур'ян, прорідіть густі сходи і підгорніть їх. Також видаліть зайву поросль, вуса суниці, проведіть санітарне чищення чагарників та дерев.

24 липня

Збирайте врожай, якого наприкінці липня достатньо. Так, у теплиці достигли плоди томату, перцю, баклажанів. У відкритому ґрунті збирайте кабачки, огірки та інші овочі, викопуйте картоплю. Урожай можна з'їдати одразу, відправляти у погріб на зберігання або пускати на переробку. Саме час, щоб консервувати, морозити, сушити, робити варення та соки.

Покосіть газон, якщо хочете, щоб трава не так швидко росла. Покосіть траву на сіно, зріжте квіти — вони довго стоятимуть у вазі. Поливати рослини поки що не варто.

25 липня

Усе ще не потрібно висівати багато культур, крім ампельних квітів, а також тих, у яких повзуче стебло. Тому допускається посів динь, гороху, квасолі.

Проведіть обробку рослин проти грибка та шкідливих комах, яких влітку повно. Наприклад, для захисту капусти від попелиці, капустяної мухи, блішок можна застосувати препарат Фас. Він знищує основні стадії розвитку шкідників, має тривалий період захисту. Використовувати препарат можна разом із фунгіцидом Цілитель.

Зібрані ягоди та фрукти можна заморозити або засушити на зиму, з овочів — зробити консервацію.

26 липня

Найбільш продуктивним знаком для будь-яких робіт на ділянці вважається Рак. Зараз небажані хіба застосування хімікатів для обробки рослин. Зате висаджувати та висівати можна все, що завгодно, якщо воно встигне дозріти до холодів. Так, у липні можна посіяти насіння скоростиглих огірків, щоб вони дали осінній урожай у теплиці. Можна висівати інші культури з коротким терміном вегетації. Але й багаторічники теж зростатимуть добре. Тому посадіть багаторічні квіти, саджанці плодових культур.

Закладіть у погріб викопаний урожай картоплі, робіть заготовки на зиму: соки, варення, салати та іншу консервацію.

27 липня

Закладіть у компостну яму органічні відходи. Рослини полийте, потім розпушіть ґрунт між рядами. Можна внести мінеральні чи органічні добрива, якщо такі потрібні рослинам (стежте за їхнім станом — дефіцит поживних елементів видно по листю і плодам культур).

За місячно–посівним календарем на липень 2022 року, зараз не найкращий час, щоб застосовувати хімперпарати. Якщо шкідники або грибкові інфекції сильно вразили рослину, можна звернутися до народних методів, але немає гарантії, що вони будуть такими ефективними.

28 липня

Новий Місяць — це період спокою для рослин. Зараз їх треба чіпати щонайменше. День можна присвятити домашнім справам, сім'ї, улюбленому хобі. Якщо ж вдалося потрапити на дачу або хочеться чимось зайняти себе на ділянці, перекопайте грядки, які вже звільнилися. Не забувайте провітрювати теплицю, щоби там не почали розвиватися грибкові інфекції.

Можна підв'язати високорослі томати, півонії та інші рослини, які потребують підв'язки.

29 липня

Лев — непридатний для посівів знак. Наразі краще направити свої сили на збір врожаю. Наприкінці липня стиглих плодів вистачає на грядках та в саду. Тому переберіть зібрані плоди, видаліть підгнилі, а здорові відправте на зберігання. Частину можна пустити на переробку та приготувати запаси на зиму.

Для створення квіткових композицій, букетів зрізайте квіти — вони довго радуватимуть свіжим виглядом. Щоб газон повільно відростав, покосіть його.

30 липня

Зараз можна посадити дерева і чагарники, з яких ви не зніматимете врожай, а лише у якості прикраси території. Розпушіть ґрунт, але не поливайте, можна прорідити густі сходи, видалити бур'яни.

Для захисту огірків від борошнистої роси, а винограду від оїдіуму використовуйте препарат Захисник. Фунгіцид має профілактичні та лікувальні властивості, розвиток хвороби зупиняється відразу після проведення обприскування.

Заготовляйте на зиму сіно, дрова, робіть щеплення.

31 липня

У Діві також небажано сіяти овочі та замочувати насіння. Але можна провести пікірування і пересадити рослини, посіяні у більш сприятливі знаки. Внесіть під корінь або по листу мінеральні добрива, враховуйте, що у період плодоношення рослинам більше потрібні фосфор і калій, а також мікроелементи.

Посійте квіткові культури, а також посадіть декоративні рослини, які прикрашатимуть ділянку, але не даватимуть врожаю. Збирайте плоди всіх культур, зокрема, викопуйте картоплю і відправляйте у погріб на зберігання.