У липні в городників та садівників роботи не меншає. Здавалося б, посіви закінчилися у травні або навіть червні, однак інші роботи на ділянці це не скасовує. Тепер важливо приділяти багато уваги всьому, що росте в саду та на городі. У липні зазвичай стоїть спека, яка чергується зі зливами. Тому важливо вчасно та правильно поливати рослини, особливо вологолюбні. А після поливу — розпушувати ґрунт, щоб не утворювалася кірка на поверхні. Ті ділянки, які ви замульчували, потрібно оглядати, можливо, слід поновити шар мульчі.

Влітку активні шкідники та збудники хвороб. Не дивлячись на те, що навесні ви вже проводили обробку саду, влітку вона теж обов’язкова. Це дозволить отримати здорові плоди в достатній кількості, щоб вистачило і зараз посмакувати, і зробити заготівлю на зиму. Крім саду зараз можуть хворіти й овочеві культури, тому не забувайте і про огірки, помідори, картоплю та інші овочі, які також в зоні ризику хвороб та шкідників.

Оскільки багато плодових дерев вже віддають врожай, а інші — у процесі формування плодів, важливо облаштувати опори там, де гілки сильно гнуться під вагою плодів. Для томатів, особливо високорослих, також пора встановити підпірки, щоб підв’язати.

Літнє підживлення рослин не менш важливе, ніж весняне. Дерева та кущі формують плоди, тому їм потрібне збалансоване живлення, адже рослини виснажуються. Крім того, влітку продовжуються посадки дерев та чагарників із закритою кореневою системою.

З рослин, які вже родять, потрібно вчасно знімати врожай. Частина з них піде на переробку та консервацію, сушку, заморожування — для цих робіт також потрібно виділити час. Для того, щоб встигнути виконати всі агрозаходи і при цьому підібрати вдалий день для кожного, радимо скористатися місячним посівним календарем городника і садівника на липень 2023 року. Тут знайдете дні, які найкраще підходять для обробки рослин фунгіцидами та інсектицидами, поливу та внесення добрив. А також дні, коли можна сіяти овочі чи зелень для другого обороту. Адже в липні сіють, до прикладу, огірки для літньо-осіннього обороту, в кінці місяця вже можливий посів наступної порції редиски чи пряно-зелених культур. Нижче розповімо, коли та як правильно виконати ці агрозаходи, а коли — рослини краще не зачіпати.

1 липня

Місяць наразі перебуває у знаку Стрільця, який чудово підходить для захисту рослин від шкідників та хвороб. За температури 20-25 °C і вологості повітря не нижче, ніж 76% розвивається фітофтороз. Ця небезпечна хвороба спочатку вражає картоплю, а через кілька тижнів з’являється і на томатах. Інші пасльонові також у зоні ризику ураження збудником хвороби. У якості профілактики хвороби варто обирати сорти, стійкі до фітофторозу, використовувати здоровий насіннєвий та посадковий матеріал та знищувати бадилля після збору врожаю. Однак якщо помітили на томатах або картоплі ознаки фітофторозу, не зволікайте, а застосуйте ефективні фунгіциди. Тройсет —трикомпонентний препарат для захисту рослин від багатьох хвороб, зокрема й фітофторозу. Застосувати фунгіцид можна і профілактично.

2 липня

Слід продовжувати обробку засобами захисту рослин, адже Місяць досі у Стрельці. Якщо хочете щось посіяти, обирайте швидкорослі культури, наприклад, зелень. Її можна сіяти з інтервалом у два тижні протягом усього літа. Інші ж культури не потрібно садити та сіяти, як і поливати рослини, обрізати їх.

Зараз чудовий час, щоб збирати врожай. З ягід час готувати заготівлю на зиму: заморожувати їх, робити соки чи варення. А також варити компоти.

Грядки, які звільнилися від скоростиглих культур, перекопайте та видаліть залишки рослин. Підготуйте їх до посіву інших культур у другій половині літа.

3 липня

У Повний Місяць, згідно з посівним календарем на липень, нові культурні рослини не можна садити й сіяти. Більшість агрозаходів також припиніть. Якщо на вулиці дуже спекотно, краще цього дня відпочити від турбот на присадибній ділянці.

