Ось і настав останній осінній місяць з його короткими днями та затяжними дощами. Температура повітря щораз знижується, можливі не лише нічні заморозки, а й випадання снігу. Однак навіть у листопаді городник має деякі незакінчені справи, які варто провести. Саме вони остаточно підготують рослини до зимівлі. Тим паче, що саме зараз деякі городники та садівники потроху починають готуватися і до наступного сезону.

Так, наприкінці осені в саду проводять вологозарядний полив, якщо дощі були не дуже рясні. Такий полив забезпечить рослинам більш комфортні умови зимівлі. Продовжують регулярно збирати опале листя, щоб воно не залежувалося на присадибній ділянці. По-перше, це не дуже естетично, а по-друге — на листі можуть залишатися спори грибка, які, з приходом тепла, почнуть активно розвиватися. Тому листя збирають і виносять за межі ділянки.

У листопаді варто заготовити живці для щеплень. У погожий день їх зрізають та залишають у піску або снігу, а у підходящий день роблять щеплення. Щоб визначити найбільш сприятливий для цього день, радимо звернутися до місячного календаря городника та садівника на листопад 2022. За його допомогою можна спланувати роботи на ділянці на цілий місяць. Навіть якщо ви скептично ставитеся до впливу Місяця на рослини на Землі, такий календар — справжня шпаргалка для городника та садівника.

В останній осінній місяць також можна продовжувати садити цибулю та часник під зиму, сіяти насіння моркви. Лунки для цього готують наперед, а у сприятливий за календарем день — проводять посадку чи посів. Також на початку листопада ще можна посадити цибулинні квіти. Тюльпани, гіацинти та інші квіти зацвітуть ще раніше навесні, якщо провести посадку зараз. Декоративні чагарники ж варто утеплити на зиму, щоб вони більш комфортно пережили морози й не замерзли.

За допомогою місячного календаря на листопад ви також знайдете сприятливі дні для посадки саджанців яблунь та хвойних рослин. Адже такі посадки можна проводити до кінця осені. Лунки для них також готують заздалегідь, підживлюють, а через кілька тижнів висаджують саджанець.

Здавалося б, листопад — місяць, коли роботи на ділянці все менше. Однак за сприятливої погоди всі ці агрозаходи варто провести. А більш детально про кожен день розпишемо нижче.

1 листопада

У Водолії висаджувати нові рослини не рекомендується. Однак наприкінці осені знайдеться купа інших робіт. Наприклад, можна приділити час пустим грядкам. Перекопайте їх або зорайте. Якщо в саду є старі, хворі дерева чи кущі, варто їх викорчувати. Також слід прибрати з ділянки ті рослини, які вже не плодоносять.

Якщо у попередньому місяці востаннє покосили газон, його варто на зиму обробити фунгіцидом. Це допоможе вберегти газонну траву від плямистості листя та снігової плісняви. Рекомендуємо для цього використати препарат Страж (9 мл на 3-5 л води). Такого розчину вистачить для обробки 1 сотки трави. Особливість цього фунгіциду в тому, що він не втрачає ефективності при понижених температурах повітря. Однак проводити обприскування варто за підходящої погоди без опадів та вітру. Середньодобова температура обробки має бути не нижче +12 °C.

2 листопада

Усе ще не бажані посадки. Окрім цього, не варто поливати рослини та вносити підживлення — такі агрозаходи можуть тільки нашкодити. Однак за календарем у Водолії можна, задля експерименту, посадити або посіяти квіти. Це дасть змогу отримати екземпляри, незвичні за формою та кольором. Тому можна спробувати посадити цибулинні квіти. Обирайте для них затишне місце без протягів, де навесні буде багато сонячного світла. Підберіть ділянку, де немає застою води, і посадіть цибулини тюльпанів, гіацинтів, лілій.

Чудовий період для збору врожаю. Тому якщо на городі ще щось залишилося, варто поспішити зібрати врожай та закласти його в  льох. Обробіть газон фунгіцидом Фундазим для захисту від хвороб. 10 г препарату додають у 3-5 л води і обприскують 1 сотку газонної трави. Середньодобова температура обробки має бути не нижче +12 °C.

