Вислів «використання пестицидів» часто викликає у нас підозру, хоча це не що інше, як ефективний захист рослин за допомогою професійних засобів. Однак і будь-які інші речовини, навіть сироватка й попіл, які також захищають наші культури від хвороб, шкідників, бур’янів і несприятливих умов ‒ це не що інше, як можливість уберегти рослини від негативного впливу, щоб потім отримати високі врожаї.

Нижче в статті я розповім докладніше про хімічні препарати, ефективність яких була доведена на практиці і підтверджена випробуваннями.

Захист рослин: класифікація препаратів

Коли ми говоримо про «ліки», що запобігають зараженню наших садів та грядок шкідниками і хворобами, важливо розуміти, що криється за певними термінами. Тоді легше зорієнтуватися в магазині і в інструкції з агротехніки вирощування різних культур.

Отже, захист рослин відбувається шляхом використання так званих пестицидів. Це збірна назва всіх хімічних засобів, що використовуються в сільському господарстві. Нині в світі налічується понад 10 тисяч різновидів. Для присадибних ділянок захист рослин більш безпечний порівняноі з тими препаратами, які використовують на промислових площах (полях, фермерських садах). У свою чергу, пестициди поділяють на такі групи.

Фунгіциди («фунгус» з грец. ‒ грибок) захищають від широкого спектру хвороб більшості городніх та садових культур. Бувають контактної та системної дії; перші діють на поверхні рослини, другі проникають в її тканини.

- Бактерициди ‒ сполуки, що блокують бактеріальні хвороби.

Інсектициди («інсектум» ‒ комаха) ‒ препарати, призначені для захисту грядок від комах-шкідників. Механізм дії: контактний, системний, кишковий (діють на травний тракт комахи). Часто до них відносять акарициди (проти кліщів).

Гербіциди ‒ хімічні сполуки, що знищують бур'яни. Діляться на досходові і післясходові, суцільної (знищують всі рослини) або селективної (знищують певну групу бур'янів) дії.

Протруйники ‒ речовини, що мають фунгіцидні, бактерицидні й інсектицидні властивості для обробки перед сіянням (насіння) або перед посадкою (бульби картоплі, цибулі та інші).

Родентициди ‒ пестициди, за допомогою яких знищують гризунів (мишей, щурів).

Захист рослин: загальні правила

- Препарати мають один спільний недолік ‒ постійний вплив одного препарату викликає звикання (резистентність) у шкідника або збудника хвороби. Тому препарати слід чергувати (як я рекомендую в кожній статті про обробку рослин).

- Не змішуйте більше трьох препаратів. В іншому випадку їхня ефективність може зменшитися.

- Перед використанням обов'язково ознайомтеся з інструкцією, особливо з умовами зберігання. Наприклад, будьте готові, що при зберіганні препаратів взимку в неопалюваному приміщенні вони втратять ефективність.

- Не використовуйте в саді або на городі речовини, термін придатності яких минув. Це заборонено!

- Не забувайте, що бакові суміші препаратів іта готові розчини зберігаються максимум впродовж доби. Після закінчення цього часу захист рослин за допомогою такої суміші не буде ефективним.

- Готуйте робочий розчин із дотриманням заходів безпеки: надягаючи рукавички, окуляри і респіратор, обираючи безпечні місця для приготування розчину.

Перераховані засоби захисту рослин істотно полегшують життя садівника і городника. Я завжди закликаю не боятися «страшних» назв, оскільки сучасні вітчизняні препарати безпечні й ефективні. Вони здатні забезпечити повноцінний захист рослин.