Традиційно січень вважається місяцем свят та тривалого відпочинку. Оскільки по-справжньому зимова погода може наступити саме в цьому місяці, городники та садівники не поспішають переривати свої відпустки якомога довше. Однак ті, хто вже займається городництвом та садівництвом довго, знають, що саме зараз час починати готуватися до нового сезону.

Якщо у минулому місяці ви провели роботу над помилками, то вже певно вирішили, як уникнути їх у цьому році. Також одним з основних завдань городника є планування посадок та посівів. Зобразіть схематично план ділянки, позначте місця, де сіяли овочі та квіти під зиму. Це допоможе розпланувати весняні посіви, враховуючи сусідство культур та сівозміну. Завдяки такому плану ви вже будете знати, який посівний матеріал та в якій кількості купувати, щоб розумно витратити кошти.

Не менш важливо, ніж протягом теплих місяців року, взимку доглядати за садом. Продовжуйте захищати рослини від зайців та інших гризунів, сонячних опіків, налипання снігу на гілках. Сніг, який випав, краще нагорнути у пристовбурні кола та на грядки, де восени сіяли овочі чи квіти.

Під час так званих теплих вікон, коли тримається температура вище 0 градусів, городники в різних регіонах України все частіше практикують посів деяких культур. Наприклад, петрушки, гірчиці чи салату. Насіння за зиму проходить в землі процес природної стратифікації, а рослини, що з нього виростуть, будуть більш стійкими до весняних заморозків. До того ж, це можливість отримати дуже ранній врожай.

Іншими словами, як би нам не здавалося, що січень — це час для суцільного відпочинку, насправді це не так. Завдяки ранній підготовці ви заощадите дорогоцінний час, який так необхідний навесні, коли роботи дуже багато. Поступова підготовка під час зими розвантажить вас і допоможе ґрунтовно підійти до роботи на ділянці. А допомогти все спланувати допоможе місячний посівний календар городника та садівника на січень 2023. Такий календар — справжня шпаргалка для дачника. За його допомогою можна визначити сприятливий день для перших посівів чи замочування насіння, а також дні, коли слід обмежитися струшуванням снігу чи побілкою дерев. Навіть якщо ви не вірите у вплив Місяця на різноманітні процеси на Землі, за допомогою календаря ви легко складете для себе план дій на цілий місяць. Що робити у який день січня ми розповімо більш детально.

1 січня

У перший день року навряд чи хтось захоче одразу переходити до робіт на ділянці. Сьогодні найкраще відпочивати та присвятити день сім’ї, іншому улюбленому хобі тощо. Та з іншого боку — знак Тельця досить сприятливий для садівників та городників. Саме під цим знаком можна замочувати та пророщувати насіннєвий матеріал. Якщо насіння ви збирали самостійно або ж не впевнені у його походженні, можна перевірити його на схожість, доки не пізно. Для цього використовують метод пророщування у вологих серветках. Насіння треба покласти на блюдце між двома шарами вологої серветки або косметичних дисків. Далі блюдце накривають плівкою і тримають кілька днів за температури 20-23 °С. Серветка при цьому завжди має бути вологою. Залежно від культури паростки з’являться через 4-14 днів. Залежно від того, яка кількість насіння проросла відносно загальної кількості насінин, такий і відсоток схожості вашого насіння. Якщо насіння старе, воно може проростати дуже довго або й узагалі не прорости. Тоді таке насіння не слід висівати на розсаду чи на грядку.

2 січня

Оскільки Місяць усе ще у Тельці, висівати можна зелень для вирощування на підвіконні. Пам’ятайте, що для повноцінного розвитку зелені, хоч вона і не вибаглива до умов, потрібно достатньо світла. Так як у січні світловий день короткий, можливо доведеться застосовувати фітолампи чи інше джерело освітлення. Ще одна умова для отримання соковитої зелені — помірна вологість. Поливайте посіви так, щоб не було застою води, а й щоб ґрунт не пересихав.

Якщо ж висівали зелень для вирощування на підвіконні раніше, зараз час догляду за рослинами: поливайте їх, розпушуйте землю. Завдяки нескладному догляду у вас завжди на столі буде соковита свіжа зелень.

