Більшість посівних та посадкових робіт господар проводить навесні: спочатку сіємо овочі та квіти на розсаду, потім саджаємо саджанці дерев та чагарників, сіємо насіння у відкритий ґрунт, пересаджуємо розсаду на постійне місце. Здається, що з настанням літа таких робіт все менше, однак досвідчений господар завжди знайде собі заняття.

По-перше, через затяжну весну у червні ще висаджують розсаду тих культур, які не переносять зниження температури. Жителі північних та західних областей точно не поспішають із пересаджуванням розсади на грядку, тому роблять це і на початку літа. По-друге, у червні ще можлива посадка картоплі та посів насіння овочів, зелені, квітів у відкритий ґрунт. До того ж деякі скоростиглі культури вже віддали врожай, тому на їхньому місці сіють щось інше повторно.

Ті ж рослини, що посадили раніше, потребують тепер від вас догляду. Картоплю потрібно підгорнути, розпушувати ґрунт у міжрядді та слідкувати, чи не з’явилися на ній шкідники та хвороби. Розсада також потребує регулярного огляду, профілактичної обробки від шкодочинних організмів.

Садок також не потрібно залишати без нагляду. Так само як і городину, його пошкоджують шкідники та хвороби. А ще влітку можна продовжувати посадку саджанців, лише обирати для цього екземпляри із закритою кореневою системою. Якщо червень посушливий, обов’язково поливати культурні рослини та розпушувати ґрунт між ними. А ще регулярно видаляти бур’яни, які конкурують за поживні речовини, воду та світло з культурними рослинами.

Навіть на початку літа ще не пізно підсіяти газонну траву, але при цьому обов’язково посіви поливати, щоб сходи з’явилися дружніми. А якщо газон уже закладений на ділянці, його треба регулярно косити, обробляти проти бур’янів та хвороб. Чималий список робіт у господарів на початок літа, адже сезон у самому розпалі. Як запланувати все та розподілити рівномірно всі агрозаходи? Скористатися місячним посівним календарем на червень 2023 року. Завдяки йому городники та садівники знають про найбільш сприятливі дні для посіву чи посадки культурних рослин. А також про дні, коли краще утриматися від поливу, обробки рослин засобами захисту тощо. Детальніше про кожен день місяця розповімо далі.

1 червня

Цього дня Місяць переходить у знак Скорпіона, який вважається дуже родючим. Саме тому зараз варто сіяти та садити якомога більше різноманітних культур. Насіння швидко та дружно сходить. А самі рослини будуть міцними та з розвиненою кореневою системою.

Посійте різні види капусти або пересадіть на грядку розсаду, також сійте сорти моркви, які підходять для тривалого зберігання. Добре сіяти і насіння огірків, гарбуза, патисонів, кабачків. А із зелені — базилік, шпинат, кріп. Як ми зазначали, саджанці із закритою кореневою системою садити можна навіть влітку. Тому якщо маєте бажання посадити абрикос, вишню, яблуню чи грушу, обирайте саме такі саджанці.

Не варто поки обрізати рослини, бо такі рани довго заживатимуть. Також не слід розмножувати рослини поділом коренів та пересаджувати цибулинні.

2 червня

Регулярно оглядайте плодові культури, чи немає на них ознак хвороб або пошкоджень шкідниками. Оскільки яблуня — чи не найпоширеніше плодове дерево у наших садках, її пошкоджувати можуть попелиці, яблунева плодожерка чи яблуневий квіткоїд. Це все — небезпечні шкідники, що пошкоджують листки, плоди, квітки чи бутони плодових дерев. Захистити рослини від цих шкідників та заразом від поширених хвороб можна за допомогою бінарного комплекту Колібріс + Страж. Препарат має тривалий період захисної дії та найменш токсичний для запилювачів, тому можна застосовувати навіть у період цвітіння культур.

Застосовувати комплект можна і на інших плодово-ягідних насадженнях: персику, вишні, черешні, винограді, полуниці, малині.

3 червня

За календарем городника та садівника на червень, коли Місяць переходить у знак Стрільця, краще відкласти посів культур, з яких плануєте збирати врожай. Адже такі рослини не дають високу кількість здорових та якісних плодів. Однак садити можна декоративні культури, які стануть окрасою саду.