3 листопада

В Рибах проводити посадки не лише можна, а й потрібно. Цей знак забезпечує високий врожай, тому, якщо погодні умови дозволяють, можна посадити цибулю або часник під зиму. Не варто поспішати з посадками цибулі та часнику, адже вони можуть прорости і з приходом морозів загинути. Тому в деяких регіонах їх саджають на початку листопада. Обирайте для цього озимі сорти, стійкі до стрілкування та морозів.

Приберіть листя в саду та закладіть його на компост або використайте у якості мульчі. Зауважте, що листя, уражене хворобами, використовувати не можна, його слід винести за межі ділянки та знищити. Якщо газонна трава продовжує рости, її варто покосити та підготувати до зимівлі.

4 листопада

Згідно з місячним календарем садівника на листопад, зараз саме час провести підгодівлю та полити рослини. Однак робити це варто з обережністю, адже велика кількість добрив та вологи може викликати грибкові хвороби.

Восени віддавайте перевагу безазотним добривам. Так, калієм можна підгодувати дерева та чагарники, виноград. Це допоможе рослинам краще підготуватися та перенести зиму. У цей період не менш важливий для рослин і фосфор. 

Якщо погоді умови дозволяють, посадіть саджанці яблунь та хвойних рослин. Кедр, туя, ялівець, тиса — ці хвойники чудово ростуть у наших широтах і стануть окрасою будь-якого ландшафту. Часто декоративні хвойні рослини висаджують по периметру ділянки, утворюючи живопліт. Посадкові ями слід заготувати за кілька тижнів, оскільки в них вносять добрива. А зараз саме час посадити хвойники.

5 листопада

Оскільки в Овні знову не бажано садити більшість культур, подбайте про рослини, які залишаються на зимівлю у відкритому ґрунті. Так, хвойні рослини, особливо молоді насадження віком до 5 років, можуть страждати від хвороби шютте. Якщо вчасно не відреагувати, хвороба призводить до повного відмирання дерева. Тому протягом сезону варто проводити профілактичні обробки насаджень. І останню таку обробку проводять наприкінці осени, коли ще стоїть плюсова температура. Для обробки використовують фунгіцид Гарт (40-50 г) або Інферно (50-80 г) на 10 л води.

Окрім посадок відмовтеся поки від обрізки рослин, зокрема й кімнатних вазонів. Також не слід нічого поливати та проводити підживлення.

6 листопада

В Овні, як ми зазначали, більшість культур краще не садити. Однак швидкорослі рослини посіяти можна. Тому якщо ви вирощуєте зелень на підвіконні, посійте її. Вам потрібно лише забезпечити рослинам достатню кількість освітлення та температурний режим. Завдяки цьому через кілька тижнів на вашому столі буде смачна, а головне — корисна зелень.

Перевірте, у якому стані знаходяться овочі та фрукти у сховищах. Можливо, їх потрібно перебрати і викинути підгнилі плоди. Дуже швидко один такий екземпляр може зіпсувати значну частину врожаю. Якщо ж помітили у сховищі сліди перебування гризунів, якнайшвидше розкладіть пастки або принади, щоб їх позбутися. Для цього можна використати принаду Капкан. Вона підходить як для закритих приміщень, так і відкритих ділянок. Принада не потребує додаткового підгодовування шкідників та має зручну форму, готову до використання.

7 листопада

У Тельці знову наступають сприятливі дні для посадок багаторічних рослин. І хоча погода може бути вже зовсім зимова, можна посадити хвойні рослини. До прикладу, дорослі ялинки можна садити навіть взимку. А інші хвойники досить добре ростуть після осінніх посадок. Спочатку може здаватися, що рослини ростуть повільно, однак, посаджені під цим знаком, вони формують міцне коріння та стебло. Тому багато років прикрашатимуть вашу ділянку вічнозеленим листям.

Поливи уже можливі, тому якщо ви хотіли провести вологозарядний полив, зробити це можна зараз. Після вологозарядного поливу земля, під час морозів, не так швидко промерзає. Тому й коріння рослин більш захищене від холоду. Однак якщо осінь була із затяжними, рясними дощами, такий полив проводити не обов’язково.

8 листопада

Оскільки зараз Повня, більшість робіт небажана. Тому можете день відпочити, адже сезон був тяжкий та складний. За один день із рослинами нічого не станеться, а ви наберетеся сил.