3 січня

Згідно з місячним календарем городника на січень, у Близнюках не настільки сприятливий час для нових посівів. Тому радимо зайнятися тим, що важливо робити протягом всієї зими — снігозатриманням. Звісно, зими останнім часом досить теплі, бувають майже безсніжні. Та якщо у вас випав чималий шар снігу, варто обійти сад, оглянути молоді саджанці та обтрусити їх. Під вагою снігу тоненькі гілки можуть пошкодитися або й узагалі зламатися. Натомість у пристовбурних колах слід нагорнути сніг з доріжок для додаткового утеплення коріння дерев. Не завадить шар снігу і там, де сіяли овочі чи квіти під зиму. Сніговий покрив не лише рятує від вимерзання, він також збільшує запаси ґрунтової води навесні.

Не варто зараз поливати рослини, а також займатися посівами чи посадками.

4 січня

Сад взимку потребує не меншого догляду, ніж у теплі місяці. Оманливо думати, що в січні дерева не потрібно взагалі ніяк чіпати. Якщо раніше цього не зробили, то зніміть та знищіть муміфіковані плоди на деревах та чагарниках. Вони є джерелами інфекції хвороб.

Огляньте захист молодих дерев від зайців. За зиму захисна сітка чи ялинове гілля могли пошкодитися, тому їх слід замінити, поки звірі не знищили ваші рослини. Також можна видалити зайву поросль або ж зрізати дерево, яке вже не плодоносить. Саме взимку цей процес не завадить іншим рослинам, які є на ділянці. А викорчувати пеньок можна буде, коли прийде тепло.

5 січня

Зараз можна переглянути, у якому стані садовий інвентар. Інколи городники та садівники після завершення сезону просто складають інструменти у сховище, а навесні потім хапаються за голову, адже секатори не підточені, а держак лопати пошкоджений. Щоб такого у розпал сезону не сталося, краще оглянути інвентар зараз. Почистіть інструменти, змастіть і проведіть дезінфекцію. Зберігайте їх у сухому місці. Ті частини, що пошкодилися, треба відремонтувати. Ну а той інвентар, що вже не підлягає ремонту, внесіть до списку і закупіть у господарчому магазині, коли купуватимете насіння.

Що стосується рослин, то краще зараз мінімально їх чіпати. Не поливайте нічого, а якщо потрібно, розпушуйте землю сухою.

6 січня

Оскільки Місяць переходить у знак Рака, це означає, що городник знову може переходити до активних робіт. Усе більше городників у всіх регіонах України практикують зимовий посів овочів у так званий період теплих вікон. Низькі температури добре впливають на насіння, загартовуючи його. Самі ж рослини, що потім виростуть, будуть більш витривалі до весняних заморозків, утворять міцну кореневу систему, дадуть дуже ранній врожай. У такий період висівають гірчицю, листкову петрушку, кріп, салат.

Не найкращий період для того, щоб обробляти рослини засобами захисту, тому якщо кімнатні рослини цього потребують, краще перенести обприскування.

7 січня

Повня — це період спокою рослин, адже вони стають дуже чутливими до різних механічних впливів. Згідно з місячним календарем садівника на січень, зараз найкраще відпочити, адже незчуєтеся, як знову прийде тепло, а з ним — купа роботи на ділянці.

Як варіант, можна зайнятися майструванням годівнички для свого саду. Підгодівля пташок у зимовий період — це не лише турбота про них, адже в такий холод птахам важко здобувати їжу. Це також можливість “привчити” їх до вашого саду. Навесні і влітку птахи прилітатимуть за звичкою і тоді будуть знищувати шкідливих комах. До роботи з майстрування можна залучити і дітей, щоб поєднати корисне з приємним.

Також можна оглянути теплиці, якщо вони є на ділянці. Сніг потрібно струшувати з даху теплиці, щоб під його вагою конструкція не пошкодилася.