Якщо ще не пересадили розсаду квітів на клумбу, час це зробити. Це можуть бути і ґрунтопокривні рослини, і ампельні для прикрашання альтанки та паркану. Також посадіть або пересадіть живопліт. А якщо на ділянці ростуть туї чи інші декоративні хвойні, займіться формуванням крони. Загляньте до полуниці, яка скоро почне віддавати врожай. Адже разом із ягодами ростуть і вуса полуниці. Якщо не збираєтеся розмножувати кущі, повністю видаляйте вуса, адже вони впливають на кількість врожаю.

4 червня

Повний Місяць — знак, що господареві краще день відпочити. Рослини стають чутливі до зовнішнього впливу, тому сьогодні їх не потрібно зайвий раз чіпати. Відкладіть поливи, обробку засобами захисту чи посадку.

Якщо садовим культурам дошкуляють птахи, плоди черешні та вишні слід захистити. Невисоке молоде дерево накрийте спеціальною сіткою від птахів. Якщо ж дерево вже доросле й високе, можна повісити щось блискуче, щоб відлякувало птахів, наприклад, старі компакт-диски.

Якщо вже викопали цибулини ранньовесняних квітів, просушіть та очистіть їх, закладіть зберігатися до осені. Видаліть зайву поросль біля рослин, які тягнуть на себе поживні речовини.

5 червня

У Козерозі, за календарем садівника та городника на червень, господар може проводити фактично будь-які агрозаходи. Це чудовий знак, щоб посіяти або посадити культури, які дадуть здоровий врожай на зберігання. А багаторічні рослини будуть десятиліттями родити, виростуть міцні, з розвиненими коренями.

Саджанці із закритою кореневою системою можна садити влітку. Їхня перевага в тому, що такі рослини мають майже 100%-ву приживлюваність та починають плодоносити раніше, ніж їхні родичі з відкритою кореневою системою.

Що стосується городини, можна посіяти на грядках, що звільнилися, огірки, патисони, кавуни та дині, а із зелені — кріп, щавель, м’яту.

Рослини можна і треба поливати, особливо якщо червень посушливий, однак робити це краще зранку або ввечері, коли немає палючого сонця. Якщо ж ідуть рясні дощі, не забувайте розпушувати ґрунт, щоб не утворювалася кірка.

6 червня

Продовжуйте посадку саджанців плодових, садіть бульби картоплі, пересаджуйте розсаду. Якщо до цього часу на городні стояло тимчасове укриття для теплолюбних культур, можна його зняти. Грядки, що звільнилися, засійте іншими культурами або ж сидератами. Досить популярними культурами для цього є бобові. Вони здатні генерувати у ґрунті велику кількість азоту. Однак посіяти як сидерати можна й інші культури: злакові, хрестоцвіті, складноцвіті.

Під корінь та по листу вносьте добрива, покосіть газонну траву або ж обріжте кімнатні рослини, якщо це потрібно.

7 червня

Згідно з місячним посівним календарем городника на червень 2023, під знаком Водолія краще нічого не сіяти та не садити. Виключенням є хіба що квіткові культури. Інші ж не принесуть такий бажаний врожай і загалом рости будуть повільно та часто хворітимуть.

Чи не найбільш поширений шкідник на городі — колорадський жук. Найбільше страждає від нього картопля та томати, однак інші пасльонові також у зоні ризику. Личинки колорадського жука дуже ненажерливі, знищивши листя на одній рослині, переміщуються на іншу. Жуки ж живляться проростками, листками та бульбами. Для захисту картоплі від колорадського жука, а також попелиці, совок, трипсів та клопів, радимо застосувати інсектицид АТО Жук. За сезон можна провести 2 обробки. Препарат запобігає виникненню звикання у шкідників та діє навіть за помірно високих температур повітря.

8 червня

Під знаком Водолія не варто садити та сіяти нові рослини, а також поливати ті, що вже ростуть. Не треба і вносити добрива, тому відкладіть цей агрозахід.

Грядки, де вже зібрали врожай, очистіть від рослинних решток, перекопайте та розрівняйте ґрунт. У більш сприятливий день зможете там посіяти інші культури. Прорідіть густі сходи, видаліть бур’яни та підгорніть сходи картоплі. На полуниці видаліть вуса, щоб вони не заважали рослині плодоносити. Та якщо плануєте розмножувати полуницю, потрібну кількість вусів залиште.

