Найпоширеніші хвороби рослин в наших садах і городах – грибкові. Саме через них рослини часто гинуть. Тому слово «фунгіциди» знайоме всім і дослівно перекладається як «вбивці грибка». Ось чому обійтися без фунгіцидів на наших грядках ніяк не можна. Звичайно, сьогодні в продажу є сорти, стійкі до таких недугів. Але навіть для них є ризик заразитися: спори грибів розносяться вітром і живуть в ґрунті роками. Давайте разом розберемося, які фунгіциди – препарати проти грибних захворювань – краще застосовувати для певних культур.

Фунгіциди: як вони діють і на що впливають

Запорукою стійкості до хвороб є імунітет наших городніх і садових жителів, який можна поліпшити своєчасною збалансованою підгодівлею, а також підтримуючи кислотність ґрунту, яка підходить для культури, що вирощується. Звісно, захисну і лікувальну дію надають деякі елементи в складі різних протигрибкових засобів: мідь, сірка, залізо, марганець і т. п. Якщо здорова рослина добре розвинена і містить ці елементи, більше ймовірності, що недуга до неї «не причепиться» і не буде розвиватися. Таким є пояснення того, що фунгіциди мають профілактичну дію. Також існують фунгіциди, які знищують вже наявний грибок. Їх називають лікувальними.

Фунгіциди: класифікація за способом дії

- Контактні – борються в місці контакту з поверхнею рослини. Зазвичай такі фунгіциди застосовують для профілактики.

- Фунгіциди системної дії – потрапляють всередину культури і діють протягом тривалого часу, поки вона росте. Такі фунгіциди використовують для профілактики і лікування.

- Комбіновані – повноцінний захист. Діють тривало зсередини, як ліки, і одночасно виступають «щитом» на поверхні.

Про один з найбільш поширених засобів проти грибка, бордоську рідину. Існує думка, що бордоська суміш – це народний засіб, а значить безпечніший, ніж покупні фунгіциди. Але хочу зазначити, що до її складу в якості основної діючої речовини входить мідь. Саме цей компонент є також первинним компонентом всіх фунгіцидів. Крім того, готові фунгіциди містять допоміжні складові, які зміцнюють імунітет рослини, посилюють дієвий ефект, розширюючи спектр хвороб, з якими засоби борються тощо. Тому при дотриманні інструкції ви ніколи не зашкодите вашим грядкам. Я сам використовую фунгіциди і вам гарантую результат!

Фунгіциди: назви препаратів для плодових дерев

Такі культури дуже вразливі до грибків, що виявляються як на листках, так і на плодах. Для профілактики фунгіциди починайте застосовувати ранньою весною, а згодом продовжуйте їх використання для системної дії всередині рослин. На початку весни одними з кращих є фунгіциди Гарт на основі міді. Перший раз обробляйте ними в березні, коли на деревах ще не розпустилися бруньки. Змішуйте їх з екопрепаратом проти зимуючих шкідників Захват Ойл. Ця суміш добре прилипне до гілок та стовбурів і не дасть спорам грибків активізуватися. Така обробка також захистить під час весняних заморозків.

Потім Гартом обробляйте сад ще тричі, з інтервалом не менше 7-10 днів. Такі фунгіциди допоможуть, коли в саду несподівано за кілька днів раптом всихають гілки кісточкових (моніліоз) або на листках яблуні з'являються плями (парша, борошниста роса). Також він ефективний при інших ураженнях листя (рак, курчавість, бактеріальний опік). На обробку однієї сотки або одного великого дерева візьміть 30 г фунгіцидів цього виду на 10 л води.

Фунгіцид Захисник відмінно захистять яблуні, груші та вишні завдавши опір борошнистій росі, парші, моніліозу. Для цих культур 14 мл засобу розведіть в 10 л води. Для захисту персика від курчавості листя розчиніть 40 мл на 10 л води. Фунгіциди такі застосовуйте при обробці плодових дерев тричі за сезон з інтервалом в два тижні, найкраще в період розпускання бруньок і росту плодів.

Ще один вид системних фунгіцидів, яким досить обробити кісточкові культури, яблуню і грушу двічі за сезон – це Страж. 3-4,5 мл препарату розчиніть в 5 л і обробіть з розрахунку на 1 сотку від моніліозу, парші, курчавості листя, борошнистої роси, плодової гнилі та інших грибкових захворювань. Детальніше з хворобами різних плодових дерев ви можете ознайомитися тут.

