Про те, якою яскравою і квітучою буде клумба влітку, квітникарі задумуються вже взимку. Вибір однорічників чималий, однак часто падає саме на петунію. І це легко пояснити тим, що милі яскраві квіти мають чудовий вигляд в саду, підвісному кашпо, на клумбі. Їхній аромат зачаровує, а цвітіння триває довго.

Найкраще вирощувати петунію через розсаду. І хоча ця справа потребує певних зусиль та навичок, квітникарі із задоволенням беруться за неї. Бо винагородою стане квітучий і яскравий квітник.

Яку саме петунію обрати

Залежно від того, де плануєте вирощувати квітку, обирайте вид петунії:

- Ампельна — підходить для вирощування на балконі, альтанці, терасі. Зазвичай розсаду петунії пересаджують у підвісні кашпо чи вази, щоб пагони красиво звисали й утворювали пишний потічок з різнокольорових квіток.

- Каскадна — схожий вид із попереднім, але пагони коротші і товщі. Спочатку рослина росте вертикально і тільки з часом пагони починають звисати.

- Кущова — тут є де розгулятися фантазії, тому що сортів та видів кущової петунії існує чимало. Кущі бувають низькорослі і високорослі, з квітками різного діаметра. На відміну від попередніх видів, кущову петунію не потрібно обрізати — вона самостійно формує крону.

Коли сіяти насіння петунії на розсаду

Для початку розберімося з насінням. Оскільки сіяти його потрібно взимку або на початку весни, коли умови не дуже сприятливі для росту рослин, то і насіннєвий матеріал має бути якісним. Уявіть, що світловий день поки короткий, потрібно організувати досвічування, потрібну температуру повітря, ще й до всього насіння петунії, яке ви посіяли на розсаду, було низької якості. Навряд чи вдасться отримати здорову розсаду, якщо взагалі вдасться. Тому завжди обирайте насіння у перевірених виробників.

Що стосується термінів посіву насіння на розсаду, тут є певні тонкощі. З одного боку хочеться отримати розсаду якомога раніше, щоб з приходом тепла пересадити її на клумбу і милуватися цвітінням протягом літа. В такому випадку насіння петунії сіють із середини січня і протягом зими. Але от проблема: взимку світловий день короткий, а петунія дуже світлолюбна. У цей час доведеться посіви досвічувати спеціальними лампами. Тому якщо такої можливості немає, краще зачекати з посівами і провести їх у березні. У цей час день буде вже довший, і ви зможете залишити ємності з посівами на підвіконні, де є багато сонячного світла.

Вибір ємностей та субстрату

Насіння вибрали, терміни визначили, тепер перейдемо до вибору субстрату та ємностей, де буде рости насіння.

Що стосується ґрунтосуміші, вона повинна бути легка, поживна і мати нейтральну кислотність. Краще підійдуть готові суміші для квітучих рослин, які можна знайти у спеціалізованих магазинах. Вони містять потрібні елементи живлення для повноцінного росту розсади квітів, зокрема й петунії.

Тару для розсади можна використовувати ту, яка є під рукою. Це можуть бути касети для розсади, горщики, торф’яні таблетки, але не менш як 10 см заввишки. Також ємності повинні містити дренажні отвори. Якщо використовуєте ємності не вперше, не забудьте про їхню дезінфекцію.

У ємності викладають шар дренажу, засипають субстрат і добре його зволожують. Поверх ґрунтосуміші розкладають насіння і знову зволожте із пульверизатора (для процесу посіву можете використати зубочистку, адже насіння петунії дрібне). Не присипайте насіння зверху субстратом, інакше воно не проросте.

Тепер посіви накрийте плівкою або іншим прозорим матеріалом, який не пропускає повітря. Ємності розмістіть у добре освітленому місці з температурою 23-25 °С.

Так, про субстрат ми вже зазначили, що він повинен бути поживний і збалансований саме для квітучих рослин. Однак якщо ви не впевнені у якості субстрату або готували його самостійно, можна замочити у добриві посівний матеріал. Авангард NPK+M/E Квіти, трави — це рідке добриво, у якому містяться макро- та мікроелементи у правильному співвідношенні саме для декоративних культур. Для приготування робочого розчину 30 мл добрива додають на 500-700 мл води. Насіння петунії замочують у робочому розчині на 3-4 години. Добриво підійде і для замочування кореневої системи розсади, коли будете пересаджувати її на клумбу чи на постійне місце в горщик. Тоді 30 мл добрива додайте на 10 л води і замочіть кореневу систему на 3-4 години.

Догляд за розсадою

Залишайте за температури 23-25 °С ємності аж до появи сходів. Петунія, а особливо гібридна, дуже вимоглива до температурного режиму. Якщо температура у приміщення буде нижчою, сходів можна і не дочекатися.

Не забувайте і про світло: ми вже кілька разів на цьому наголосили, але це важлива умова для появи сходів і розвитку розсади петунії. Фітолампи, світлодіодні чи інші світильники розміщують над розсадою на висоті 20 см. За правильного догляду сходи з’являться приблизно через тиждень.

З цього моменту починайте провітрювати сходи кожного дня. Плівку чи кришку, якими накриваєте ємності, знімайте спершу на 20 хв, потім поступово збільшуйте час. Заодно і знімайте конденсат, який утворився. Також поступово температуру у приміщенні знижують до 20 °С вдень і 16 °С вночі.

Занадто густі сходи потрібно прорідити. Інакше ризикуєте втратити всю розсаду петунії, яку так довго вирощували. Рослини конкуруватимуть за воду, світло, ґрунт, тому коли їх не вистачатиме, рослини будуть в’янути.

І до, і після появи сходів розсади петунії не можна допускати, щоб ґрунт пересихав. Але й перезволоження може призвести до загнивання кореневої системи. Воду для поливу використовуйте відстояну, без вмісту хлору і кімнатної температури. Обережно лийте воду по внутрішніх стінках ємності, інакше залиєте тендітні молоді рослини.

Коли утвориться 2-4 справжніх листки, проводять пікірування розсади петунії. Перемістіть рослини в окремі більші ємності разом із грудкою землі. Така процедура стимулює кращий розвиток кореневої системи.

Якщо ваша петунія буде рости у відкритому ґрунті або ж плануєте виносити горщики з рослинами на вулицю в теплу пору, їх треба поступово підготувати до погодних умов. Для цього рослини кожного дня загартовують: виносять на балкон або терасу спочатку на 20 хв, час загартовування поступово збільшують.

Висаджувати петунію на клумбу потрібно, коли мине загроза весняних заморозків. Оскільки погода останнім роки дуже мінлива, це може бути і середина квітня, і травень. Орієнтуйтеся за прогнозом погоди у вашому регіоні.