Якщо ви помітили на листях овочів дрібних шкідників із білими крильцями, які висмоктують соки, значить на ваших рослинах з’явилась білокрилка. Вона полюбляє вологе повітря й тепло, тому найчастіше її можна побачити в теплицях (зазвичай на огірках, томатах, салаті, селері, декоративних культурах), але й на городі вона зустрічається теж. Білокрилка небезпечна насамперед перед тому, що дуже плодюча. За рік в теплиці одна рослина може стати годівницею для 300 тисяч особин.

Тож давайте розберемось: як зробити так, щоб білокрилка не докучала вашим грядкам?

Білокрилка: особливості розвитку

Шкода від таких комах не обмежується лише всиханням листя через втрату соку. Липкий наліт перешкоджає диханню рослин і є чудовим середовищем для розвитку грибків. Також білокрилка переносить десятки вірусних хвороб, що можуть згубити ваших улюбленців на грядках.

Зазвичай білокрилка зимує на рослинних рештках. Вже у червні былокрилку можна побачити на огірках, кабачках, помідорах, перці, баклажанах. Оптимальна температура для розвитку складає 18–24 °С. Різкі коливання температури білокрилка переносить погано.

Серед методів контролю чисельності особин є народні та професійні. Білокрилка не буде турбувати ваші культури, якщо обробляти їх один раз на 7–10 днів, всього 7–8 разів на сезон.

Народні методи боротьби з білокрилкою

- Обприскуйте уражені стебла рослин насиченим розчином господарського мила. Іноді достатньо такої обробки.

- Опилюйте листя деревним попілом. Це зменшить кількість шкідників. Намагайтесь обробляти й нижній бік листків.

- Білокрилка добре виводиться за допомогою часникової настоянки, бо її відлякує запах часнику (200 г зубців та інших частин рослини залийте 10 л води на добу).

- Білокрилка боїться настою з кульбаби (2 кг листя на 10 л води, витримати 4–5 діб). Настій зменшить кількість комах.

- Білокрилка не зносить настою з цибулиння (200 г сухого лушпиння залийте окропом, настоюйте кілька годин, доведіть водою до 10 л).

Обробку народними засобами повторюйте через 2–3 дні до повного зникнення шкідників.

Білокрилка в теплиці: як позбутися

- Основним заходом боротьби в теплиці є зміна температурного режиму. За 10–15° С нижче нуля білокрилка гине. Тому взимку залиште двері теплиці відкритими, щоб виморозити комах.

- Систематично обробляйте рослини, щоб контролювати різні стадії розвитку (яйця, личинки, дорослі комахи). Білокрилка має особливість: вона доволі вразлива в личинковій стадії, а будучи дорослою додатково захищена восковим нальотом, через який погано проникають різні речовини.

- Біологічним способом позбавлення від шкідників у теплиці є комахи-ентомофаги: енкарзія, кліщ амблісейуса, хижий клоп макролофус. Їх можна придбати у спеціалізованих магазинах. Природні вороги білокрилки їдять яйця та личинки небажаних комах.

Якщо згадані народні засоби боротьби у теплиці не допомогли, скористайтесь спеціалізованими препаратами.

Як боротися з білокрилкою професійними засобами

Від білокрилки та інших шкідників, включаючи совок, молі, попелиць, трипсів, є дієві препарати: АТО Жук (1,5 мл на 3 л води на 1 сотку) або АТО Жук + Авангард Стимул (3 + 10 мл на 6 л води на 2 сотки).

Найкраще обробляйте в період масової появи білокрилки – після цвітіння культури. Ці препарати безпечні для рослин і малотоксичні для тварин. Їхня захисна дія триває до 25 днів.

Якщо з’явилась білокрилка ‒ не баріться! Почніть обробляти городину народними і професійними засобами та не допускайте розселення цих комах на інші рослини.