Перший місяць весни — довгоочікуваний для всіх городників та садівників. Світловий день продовжує збільшуватися, поступово приходить тепло, а значить і пробуджується все живе. Звісно, можливі морози та навіть хуртовини, однак чим ближче до кінця березня, тим більше відчувається, що скоро настане справжня тепла весна.

З приходом тепла збільшується кількість роботи на ділянці. Дерева та кущі потрібно захистити від березневого сонця, щоб не утворилися опіки. Поки не почався сокорух, ще можна обрізати дерева, видаливши сухі та пошкоджені гілки, а також провести формуючу обрізку. Разом із цим заготовляють також живці для весняного щеплення.

У березні, коли середньодобова температура буде не менше, ніж 5 °С, проводиться перша обробка плодових та ягідних насаджень від хвороб та шкідників. Багато шкідливих комах зимують у корі дерев та кущів. Як тільки стане тепліше, вони активізуються і почнуть завдавати шкоди вашому саду. Грибкові хвороби теж можуть з’явитися дуже рано: за високої вологості та помірної температури вони почнуть поширюватися по рослині.

Якщо говорити про овочі, зелень, квіти та інші культури, зараз продовжується посів насіння на розсаду для культивування вдома або закритому ґрунті. А ту розсаду, що підросла, пікірують, удобрюють та поливають. Залежно від кліматичних умов, у середині чи під кінець березня дістають для пророщування бульби картоплі. Ділянки, які минулого року були сильно засмічені бур’янами, до посіву та посадки культур обробляють гербіцидами.

Ось приблизний план робіт у перший весняний місяць. Завдань чимало, тому аби встигнути зробити все, рівномірно розпланувати агрозаходи та виділити час на відпочинок, радимо скористатися посівним місячним календарем городника та садівника на березень 2023 року. Завдяки йому ви дізнаєтеся, які дні місяця більш сприятливі для різноманітних агрозаходів на ділянці, а які — підходять для перепочинку для рослин та самих городників. Завдяки календарю у вас буде чіткий план робіт у такий активний місяць року.

1 березня

Місяць починається із дуже продуктивного та родючого знаку Рак. Особливо якщо плануєте посіяти низькорослі рослини. Насіння спершу може сходити повільно, однак у рослин буде міцне коріння та смачні, соковиті плоди. Радимо посіяти на розсаду різні види капусти (білоголову, савойську, броколі), томати, огірки, солодкий перець. Із зелені посійте базилік, шпинат, крес-салат, кріп.

Ту розсаду, що вже росте на балконі чи в теплиці, полийте та розпуште при цьому ґрунт. Також можна внести мінеральні чи органічні добрива, аби розсада повноцінно розвивалася. Від цього напряму залежить, чи не буде вона хворіти або вражатися шкідниками. Закладайте органіку в яму для компосту.

2 березня

За місячним календарем садівника на березень, зараз застосовувати засоби проти хвороб чи шкідників не варто. Однак крім посіву насіннєвий матеріал можна попередньо замочувати. Для цього застосовуйте народні методи, які вважаєте дієвими, або ж використовуйте стимулятори росту. Авангард Стимул — це добриво на основі стимуляторів росту, в якому замочують насіннєвий матеріал перед посівом або використовують для позакореневого підживлення. Насіння овочевих або квітів замочують на 3-4 години у такому розчині: 20-30 мл препарату на 500-700 мл води. Авангард Стимул підвищує схожість насіння, енергію його проростання. Культури будуть більш сприятливі до погодних умов та стресів.

3 березня

Не потрібно застосовувати фунгіциди та інсектициди для захисту овочевих, плодових та інших культур. Однак продовжуйте сіяти овочеві, квіткові, які бажаєте виростити цього року.

Навідайтеся в сад та огляньте дерева й кущі. Якщо не встигли побілити стовбури дерев з осені, саме час провести цей агрозахід для захисту рослин від березневого сонця. Якщо ж білили дерева раніше, огляньте, можливо побілка змилася опадами, тому її потрібно оновити. Тріщини, рани та інші дефекти, що утворилися, потрібно зачистити. Робіть це, коли минуть заморозки, садовим ножем. Далі дезінфікуйте такі місця і заробіть садовим варом. Лишайники, які могли утворитися на деревах, також видаліть і обробіть рослину мідним купоросом. Усі засохлі та пошкоджені гілки також видаліть, поки не почався сокорух рослин — так їм буде легше перенести процедуру.