Облаштуйте опори для високорослих томатів, адже зовсім скоро доведеться їх підв’язувати. Овочі, що плетуться (кабачки, огірки) також підготуйте до вирощування на сітці чи іншій опорі.

9 червня

Місяць усе ще знаходиться у Водолії, тому продовжуйте займатися тими ж справами, що два останні дні.

Захисту від хвороб потребують не лише овочеві та садові культури. Троянди, до прикладу, також хворіють. Борошниста роса на цьому чагарнику розвивається за температури 20-25 °C та високої температури повітря. Симптоми проявляються на всіх надземних частинах рослини у вигляді білого борошнистого нальоту. Для боротьби із борошнистою росою потрібно видаляти та знищувати уражені частини рослини та застосовувати фунгіциди. Фундазим ефективний проти цієї хвороби на квіткових культурах та газонних травах, а ще на аґрусі та смородині. Застосовувати фунгіцид можна профілактично та за перших ознак хвороб.

10 червня

В Рибах, за посівним календарем городника на червень, можна знову повертатися до посіву та посадок. Такі рослини дадуть щедрий врожай, і хоча він не придатний для тривалого зберігання, підійде для свіжого вжитку та приготування консервації.

Пересадіть розсаду тих культур, які ще досі не висадили на грядку або в теплицю. Садіть картоплю та сійте насіння овочів чи квітів. Поливати рослини можна, але не заливайте їх, щоб не викликати загнивання коренів. Це ж стосується і підживлення — не перегодовуйте рослини.

Не потрібно зараз застосовувати засоби захисту та обрізати рослини. Але для того, щоб газонна трава відростала повільніше, її можна покосити.

11 червня

Викопайте цибулини тих квітів, які вже перецвіли. Пам’ятайте, що треба дочекатися, поки листя тюльпанів повністю пожовтіє. Очистіть цибулини, огляньте, чи немає пошкоджень, та просушіть. Тепер їх можна зберігати до осінньої посадки.

Винесіть кімнатні квіти які плануєте тримати в саду влітку. Та не ставте зразу під прямі сонячні промені — влаштуйте тимчасове укриття, щоб рослини звикли до вітру та сонця.

Посійте скоростиглі сорти цвітної капусти та дайкона, посійте нову порцію огірків. Огляньте місця щеплень дерев, що проводили навесні. Слабкі й ті, що не прижилися, треба видалити, щоб вони не забирали сили у дерева. Якщо розсада томатів уже досить велика, поставте опори і підв’яжіть рослини, а також видаляйте пасинки.

12 червня

Овен вважається неродючим знаком, а саме в ньому зараз перебуває Місяць. Тому активні посадки або посіви краще перенести на більш сприятливий день. А сьогодні займіться грядками, які пустують. Перекопайте їх, видаліть рослинні рештки, розрівняйте — тепер грядки готові до нових посівів. Якщо є ділянки, де не ростуть культурні рослини, але там вегетують бур’яни, їх обробіть гербіцидом.

Найбільш поширена культура, яку вирощують городники, є картопля. Бур’яни заважають нормальному розвитку цієї культури, особливо на початковому етапі. За висоти картоплі до 15-20 см обприскати грядки можна гербіцидом Тівітус. Він ефективний проти злакових та деяких дводольних видів бур’янів та має низьку норму внесення.

13 червня

Окрім посадок не потрібно зараз поливати рослини та проводити підживлення, бо ці агрозаходи скоріше завдадуть шкоди, ніж допоможуть рослинам.

У Овні краще збирати врожай, ніж садити щось. Тому якщо дозріли ранні сорти вишні та черешні, збирайте ягоди. Також можна збирати ягоди полуниці, копати ранні сорти картоплі, щоб посмакувати молоденькими бульбами.

За календарем садівника на червень 2023 року, треба зрізати квіти, якщо вирощуєте з метою продажу. Так вони легше перевозитимуться та довше стоятимуть у букеті. Для заготівлі сіна покосіть траву та заготовте дрова на зиму.

Із зібраного врожаю також можна робити певну заготівлю: сушити ягоди, заморожувати, варити сік або робити вино.

