Якщо рослини в саду або на городі раптом починають в’янути, засихати, у них жовтіє листя, з’являються плями або гниль ‒ обов’язково є тому причина. Швидше за все в цьому винні грибкові хвороби рослин. Також зустрічаються бактеріальні та вірусні захворювання, лікувати які недоцільно в більшості випадків. Кущі і дерева гинуть від їхнього впливу, і єдиний спосіб боротьби з ними ‒ викорчовування та видалення заражених рослин.

Класифікація хвороб пов’язана з типом збудника, який їх викликає. У цій статті я не розглядатиму хворобливі стани рослин, пов’язані з фізіологічними збоями, що виникають через неправильний догляд або за несприятливих умов. До них належать хлороз, камедетеча, верхівкова гниль томатів.

Нижче в статті поговоримо про препарати від грибкової хвороби рослин і питання профілактики.

Грибкові хвороби овочів: особливості

Грибки як збудники хвороб дуже поширені: налічується близько 10 тисяч їх видів. Спори знаходяться в землі, розносяться вітром і шкідниками. Розрізняють гриби монофаги (вони пристосувалися до однієї культури і паразитують тільки на ній) та поліфаги (пристосувалися до різних джерел живлення). До останніх належать сіра гниль, борошниста роса.

Монофаги і значна частина поліфагів живляться виключно живими рослинами, тоді як інші грибки харчуються їх відмерлими частинами.

Грибкові хвороби рослин найчастіше з'являються за умови певного сприятливого для них середовища. Це висока вологість, погана вентиляція, слабка освітленість. Деякі види можуть руйнувати захисний шар тканин і клітин здорових рослин, наприклад, борошниста роса, іржа.

Для захисту грядок і садів розроблені спеціальні препарати ‒ фунгіциди. Також застосовуються речовини, які пригнічують розвиток інфекції (мідний і залізний купорос, колоїдна сірка, марганцівка і інші). Грибкові хвороби рослин найкраще піддаються лікуванню. Найчастіше їх можна розпізнати за плямами з чіткими краями і нальотом.

Грибкові хвороби рослин ‒ не вирок порівняно з вірусними

Віруси посідають друге місце за шкідливістю після грибків, але проблем від них більше, оскільки немає ефективних ліків. Вони швидше чіпляються на ослаблені рослини, часто є супутниками комах-шкідників.

Найбільш пошрений симптом вірусної хвороби ‒ поява мозаїчного візерунка на листках з висвітленими (жовтими, білими) ділянками і різноманітними рисками. Зазвичай, уражені листки засихають.

Також розповсюджена вірусна хвороба ‒ жовтяниця, від якої листя стрімко втрачає хлорофіл (зелене забарвлення), накопичує крохмаль, стає крихким і ламким.

Однорічні рослини з виявленими ознаками слід видаляти, не замислюючись. Багаторічні можуть досить довго рости з ознаками хвороби, але з затримкою в розвитку через пошкодження судин.

Грибкові хвороби рослин ‒ не вирок порівняно з бактеріальними

Захворювання рослин, викликані бактеріями (бактеріози) ‒ на третьому місці за завданою шкодою. На жаль, ліків від них немає. Загалом відомо близько 200 видів патогенних бактерій. Більшість бактерій погано переносять низькі температури і не здатні проникати в тканини здорових рослин.

Про наявність бактеріозів можна судити за появою плям з розмитими краями, некрозів, наростів, раптового в'янення. Оскільки бактерії часто передаються через механічні пошкодження (рани, тріщини) і поширюються судинною системою рослин, важливо уникати травмування.

Бактерії добре розвиваються за високої температури та вологості, тому за підозри на інфекцію кущі краще деякий час не поливати і спостерігати за ними.

Грибкові хвороби рослин: осіння обробка

Обробка ґрунту восени необхідна тоді, коли кожен рік городники зустрічаються з одними і тими ж захворюваннями рослин. Це означає, що збудники (в основному це грибкові хвороби рослин) міцно оселилися в землі і тільки й чекають часу, щоб напасти на жителів грядок.

- Значною мірою від захворювань захищають передпосівна обробка насіння, протруєння садивного матеріалу і замочування корінців розсади (препарат АС‒Селектив).

- Необхідна також і дезінфекція ґрунту. Обробляйте ґрунт від інфекцій восени ‒ так надійніше. Поділивши город на ділянки, пролийте його 0,5 % розчином мідного купоросу. Таку дезінфекцію зазвичай проводите не частіше, ніж раз на 5 років. Надлишок міді може також зашкодити культурам, не даючи засвоїтися таким елементам, як залізо та фосфор.

- Для осінньої обробки ґрунту добре підходить хлорне вапно. 100-200 г порошку вистачає на 1 кв.м. Його закладають в землю граблями або сапкою на глибину до 20 см. Проте не вносьте вапно навесні, адже рослини будуть погано рости, тому що речовина не встигне розкластися.

Правильна профілактика та своєчасна обробка від хвороб не тільки врятують рослини, але й заощадять ваші сили та час в боротьбі з інфекцією.