4 березня

Місяць перебуває тепер у Левові, а це означає, що городнику можна 1-2 дні перепочити. Під знаком Лева не рекомендується, за місячним посівним календарем городника, садити та сіяти більшість культур. Також відкладіть поки полив рослин та проведення підживлення — зараз це тільки піде на шкоду.

Однак рослини можна обробляти засобами захисту. Першу обробку садових рослин проводять ранньою весною, до розпускання бруньок. Яблуні та груші, які можна зустріти чи не в кожному українському садку, обробляють препаратами Захват Ойл + Віоліс. Це ефективний захист проти зимуючих стадій кліщів, попелиць, листоблішок, молей, а також таких хвороб як парша, моніліоз, бактеріальний опік. Під час обробки температура повітря повинна бути не нижче, ніж 5 °С.

5 березня

Усе ще не варто займатися посівами більшості культур, тому знову приділіть увагу саду. Кущі малини, які на зиму пригинали до землі, вивільніть та обріжте сухі пагони. Кущі аґрусу та смородини також можна обрізати, видаливши сухі та пошкоджені кліщами чи іншими шкідниками. Препаратами Захват Ойл та Віоліс також можна обробити кущі малини, смородини, аґрусу до початку вегетації. Віоліс — це фунгіцид, який працює проти широкого спектра шкідників на плодових культурах. Захват Ойл — ад’ювант, що підвищує ефективність дії інших засобів захисту та має додаткові інсектицидні властивості.

Продовжуйте заготовляти живці для щеплень.

6 березня

Місяць тепер перебуває у знаку Діви. І хоча він також не вважається дуже плодовитим, однак більш родючий, ніж перед ним. Усе ще не потрібно сіяти овочі та інші культури, з яких плануєте знімати врожай. Однак варто посіяти квіти, особливо однорічні. Спочатку складіть план, як ви уявляєте свій квітник. Комбінуйте між собою квіткові культури за часом цвітіння, розміром кольоровою гамою, аби цілий сезон клумба квітла і мала естетичний вигляд.

За місячним посівним календарем квітникаря на березень, із невибагливих квітів можна посіяти чорнобривці, адже вони добре ростуть як на сонці, так і в напівтіні. Також придивіться до ротиків, настурції, лобелії. А бакопу та петунію можна посіяти, аби потім вирощувати в горщиках на балконі чи веранді.

7 березня

Коли Місяць у Повні, найкраще буде відпочити від городніх справ. Рослини у цей день стають досить чутливі до механічних пошкоджень, тому краще їх не чіпати.

Загляньте до годівничок, які розвішували в саду ще восени. Зараз, коли для птахів ще замало їжі, їх варто регулярно наповнювати зерном та насінням. Бульби і цибулини культур, які зберігаються у підвалі чи холодильнику, також треба оглянути, чи немає ознак загнивання. Підозрілі екземпляри краще вчасно відділити від здорових, аби вони не заразили всі цибулини та бульби.

Якщо на вулиці ще лежить сніг, його можна нагорнути на грядки зі посіяними під зиму овочами чи квітами.

8 березня

Через те, що наш супутник усе ще у Діві, продовжуйте ті самі роботи, що й до Повні. Не потрібно сіяти овочеві чи зелені культури, а також замочувати посівний матеріал. Краще продовжити займатися посівами квіткових чи декоративних культур, з яких знімати врожай не плануєте. Рослини в теплиці або ті, що ростуть в домі, підгорніть або видаліть занадто густі сходи. Також можна розпушити землю під ними, видалити бур’яни.

Рослини, які можна обробляти до початку вегетації проти хвороб або шкідливих комах, обприскайте засобами захисту. Це стосується й кімнатних рослин — якщо є перші ознаки грибкової хвороби або ураження шкідниками, застосуйте препарат Флористін.

9 березня

Тепер Місяць у Терезах, які вважаються середнім за родючістю знаком. Однак якщо посіяти овочеві зараз, вдасться отримати врожай, що буде довго зберігатися. За місячним посівним календарем городника на березень, плоди вийдуть великі та ароматні, а квіти — матимуть насичений колір. Посійте на розсаду квіткові, в’юнкі рослини, а також пряні трави: базилік, м’яту, майоран, кріп.

