Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.

Підготовка до вирощування огірків у теплиці

Селекціонерами виведені спеціальні самозапильні сорти огірків для теплиць. Відмінними характеристиками володіють зеленці: «Зозуля», «Самозапилюваний», «Дідова онучка», «Веселі хлопці», «Олексій». Такі сорти відрізняються букетним розташуванням зав’язі, коли з одного вузла ростуть одночасно 2–4 огірочки. Голландські ранньостиглі гібриди партенокарпічного типу (відсутність чоловічих суцвіть та формування плодів на жіночих квітках), такі як «Амур», «Кріспіна», «Пасалімо», характеризуються дружньою віддачою врожаю. Корнішони вимагають щоденного збирання.

Для успішного вирощування огірків у теплиці необхідно подбати про:

●       Міцність покриття споруди від поривів вітру, снігу напровесні.

●       Висоту будови (не менше 2 метрів), щоб організувати верхню підв’язку стебел.

●       Правильну циркуляцію повітряних мас у приміщенні, без якої розсада та дорослі рослини не можуть обійтися.

●       Дотримання в теплиці температурного режиму з можливістю регулювання.

Щоб огірки в теплиці добре росли та плодоносили, підбирають розсипчастий родючий ґрунт на грядку. Оптимальний склад: дві частини садової (дернової) землі, стільки ж перегною або перепрілого компосту, по одній частині річкового піску та торфу. Огірки віддають перевагу нейтральній реакції pH. У звичайних плівкових теплицях або парниках треба щорічно міняти верхній ґрунтовий пласт товщиною 5–6 см. У спорудах зі стелажними конструкціями ґрунт підлягає повному оновленню кожні 2 роки.

Посадка огірків у теплиці

Підготовчі роботи розпочинають, коли на городі розтане сніг та встановиться тепла погода. Натягують плівку або миють та дезінфікують внутрішню частину стаціонарного приміщення під склом, полікарбонатом. Для ранньої посадки огірків у теплиці облаштовують теплу грядку. Необхідно вирити траншею завглибшки 50 см і наповнити її пошарово подрібненими гілками, рослинними рештками, соломою, овочевими відходами, гноєм (кінський та коров’ячий), перегноєм або компостом. Наповненняпотрібно утрамбувати та рясно полити гарячою водою. Зверху насипати підготовлений ґрунт шаром 25–30 см. Краще зберегти тепло допомагає окантовка грядки дерев’яними дошкамизаввишки 10–15 см, поверх бортів яких можна натягнути плівку.

Схема посадки огірків у теплиці залежить від внутрішнього розміру земельної ділянки. При ширині приблизно 2 метрів городники утворюють дворядний посів огірків. Грядки розташовують з обох боків теплиці, залишаючи по центру доріжку для проходу. Якщо ширина досягає 4 метрів, огірки можна посадити в чотири ряди: два рядки з боків і два по центру, залишаючи прохід між 1–2 та 3–4 смугою. Теплолюбна культура починає проростати за нормальної температури +12–13°C. Оптимальними показниками для плодоношення є +18–30°C.

Визначаючи, на якій відстані садити огірки в теплиці, варто враховувати, що рослина потребує повноцінного освітлення. Оптимальним розміщенням лунок для посіву насіння або висадки розсади в торф’яних стаканчиках (таблетках) є відстань 30–40 см. На квадратному метрі площі рекомендується висадити 3–4 рослини, при ближчому сусідстві рослини будуть затіняти один одного. Світловідбиваючим ефектом є світла тирса, солома, біла плівка для мульчі. Каркас споруди фарбують у білий колір.

Догляд за огірками

Технологія вирощування огірків у теплиці залежить від характеристики сортів, що вирощуються, гібридів культури, кінцевої мети використання плодів, матеріальної бази городників. Для зимових заготовок придатні пікулі та корнішони, розмір яких не перевищує 5 і 9 см відповідно. Зеленці завдовжки від 10 см вживають у свіжому вигляді.

Формування та прищипування культури

Тільки правильно сформований огірковий кущ відрізняється гарним плодоношенням. Нижнє листя й зав’язі рекомендується видалити, щоб запобігти зараженню коренів і стебла грибковими хворобами. Прийомом прищипування обмежується зростання непотрібних пагонів, довжина центрального стебла після досягнення верхнього рівня шпалери.

Підживлення та полив огірків у теплиці

Відносна вологість повітря під час зростання культури має становити 90–95%. При поливі намагаються не змочити листя рослини, щоб уникнути грибкових уражень та сонячних опіків. Швидке зростання огіркових стебел та листяспричиняє підвищену потребу в поливі. Брак вологи позначається на смаку зеленців — з’являється гіркота. У період цвітіння та зав’язування плодів рекомендується знизити кратність поливу. При застоях води в ґрунті відбувається ураження гниллю коренів рослини.

Для підживлення огірків у теплиці рекомендується застосовувати позакореневі обприскування добривами в хелатній формі — потрібні мікроелементи надходять до клітин рослини буквально через кілька годин.

Підв’язка до шпалери

Обов’язкова процедура при догляді за тепличними огірками — підв’язка стебел, що плодоносять, і пагонів до шпалери. Таким чином економиться місце в споруді, рослини отримують оптимальний рівень освітлення та постачання повітрям, зручно збирати врожай. Захід супроводжується санітарним проріджуванням зайвого листя. Верхній горизонтальний шнур розташовують на висоті 1,8–2 метри.

Що робити з бджолозапильними сортами

Якщо при вирощуванні огірків у теплиці використовуються гібриди, що запилюються комахами, можна провести процедуру в ручному режимі. М’яким пензликом необхідно взяти пилок із чоловічих квіток і акуратно запліднити ними жіночі. Не варто відкладати запилення — огіркові квіти «живуть» лише 1 день. Головна відмінність квітконосів — маленький міні огірочок біля основи жіночої квітки. Поганий догляд за рослиною стає причиною утворення пустоцвітів. Дотримання всіх рекомендацій під час вирощування культури дозволяє регулярно отримувати стабільно високий урожай.