14 червня

Сприятливі посадкові дні у червні настають, коли Місяць переходить у знак Тельця. Садити можна однорічні культури, які дадуть багатий врожай смачних та соковитих плодів. Та найбільше підходить він для багаторічників. Такі культури будуть дружно рости, повноцінно розвивати надземну й підземну частини, довгі роки родитимуть. Самі рослини добре переносять перепади температури, а взимку — будуть морозовитривалими.

Оскільки влітку саджають саджанці лише із закритою кореневою системою, оберіть серед таких черешню, яблуню, обліпиху або сливу й посадіть. До посадки виберіть місце на ділянці, яке найкраще підходить певній культурі, щоб дорослі дерева не затіняли молоде деревце. А також, щоб не було сильних протягів.

15 червня

Доглядайте за рослинами, що вже ростуть на ділянці. Поливайте овочі, квіти та дерева, якщо літо посушливе. Не забувайте і розпушувати землю, видаляти бур’яни механічно або ж за допомогою гербіцидів. Покосіть газонну траву, якщо хочете, щоб вона швидше відростала. Та пам’ятайте, що не треба цього робити зразу після того, як обробили газон засобами захисту.

Викопайте цибулинні квіти, просушіть, видаліть пошкоджені або гнилі, а здорові закладіть зберігатися. До речі, не обов’язково викопувати їх щороку, але не забувайте, що вони з роками заглиблюються більше, тому робіть це хоча б раз на кілька років.

Зібраний врожай можна консервувати, сушити, заморожувати чи ще якось переробляти на зиму.

16 червня

Місяць переходить у Близнюки, а це знак, згідно з посівним календарем городника, не такий родючий, як попередній. Зараз найкраще садити декоративники або ті, що мають в’юнке стебло. Посійте або пересадіть розсаду ампельних квітів або тих, які мають обплести паркан чи альтанку. Також можливий посів динь, гороху та квасолі.

Видаліть полуничні вуса, якщо ті заважають рослинам плодоносити. Виріжте зайву поросль кущів та дерев, адже вони забирають на себе поживні речовини із ґрунту. Поливати рослини не можна. Але не завадить розпушити землю, підгорнути сходи чи видалити бур’яни.

17 червня

Під час вирощування овочів у теплиці ризик, що їх уразить хвороба, не менший, ніж під час вирощування у відкритому ґрунті. Якщо у закритому ґрунті вирощуєте томати, певно, знаєте, наскільки небезпечним є фітофтороз. Бурі розпливчасті плями на нижньому боці листка є першими ознаками цієї хвороби. Для профілактики фітофторозу та за перших ознак хвороби томати слід обробити фунгіцидом Енергодар. Препарат, крім захисту, зміцнює імунітет рослин, стимулює їхній розвиток. Захищає також необроблені частини рослини та новий приріст. Уражені ж частини рослин видаліть.

Якщо погода суха та спекотна, не забувайте провітрювати теплицю та поливати рослини вчасно.

18 червня

Новий Місяць не підходить для активних робіт на присадибній ділянці. Чутливість рослин підвищена, а тому не треба їх зачіпати. Тому сіяти точно нічого не треба, а також вносити добрива, поливати рослини, обрізати їх.

Можна готувати консервацію, соки із зібраного врожаю, сушити чи заморожувати фрукти й ягоди. А ті ягоди, що ще ростуть на деревах, слід захистити від птахів. Якщо вони часті непрохані гості в саду, застосуйте спеціальну сітку від птахів, якою накривають дерева. Так ви вбережене ще недозрілий врожай.

Винесіть в садок кімнатні квіти, які зазвичай влітку тримаєте на вулиці. Тільки на перший час їх треба притінити та поставити в тихому місці без протягів.

19 червня

У Раку вважаються найбільш сприятливі посадкові дні у місяці. Особливо сприятливий він для низькорослих рослин. Тому посійте зелень, цибулю на перо, підсійте нову порцію огірків. Плоди таких рослин будуть смачні, але не зможуть довгий час зберігатися. Їх треба буде одразу переробити чи з’їсти.

Оскільки знак цей більше підходить для низькорослих рослин, посадіть карликові сорти яблуні, груші чи персика. Із квітів посійте однорічну гвоздику, календулу, чорнобривці. А із багаторічних квіткових — турецьку гвоздику, маргаритку, наперстянку.