Живці, які заготовляли, можна укорінити, а також обрізати дерева та кущі в саду. Проведіть формуючу або санітарну обрізку. Якщо вирощуєте квіти на продаж, їх можна зрізати — так квіти будуть довго зберігати декоративний вигляд і легко транспортуватися.

10 березня

Не найкращий час, аби обприскувати рослини ЗЗР. Розсаду, яка цього потребує полийте та розпушіть землю під нею. Це ж стосується і вазонів у будинку. Підживлення розсади будуть тільки плюсом, однак чітко дотримуйтеся дозування, щоб не внести забагато.

Якщо температура повітря у регіоні досить стійка і тримається на позначці 5 °С, можна провести ранню обрізку винограду, щоб сформувати кущ. Також варто перевірити шпалери та підібрати місце, щоб пізніше посадити ще кущі винограду. Обрізайте ягідні та плодові культури, оглядайте детально рослини, щоб вчасно виявити пошкодження та усунути їх.

11 березня

Супутник Землі перебуває у знаку Скорпіона, а за посівним місячним календарем городника та садівника на березень це означає нову пору посівів та посадок різноманітних культур. Цей знак сприяє тому, що рослини швидко розвиваються, стають досить стійкими до хвороб, дають високий врожай смачних плодів, які довго зберігаються.

Потрібно як посіяти овочі чи квіткові культури на розсаду, так і замочити посівний матеріал. Авангард NPK+M/E Овочеві — добриво, яке застосовують для замочування насіння. Для початку готують розчин згідно з інструкцією. Насіння замочують 3-4 години, а потім висівають. Добриво покращує схожість насіння, сходи з’являються густі та дружні. Крім того, рослини забезпечуються корисними мінеральними елементами, які потрібні під час вегетації. Також добриво застосовують для замочування коріння розсади перед пересадкою в парник чи теплицю.

12 березня

Не бажано у Скорпіоні обрізати рослини, адже рани можуть довго гоїтися. Також не треба займатися розмноженням цибулинних.

Висійте насіння червоної, савойської та білоголової капусти, томатів, солодкого та гострого перцю, патисонів, кабачків для вирощування розсадним способом. Картоплю можна діставати з погреба чи підвалу, аби проростити. Бульби для цього можна просто розкласти тонким шаром у неглибокі ящики за температури близько 15 °С. Триває пророщування картоплі по-різному — від 20 до 30 днів. Враховуйте це, коли діставатимете картоплю в тепло. Якщо середина квітня у вашому регіоні ще холодна, не поспішайте братися зараз за картоплю.

Розсаду або кімнатні рослини можна полити, розпушити землю під рослинами, внести органічні чи мінеральні добрива.

13 березня

Місяць переходить у менш плодючий знак — Стрільця. Він сприяє тому, що рослини швидко ростуть вгору, однак сформувати гарний врожай не можуть. Тому можна посіяти хіба що зелені культури: шпинат, кріп, петрушку. Також посійте декоративно-квітучі рослини — їхнє цвітіння настане досить швидко.

Якщо до цього часу було ще холодно, і ви не переходили до обрізки саду, можна провести її зараз. Займіться видаленням порослі та сухих гілок. Старі дерева, що вже не плодоносять, зріжте та викорчуйте пеньок.

Огляньте цибулини та бульби квітів, які викопали ще з осені. Можливо, бульбоцибулинні гладіолуси та інші квіти вже треба поставити на пророщування. В іншому випадку переконайтеся, що бульби та цибулини не пошкоджені та не почали загнивати.

14 березня

Згідно з календарем садівника та городника на березень, варто утриматися і від поливу та не обрізати рослини. Взагалі, догляд повинен бути обережний, тому що легко завдати рослинам шкоди, а рани будуть довго гоїтися.

Продовжуйте сіяти ті культури, що й на день раніше. Приділіть особливу увагу квітнику. Записані сорти та види квітів, які хочете виростити цьогоріч, придбайте та сміливо висівайте на розсаду. Наприклад, можна посіяти квітучі багаторічні та однорічні ліани, якими потім прикрасите альтанки, паркани, арки. Також посійте квіти для вирощування у підвісних кашпо або горщиках на балконі.

При вирощуванні квітів на зріз у закритому ґрунті зараз саме час їх зрізати — квіти будуть довго стояти у вазі і не втрачати декоративний вигляд.

