Чого тільки господарі не вирощують на своїх ділянках. І традиційні для нашого клімату овочі, і екзотику, і яскраві квіти та декоративні кущі для прикрашання ділянки. І навіть для лікарських трав частенько знаходиться місцина. А чому б і ні? Заварити ароматного чаю із м’ятою чи мелісою — непоганий спосіб приємно провести вечір і заодно трохи покращити імунітет. Давайте розберемося, які з лікарських трав можливо виростити на своїй присадибній ділянці, якого догляду вони потребують і як ці рослини потім можна використовувати.

Як облаштувати ділянку для вирощування лікарських трав

Якщо ділянка у вас велика і є можливість виділити для вирощування лікарських трав величеньку грядку або клумбу, то зробіть це. Так усі рослини будуть при купі, а ви швиденько знайдете на грядці ту рослину, яка потрібна. Крім того, багато з лікарських рослин гарно квітнуть, тому якщо правильно розподілити на грядці такі рослини, вийде не лише корисно, а й красиво.

А от на невеликій присадибній ділянці можна вирощувати лікарські трави інакше. Їх можна гармонійно розподілити по всій території і не боятися, що шавлія чи меліса займуть багато місця, а на картоплю чи томати — не вистачить. Тут можна включити фантазію й облаштувати вертикальні грядки, садити лікарські трави по периметру вирощування основних культур або ж придумати щось своє цікаве.

Перед тим, як сіяти насіння лікарських трав на ділянці, враховуйте кілька особливостей:

· Сумісність рослини з іншими культурами поруч.

  • Багаторічна це рослина чи однорічна.
  • Яку частину рослини будете заготовляти та яку кількість рослин плануєте посіяти, щоб потім заготовити їх.

Які лікарські рослини можна виростити на присадибній ділянці

Що стосується того, які саме лікарські рослини посіяти і вирощувати, вирішувати саме вам. Адже ви потім будете сушити листя чи квітки, заготовляти кореневища і використовувати заготовки. Тому ми лише пропонуємо перелік рослин, які часто вирощують господарі на присадибних ділянках, а ви обирайте ті, що вам ближчі та потрібніші.

Ромашка лікарська

Ця рослина відома як лікарська дуже давно. Із квіток ромашки готують смачні чаї — гарний профілактичний засіб для зміцнення імунітету та як заспокійливе.

Сіяти насіння ромашки лікарської можна одразу у відкритий ґрунт. Це невисока однорічна рослина з періодом вегетації близько 60-70 днів. Вирощують її, щоб отримати ароматні та корисні квітки, які зрізають, коли рослини масово квітнуть. Квітки ромашки лікарської сушать, а потім готують чаї. Зберігати засушені квіти потрібно у затіненому приміщенні, яке добре провітрюється.

Ехінацея

Чудова багаторічна рослина ехінацея цінується не лише для використання в народній медицині. Це надзвичайно декоративна квітка, яскрава і красива. Нею можна прикрашати клумби та квітники.

Заготовляти можна квіти, листя та кореневища рослини, які потім використовуються як протизапальний та антисептичний засіб. Квітки ехінацеї заготовляють у період цвітіння. А от кореневища викопують восени, очищують від землі, миють і сушать у добре провітрюваному приміщенні.

Шавлія лікарська

В Україні культивують шавлію і як лікарську, і як декоративну рослину. Синьо-фіолетові квітки стануть справжньою окрасою клумби, саду чи й грядки з лікарськими травами. Як лікарську рослину вирощують шавлію заради листя, яке після збирання потрібно висушити. Воно має протизапальну та дезінфікуючу дію.

Вирощують шавлію і для того, аби отримати ефірну олію, яка потім входить до складу парфумів, косметики.

Сіяти насіння шавлії лікарської можна одразу в ґрунт або на розсаду.

Валеріана лікарська

Багаторічна рослина з тривалим цвітінням. Сіяти насіння валеріани можна навесні або під зиму. Вирощувати рослину краще на родючих ґрунтах, багатих на поживні речовини.

Заготовляти кореневища рослини можна восени або рано навесні. Сушать кореневища в затінку або у добре провітрюваному приміщенні. У народній медицині застосовується для покращення сну, заспокоєння нервової системи.

Меліса лікарська

Ароматні та смачні чаї виходять, якщо додавати в них мелісу. Це багаторічна рослина, яку розмножують поділом коренів або ж сіють насіння на розсаду. Меліса гарно розростається, тому її можна вирощувати окремо, наприклад, як бордюрну рослину. Окрім лікувальних властивостей це ще й чудовий медонос.

Листя меліси заготовляють під час бутонізації і на початку цвітіння рослини. Сушити листя бажано в тіні. Висушені частини рослини додають у настоянки та чаї. Меліса має седативну, знеболювальну, протимікробну дію.

Календула лікарська

Це трав’янистий не дуже високий однорічник з яскравими жовтими або помаранчевими квітками. Календула досить довго цвіте і не дуже вибаглива до умов вирощування. Однак краще сіяти насіння на добре освітлених ділянках.

Квітки можна збирати протягом усього періоду цвітіння і сушити на відкритому повітрі під накриттям. Нагідки мають виражені бактерицидні властивості.

М’ята

Часта гостя на присадибних ділянках, адже має виражений аромат завдяки вмісту ефірних олій. Листя м’яти заготовляють в фазу бутонізації та початку цвітіння. Сушити листя у можна у затінку на свіжому повітрі.

Листя м’яти додають у чаї, настої та відвари. Рослина має заспокійливий та спазмолітичний ефект.

Насіння м’яти можна сіяти одразу у відкритий ґрунт або на розсаду.

Лаванда

Відома нам багаторічна рослина, як гарний медонос. Часто вирощується лаванда як декоративна рослина, адже вона красиво цвіте синьо-фіолетовими квітками і швидко розростається. Однак квітки лаванди також використовують для заварювання чаїв. Рослина має заспокійливу дію, використовується при безсонні. Зрізають траву приблизно через 1,5 місяці після початку цвітіння, зв’язують і сушать. Потім квітки відокремлюють від стебел.

Перед тим, як сіяти насіння лаванди, потрібно провести стратифікацію близько 1,5 місяця. Сіють насіння лаванди на розсаду, а потім пересаджують на добре освітлене місце. Використовується також в ароматерапії.