Схожа на троянду й водночас інакша, з приємним ароматом та довготривалим цвітінням — усе це про чарівну квітку еустому. Як тільки не називають її в різних країнах: ірландська троянда, техаський дзвіночок, японська троянда. Назви різні — квітка однаково ефектна та одна з найулюбленіших серед квітникарів. А все тому, що у зрізі стояти еустома може до трьох тижнів і не втрачати при цьому декоративного вигляду.

Еустома, про вирощування якої детальніше поговоримо, в садку вирощується як однорічна рослина. Виростити еустому як багаторічник можна хіба що в горщику як кімнатну рослину. У квітки міцне та пряме стебло, яке галузиться з середини. На одному такому може утворитися до 35 бутонів — цілий букет. Махрові або немахрові квіти лійкоподібної форми зустрічаються різного забарвлення: білого, рожевого, фіолетового, одно- та двокольорові. Коли бутон ще не зовсім розкритий, квітка схожа на троянду, однак після повного розпускання — схожа з маком. Сіре або сизе листя з матовим покриттям добре відтіняє колір самої квітки, тому еустома — часта гостя в букетах та різних квіткових композиціях. Щоб виростити цю ефектну квітку на клумбі або в горщику, потрібно краще розібратися в особливостях посіву та догляду за рослиною.

Види й сорти еустоми

Оскільки еустому вирощують в домашніх умовах і як кімнатну рослину, і на зріз, варто зазначити, що для обох випадків слід підбирати відповідні сорти квітки. Так, вирощувати на зріз і далі тримати в букеті краще сорти високорослої культури. Кімнатні ж рослини досягають у висоту близько 45 см.

Високорослі сорти зустрічаються висотою 70, 90 і навіть 120 см. Зазвичай у таких сортів великі квітки різних відтінків, тому вони матимуть гарний вигляд навіть у монопосадках. Саджають еустому у відкритому ґрунті також як фон для низькорослих квітів. Низькорослі серії вирощують у горщиках або контейнерах на підвіконні, балконі, прикрашають ними терасу в кашпо.

Сучасні серії є з простими та махровими квітами. Якщо вирощуєте еустому в саду або в теплиці, зверніть увагу на махрові квітки, адже вигляд їхній більш ефектний. А от щодо забарвлення квіток, тут все залежить від вашого смаку та фантазії — усі вони дуже гарні.

Як виростити квітку з насіння

Еустома, вирощування якої з кореня найчастіше не приносить позитивного результату, найкраще росте з насіння. Більшість виробників пропонують насіннєвий матеріал у дражованому вигляді — його добре видно й зручно сіяти.

Одразу попередимо, що процес вирощування цієї квітки трудомісткий, однак ваша робота обов’язково матиме винагороду у вигляді чарівних довгоквітучих квіток. Сіяти насіння еустоми починають в лютому-березні, щоб отримати цвітіння на клумбі у липні-серпні. Підготовленим субстратом (універсальний субстрат для квітів придбати можна готовий) заповнюють ємності для розсади і розсівають по поверхні насіння. Далі його трохи притискають у ґрунт і накривають поліетиленом. Щоб повітря нормально циркулювало, можна зробити маленькі дірочки у плівці або час від часу знімати плівку для провітрювання. Лютий та березень — місяці, коли сонячного світла ще замало, тому розсаду потрібно досвічувати за допомогою ламп, як під час вирощування розсади овочів. Світло потрібне не менше, ніж 10 годин на добу. Не менш важлива для появи сіянців і температура в приміщенні. Вона має бути не нижчою 20 °C. За дотримання умов сходи з’являться через два-три тижні — тепер укриття потрібно зняти. Далі час від часу зволожуйте сіянці за допомогою обприскування водою, а коли сформується 2-4 листочки — пікіруйте в окремі горщики діаметром до 5 см. Висаджують рослини на постійне місце, коли мине загроза весняних заморозків.

Під час вирощування розсади поливати рослини потрібно теплою м’якою водою і не допускати перезволоження.

Еустома в домашніх умовах

Еустома, вирощування якої з насіння можливе навіть взимку, добре росте як горщикова культура. Як уже зазначалося, для цього краще обирати низькорослі сорти рослини. Посів у такому випадку проводять з липня до вересня. Візьміть невелику ємність та заповніть готовим субстратом або змішайте торф із піском 1:1 та зволожте суміш. Насіння так само розкладають по поверхні і накривають плівкою. Тримайте посіви в теплому місці, що добре освітлюється. За необхідності зволожуйте з пульверизатора й чекайте сходів за 2-3 тижні.

Коли сформується перша пара листків, поливи ще трохи скоротіть, щоб верхній шар ґрунту підсихав між зволоженнями. А як тільки з’явиться ще одна пара листочків, рослини можна пікірувати в окремі місткості.

Кімнатні сорти вважаються примхливими — їм потрібне постійне освітлення та доступ повітря. Не допускайте, щоб температура повітря опускалася нижче 20 °C у приміщенні, де росте еустома. Також регулярно її провітрюйте і помірно поливайте відстояною водою. Коли почнеться формування бутонів, еустому можна починати підживлювати. Для цього радимо обрати добриво Авангард NPK+M/E Квіти, трави. А за появи кліщів, попелиці, борошнистої роси чи іржі на кімнатних рослинах радимо застосувати Флористін.

Після того, як кімнатна еустома відцвіте, потрібно обрізати стебла так, щоб залишилося по 2-3 міжвузля. Поставте горщик з рослиною у прохолодне місце з температурою 10-15 °C. Поливати рослину тепер треба дуже рідко та виключити внесення добрив. Коли навесні з’являться перші зелені пагони, пересадіть еустому та збільште частоту поливу.

Особливості догляду в саду

Еустома, вирощування та догляд за якою потребує від квітникаря чималих зусиль, любить сонячні та відкриті ділянки. При цьому клумба повинна бути захищена від протягів, мати гарний дренаж. Пересаджуйте рослини ввечері або в похмурий день, попередньо зволоживши лунку. Переваліть рослину в ямку та на перший час накрийте обрізаною пластиковою пляшкою.

Перед тим, як висадити розсаду, кореневу систему можна замочити в розчині добрива Авангард NPK+M/E Квіти, трави. Воно забезпечить рослину потрібними елементами живлення, покращить стійкість до хвороб та несприятливих погодних умов. Надалі розчином добрива квіти можна підживлювати позакоренево раз на 10-14 днів.

Під час вирощування еустоми не потрібно заливати її водою. Квітка не любить сильне зволоження ґрунту, однак і від нестачі вологи також страждає. Для того, щоб рослина гілкувалася краще, була пишніша, прищипніть верх (багато сортів низькорослої еустоми прищипування не потребують).

Цвісти еустома починає залежно від того, коли був проведений посів. Якщо є така можливість, сіяти можна навіть в січні, щоб побачити яскраві квітки якомога раніше. Однак коли цей момент настає, цвітіння триває кілька місяців. Одні квітки відцвітають, інші починають цвісти — і так приблизно до жовтня. Якщо еустома відцвіла дуже рано, обріжте зів’ялі квіти — це повинно простимулювати повторне цвітіння.

Однією з поширених хвороб декоративних рослин, що вражає й еустому, є борошниста роса. Для профілактики та за перших ознак хвороби слід застосувати фунгіцид Фундазим.

Еустома здатна прикрасити тривалим цвітінням будь-який сад чи балкон. Тому квітникарі й витрачають чимало часу та сил на її вирощування, адже результат вартий зусиль. А завдяки тому, що сьогодні існує чимало видів квітки, кожен знайде той, що припаде до душі.