Якщо ж дуже хочеться зайнятися чимось нескладним, огляньте сад та грядки, чи є на рослинах ознаки хвороб та шкідників. У більш сприятливий день одразу ж проведете захисну обробку. Також викопайте цибулини тюльпанів та інших весняних квітів, висушіть, видаліть ті, що зіпсувалися чи пошкодилися, та покладіть зберігатися до осені. Встановіть опори для гілок дерев, де дуже багато плодів.

Цей день можна присвятити дому: влаштуйте генеральне прибирання чи приготуйте особливу вечерю. До городини та садовини повернетеся наступного дня.

4 липня

Місяць у Козерозі, а це означає, що господар може повертатися до активних справ на ділянці. Цей знак забезпечує силу росту рослинам, у них буде міцний корінь та стебло, даватиме смачні плоди. Тому садити можна не лише однорічні, а й багаторічні культури. Якщо хочете посадити черешню, абрикос або персик, але не встигли зробити це навесні, оберіть саджанці із закритою кореневою системою — їх саджають влітку. Для початку виберіть вдале місце: сонячне, світле, з родючим ґрунтом і таке, де саджанці не будуть притіняти дорослі дерева.

Не забувайте про посів багаторічних квітів — зараз для цього також вдалий час. Дельфініум, люпин або маргаритки — сійте квіти, які прикрасять вашу клумбу, підбирайте види та сорти, аби присадибна ділянка квітла потім весь сезон.

5 липня

За календарем садівника та городника на липень, у Водолії варто припинити будь-які посадки або посіви. Рослини вийдуть слабкі, будуть часто хворіти, та й врожай їхній не буде високий. Можна хіба що посіяти квіткові культури, але майте на увазі, що вони можуть вийти незвичні за формою та кольором.

Зрізайте квіти, якщо хочете, щоб вони якомога довше стояли у вазі, та для транспортування. Це ж стосується газону — покосіть його, щоб трава росла довше.

Займіться грядками, де зібрано врожай. Видаліть рослинні залишки, перекопайте землю та розрівняйте. Пізніше посієте тут сидерати або овочеві у другому обороті. Густі сходи прорідіть та підгорніть, видаліть бур’яни та розпушіть землю.

6 липня

Крім того, що небажані посіви та посадки, відкладіть полив рослин та внесення підживлень. Але обробляти інсектицидами та фунгіцидами можна. Один із найнебезпечніших шкідників картоплі та інших пасльонових — колорадський жук. За сприятливих погодних умов він дуже ненажерливий, тому потрібна своєчасна та ефективна обробка інсектицидами. Ато Жук — трикомпонентний препарат, застосовують на картоплі не лише проти колорадського жука, а й совок, трипсів, попелиці. Інсектицид застосовують і разом із добривом Авангард Стимул як бінарний комплект. Добриво підвищує стійкість рослин до несприятливих погодних умов та хвороб, забезпечує високу врожайність культур. Перед застосуванням враховуйте строк очікування від обробки до збору врожаю.

7 липня

Місяць у знаку Риб, а це дуже продуктивний знак. Городники, які хочуть отримати високий врожай зі смачними та соковитими плодами, можуть садити та сіяти рослини зараз. Так оскільки у липні посіви — це рідкість, можна провести посів зелені: базиліку, кропу, шпинату, петрушки. Також чудова пора для посіву квітів.

Приділіть час квітнику та тим рослинам, що вже ростуть там. На початку липня можна провести живцювання троянд. Наріжте живці з тих пагонів, які щойно відцвіли. Добре приживуться живці плетистих та мініатюрних троянд, а от паркові живцями не розмножують, бо вони приживаються гірше.

Уже можна поливати рослини та вносити добрива. Але дотримуйтеся норм, щоб не перегодувати їх. Заливати рослини також не треба, навіть якщо стоїть спека й давно не було опадів.

8 липня

Покосіть газон, а також траву на сіно, заготовляйте на зиму дрова. Гарний час для заготівлі живців не лише троянд, а й плодових дерев. Серед переваг щеплення влітку: висока приживлюваність та можливість використати живці одразу (не потрібно зберігати). Влітку проводити щеплення можна на кісточкових та зерняткових культурах.

Внесіть органічні або мінеральні добрива чи мікродобрива під рослини. Так, для підживлення винограду радимо застосувати рідке комплексне добриво Авангард NPK+M/E Виноград. Воно забезпечує рослини необхідними елементами живлення в період розвитку та покращує плодоношення і якість врожаю. Але пам’ятайте, що треба дотримуватися норми витрати добрива. Аптека садівника має також інші види добрив залежно від культур: для овочів, плодово-ягідних культур, квітів і трав.