15 березня

Коли Місяць знаходиться під цим знаком, вдало пройде обробка рослин від хвороб та шкідників. Снігова пліснява — хвороба, що вражає газонні трави через тривале залягання снігу. Іншими причинами розвитку хвороби є також затяжна весна та висока вологість повітря. За температури 5 °С хвороба вже починає розвиватися. Якщо помітили на листках газону після танення снігу водянисті плями з білим, а потім рожевим павутинним нальотом, значить траву вразила снігова пліснява. Газон потрібно обробити фунгіцидом Фундазим, але за умови, якщо середньодобова температура не нижче, ніж 12 °C. Перед обробкою треба провести вичісування газону. А через 10-14 днів обробку проводять повторно. Цей препарат також можна застосовувати для замочування цибулин квітів перед посадкою на клумбу.

16 березня

За календарем на березень Козеріг — вдалий знак для городників. Рослини, які посадите і посієте сьогодні, дадуть високий врожай, що буде довго зберігатися. З них можна буде зібрати насіннєвий матеріал високої якості та посіяти у наступному сезоні. Самі ж рослини виростуть міцні, будуть стійкі до різних пошкоджень, а також засухи, стресів, морозів.

Насіння, яке збирали своїми руками, замочіть для знезараження у розчині марганцівки або перекису водню. Насіння, яке пройшло таку обробку виробником, не потрібно знезаражувати. Більш ефективним буде замочування у стимуляторах росту або протруйниках. Це корисно для всіх культур, адже тоді насіння швидко та дружно сходить, а самі рослини дадуть вищий врожай. Розсаду, що вже підросла, пересадіть у теплицю чи парник.

17 березня

Роботи, які запланували на сьогодні, повинні бути такими, щоб не чіпати коріння рослин — воно досить чутливе зараз. Інші ж агрозаходи, які хотіли б провести, сміливо розпочинайте.

Сійте броколі, цвітну капусту, цибулю-шніт, гострий перець, бобові. А із зелених — базилік, м’яту, щавель, селеру. Внесіть мінеральні або органічні добрива під розсаду, кімнатні рослини, а також у ґрунт після перекопування городу. Вчасно підгодовані рослини повноцінно розвиваються та рідше вражаються шкідниками чи хворіють.

Дістаньте зі сховища бульби картоплі у тепліше місце, щоб ті проросли. Тримати їх можна у ящичках в 1-2 шари або в поліетиленових мішках з отворами. Слідкуйте за процесом пророщування та вчасно видаляйте уражені бульби.

18 березня

А от коли місячний календар городника на березень взагалі не радить нічого сіяти, так це у Водолії. Знак вважається взагалі безплідним: рослини виходять слабкі та кволі, дають низький врожай. Сіяти культури, щоб потім зібрати з них насіння, також не треба. Однак можна спробувати посіяти квіти для того, щоб отримати незвичні за формою чи кольором екземпляри.

Якщо сніг остаточно зійшов, а земля трохи прогрілася, можна прибрати опале листя в саду і винести його за межі ділянки. Якщо дерева та кущі не хворіли, листя можна відправити на компост. На городі також можна перекопати та внести органічні добрива, розрівняти землю, аби вона була готова до перших посівів холодостійких культур.

19 березня

Крім посадок та посівів, які не рекомендовані зараз, не поливайте рослини, щоб не почалося загнивання коренів. Також не вносьте добрива, адже вони можуть спровокувати опіки.

Перекопайте ділянку, де будете сіяти овочі, зелень, квіти та інші культурні рослини. Розрівняйте та можете зробити лунки для посіву холодостійких культур. Видаліть бур’яни, якщо вже такі почали рости в теплиці. Також прорідіть дуже густі сходи. Видаліть сухі гілки дерев та чагарників, зайву поросль, багаторічні рослини, які вже не родять або сильно хворіли минулого року.

Рослини, які цього потребують, обробіть фунгіцидами та інсектицидами для захисту. Наприклад, обробку газону Фундазимом, оскільки він захищає не лише від снігової плісняви, а й фузаріозу, борошнистої роси. Обробку проводять, якщо середньодобова температура не нижче, ніж 12 °C.

20 березня

Через те, що Місяць переходить у Риб, настає більш сприятливий час для посіву овочів чи інших культур. Цей знак досить продуктивний, тому можна запланувати багато робіт на сьогодні. Можна не лише сіяти насіння, а й пересаджувати розсаду в теплицю чи парник.