8 січня

А от коли Місяць переходить у знак Лева — це означає, що городнику знову потрібно перепочити і менше займатися безпосередньо посадками чи посівами. Однак можна зайнятися найбільш важливим завданням цього місяця — плануванням посівів і посадок у майбутньому сезоні. Ми вже розповідали, що краще скласти схематичний план, який допоможе визначитися, де і які культури будуть рости цього року. Не забувайте враховувати таке під час планування:

Дотримання сівозміни. Це дуже важливо, адже на одному місці кілька років підряд не можна ростити культури однієї родини. Наприклад, там, де росла картопля, не потрібно садити наступного року томати тощо.

Розташування посадок не менш важливе. Адже якщо капуста добре росте у напівтіні, то гарбузу потрібно багато сонця. Це важливо планувати тим, у кого велика ділянка, росте багато дерев та чагарників.

Порахуйте приблизно, скільки посадкового матеріалу потрібно. Це заощадить кошти та вбереже від імпульсивних покупок.

Запишіть оптимальні терміни посіву та посадок. Це допоможе продумати почерговість дій на ділянці.

9 січня

Не дивлячись на те, що у Левові більшість робіт краще не проводити, однак обробки від хвороб та шкідників можливі. Якщо у вас ростуть кімнатні рослини, взимку вони також можуть хворіти. І борошниста роса — одна із найбільш поширених хвороб. Страждати від неї може бегонія, азалія, петунія та інші кімнатні. Основною ознакою на всіх рослинах є білий павутинний наліт, який з часом стає сіруватий. На листках, бутонах та стеблах з’являються плями, які збільшуються в розмірі і стають бурі. За перших ознак хвороби уражені частини рослин потрібно видалити, а самі рослини — обробити препаратом Флористін. Це готовий до застосування інсекто-фунгіцид, який не лише бореться із хворобами, а й зі шкідниками кімнатних рослин. Ємність має зручний для розпилювання пульверизатор, а сам препарат — безпечний для людей.

10 січня

Можна продовжити відпочинок і повністю відволіктися від справ на ділянці. Наприклад, влаштувати зимовий пікнік або просто відпочити із сім’єю. Та якщо день ясний і теплий, можна зазирнути до годівничок і поповнити їхні запаси. Покладіть туди трохи зерна, насіння чи шматочки сала.

Огляньте укриття троянд, винограду та інших рослин, які укривали на зиму. Через сніг, морози чи вітер матеріал міг пошкодитися, тому його можна замінити чи, наприклад, додатково утеплити рослини снігом.

Огляньте консервацію та інші запаси, які робили на зиму. Це потрібно робити регулярно, щоб у разі виявлення підозрілої банки забрати її зі сховища. Не потрібно зараз проводити підживлення та поливати рослини.

11 січня

За місячним календарем садівника на січень 2023 року у Діві найкращий період для квітів. Оскільки сіяти квіти трохи зарано, можна оглянути свої запаси насіння. Насіннєвий матеріал слід перебрати, викинути старе насіння та додати до списку покупок сорти квітів, які хотіли б виростити у цьому році. Можливо, є такі квіткові культури, які ви ще не вирощували, але дуже хотіли б. Після того, як список готовий, можна вже починати купляти насіннєвий матеріал. По-перше, у кінці січня квітникарі вже починають висівати деякі квіти на розсаду. По-друге, у цей період магазини можуть робити святкові знижки.

Якщо є така змога, можна пересадити кімнатні багаторічники, займатися розмноженням шляхом поділу. Також можна пікірувати розсаду, яку сіяли раніше.

12 січня

Зараз не найкращий час для того, щоб замочувати насіннєвий матеріал. Та й загалом що стосується посівів овочів чи зелені — знак Діви не найкращий для цього.

Однак кімнатні рослини, які взимку можуть страждати від шкідників та вражатися хворобами, зараз потребують догляду. Іржа та сіра гниль — не менш поширені хвороби кімнатних рослин, ніж борошниста роса. Ознакою іржі є плями іржаво-коричневого кольору та пустули, з яких вивільняються спори збудника. Симптомами сірої гнилі є коричневі або бурі плями із сірим нальотом на різних частинах рослини. За перших ознак хвороб уражені частини слід видалити, а рослини обробити препаратом Флористін. У якості профілактики хвороб слід дотримуватися правильного догляду за рослинами, регулярно провітрювати приміщення, де вони знаходяться. Щоб запобігти сірої гнилі, слід уникати перезволоження.