9 липня

За календарем городника і садівника на липень 2023, Місяць переходить у Овна. Культурні рослини садити та сіяти зараз небажано. Спочатку буде здаватися, що рослини ростуть швидко, але вони вийдуть слабкі і не зможуть дати хороший врожай. До речі, поливати та підживлювати рослини також не рекомендується.

Зараз гарний час для збору врожаю. Якщо дозрівають ранні сорти картоплі, викопайте, переберіть та покладіть зберігатися. Збирайте врожай вишень, черешень, смородини, порічок — тих ягід, що вже дозріли. З них можна робити заготівлі: заморожувати, варити варення або соки. Зрізані квіти довго стоятимуть у вазі, а якщо треба їх перевезти — витримають транспортування та не втратять товарного вигляду.

10 липня

Продовжуйте ті ж роботи, що робили на день раніше, оскільки Місяць досі в Овні. Обробки проти хвороб та шкідників підуть на користь. Якщо помітили на капусті ознаки альтернаріозу або пероноспорозу, а також пошкодження попелицею, капустяною міллю, біланами — застосуйте препарати Гудвін + Тройсет. Гудвін — інсектицид, який ефективно працює проти шкідників, що виробили стійкість до інших препаратів. Тройсет має довготривалий період захисної дії та працює проти багатьох збудників хвороб.

Якщо хочете, щоб кімнатні рослини призупинили зростання, обріжте їх. Це ж стосується і садових рослин.

11 липня

Місяць перейшов у знак Тельця, а значить якщо ви чекали сприятливі дні для посадок у липні, вони настали. Ідеальний час, щоб посадити багаторічні культури, бо вони будуть повільно, але добре розвиватися, нарощувати вегетативну масу та роками родити. Ми вже зазначали, що влітку садять саджанці із закритою кореневою системою. Як вибрати такий саджанець:

- Рослину можна брати за стовбур і переносити з контейнером, вона не “випадає”.

- Стовбур не має механічних пошкоджень та тріщин.

- Крона сформована.

Посійте насіння багаторічних квітів, а ті, що вже ростуть, підгодуйте та полийте. Не забувайте, що поливати рослини краще ввечері або зранку, коли ще не дуже спекотно.

12 липня

Посадіть саджанці абрикоса, вишні, яблуні та інших плодових, якщо вчора не встигли цього зробити. Такі дерева добре приживуться на ділянці та продовжать розвиватися.

Якщо хочете, щоб газонна трава швидше відросла, покосіть її зараз. Також гарний час для покосу трави на сіно, заготівлі дров. Заготовляйте лікарські трави, зокрема корінці, закладайте органіку на компост. Видаліть у міжрядді бур’яни та розпушіть землю. Полийте рослини, внесіть органічні або мінеральні добрива.

Із зібраного врожаю робіть консервування, соління, сушіть та заморожуйте ягоди, овочі, фрукти, зелень. Можна робити варення, соки, джеми.

13 липня

У Близнюках краще не сіяти та не садити більшість культурних рослин — врожай буде не дуже хороший. Однак варто посіяти декоративні рослини, у яких в’юнке стебло: ампельні квіти, плющ тощо. Це стосується не тільки садових рослин, а й кімнатних.

Прорідіть сходи, якщо вони густі, та підгорніть, розпушіть землю у міжрядді та прополіть грядки. Поливати рослини все ще не варто.

Займіться полуницею: видаліть зайві вуса, аби наступного року вона краще плодоносила. Так само видаліть зайву поросль або пошкоджені гілки дерев та чагарників. Вдалий час для проведення окулірування, тобто, літнього щеплення.

14 липня

Викопайте цибулини квітів, якщо ще цього не зробили. Їх варто покласти зберігатися до осені, коли знову саджатимете тюльпани та нарциси. Але пам’ятайте, що викопувати їх кожного року не обов’язково, достатньо раз на 3-4 роки.

Покосіть газон — тоді трава відростатиме повільніше. Також покосіть траву на сіно, обріжте кімнатні квіти, якщо хочете призупинити зростання. Заготовляйте дрова на зиму. Поливати все ще не варто, як і сіяти більшість культур.