Якщо у вашому регіоні вже досить тепло, а земля прогрілася, можна сіяти холодостійкі культури на грядку: редиску, крес-салат, шпинат, листову гірчицю. А в домашніх умовах для вирощування розсадним способом сійте квіткові культури. Одно- та багаторічники компонуйте за часом цвітіння й розміром. Для цього спочатку складіть план квітника, а потім вже можна придбати насіння й сіяти. Продовжуйте заготівлю живців, аби провести весняне щеплення.

21 березня

Молодик, як і Повня, вважаються не найкращим часом, аби щось садити або сіяти. Цей день присвятіть дому та сім’ї, проведіть його лінивоі. Та якщо не сидиться на місці, а день видався ясний та погожий, можна прибрати в саду та на газоні листя й інше сміття. Протягом зими накопичилося чимало, тому потрібно навести лад на вулиці.

Троянду, гортензію та інші багаторічні квіти, які укривали на зиму, треба провітрити. Для цього день має бути без опадів, а краще, щоб світило сонце. Ділянки, де скоро будуть рости різноманітні культури, можна обробити гербіцидами. Особливо якщо минулого року було засилля багаторічних бур’янів. Для цього застосуйте препарат Антибур’ян, але за умови, що середньодобова температура не ниче, ныж 12 °C. Це системний гербіцид, яким обробляють землі до посіву чи посадки культур. Він знищує близько 300 видів бур’янів і при цьому не накопичується у ґрунті. Ґрунт обробляють від бур’янів, що ростуть, за 14 днів до посіву культур.

22 березня

За місячним календарем на березень 2023 року в Овні не варто сіяти овочі, сільськогосподарські та квіткові культури. Сходи з’являться дуже швидко, але це не означатиме високий врожай. Крім того, із плодів не вдасться зібрати гарне насіння.

Якщо хочете, щоб кімнатні рослини призупинили зростання, їх можна обрізати. Проведіть санітарну обрізку або для формування крони. Обрізати можна і виноград.

Огляньте бульби й цибулини культур, які лежать на зберіганні — зіпсовані потрібно одразу ж викинути. Заодно перевірте плоди у льосі чи підвалі, які ще не з’їли за зиму — після такого тривалого зберігання вони також можуть сильно гнити та псуватися.

23 березня

Крім того, що зараз слід зупинити посіви або посадки культурних рослин, варто ще перенести полив, адже він зараз тільки нашкодить. Внесення добрив може викликати опіки, тому варто теж поки цього не робити.

Ділянки, де не ростуть сільськогосподарські культури, але там минулого року було засилля бур’янів, можна обробити гербіцидом Гліфовіт Екстра. Препарат працює від температури 8 °С та знищує близько 300 видів бур’янів. Він швидко проникає в рослину та зупиняє процеси росту.

Прорідіть густі сходи, якщо сіяли розсаду в загальні ящики. Можна замінити землю у горщиках кімнатних рослин, розпушити ґрунт.

24 березня

Як каже посівний календар садівника на березень 2023, у Тельці найкращий час, аби садити багаторічні рослини. Якщо у вашому регіоні вже стабілізувалася погода та прогрівся ґрунт, можете посадити саджанці плодових та ягідних. Лунки для таких посадок готують зазвичай ще з осені та удобрюють. Однак найчастіше в березні ще досить холодно, тому як варіант, посійте на розсаду багаторічні декоративні та квітучі культури. Спочатку таке насіння може довго не давати сходів, однак потім рослини вийдуть міцними, з розвиненою кореневою системою та довгі роки цвістимуть.

Не потрібно сьогодні пересаджувати рослини, а також розпушувати землю близько біля коренів, щоб не зачепити їх.

25 березня

Займіться захистом плодових, які вже є на ділянці. Вишні, черешні, сливи до розпускання бруньок варто обробити проти зимуючих стадій кліщів, молей, листоблішок, а також парші, бактеріального раку, кокомікозу. Для цього скористайтеся препаратами Захват Ойл та Гарт. Останній — фунгіцид, що має профілактичну та лікувальну дію. Він має низьку норму витрати та починає діяти одразу після застосування. Такими ж препаратами до початку вегетації можна обробити кущі малини проти зимуючих стадій хвороб та шкідників. Якщо ж бруньки розпустилися, застосовуйте комплект препаратів Колібріс + Страж.

