Одним із найбільш небезпечних шкідників є колорадський жук.

Ох і мороки завдають городникам щороку шкідники. Дуже живучі вони успішно перезимовують у ґрунті, на рослинних залишках, а навесні виходять назовні і починають шкодити культурним рослинам.

Одним із найбільш небезпечних для овочевих культур шкідником є колорадський жук. Хто із городників не зустрічався із цим смугастим любителем поживитися листками картоплі чи томатів? І дорослий жук, і його личинки із задоволенням розташовуються на листках культурних рослин та беруться до справи. Якщо ніяк не діяти, городник може втратити частину врожаю. І навіть якщо минулого року ви ретельно знищували цього шкідника, це ще не гарантує безпеку для рослин цього сезону. Адже колорадський жук може перелітати на досить далекі відстані, наприклад, з однієї присадибної ділянки на іншу.

Хай там як, а боротьбу вести зі шкідником треба. Засоби від колорадського жука існують різні: від народних порад до професійних засобів захисту. Тому сьогодні розберемося, як краще прогнати цього поганця з городу.

Чим небезпечний колорадський жук

Так, колорадський жук живиться тканинами рослин (картоплі, томатів, перцю тощо). Але чому цей шкідник вважається настільки небезпечним?

Ну, по-перше, він дуже швидко розмножується. Самки відкладають яйця з нижнього боку листка в середньому по 30 шт, однак може бути і до 70 яєць у кладці. А за літо може з’явитися 1-3 покоління. За сприятливої погоди личинки з’являються вже через 5-6 днів. І от ці самі личинки спочатку живляться яйцевими оболонками, а потім переходять до листя рослин.

Колорадський жук дуже ненажерливий, особливо личинки старшого віку. Якщо температура повітря сприятлива, вони поїдають листя картоплі, томатів і вдень, і вночі. А коли знищують листя на одній рослині, переходять на наступну. Дорослі жуки також полюбляють листя, а ще проростки та бульби картоплі. Залежно від сорту та фази розвитку картоплі втрати врожаю можуть сягнути 36 %.

Крім того, що шкідник живиться листям пасльонових культур, він ще й може переносити вірусні хвороби. Небезпеку становить не тільки для картоплі, томатів, перцю, а й для тютюну та петунії. А через те, що на тілі жука накопичуються шкідливі речовини, його майже не їдять птахи та хижаки, тому він так “вільно” почувається на посадках картоплі та томатів.

Цього більш ніж достатньо, щоб зрозуміти, наскільки колорадський жук небезпечний для вашого городу, та перейти до способів розв’язання проблеми.

Профілактика появи шкідника на ділянці

Щоб мінімізувати ризик появи колорадського жука на присадибній ділянці, потрібно знати та не нехтувати профілактичними заходами. Звісно, таким чином повністю позбутися жука не вдасться, адже він живучий і може знаходитися у сплячці до трьох років. Але агротехнічні заходи потрібні, адже позбутися поганця можна лише за допомогою комплексного підходу.

Агротехнічні методи боротьби:

- Дотримання сівозміни — це стосується всіх без винятку культур, а значить і пасльонових. Більшість знає, що не варто садити картоплю після перцю, баклажанів чи томатів, але все одно допускається такої помилки. Це не лише дозволить колорадському жуку господарювати на городі, а й спричинить появу багатьох хвороб, наприклад, фітофторозу. Бобові культури вважаються універсальними попередниками — вони збагачують ґрунт азотом.

- Сусідство культур не менш важливе, ніж сівозміна. Якщо посадите картоплю поруч із томатами, то влаштуєте колорадському жуку гарне “застілля”.

- Дотримання норм загущення посадок картоплі та під час пересаджування розсади. Це важливо і для того, щоб не допустити появу грибкових хвороб.

- Видалення рослинних решток після збору врожаю. На них можуть ще бути відкладені яйця шкідника.

- Переорювання ділянки та ретельне прибирання картоплі після цього.