Збирайте врожай ягід, овочів та фруктів, щоб смакувати свіжими та робити заготівлю. Вдалий час для консервування, соління, сушіння, приготування соків та компотів. Ранні сорти картоплі, які дозріли, можна копати та класти зберігатися.

15 липня

Оскільки Місяць досі у Близнюках, за посівним календарем городника на липень зараз можна проводити обробки інсектицидами та фунгіцидами. В період росту плодів томата рослини пошкоджують попелиці, колорадський жук, фітофтороз та альтернаріоз. Захистити майбутній врожай можна за допомогою препаратів Ато Жук + Цілитель. Ато Жук — інсектицид, що ефективно працює проти шкідників навіть за помірно високої температури повітря. При цьому запобігає виникненню стійкості у шкідників. Цілитель захищає культурні рослини від хвороб навіть за несприятливих погодних умов. Обробку варто проводити не тільки за перших ознак хвороб чи шкідників, а й профілактично. До комплекту варто додати добриво Авангард NPK+M/E Овочеві. В період вегетації підживлення проводять позакоренево.

Продовжуйте збирати врожай овочів та ягід, який дозрів.

16 липня

Рак вважається найбільш продуктивним знаком. Оскільки Місяць переходить в нього, настають сприятливі посадкові дні у липні. Особливо це стосується низькорослих рослин — вони будуть повноцінно розвиватися та дадуть щедрий врожай. І хоча такі плоди не підходять для довготривалого зберігання, вони все одно виходять із насиченим ароматом та смаком.

Посійте насіння пряно-зелених культур, пекінської капусти. Уже можна сіяти насіння огірків на розсаду для вирощування в літньо-осінньому обороті в теплиці. Нарешті корисно поливати рослини, але не забувайте робити це зранку або ввечері, а не у спеку. Якщо ж пройшли дощі, розпушіть ґрунт. Внесіть мінеральні або органічні добрива.

17 липня

Новий Місяць зовсім не підходить для нових починань на ділянці. Як і в Повню, рослини стають чутливі, тому краще сьогодні утриматися від посадок, внесення підживлень, обробок засобами захисту.

Встановіть підпірки для гілок персика, яблуні, груші, де сформувалося багато плодів. Особливо якщо дерево ще молоде, йому потрібна підтримка, щоб гілки не пошкодилися під вагою. Опору слід встановити і для високорослих томатів, якщо ще цього не зробили.

Прополіть та розрихліть ділянку, де нічого не росте — пізніше посієте сидерати або ще якість культури. Загалом можна просто відпочити від робіт на присадибній ділянці або приділити час дому та створенню затишку в ньому.

18 липня

Місяць переходить у знак Лева, який взагалі не підходить для нових посадок на ділянці. Рослини такі майже не даватимуть врожай, так й самі будуть погано рости. Однак це чудовий час для збирання врожаю. Копайте ранні сорти картоплі, якщо вони у вас вже дозріли. Бульби одразу варто перебрати та покласти в погріб зберігатися. Збирайте врожай вишні, абрикоса, персика, смородини, аґрусу тощо. З ягід так само можна робити заготівлі: заморожувати, готувати соки та закривати в банки. Зі свіжих ягід готуйте компоти або смачні десерти.

Не можна поливати рослини та вносити органіку або мінеральне добриво. Це може нашкодити рослинам.

19 липня

Шкідники та хвороби нікуди не ділися. Тому щоб дочекатися здорового врожаю, продовжуйте регулярно оглядати рослини, чи немає ознак пошкоджень збудниками хвороб та шкідниками. В період росту та дозрівання плодів томата є ризик появи фітофторозу та ураження колорадським жуком, попелицями. Захистити томати варто за допомогою обробки препаратами Тройсет + Гудвін. Тройсет — фунгіцид, що захищає овочеві культури, зокрема й томати, від багатьох хвороб, має захисну та лікувальну дію. Гудвін — інсектицид, що контролює широкий спектр шкідників, які виробили стійкість до інших препаратів. Це ефективний засіб проти колорадського жука.

Не треба поливати та підживлювати рослини. А також закладати нові культурні рослини в саду і на городі, які мали б давати врожай.