Та якщо день ясний та сухий, а ви приїхали на дачу, можна побілити дерева або ж поновити побілку, якщо робили це раніше. Молоді насадження краще обмотати захисною сіткою або ж ялиновим гіллям, щоб захистити від зайців. Взимку, коли харчів не вистачає, вони залазять в сад і пошкоджують кору молодого деревця. Якщо ж у вас уже випав сніг, можна зайнятися його затриманням. Приберіть сніг з доріжок та насипте у пристовбурні кола дерев або на клумби, де посадили під зиму квіти. Достатній шар снігу захистить насадження від вимерзання.

9 листопада

Оскільки Місяць усе ще у Тельці, продовжуйте посадки багаторічних рослин. Якщо погодні умови сприятливі, у листопаді ще допускається посадка саджанців яблунь. Головне, щоб вони встигли прижитися до стабільних морозів. Також продовжуйте садити хвойні рослини, а на клумбі — цибулини квітів. Такі посадки відмінні тим, що ви економите свій час навесні, коли вистачає інших нагальних справ. До того ж, зараз ґрунт добре зволожений осінніми дощами, що добре для саджанця.

Якщо газонна трава досі росте, її варто покосити на зиму востаннє та обробити фунгіцидом Фундазим, щоб захистити від снігової плісняви та плямистості листя. Зазначимо, що середньодобова температура обробки має бути не нижче + 12 °C. Траву потрібно добре вичесати та прибрати листя, яке опало з дерев. Потім газон можна замульчувати на зиму.

10 листопада

У Близнюках садити багаторічні рослини не рекомендується. Однак можна посіяти зелень, яка зростатиме на підвіконні. Обирайте ту, що не вибаглива до умов. Так, добре на підвіконні росте щавель, листя салату, зелена цибуля.

Не рекомендується зараз поливати рослини, тому якщо хочете внести добрива або перекопати землю, робити це краще по сухому. Якщо зібраний врожай лежить у тимчасовому сховищі, перенесіть його у постійне місце зберігання. Так, до прикладу, гарбузи після збору інколи кладуть спочатку в тепле місце, щоб вони “дійшли”. Потім уже переносять у підвал чи льох.

Маєте частину врожаю, яка може не долежати до весни? Зробіть із нього заготівлі: варення, сік, із винограду — вино.

11 листопада

За місячним календарем садівника на листопад, варто зараз зайнятися заготівлею живців для майбутніх щеплень. Відберіть для них однорічні пагони, наріжте і зберіть у невеликі пучки. Найкраще зберігати їх у снігу в затіненому місці, попередньо обмотавши у плівку. Але в такий час снігу, найчастіше, ще немає. Тому зберігати живці можна у вологому піску.

Можна зайнятися заготівлею ґрунту для розсади на майбутній сезон. Звісно, для кожної культури свої особливості вирощування. Однак, основними компонентами субстрату для розсади є садова земля, торф і пісок. Землю найкраще брати в тому місці, куди будете висаджувати розсаду. Ґрунт потрібно знезаразити та зберігати в сухому місці до моменту посіву насіння.

12 листопада

В Раку, як каже місячний посівний календар на листопад, вдалий період, щоб щось посіяти. Тому продовжуйте висівати насіння пряно-зелених культур, які зростатимуть на підвіконні. Окрім того, у продажу є також насіння гібридів овочів (огірки, перець, томати), які пристосовані до зростання в домашніх умовах. Якщо полюбляєте свіжі овочі не з магазину, а вирощені своїми руками, можете спробувати виростити їх у квартирі чи будинку.

Рослини можна поливати — це стосується як вологозарядного поливу, так і поливу кімнатних рослин. Зібране в саду листя, якщо воно не вражене хворобами, закладіть на компост.

Зараз не найкращий час, щоб застосовувати засоби захисту рослин, також не варто висаджувати саджанці дерев та чагарників.

13 листопада

Якщо погодні умови дозволяють, проведіть перекопку пристовбурних кіл дерев та чагарників. А разом із цим внесіть під корінь добрива. Використати для цього можна мінеральні добрива на основі фосфору та калію, а також органіку: пташиний послід або перегній. Якщо ґрунт на городі закислився, йому потрібне вапнування. Робити це потрібно саме восени, щоб не завдати шкоди культурним рослинам.