Не рекомендується застосовувати засоби захисту. Також небажано викопувати картоплю чи коренеплідні культури.

20 червня

Не варто забувати про підживлення рослин влітку. Воно не менш важливе, ніж весняне. І мінеральні, й органічні добрива потрібні рослинам під час вегетації. В ідеалі чергувати такі добрива, а щодо способу внесення — обирайте самі: під корінь чи по листку.

Якщо на вулиці спекотно, поливайте рослини, але вранці або ввечері. Після поливу розпушіть ґрунт. А якщо немає можливості регулярно поливати ділянку, спробуйте мульчування. Воно буде затримувати вологу в ґрунті, а також перешкоджати проростанню бур’янів.

Усе ще не варто обробляти рослини засобами захисту.

21 червня

За календарем садівника та городника на червень, у Левові краще забути про нові посадки та посіви. Цей знак вважається неродючим, тому рослини, які мають дати врожай, не садять.

Але це час для декорування присадибної ділянки, адже садити або сіяти квітучі чи декоративно-листяні культури можна. Посадіть квітучі кущі, якими хотіли б прикрасити сад або створити живопліт. Також влітку садять і хвойні декоративники. Лише не забувайте про посадковий матеріал із закритою кореневою системою.

Посійте одно- чи багаторічні квіти: календулу, космею, маргаритки, турецьку гвоздику. А цибулини ранньовесняних квітів викопайте.

Перекопайте грядки, де нещодавно зібрали врожай, підготуйте їх до нових посівів.

22 червня

У знаку Лева краще збирати врожай, ніж щось садити. Викопайте ранні сорти картоплі (на півдні вони вже можуть дозріти). Збирайте врожай ягід, фруктів та зелені. З нього можна готувати улюблені страви або ж робити заготівлю на зиму.

У червні картоплі та томатам найбільше дошкуляє колорадський жук. За появи шкідника картоплю слід обробляти інсектицидом Гудвін. Це препарат контактно-системної дії для знищення широкого спектра шкідників. Тому ефективний не лише проти колорадського жука, а й попелиці, трипсів, совок, клопів. Обробку рекомендується проводити зранку або ввечері, коли немає опадів та поривчастого вітру. Не забувайте про засоби індивідуального захисту під час роботи з препаратами.

А для захисту картоплі від фітофторозу та альтернаріозу слід застосувати Тройсет. Фунгіцид звикористовують профілактично та за перших ознак хвороб.

23 червня

Місяць переходить у знак Діви — знак, який люблять квітникарі. А все тому, що зараз найкраще час саме для таких посадок та посівів. Овочі сіяти не рекомендується, а от декоративні культури — можна і треба.

Причому садити можна не лише квіти, а й декоративні кущі та дерева. Але знову ж таки, у саджанців повинна бути закрита коренева система.

Ті ж декоративні насадження, що вже ростуть на ділянці, треба оглянути, чи немає на них шкідників та хвороб. За перших ознак шкодочинних організмів застосуйте фунгіциди або інсектициди. Наприклад, захистити квіти, зокрема й троянди, від борошнистої роси та плямистостей листя можна з фунгіцидом Фундазим. Застосовуйте його і на газонних травах. Лише не проводьте обробку протягом трьох днів після скошування трави.

24 червня

Усе ще не потрібно сіяти або садити овочеві культури, хоча можна посіяти скоростиглу зелень, наприклад, петрушку чи кріп. З кімнатних рослин можлива посадка драцени, монстери, філодендрону.

Корисними будуть підживлення рослин органікою або мінеральними добривами. У червні на яблуні чи груші ще ростуть пагони та недозрілі плоди, тому їм потрібне збалансоване комплексне підживлення. Перед тим, як внести добрива, ґрунт навколо дерев рясно полийте, щоб добрива проникли якомога глибше. Якщо напередодні були рясні дощі, полив не потрібен.

Крім основних елементів живлення варто додати й мікроелементи, дефіцит яких також негативно позначається на стані культурних рослин.

25 червня

За посівним календарем городника та садівника на червень, Місяць усе ще в Діві. Варто продовжити ті ж роботи, що виконували раніше. Продовжуйте посадку або посів квітів. Якщо вирощуєте їх у теплиці, пересадіть туди розсаду, а готові для продажу квіти — зрізайте.