20 липня

За календарем городника на липень, у Левові садити та сіяти не можна ті рослини, з який планується знімати врожай. Однак можна посадити декоративники. Перевага літньої посадки рослин із закритою кореневою системою в тому, що зараз господар має можливість без поспіху обрати потрібну рослину, адже немає ажіотажу під час купівлі саджанців, як навесні або восени. Такі рослини встигають прижитися та розвинути кореневу систему до холодів, тому краще переносять зимівлю. Уже на наступний рік буде помітно, що літні саджанці міцніші, ніж ті, що посадили восени.

Також посійте дворічні або багаторічні квіти: наперстянку, турецькі гвоздики, маргаритки.

21 липня

Місяць перейшов у Діву, тому сміливо продовжуйте посадки та посіви декоративних рослин. Цей знак саме підходить для квітникарів, тому що квітів утворюватиметься багато і красивих. А от овочі сіяти не потрібно — рослини будуть маловрожайні, а ті плоди, що дозріють, не матимуть вираженого смаку та аромату.

Посадіть декоративні вічнозелені рослини для прикрашання присадибної ділянки. Так само як із плодовими культурами, зараз обирайте тільки ті саджанці, що вирощуються у контейнерах. Не купуйте саджанці у неперевірених продавців, адже тоді невідомо, чи не пересадив продавець саджанець із відкритого ґрунту у контейнер рослину перед реалізацією. Інакше шансів, що саджанець приживеться у вас, дуже мало.

22 липня

У Діві добре не тільки садити нові декоративники, а й займатися тими, що вже є. Якщо якісь квіти відцвіли, варто зрізати такі бутони, щоб вони не псували декоративний вигляд клумби.

Раз на кілька років варто пересаджувати півонії. Для цього кущ викопують із грудкою землі і висаджують на новому місці на тому ж рівні, як рослина росла до пересаджування. Перед пересадкою зріжте листя та квіти, які відцвіли. Оберіть для півонії освітлену ділянку без застою води.

Квіти, які не пересаджуєте, підгодуйте добривами. Авангард NPK+M/E Квіти, трави — добриво для позакореневого підживлення декоративних рослин, газону, горшкових культур. Добриво забезпечує естетичний вигляд та товарність декоративників, підвищує стійкість рослин до хвороб.

23 липня

Місяць, за посівним календарем садівника й городника на липень, переходить у Терези. Цей знак підходить для посіву не тільки декоративних культур, а й тих, що даватимуть врожай. Плоди будуть досить смачні, а що головне — довгий час зберігатимуться. Насіннєвий матеріал з них буде також високої якості.

Посійте пекінську капусту, огірки та томати для теплиці, цибулю на перо, кріп, щавель. Із квітів посійте багаторічну гвоздику, маргаритки, фіалки. З кімнатних посадіть китайську троянду, лілії, целозію, гортензію.

Не можна зараз проводити обробки фунгіцидами та інсектицидами, а також обрізати рослини.

24 липня

Можна далі сіяти овочі та квіти, як і на день раніше. Обирайте в’юнкі, ампельні рослини, зелень, бобові, овочеві, одно- та багаторічні культури. Усі вони даватимуть непоганий врожай, який буде довго зберігатися.

Внесіть під овочеві чи плодові культури добрива, чергуйте органіку та мінеральне живлення. До прикладу, Авангард NPK+M/E Виноград — рідке добриво для позакореневого підживлення винограду в період вегетації. Добриво покращує плодоношення та закладання плодових бруньок врожаю наступного року. Інші ж культури також слід підживити. Для цього у нас є добрива для овочевих, плодово-ягідних, декоративних (квіти, трави) культур.

Поливайте рослини, але не у спеку, обирайте ранішні або вечірні години. Після поливу розпушуйте ґрунт, видаляйте бур’яни, проріджуйте густі сходи.

25 липня

У цьому місяці господарі отримують результати своєї роботи протягом весни та першого місяця літа. Якщо ви проводили всі потрібні агрозаходи, зараз маєте гарний врожай різноманітних овочів, ягід та фруктів. Потрібно вчасно оглядати рослини та знімати плоди, щоб вони не переспіли та не зіпсувалися.

Збирайте смородину, порічки, малину, вишні, аґрус та інші. Перезрілі плоди осипаються, привертають увагу птахів та ос. Тому зібрані вчасно плоди можна і вживати одразу, і робити з них заготівлю.

Підживлювати можна не тільки овочеві, декоративні культури, а й плодові дерева та чагарники. В період росту та віддачі плодів рослини виснажуються, тому подбайте про проведення збалансованого підживлення.