Скоріше за все, укривати троянди на зиму ви почали ще в минулому місяці. Та якщо цього не зробили, варто подбати про кущі зараз. Використати для цього можна біле агроволокно, або ж просто присипати землею. Пам’ятайте, що не всі сорти троянд потребують укриття. Наприклад, паркові сорти вирізняються хорошою морозостійкістю.

14 листопада

Якщо ще цього не зробили, а погода дозволяє, посадіть під зиму цибулю. Для початку сіянку слід відкалібрувати і на ріпку садити сіянку діаметром до 3 см. Оберіть ділянку із легким і родючим ґрунтом, захищену від вітру, та посадіть цибулю. Найкраще садити цибулю, якщо до неї на ділянці росли огірки, капуста, горох, буряк.

А для вирощування в домі посійте насіння пряно-зелених: базилік, кріп, шпинат, щавель. Із кімнатних рослин можна посадити або пересадити ґастерію, каланхое. Приділіть час також іншим кімнатним рослинам: можливо, їм потрібен полив або розпушування землі.

Усе ще не рекомендується використовувати засоби захисту для обробки рослин. Тому відкладіть цю роботу на інший день.

15 листопада

Згідно з місячним календарем на листопад, у Левові садівникам та городникам краще більше відпочивати та менше зачіпати рослини. Вони зараз надто чутливі до механічних пошкоджень. Тому більшість робіт відкладіть. Можливо, захочеться повністю відпочити від городніх справ. Тому займіться будинком або просто проведіть час із сім’єю.

Однак, якщо погода видалася сухою та теплою, можна оглянути садок. Якщо вітер чи опади пошкодили захист від гризунів, варто її відновити. Також можна розкласти принади від хатніх мишей та щурів на відкритій ділянці та у сховищах. Для цього радимо використати принаду Багіра. Вона вже готова до застосування та ефективна проти мишовидних гризунів. Якщо ж приманки розкладали раніше, огляньте, можливо, їх потрібно поновити.

16 листопада

Продовжуйте ті ж роботи, що й днем раніше. Огляньте молоді дерева, чи не пошкодився їхній захист від зайців. Якщо помітили, що гризуни проробили дірку у сітці (чи іншому матеріалі, який ви використовували), варто негайно його поновити або замінити.

Там, де випав сніг, струсіть його з гілок. Особливо це стосується молодих насаджень. Під шаром снігу тоненькі гілки можуть пошкодитися. А з доріжок сніг варто зібрати, щоб накидати його у пристовбурні кола дерев або там, де щось сіяли під зиму, щоб утеплити землю.

Окрім посадок, не варто зараз поливати рослини, навіть кімнатні. Підживлення також поки не підуть на користь.

17 листопада

У Діві хоча й не рекомендуються більшість посадок, все ж квітникарі можуть зайнятися клумбами. Якщо погода сприятлива, ще можна посадити цибулинні квіти. Оберіть для них тихе, добре освітлюване місце і проведіть посадку. Також допускається посадка декоративних рослин. Тож посадіть чагарники або дерева, які прикрашатимуть вашу ділянку в майбутньому.

Чудовий період, щоб підгодувати рослини, особливо, якщо це калійні добрива. Вони сприяють кращій зимівлі рослин, щоб із приходом тепла ті почали активну вегетацію. Але можна вносити і органічні добрива, якщо їх потребують рослини. Не найкращий період, щоб замочувати насіннєвий матеріал для подальшого посіву.

18 листопада

Замульчуйте дерева та чагарники, якщо ще не встигли цього зробити. Використовувати для цього можна природні матеріали, які не потребують значних затрат: солома, тирса, опале листя. Під мульчею коріння не буде підмерзати, а ґрунт — сильно підсушуватися у безсніжну зиму. Тому рослинам буде комфортніше переживати зиму.

Проведіть обрізку винограду або інших рослин, які ще не встигли обрізати. Звісно, кожен господар вирішує сам, наскільки сильно обрізати рослини. Однак сухі, пошкоджені та старі гілки потрібно неодмінно видалити. Якщо обрізали виноград раніше, зараз його можна укрити на зиму. Використовувати для цього можна природні матеріали, агроволокно, або ж присипати лозу землею.

Якщо навесні бажаєте посіяти газон там, де цього ще не росла газонна трава, зараз можна підготувати для цього ділянку. Для початку очистіть її від сміття та каміння, а потім внесіть добрива, якщо земля збідніла.