13 січня

Оскільки тепер Місяць переходить у знак Терезів, городники знову можуть повертатися до більш активних посівів або пересадок. Цей знак забезпечує квітам більш пишне цвітіння, а овочам — насичений смак плодів та якісне насіння. Якщо ви плануєте вирощувати огірки чи капусту у теплиці, що опалюється, насіння на розсаду можна висівати уже в цьому місяці. Звісно, доведеться попрацювати над розсадою, оскільки зараз короткий світловий день, тому потрібно додатково використовувати лампи для освітлення. Також рослинам потрібно забезпечити поживний субстрат зі збалансованим складом.

Цей знак не підходить для обприскування рослин засобами захисту, а також для проведення щеплення.

14 січня

Для того, щоб насіння краще сходило, особливо в досить складних умовах вирощування взимку, його можна простимулювати. Для цього городники застосовують стимулятори росту перед посівом. Під їхнім впливом покращується енергія проростання насіння, краще розвивається коренева система, а в майбутньому — підвищується врожайність.

Якщо ви, згідно з місячним календарем на січень, вирішили посіяти овочі на розсаду, насіння можна попередньо замочити у добриві на основі стимуляторів росту Авангард Стимул. Обробку насіннєвого матеріалу проводять так: 20-30 мл препарату додають у 500-700 мл води і замочують насіння на 3-4 години. Далі насіння просушують і сіють у підготовлений ґрунт. Замочувати можна не лише насіння овочів, а й квітів.

Усе ще не варто обприскувати рослини фунгіцидами та інсектицидами.

15 січня

У цьому знаку безпечно проводити обрізку рослин. Тому кімнатні, які потребують формування, можна обрізати. Також це стосується хвойних рослин на ділянці. Санітарну обрізку дорослим ялинкам можна проводити взимку. Видаліть зайву поросль, що росте біля плодових дерев та кущів.

Також це вдалий час, щоб позбутися старих рослин в саду. Дерева, які вже кілька років не плодоносять або серйозно хворіли цього року, взимку можна видалити. Зріжте дерево, а пеньок, що залишиться, викорчуєте навесні, коли земля відмерзне.

Загляньте до сховища, де зберігається консервація. Якщо помітили зіпсований продукт, одразу його видаліть. Це стосується і плодів овочів, які там зберігаються. Зіпсовані потрібно видаляти негайно, поки вони не заразили велику кількість здорових екземплярів.

16 січня

Одним із найбільш сприятливих знаків для рослин вважається Скорпіон, у якому зараз і знаходиться Місяць. Він дає рослинам силу, вони швидко ростуть і розвиваються, формують міцне стебло і коріння. Плоди, які дадуть такі рослини, будуть довго зберігатися, матимуть відмінний смак.

Для вирощування в теплиці, яка опалюється, можна спробувати посіяти насіння ранніх огірків. Однак слід пам’ятати, що такі рослини потребують дбайливого догляду. Найперше, їм потрібно забезпечити потрібну для проростання температуру та світловий день (за допомогою досвічування). Однак якщо ви вирощуєте огірки на продаж, це можливість отримати надранню продукцію. Обирайте гібриди огірків, які можуть рости в умовах короткого світлового дня та мають короткий період вегетації.

17 січня

У цьому знаку, за місячним календарем городника та садівника на січень, не варто обрізати рослини, зокрема й кімнатні, а також займатися поділом коренів. Та оглянути, в якому стані цибулини крокусів, тюльпанів, нарцисів можна і потрібно. Зверніть увагу, що зберігатися вони повинні у прохолодному та темному місці.

Якщо навіть не збираєтеся зараз висівати насіння овочів чи квітів, його можна відсортувати. Дуже дрібне та пусте краще не сіяти, адже воно не дасть сходів. Для сортування помістіть у сольовий розчин насіння на певний час. Порожні насінини піднімуться вгору, а ті, які можна сіяти, опустяться на дно ємності. Здорове насіння промийте, висушіть — і воно готове до посіву.