Рослини полийте, але не розпушуйте землю, або робіть це обережно, щоб не зачепити корені.

26 березня

Тепер супутник Землі переходить у знак Близнюків, який менш сприятливий для посадки та посіву нових рослин. Можна посіяти на розсаду в’юнкі рослини, ампельні квіти та декоративні рослини, у яких довгі стебла, що звисають. Знову ж таки, можна посіяти для вирощування розсадним способом квіткові культури.

Поливати рослини небажано, тому коли будете розпушувати землю, робіть це без зволоження. Видаліть зайву поросль біля кущів та дерев, почистіть кущі суниці садової, видаливши сухе, пошкоджене листя.

Переберіть цибулини квітів, відкладіть тільки здорові екземпляри для посадки на ділянці.

27 березня

Сьогодні продовжіть сіяти ампельні та в’юнкі рослини, які в майбутньому прикрасять присадибну ділянку, балкон чи альтанку. Розпушіть землю біля розсади, прорідіть дуже густі сходи, видаліть бур’яни, якщо ті вже почали з’являтися в теплиці.

Розсаду капусти за 1-2 тижні до висадки варто обробити проти кореневої гнилі та несправжньої борошнистої роси. Для цього розсаду поливають розчином препарату Енергодар із розрахунку 15 мл фунгіциду на 10 л води. Квіти, що ростуть у закритому ґрунті, зараз можна зрізати — так вони довгий час не втрачатимуть декоративного вигляду.

28 березня

Тому, що Місяць досі у Близнюках, не всі культури варто сіяти на розсаду. Продовжуйте догляд за рослинами, які вже є. Пікіруйте розсаду, якщо сіяли насіння у загальні ящики, або ж прорідіть густі сходи.

Грядки під посіви холодостійких культур та клумбу перекопайте, внесіть добрива та розрівняйте землю, щоб вона була готова до посівів. Дерева та чагарники, якщо не почався активний сокорух, обріжте, прорідіть густі кущі жимолості, малини, аґрусу. Якщо минули морози, зніміть укриття суниці садової.

29 березня

У Раку, за місячним календарем городника на березень, потрібно сіяти більшість овочів, квітів, зернових та інших культур. Він сприяє розвитку низькорослих рослин, тому сійте томат, перець солодкий та гострий, баклажани, капусту, бобові культури. Рослини матимуть гарно розвинену кореневу систему, дадуть рясний врожай смачних та соковитих плодів.

Якщо бажаєте побачити сходи швидше, насіння можна замочити у воді, виклавши його на ватний диск або шматок тканини. Також корисним буде полив розсади, кімнатних рослин та багаторічних, які ростуть у відкритому ґрунті. Однак небажано застосовувати ЗЗР, аби не спричинити більшу шкоду рослинам.

30 березня

Дістаньте для пророщування бульби картоплі та тримайте їх у невисоких ящиках близько місяця за температури 15 °С. Потім, безпосередньо перед посадкою, бульби картоплі можна буде обробити комплектом препаратів АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля для контролю хвороб та ґрунтових шкідників. 

Якщо після того, як зійшов сніг, коріння багаторічних та дворічних культур підіпріло, пересадіть їх та замульчуйте торфом.

Проведіть підживлення багаторічників та цибулинних у квітнику добривами, що містять азот. Внести добрива можна і під розсаду та кімнатні рослини. Разом із цим можна розпушити ґрунт та полити їх. Проведіть щеплення за допомогою живців, які заготовили раніше.

31 березня

Коли Місяць переходить у Лева, варто відкласти посіви та зосередитися на поки що пустих ділянках на городі. До посіву або висадки культур ділянки, на яких минулого року було засилля багаторічних бур’янів, обробіть гербіцидом Антибур’ян за умови, що середньодобова температура не нижче, ніж 12 °C. Обробляють землю за 10-14 днів до посіву по бур’янам, що вегетують.

Також корисною буде обробка дерев та чагарників проти хвороб та шкідників. Обприскати можна і кімнатні рослини, якщо помітили ознаки борошнистої роси, іржі чи розвитку шкідників. Для цього застосовують препарат Флористін.

Не поливайте рослини, щоб не викликати загнивання коренів. Підживлення також перенесіть на більш сприятливий день.