Фунгіциди для кущів

У дощові дні виноград і ягідні кущі (малина, смородина) за кілька днів уражаються різними захворюваннями: листя покриваються плямами або нальотом (борошниста роса, антракноз), а плоди – гниллю. На допомогу прийдуть фунгіциди, які добре впораються з грибками. Тому для профілактики ранньої весною обприскуйте кущі сумішшю: Гарт (30 г) і Захват Ойл (150-200 мл) на 10 л з розрахунку на 1 сотку.

Під час розпускання бруньок я раджу використовувати фунгіциди Захисник у поєднанні із засобом проти шкідників Фас. Для винограду концентрацію такого препарату зробіть вище. Їм також обприскуйте кущі від оїдіуму, сірої гнилі. Рекомендую обробляти виноград до і після цвітіння. Для цього підійдуть фунгіциди контактно-системної дії – Цілитель. Він добре діє проти мілдью, чорної плямистості, оїдіуму, сірої та білої гнилі. У період дозрівання винограду обприскуйте кущі комбінацією таких видів фунгіцидів як Захисник, Цілитель, додаючи прилипач Тандем для продовження ефекту.

Після збору ягід на смородині і агрус кущі обробляйте фунгіцидами системної дії – Фундазим (10 г на 10 л води). Детально про обробку кущів я пишу тут.

Фунгіциди для полуниці і суниці

Полуниця і садова суниця також уразливі до грибків. Їх листя вражає плямистість, а плоди – сіра гниль. Тому до утворення бутонів обприскуйте полуницю фунгіцидами Страж (9 мл на 5 л). В період бутонізації через два тижні обробляйте фунгіцидами Цілитель (25 г на 3-5 л води). В кінці цвітіння повторіть обробку фунгіцидами Страж. Третій раз обприскуйте ними грядки вже після збору ягід.

Фунгіциди для городніх культур

Огірки, помідори, картопля, перець, баклажани сильно уражаються фітофторозом, антракнозом і ін. Ураження починається з листя, які можуть пожовтіти і засохнути за кілька дощових днів. Незабаром грибок переходить на стебла і плоди, викликаючи гниття. Щоб попередити загибель стеблів і втрату врожаю, важливо використовувати фунгіциди неодноразово. Від фітофторозу, борошнистої роси і гнилей ефективні такі фунгіциди як Гарт, Цілітель і Захисник. Ними обробіть розсаду перед висадкою у відкритий грунт. Обприскуйте різні фунгіциди по черзі: спочатку Цілітель, потім Захисник і Гарт з інтервалом 7-10 днів до 4 разів за сезон. 25-30 г препарату Гарт розчиніть в 5-8 л води з розрахунку на сотку.

Фунгіцид Цілитель застосовуйте для кавунів: 25-30 г на 5 л. Захисник дуже ефективний від хвороб баклажанів і перцю: гнилі, борошнистої роси, антракнозу, фузаріозу.

Фунгіциди: правила застосування

- Розчин готуйте в той день, коли збираєтеся обприскувати рослини.

- Обробляйте в суху безвітряну погоду при температурі не вище 25° С. Кращий час обробки – вранці або ввечері, якщо немає дощу або роси.

- Під час приготування розчину змішайте фунгіциди в третині необхідного обсягу води. Потім долийте воду, що залишилася.

- Обов'язково використовуйте прилипач – засіб, що підсилює контакт «лікувальної суміші» з поверхнею рослини. Тоді «ліки» не будуть стікати і швидше подіють. У фунгіциди раджу додавати Тандем, що підсилює ефективність обробки – 10-15 мл на 10 л води. Це дозволить забезпечити утворення однорідної плівки.

- Для розрахунку необхідного обсягу розчину використовуйте наступні правила: на плодоносні дерева витрачається 5 л розчину, на молоді дерева, кущі та виноград – удвічі менше, на городні культури – 3-5 л на 1 сотку, в теплиці – 10 л.

Я рекомендую чергувати різні фунгіциди від грибних захворювань, використовуючи один і той же тип не частіше 2-3 разів за сезон. Це попередить звикання збудників хвороб до ліків, поліпшить ефект. Використовуйте надбання сучасного світу з розумом, економте час і насолоджуйтеся плодами своєї праці!