18 січня

Місяць зараз переходить у Стрільця — а цей знак знову більше підходить для відпочинку, ніж для роботи з рослинами. Поливати рослини, обрізати їх зараз небажано, оскільки вони чутливі до різних пошкоджень. Однак що можна зробити, так це оглянути сад, якщо випав сніг. Пам’ятайте, що сніг важливо струшувати з гілок, особливо якщо це минулорічні саджанці. Натомість приберіть з доріжок сніг та присипте ним землю навколо дерев, утепліть підзимові посіви на грядці.

Огляньте укриття хвойних рослин, які погано переносять холод. Зазвичай ялинки чи сосни чудово ростуть у наших широтах, однак більш декоративні хвойники варто захистити від морозів. Особливо укриття потребують молоді рослини, які ви восени посадили на ділянці.

19 січня

Час знову заглянути до сховища, де зберігаються овочі, фрукти та інші запаси на зиму. У холодну пору року в такі місця часто перебираються миші та інші небезпечні шкідники. Вони здатні якщо знищити не весь врожай, то точно пошкодити його частину. Тому перевірте місця, де ви закладали принади для шкідників. А якщо ще не робили цього, варто розкласти принади якомога скоріше. Радимо скористатися принадою Капкан. Препарат уже готовий до застосування, гризуни чудово його поїдають без попереднього підгодовування. Принади мають підходящий розмір, щоб помістити їх у малі нори шкідників. Застосовувати Капкан можна не лише у сховищах, а й у житлових приміщеннях, на складах, на присадибних ділянках.

Усе ще не варто займатися посівами, а також поливати та обрізати рослини.

20 січня

Оскільки у Козерозі період більш сприятливий для вирощування різних культур, можна починати підготовку до посівів на розсаду. Наприклад, заготівля субстрату для посіву — це також підготовка. Купити субстрат можна вже готовий, або ж приготувати самостійно. Якщо перший уже пройшов необхідну підготовку, і в нього можна одразу висівати насіння, то землю, яку ви заготовили самі, потрібно знезаразити. У ній можуть знаходитися спори грибка або зимувати шкідники. Одним зі способів знезараження є прогрівання ґрунту у духовці 15-30 хвилин за температури 180-200 °С.

Насіння, яке ви збирали самостійно, також можна знезаразити, щоб підготувати до посіву.

21 січня

Згідно з місячним календарем городника на січень 2023 року, у Молодий Місяць рослини не варто чіпати. Вони стають дуже чутливі до механічних пошкоджень, тож ваш догляд може обернутися для них шкодою. Тому найкраще сьогодні відпочити, адже зовсім скоро знову настане гаряча для дачників пора з купою роботи.

Якщо є трохи часу, можете оглянути плоди, що закладалися на зберігання у погріб. Одразу видаліть підгнилі, адже грибок досить швидко поширюється у сховищі на здорові плоди. Це ж стосується і консервації — її також варто перебрати.

22 січня

Не дуже сприятливий для посівів і посадок вважається знак Водолія, у якому зараз Місяць. Тому ви можете або продовжити свій відпочинок, або ж зайнятися справами, які не стосуються догляду за рослинами безпосередньо.

Якщо погода цьому сприяє, можна видалити чагарники чи дерева, які вже віджили своє. Вони або більше не плодоносять, або зазнали сильних пошкоджень шкідниками чи хворобами. Зрубавши дерево зараз, ви не зашкодите цим іншим рослинам. Навесні, коли земля прогріється, зможете викорчувати пеньок. Або ж пошукайте ідеї, як його можна задекорувати, щоб він став прикрасою саду.

23 січня

Оскільки зима в самому розпалі і роботи як такої немає, займіться основним завданням цієї пори — снігозатриманням. Сніговий покрив не лише рятує рослини та посіви від вимерзання, а й збільшує запаси ґрунтової вологи навесні. Однак деяким рослинам снігозатримання шкодить. Великої товщі снігу не любить суниця садова, вишня та слива. Сніг, нагорнутий у пристовбурні кола не потрібно притоптувати — пухкий шар снігу краще тримає тепло.

24 січня

А ось у Рибах, як говорить місячний календар городника та садівника на січень,  можна знову взятися за посіви. Знак забезпечує рослинам міцну кореневу систему та стебло, врожай виходить високий та багатий.

