У світі існує більш як 900 видів бегонії, які у природі ростуть в Африці, Південній Америці, Гімалаях. Однак зустрічається ця квітка сьогодні чи не в кожному саду. А як не в саду, то на балконі, адже існують і кімнатні види бегонії.

Саме через те, що видів бегонії так багато, складно знайти загальний опис рослини. Широка палітра відтінків квіток і розмірів рослин дозволяє вирощувати бегонію на клумбі, прикрашати ампельними видами альтанки чи тераси, вирощувати компактні кущики на підвіконні.

Вирощування розсади бегонії з насіння хоч і потребує певних зусиль, однак ми спробуємо допомогти вам у цьому. Навіть якщо ви новачок у вирощуванні розсади квітів, наша стаття допоможе наважитися на вирощування цієї милої і прекрасної квітки.

Підготовка насіння і посів

Одразу зазначимо, що придбати насіння бегонії можна гранульоване — тоді воно не потребує ніякої передпосівної підготовки. Одразу сійте його у підготовлений субстрат. Переваги такого насіння відчутні:

  • Його можна сіяти точково в окремі ємності.
  • Сам процес посіву проходить швидше і простіше.

Насіння бегонії дуже дрібне, тому якщо у вас воно не гранульоване, потрібно розсипати його по поверхні землі і не присипати зверху.

Коли ж сіяти насіння бегонії на розсаду? Оскільки сходи з’являються через 8-14 днів, а саме цвітіння наступає приблизно через 5 місяців, краще сіяти насіння бегонії в січні. Тоді спостерігатимете тривале і яскраве цвітіння до самих морозів (якщо плануєте вирощувати квітку на клумбі).

Субстрат для розсади бегонії краще взяти спеціальний для квітучих, а зверху насипати тонкий шар просмаженого піску. Вирівняйте і добре зволожте.

Сіяти насіння бегонії можна як в загальні ємності, так і окремі стаканчики чи торф’яні таблетки. Якщо насіння гранульоване, легше посіяти його одразу окремо — доглядати за окремими сіянцями простіше. Адже одні можуть рости швидше, інші — повільніше.

Дрібне негранульоване насіння сіють так:

  • Розсипають по поверхні ґрунту і не присипають зверху.
  • Обприскують з пульверизатора і накривають чимось прозорим (скло, плівка).

Залиште посіви у теплому і добре освітленому місці. За температури ґрунту 20-25 °C сходи з’являються через 8-14 днів.

Догляд за сіянцями

Помітили сходи розсади? Час зняти укриття. Тепер важливо стежити за вологістю ґрунту, щоб він не пересихав. Зволожуйте рослини обережно, оскільки коренева система розсади ще слабка, можна швидко викликати загнивання коріння. Не заливайте рослини.

Бегонія дуже любить світло, але в січні його не так багато. Доведеться облаштувати додаткове освітлення розсади. Якщо рослинам не буде вистачати світла, вони будуть витягуватися, уповільнювати зростання, втрачати насиченість кольору. Така бегонія навряд чи порадує пишним і тривалим цвітінням. Для досвічування можна вибрати світлодіодні лампи, оскільки вони мають гарне співвідношення ціни та економії електроенергії. Та можна обирати й з інших видів ламп.

Для повноцінного розвитку розсади бегонії розташовуйте джерело світла над рослинами. Щоб визначити висоту, на які розташувати лампу, піднесіть руку до верхівок сіянців — ви не повинні відчувати тепло від лампи.

Ще один важливий момент у вирощуванні бегонії — температурний режим. Найкраще буде тримати рослини за температури 20-21 °C. При цьому треба слідкувати за вологістю повітря. Оскільки взимку у квартирах часто знижена вологість повітря через обігрівачі, можна поставити поруч із розсадою мокрий гравій чи мох.

Як пікірувати розсаду бегонії

Якщо сіяли насіння в окремі ємності, наприклад, торф’яні таблетки, пікірувати її не потрібно. А от із загальної тари розсадити рослини треба. Пікірують розсаду бегонії, коли сформується 2-3 справжніх листки.

Наповніть ємності шаром дренажу та землею, яку використовувати під час посіву. Зробіть невеликий отвір і пересадіть сіянці, полийте їх.

Через 2-3 тижні після пікірування бегонію можна пересаджувати в кашпо. А от на клумбу висаджуйте, коли точно встановиться тепла погода. Перед тим, як висадити розсаду на постійне місце, кореневу систему радимо замочити у розчині добрива Авангард Гроу Аміно. Замочують коріння на 3-4 години у розчині, а потім висаджують рослину. Після пересаджування залишок розчину розведіть у 10 л води і пролийте квіти. Добриво-антистресант стимулює ріст і розвиток рослин, підвищує їхню стійкість до стресів. Замість замочування кореневої системи можна також замочити насіння перед тим, як сіяти його на розсаду.

Перед тим, як пересаджувати бегонію на клумбу, її слід загартувати. Починайте виносити рослину на балкон чи терасу спочатку на незначний проміжок часу (10-15 хвилин). Поступово збільшуйте час перебування на свіжому повітрі.

Користь бегонії

Вирощувати бегонію можна не лише з естетичних міркувань. Фітонциди, які є в листі рослини, добре очищують повітря у кімнаті. До речі, корисно поставити кущик бегонії не тільки вдома, а й на роботі. Вважається, що бегонія покращує імунітет та допомагає зняти втому.

В народній медицині також не обійшлося без бегонії. Для приготування настоїв використовують квітки, сік із листя, коріння рослин.

Як використовувати бегонію в ландшафті

Хоча видів бегонії існує чимало, все одно більшість квітникарів чомусь продовжують вирощувати її як кімнатну рослину. Звісно, бегонія в домашніх умовах має прекрасний вигляд і може цвісти навіть серед зими. Однак не варто обмежуватися лише підвіконнями квартири чи будинку. Часто у відкритому ґрунті бегонії цвітуть навіть пишніше, ніж у будинку. Їх можна використовувати як перший ряд в оформленні квітників, а ампельні бегонії в саду чудово стеляться. До речі, ці ж ампельні види бегонії висаджують і в кашпо, щоб прикрасити ними альтанки чи вхід до будинку. Навіть у монопосадках бегонії мають чудовий вигляд.

Спробуйте виростити бегонію з насіння розсадним способом — і побачите, що це не так складно, як здається на перший погляд. Розсада бегонії хоч і потребує певних умов, все ж ці зусилля варті того, аби отримати кілька кущиків ароматної та ніжної бегонії.