Вуса полуниці варто обрізати, особливо якщо не плануєте розмножувати кущі. Видаліть сухі чи пошкоджені гілки дерев, а також ті, які уразили шкідники або хвороби.

Багаторічні квіти варто розсадити, якщо сильно розрослися. А якщо ще вирощуєте розсаду, її можна пікірувати або пересадити на грядку. Продовжуйте звичний догляд за сходами: прорідіть їх, підгорніть, розпуште землю у міжрядді.

26 червня

Терези вважаються більш родючим знаком, ніж Діва. Він середній по родючості, але дає такі плоди, що можуть довгий час зберігатися. А ще після пересаджування коріння швидко приживається, тому якщо планували пересадити будь-які рослини, робіть це сьогодні.

Не варто використовувати засоби захисту, а от добрива корисні завжди. До прикладу, щоб газон був насиченого кольору, здоровий та густий, його варто підживити за допомогою Авангард NPK+M/E Квіти, трави. Підживлення проводять через 2-3 дні після скошування трави раз на 10-14 днів протягом вегетації. Також добриво підходить для інших декоративних насаджень, що ростуть на ділянці.

27 червня

Саджайте декоративні культури для прикрашання присадибної ділянки. Це можуть бути квіти, ґрунтопокривні рослини, чагарники, дерева. Продовжуйте догляд за ними, а також за газоном. Якщо не встигли підживити його, внесіть добрива сьогодні.

Також косіть траву на сіно, зріжте квіти, якщо хочете, щоб вони довгий час стояли в букеті та легко перевозилися. Займіться формуванням живоплоту. Краще не чекати, коли пагони здерев’яніють, а стрижіть, поки ті зелені. Обрізані гілки, якщо нема ознак ураження хворобами й шкідниками, закладіть на компост.

У червні на винограднику можна видаляти пасинки та прищепити пагони, щоб обмежити зростання.

28 червня

У Скорпіоні, за календарем садівника та городника на червень, найкращий час для нових посадок. Щоб ви не посадили, рослини швидко ростимуть, міцнітимуть, рідко хворітимуть. Плоди дадуть смачні та соковиті, з вираженим ароматом. Що посіяти у червні? Скоростиглі сорти цвітної капусти, кольрабі, дайкон. А ще шпинат, цибулю-шніт, щавель.

Не можна зараз викопувати картоплю, бо бульби матимуть неприємний смак. Також не варто обрізати рослини, хіба що хочете покосити газонну траву.

Поливайте рослини, якщо немає опадів, тільки вибирайте для цього ранок або вечір. Не поливайте у спеку та вночі. Після поливу варто розпушити ґрунт.

29 червня

Садити можна не лише однорічні культури, а й багаторічні — вони будуть стійкі до хвороб. А ті, що вже ростуть, очистіть від бур’янів, дуже густі сходи прорідіть, сходи картоплі — підгорніть.

Можна посіяти лікарські трави, закласти органічні відходи на компост, покосити газон, якщо хочете, щоб трава росла повільно. Але якщо проводите обробку від бур’янів, косити траву не можна.

Разом із внесенням добрив газон (без підсіву бобових) варто обробити проти однорічних та багаторічних дводольних бур’янів. Для цього використайте гербіцид Гольф. Враховуйте, що молодий газон віком до 6 місяців обробляти не бажано.

На жаль, небажана рослинність з’являється і на тих ділянках, де не ростуть культурні рослини (не призначені для сільськогосподарського користування). У такому випадку під час активного росту бур’янів застосуйте гербіцид Антибур’ян.

30 червня

Продовжуйте сіяти зелень та деякі овочі, квіти, адже Місяць досі у знаку Скорпіона. Це дуже сприятливі посадкові дні у червні. Садити також можна саджанці плодових дерев та чагарників, декоративні хвойні культури.

Проведіть підживлення рослин, якщо помітили у них дефіцит елементів живлення. Використати можна як органіку, так і мінеральні добрива, вносити під корінь чи по листу. Вносити підживлення можна і під квіткові культури, що вже відцвіли. Наприклад, півонії, адже так наступного сезону вони рясніше будуть цвісти. Під час підживлення заразом огляньте рослини, чи немає на них ознак шкідників або хвороб.