Для вирощування у теплиці, що опалюється, у січні вже висівають насіння огірків та капусти. У січні також висівають насіння квітів для раннього цвітіння, адже деяким квітучим рослинам потрібно багато часу від появи сходів до бутонізації. Посіяти на розсаду можна бегонію ампельну, примулу, лобелію.

25 січня

Під цим знаком проводити обробки засобами захисту рослин не рекомендується. Окрім того, будьте обережні з поливом, щоб не залити рослини, це ж стосується і підживлення — воно має бути помірним.

Та навіть якщо обробки проводити зараз не варто, можна скласти список засобів захисту рослин, які вам знадобляться у цьому сезоні. Так, можна придбати фунгіциди для захисту саду, пасльонових культур, винограду, троянд тощо. Так само складіть список інсектицидів, які згодяться в майбутньому. Придбати необхідні препарати зараз можна без поспіху, чого не скажеш про пік сезону, коли на них буде великий попит.

26 січня

У Овні знову не найкращий час для того, щоб сіяти нові культури. Окрім того, під цим знаком небажано поливати рослини, підживлювати, проводити обрізку та пікірування.

Хвороби кімнатних рослин можуть завдавати клопоту будь-якої пори. Наприклад, борошниста роса розвивається за температури повітря 18-25 °С та вологості повітря 70-80 %. Оптимальні умови розвитку іржі — 16-21 °С і наявність краплинної вологи протягом трьох годин. Як тільки ви помітили на кімнатних рослинах ознаки хвороб, радимо застосувати препарат Флористін. Він не лише ефективно діє проти збудників хвороб, а й контролює широкий спектр шкідників кімнатних рослин.

27 січня

Якщо ви ще не почали висівати насіння на розсаду, час ним запастися. Перегляньте свої запаси, перевірте давність такого насіння, а потім складіть список покупок. Можливо, є сорти чи гібриди певних культур, які ви ще не вирощували, але хотіли б спробувати. Порахуйте, скільки для вашої ділянки потрібно приблизно посівного матеріалу. З таким списком можна вирушати до магазину за покупками.

Садити рослини, поливати їх і вносити добрива все ще не варто.

28 січня

За місячним календарем городника та садівника на січень, Місяць переходить у Тельця. Той, хто ще не планує висівати насіння на розсаду, може перевірити посівний матеріал, зібраний власноруч. Для цього налийте сольовий розчин у склянку і опустіть туди насіння. Пусті насінини з часом піднімуться вгору, а повноцінні, ті, які можна сіяти — опустяться на дно. Далі насіння, що підходить для посіву, промийте і висушіть. Такий спосіб підходить для перевірки насіння перцю, огірків, томатів, капусти.

29 січня

Огляньте молоді дерева в саду, особливо якщо напередодні пройшов сніг. Під вагою снігу гілля може зламатися, тому обтрусіть його і нагорніть у пристовбурні кола. Також шаром снігу можна утеплити інші рослини, що зимують у відкритому ґрунті, підзимові посіви.

Розсаду, яка зійшла, кімнатні рослини можна поливати, однак не розпушувати ґрунт, щоб не зашкодити корінню рослин.

30 січня

Оскільки у Близнюках знову не варто займатися посівами, приділіть увагу посівам, які здійснювали раніше. Так, якщо сіяли квіти чи овочі на розсаду і сходи вже з’явилися, варто зняти захисну плівку і поставити ємності з посівами у приміщенні потрібної температури. Вона відрізняється залежно від культури, яку ви вирощуєте. Також забезпечте розсаді достатню кількість освітлення, інакше вона буде витягуватися. Поливати рослини зараз не варто.

31 січня

Огляньте цибулини ранніх весняних квітів, адже не так багато часу залишилося до їхньої висадки у відкритий ґрунт. Цибулини мають зберігатися в сухому місці. Якщо ж побачили підгнилу цибулину, видаліть — навряд чи з неї виросте здорова квітка. До того ж, якщо посадити таку цибулину на ділянці, ви занесете грибок, який вразить інші культури.

За місячним календарем садівника на січень у Близнюках можна профілактично обробити розсаду, яка вже підросла, а також кімнатні вазони та квітучі рослини, якщо помітили ознаки хвороб чи появу шкідників на них.