19 листопада

Продовжуйте заготівлю живців для прищепи. Їх потрібно зрізати з молодих пагонів дерев, які стабільно дають хороші та здорові плоди. Зрізати їх потрібно гострим садовим інструментом, а потім — обробити садовим варом. Варто заготовити трохи більшу кількість живців, ніж вам потрібно, адже деякі з них можуть загинути. Не забудьте промаркувати живці, щоб не забути, де і який сорт та культура.

Перекопайте пристовбурні кола дерев та чагарників. Разом із цим агрозаходом можна внести добрива під корінь. На зиму варто накрити посадки полуниці. Не зайвим буде й укриття винограду. Особливо, якщо прогнозується сувора зима. Найдоступніший для цього матеріал — земля. Її насипають шаром у 10 см на лозу, а через місяць процедуру повторюють.

20 листопада

За місячним календарем городника на листопад, у Терезах можна проводити обрізку та формування крони рослин. Так, якщо ще не встигли зробити цього раніше, потрібно обрізати виноград. Це потрібно з двох причин: прорідити гілки та покращити плодоношення культури. Осіння обрізка винограду дуже важлива, адже зрізи після неї за зиму краще заживуть.

Також цей знак більше підходить для посівів, ніж попередні. Тому якщо ви у декілька етапів висіваєте зелень для вирощування на балконі, зараз можна це зробити. Не забувайте, що наприкінці осені світловий день короткий, тому багатьом рослинам потрібно організувати додаткове освітлення. Під зиму можна посіяти насіння моркви. Не варто зараз обробляти рослини засобами захисту.

21 листопада

Окрім овочів та зелені, зараз можна посіяти та посадити квіткові культури. Тому можете зайнятися кімнатними рослинами: пересадити їх, замінити землю в горщиках. Корисним буде і полив рослин, зокрема й вологозарядний. Як ми вже відмічали, якщо осінь з рясними частими дощами, вологозарядний полив не проводять. Однак за посушливої погоди полив можна зараз організувати.

Корисними будуть і підживлення, тому за потреби внесіть їх під кімнатні рослини або проведіть обприскування. Заготовлені живці, які ви підписали та зібрали в пучки, потрібно вкоренити.

Заготуйте ґрунт для майбутньої розсади. Він має бути поживним та зберігатися в сухому місці. Перед зберіганням ґрунт варто знезаразити, щоб знищити спори грибка чи личинки шкідників, які можуть там бути.

22 листопада

У Скорпіоні небажано проводити обрізку дерев та кімнатних рослин. Рани, що залишають після такої процедури, довго заживатимуть. Однак можна проводити інші агрозаходи, які необхідні у цей період.

Огляньте садовий інвентар, чи не потребує він ремонту та заміни. Добре почистіть його, видаліть іржу та замініть ті частини, які цього потребують. Він вам поки що не знадобиться, тому складіть в сараї в сухому місці.

Також проведіть огляд території, де розкладали принади проти гризунів. Якщо гризуни з’їли принаду, однак їхні сліди перебування є, розкладіть принади ще раз. Тістоподібна принада Капкан зручна у використанні та знищує мишовидних гризунів з ефективністю до 100%. Пам’ятайте про засоби індивідуального захисту під час розкладання принади та користуйтеся допоміжними інструментами для цього.

23 листопада

Закладіть органічні відходи в компостну яму. Не забувайте, що органіка має бути без ознак ураження хворобами. Також органіку, яка не піде на компост, можна розкласти у якості мульчі у пристовбурних колах та на грядках із підзимовими посівами. Однак враховуйте, що у таких шарах мульчі можуть завестися гризуни (наприклад, у мульчі із соломи), тому регулярно оглядайте її та, за потреби, розкладіть принади для мишей та щурів.

Посійте під зиму насіння моркви, петрушки, буряка. Для цього виберіть суху, захищену від вітру ділянку, де багато освітлення. Такі посіви можна присипати шаром землі, змішаної із торфом та піском. А зверху — накрити ялиновим гіллям або іншим матеріалом для збереження тепла.

