Такі звичні нам овочі як огірок, капуста, томат ми залюбки вирощуємо з насіння через розсаду, а потім пересаджуємо на грядку. Важко сперечатися про користь цих овочів, однак це далеко не весь список того, що можна виростити розсадним способом в домашніх умовах.

Виростити селеру, до прикладу, також можна з насіння самостійно. І не лише листкову чи черешкову, а й кореневу. Усі ці види селери мають схожі корисні властивості, а використовувати селеру можна у приготуванні чималої кількості страв. І хоча вирощування розсади селери кореневої потребує певних знань та навичок, все більше городників беруться до посіву на розсаду цієї культури.

Готуємо насіння

Оскільки ми говоримо сьогодні про селеру кореневу, відповідно, і вирощують її задля отримання коренеплоду. Обирайте насіння селери у перевірених виробників і звертайте увагу на термін придатності, щоб не посіяти “старе”. Особливість насіння селери в тому, що воно досить примхливе і швидко втрачає схожість. Тому чим “свіжіше” буде насіння, тим краще. Не варто купувати неперевірене насіння, адже можна натрапити на шахраїв — тоді навряд чи щось допоможе отримати густі і дружні сходи.

Насіння селери покрите спеціальними маслами. З одного боку вони захищають від зовнішніх негативних факторів. З іншого ж — масла заважають швидкому проростанню. Тому насіння можна проростити. Для цього його викладають на вологу тканину, а потім цю тканину кладуть на блюдце і ставлять у темне місце. Кілька разів на день треба змінювати воду і стежити, щоб тканина завжди була вологою. Пророщене насіння можна сіяти на розсаду.

Замочити насіння зручніше і швидше у стимуляторах росту. Авангард Стимул — це добриво на основі комплексу стимуляторів росту рослин. У чому його користь:

  • Підвищує схожість насіння (а у випадку селери це дуже важливо), а також енергію проростання.
  • Прискорює ріст та розвиток культур.
  • Підвищує стійкість рослин до несприятливих умов вирощування, стресів.

Насіння замочіть на 3-4 години у розчині препарату, а потім посійте. Залишок добрива можна розвести у 10 л води і пролити ним посіви.

Як та коли сіяти насіння селери на розсаду

Селера коренева, яку ми зараз пробуємо виростити з насіння, має довгий період вегетації. Навіть ранні сорти мають період розвитку близько 120 днів. Саме тому сіють селеру на розсаду. І робити це можна уже в січні, щоб рослини встигли розвинутися. Продовжуйте посів насіння селери кореневої і в лютому, якщо в січні не вдалося цього зробити.

Візьміть для вирощування готовий субстрат для розсади, або ж приготуйте його самостійно. У співвідношенні 2:2:1 візьміть компост, торф і пісок. Ємності для вирощування розсади селери можуть бути висотою 7-10 см і обов’язково з дренажними отворами.

Викладіть шар дренажу, потім субстрат (перед посів треба його зволожити) і розподіліть насіння по поверхні ґрунту. Легенько присипте зверху землею. Накрийте прозорою плівкою або склом посіви і поставте в тепле місце, але з мінімальним освітленням — тут усе як із вирощуванням розсади інших культур.

Догляд за сіянцями

Коли помітили появу сходів, зніміть укриття і знизьте температуру у приміщенні (або перенесіть розсаду туди, де температура буде 16 ºС). І тут настає важливий момент для розсади, яка так рано висівається. У січні-лютому світловий день не дуже довгий, а ще часто дні похмурі і взагалі без сонця. Однак селері треба забезпечити 12-годинний світловий день, тому можливо доведеться скористатися фітолампами. Розмістіть їх над розсадою, але не дуже низько, щоб рослини не нагрівалися від ламп, а тільки освітлювалися. Повноцінне освітлення дуже важливе на цьому етапі вирощування, адже за його нестачі молоденькі рослини витягуються і будуть кволі.

Селера любить вологу, тому не допускайте пересихання землі. Це правило працює й під час вирощування рослин у відкритому ґрунті. Однак не заливайте розсаду — рослини ще не зміцнілі, а надмірне зволоження може викликати гниття.

Коли сформується 2 справжніх листки, треба пікірувати розсаду селери кореневої. Візьміть окремі ємності (можна пластикові стаканчики) з отворами для дренажу, наповніть субстратом, у який сіяли розсаду і пересадіть сіянці селери. Після цього полийте рослини.

Коли пересаджувати селеру на грядку

Пересаджують розсаду селери на постійне місце у віці 55-60 днів. Приблизно за тиждень до пересаджування починайте загартовувати розсаду селери. Винесіть стаканчики з розсадою на балкон спершу на 2 години, але кожного дня збільшуйте час перебування на свіжому повітрі.

Що стосується погодних умов, пересаджувати розсаду можна, коли ґрунт добре прогріється. Висаджувати розсаду краще в похмурий день, а якщо вночі ще можливе зниження температури, організуйте тимчасове укриття на грядках.

Перед тим, як пересадити розсаду селери, її можна замочити на 3-4 години у розчині добрива Авангард NPK + M/E Овочеві, додавши до нього Авангард Гроу Аміно. Замочуйте лише кореневу систему, а залишок розчину розведіть у 10 л води і пролийте ним рослини після пересаджування. Препарати підвищують стійкість культур до несприятливих погодних умов, стимулюють їхній ріст та розвиток, покращують врожайність овочевих.

Користь селери

Якщо ви досі вважали, а для чого мені вирощувати селеру кореневу, починати сезон так рано, ще в січні. Тому варто сказати, що цей овоч недооцінений: в ньому міститься багато вітамінів і мінералів, а найбільше — вітаміну К, С, магнію, калію і кремнію. Корінь селери радять людям із проблемами серцево-судинної системи, тим, хто намагається схуднути, адже вона містить багато клітковини. Корінь селери вживають у сирому вигляді (готують салати з різними добавками, лиш подбайте про правильну заправку до такого салату), варять (як картоплю), запікають (з різними овочами).

У вирощуванні розсади селери кореневої немає нічого надскладного. Потрібно подбати про якісний насіннєвий матеріал і дотримуватися термінів посіву, щоб не затягнути період вегетації. Якщо забезпечите рослинам правильний догляд, отримаєте смачний і дуже корисний овоч, вирощений своїми руками.