26 липня

У Скорпіоні, як каже нам місячний календар садівника та городника на липень, можна сіяти майже всі культури. Овочі будуть смачні та соковиті, зелень швидко зростатиме та нарощуватиме зелену масу. Так само можна посадити і саджанці дерев або кущів. Іншими словами, зараз варто робити майже всі роботу, яка необхідна на ділянці.

Однак не варто викопувати картоплю, інакше бульби будуть водянисті та не смачні. Також не треба обрізати дерева та кущі, щоб уникнути ран, які довго гоїтимуться. Разом з тим можна покосити газон — тоді він буде не так швидко відростати.

Прополіть міжряддя та розпушіть землю. Перекопайте ділянки, де зібрано врожай та приберіть рослинні залишки.

27 липня

Там, де зібрали врожай та підготували ділянку, посійте сидерати. На місці ранньої картоплі, салату, редиски, цибулі на перо можна посіяти ріпак, білу гірчицю, гречку, фацелію. Використання сидератів покращує врожайність наступного року, поліпшує стан ґрунту, якщо він виснажений. Також ґрунт насичується киснем та стає більш рихлий. Після скошування сидератів їх можна використовувати і як мульчу.

Поливайте та підживлюйте рослини, видаляйте бур’яни. Органічні та мінеральні добрива також будуть корисні. Закладайте органіку в компостну яму, збирайте плоди овочевих та закладайте на довготривале зберігання.

28 липня

Місяць переходить у Стрільця, тому посіви поки що відкладіть та зосередьтеся на зборі врожаю. Збирайте ягоди та фрукти, оглядайте та закладайте зберігатися або робіть консервацію. Копайте бульби картоплі, збирайте врожай цибулі, томатів, перців та інших овочів, а ще зелені та пряних і лікарських трав.

Готуйте запаси на зиму із зібраних плодів: консервуйте, соліть, сушіть, заморожуйте, квасьте капусту.

За календарем садівника на липень 2023 року, варто посадити декоративні рослини. Наприклад, посіяти квіти, які вже зацвітуть наступного року. Або ж посадити саджанці квітучих та декоративно-листяних рослин для прикрашання ділянки.

Поливати поки що рослини не можна.

29 липня

Вдалий час для захисту насаджень від хвороб та шкідників. В період росту газон пошкоджувати можуть ґрунтові шкідники, личинки хрущів тощо. Для захисту радимо застосувати Антихрущ. Це інсектицид для захисту рослин від комплексу шкідників. До препарату слід додати добриво Авангард NPK+M/E Квіти, трави, аби газон був густий та мав насичений зелений колір. Пам’ятайте, що за кілька днів до та після скошування проводити обприскування не можна. Тому не косіть зараз газонну траву.

Продовжуйте збирати врожай та закладати його зберігатися.

30 липня

У Козерозі, як уже раніше відмічалося, знову можна садити багато культур. Особливо це стосується багаторічників, оскільки вони розвиватимуть міцне стебло та коріння, довгі роки зможуть плодоносити. Врожай вийде смачний, а  декоративні культури будуть цвісти гарними квітами.

Посійте зелень для вирощування на ділянці або підвіконні: м’яту, петрушку, кріп, щавель. З кімнатних пересадіть драцену, фікус та хвойні рослини. Посійте редиску, огірки, редьку, салат.

Усе, щоб ви не робили зараз, буде на користь рослинам. Але будьте обережні з їхнім корінням — воно чутливе до механічних пошкоджень.

31 липня

Полив піде на користь, але якщо робити це правильно. Обирайте ранішні або вечірні години, щоб рослини встигли поглинути вологу. У спеку поливати рослини не треба. Також слідкуйте, щоб вода потрапляла на ґрунт, а не на листя рослин.

Якщо дозрів врожай озимого часнику, збирайте цибулини, викопавши їх та підв’язавши пучками, щоб вони досихали. Якщо ранні сорти капусти також дозріли, збирайте, щоб головки не почали розтріскуватися. Пізні сорти полийте та слідкуйте, щоб їх не пошкодили хвороби і шкідники.

На сіно покосіть траву, заготовляйте дрова. Із зібраного врожаю робіть консервацію, соки, варення. Заморожуйте смородину, малину, порічки, зелень.