24 листопада

Молодик — не найкращий час для активних робіт на ділянці. Як і в Повню, радимо більше відпочивати та на день забути про городні справи. Однак, якщо ви вирішили все ж таки попрацювати, радимо поєднати приємне з корисним. Оскільки взимку пташкам важко знайти харчі, можна зробити своїми руками годівнички та розвісити їх у саду. Зайнятися справою можна разом із дітьми — їм буде весело спостерігати чи брати участь у процесі. За зиму, під’їдаючи у вашому саду, птахи звикнуть до нього, а влітку будуть прилітати і знищувати шкідників плодових дерев.

Також можете оглянути овочі та фрукти у сховищах, чи немає серед них пошкоджених або гнилих. Такі слід одразу викидати.

25 листопада

У Стрільці, згідно з місячним календарем садівника та городника на листопад, не рекомендується поливати рослини, а краще мінімізувати догляд за ними, оскільки рослини зараз досить чутливі. Однак можна посіяти зелень. Тому під зиму сійте петрушку або кріп, а для вирощування на підвіконні — іншу зелень, яка не вибаглива до умов та швидко росте.

Дерева та чагарники, які вже не плодоносять або дуже старі, варто видалити з ділянки. Після викорчовування на цьому місці не варто одразу садити нові саджанці. Краще почекати 2-3 роки. Теплиці або парники слід почистити й прибрати, щоб навесні не витрачати на це багато часу.

26 листопада

У Козерозі, за місячним календарем садівника на листопад, знову можна садити більшість культур, зокрема й багаторічники. Однак у більшості регіонів України в кінці осені досить холодно для посадки саджанців. Тому можна посіяти насіння балконної грядки (огірки, перець, базилік, цибуля на перо).

Продовжуйте заготівлю ґрунту для розсади, поки земля ще не дуже замерзла. Звісно, купити можна і готовий субстрат, однак для покращення його структури городники інколи змішують такий субстрат із садовою землею. Усі роботи, які плануєте провести, не повинні стосуватися коріння рослин, оскільки воно зараз дуже чутливе до механічних пошкоджень.

27 листопада

Підзимові посадки та посіви все же можна проводити за відповідних погодних умов. Тому можна посіяти насіння моркви або петрушки. Однак зараз більшість посівів проводяться в будинку. Якщо потрібно, пересадить кімнатні рослини, або посійте зелень.

Якщо листопад був теплий, і до цього ви ще не вкрили на зиму троянди, варто подбати про це. Утеплюють їх на зиму після настання стабільних мінусових температур. Пам’ятайте, що паркові і дикорослі троянди не накривають на зиму. Також можна провести укриття винограду, якщо до цього погода була досить теплою.

28 листопада

Оскільки Місяць знову у Водолії, радимо трохи відпочити, або зайнятися дачними справами, які не стосуються рослин. До прикладу, можна замінити верхній шар ґрунту в теплиці. Якщо кожного року ви вирощуєте овочі в одній теплиці, восени там потрібно замінювати верхній шар землі (5-7 см), щоб запобігти появі ґрунтових інфекцій. Саму теплицю потрібно продезинфікувати, замінити деякі елементи, які цього потребують. Також за потреби відремонтуйте теплицю.

 Огляньте садовий інвентар та, за потреби, замініть на новий. Ножиці, пилки, сапи потрібно почистити та нагострити. Це заощадить вам час навесні.

29 листопада

Огляньте нові насадження в саду, чи не зіпсувався захист від зайців, яким ви огортали стовбури. Якщо такі пошкодження помітили, полагодьте їх або замініть захисний матеріал на новий. Також, за потреби, оновіть побілку дерев.

Якщо випав сніг, його потрібно обережно струсити з гілок, щоб під товстим шаром молоді гілки не зламалися. А от у пристовбурні кола цей сніг можна накидати, щоб утеплити землю під рослинами.

Небажане зараз підживлення рослин, а також їхній полив.

30 листопада

У Рибах, згідно з місячним календарем на листопад, можливе помірне підживлення та полив. Однак треба бути обережним, щоб такі агрозаходи не викликали загнивання чи грибкові хвороби.

Продовжуйте заготівлю живців для щеплення, якщо день видався ясний і сухий. Живців варто заготувати трохи більше, ніж плануєте прищепити, оскільки є ризик деякі з них втратити. Не забудьте підписати, з якої культури і якого сорту кожен із живців, щоб потім не сплутати їх.