Народні способи боротися з колорадським жуком

Оскільки колорадський жук з’явився на наших городах давно, спочатку люди боролися з ним за допомогою народних методів. Такі засоби від колорадського жука поширені й нині, хоча існують поряд із професійними засобами захисту. Тому не згадати про такі методи не можна:

- Полин для приготування настою. Для цього беруть 5 гілочок полину, нарізають і заливають відром гарячої кип’яченої води. Дають настоятися ніч, проціджують і обприскують картоплю або інші рослини, де помічений шкідник.

- Настій із чистотілу. Беруть 1,5 кг чистотіла і заливають відром кип’ятку. Настоюють протягом 3 годин і додають 1 л хлористого кальцію (1,5 %). Таким настоєм також обприскують рослини.

- Настій зі шкаралупи та листя горіха волоського. Беруть 300 г шкаралупи та 300 г сушеного листя, заливають відром окропу та настоюють тиждень. Потім використовують для обприскування рослин.

- Припудрювання рослин золою. Такий засіб від колорадського жука рекомендується застосовувати вранці, поки на листі є роса, або після опадів. Використовують золу із розрахунку 10 кг на 1 сотку посадок.

На невеликих ділянках городу інколи досі застосовують і збирання жуків вручну. Це трудомістка та довга праця, адже жуків та їхніх личинок не можна давити у міжрядді. Для них треба брати банку з міцним соляним розчином на дні.

Одним зі способів відлякати шкідника є посадка у міжрядді картоплі чи томатів кропу, календули, настурції, чорнобривців. Їхній запах не дуже подобається колорадському жуку.

Професійні засоби захисту пасльонових

Складно сказати, наскільки ефективні народні методи сьогодні, адже колорадський жук щоразу пристосовується до засобів, які використовують проти нього. Тому якщо якийсь метод працював 10-20 років тому, немає гарантії, що зараз він так само ефективний.

Кращими засобами проти колорадського жука залишаються професійні засоби захисту — інсектициди. Одним із таких є Гудвін — препарат подвійної дії. Його особливість у тому, що інсектицид ефективний проти тих шкідників, які виробили стійкість до інших препаратів. Він захищає культурні рослини від колорадського жука та інших шкідників, має швидку та тривалу дію. Здорові та підживлені необхідними елементами рослини менш схильні до ураження шкідниками. Тому до інсектициду слід додати добриво-антистресант Авангард Гроу Аміно. Воно усуває стреси на культурних рослинах від спеки, забезпечує підвищення врожайності культур. Бінарний комплект Гудвін + Авангард Гроу Аміно — найбільш ефективний засіб від колорадського жука.

Ато Жук + Авангард Стимул — бінарний комплект, який також радимо застосовувати на картоплі проти колорадського жука. Комплект включає трикомпонентний інсектицид та комплекс стимуляторів росту рослин. 

Застосовувати бінарний комплект, як і інші засоби захисту, потрібно правильно. Не треба обприскувати рослини у спеку (коли температура повітря вище 25 °С). Не обприскуйте рослини в дощ або сильний вітер. Не забувайте і про власну безпеку: респіратор, захисні окуляри, рукавички, спеціальний одяг та взуття, які знімете після закінчення обробки. Для підвищення ефективності дії препаратів радимо також додавати прилипач Тандем.

Колорадський жук — небезпечний шкідник, але з ним можна і треба боротися. Адже це запорука отримання здорового та високого врожаю. Всього кілька особин, які перезимували у ґрунті, наступного року відкладуть тисячі яєць і продовжать знищувати ваш врожай. Оберіть для себе найбільш прийнятний варіант боротьби, а ще краще — комбінуйте різні методи, щоб отримати найкращий результат. Засоби від колорадського жука допоможуть контролювати популяцію шкідника, аби він не завадив насолоджуватися смачними і здоровими плодами томатів, перцю, бульбами картоплі.