Така культура як огірок чудово росте у нашому кліматі

Така культура як огірок чудово росте у нашому кліматі, тому навряд чи вдасться знайти присадибну ділянку, де городник не посіяв насіння цієї культури. І хоча здається, що про вирощування цієї гарбузової культури відомо все, не завжди вдається отримати той врожай, на який очікували.

Сіяти насіння або ж пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт потрібно у правильні терміни і обрати для цього родючий ґрунт з нейтральною кислотністю. Під час росту рослин важливо їх поливати, розпушувати ґрунт у міжрядді, видаляти слабкі паростки. А ще — захищати рослини від хвороб. Робити це бажано профілактично або ж за перших ознак, інакше є ризик втратити значну частину врожаю. Про хвороби огірків і боротьбу з ними й піде мова.

Поширені хвороби огірків

Господарі вирощують огірки для своїх потреб найчастіше у відкритому ґрунті, тому й розповімо детальніше про хвороби культури, які трапляються під час такого способу вирощування. Як тільки помітили ознаки таких хвороб на рослинах, одразу ж потрібно діяти.

Борошниста роса

Якщо ви досвідчений городник, то знаєте, що однією з найбільш поширених хвороб огірків є борошниста роса. Адже білі плями на листі рослин зустрічаються часто, особливо у південних та центральних регіонах нашої країни. За температури 25-27 °С та високої вологості повітря (80% і вище) борошниста роса розвивається.

Білий або рожево-сірий наліт з’являється з обох боків листка. Спершу він незначний, проте за кілька днів листок може повністю покритися таким нальотом, який не змивається. Уражене листя скручується, засихає, а якщо до нього торкнутися — розкришується.

Крім того, що листя огірків засихає, хвороба небезпечна і для врожаю. Плоди формуються дрібні й недорозвинені, а втрати можуть сягати 30%.

Несправжня борошниста роса

Жовті плями на листках огірків сигналізують про появу іншої хвороби — несправжньої борошнистої роси, відомої також як пероноспороз. Ще одна поширена хвороба, яка з гарбузових культур найчастіше уражує саме огірки. Найчастіше з’являється хвороба під час зав’язування плодів, хоча може проявитися й скоро після пересаджування розсади у відкритий ґрунт.

Середні температури повітря (15-20 °С) та краплинна волога — ідеальні умови для розвитку пероноспорозу. Жовті плями з’являються з верхнього боку листків, які згодом стають коричневими та збільшуються у розмірах, зливаються. З нижнього ж боку на місцях плям з’являється наліт сіро-фіолетового кольору. Уражене листя зморщується, засихає, стає крихке та опадає за сухої погоди або ж гниє, якщо вологість підвищена.

Плоди на таких рослинах стають бліді та втрачають смак. А якщо пероноспороз дуже поширився, рослини можуть повністю загинути.

Отже, борошниста роса — листя біліє, несправжня борошниста роса — листя жовтіє.

Антракноз

Якщо на листі з’явилися сухі виразки — це антракноз огірків. Грибкова хвороба, яка вражає гарбузові культури й огірки зокрема. Умови розвитку хвороби — прохолодна й дощова погода. Тоді на листках з’являються жовті плями, які потім буріють і сохнуть. Уражені місця розкришуються, стебла, які також може уразити хвороба, надломлюються.

Огірки відкритого ґрунту хвороба уражує здебільшого у південних районах, особливо ті, що сіяли влітку. Хвороба досить швидко поширюється, тому з нею потрібно оперативно боротися, щоб не втратити врожай.

Кореневі гнилі

Ще одна відома хвороба огірків і закритого, і відкритого ґрунту. За надмірного поливу, високої вологості та середніх температур повітря (17-18 °C) розвивається хвороба. 

Зрозуміти, що огірки уражені, можна за тим, що у рослин буріє та потоншується стебло і коренева система. Сім’ядолі та молоді листки в’януть, рослини поникають і випадають. На дорослих рослинах верхні листки жовтіють і в’януть, коренева система починає розкладатись, тому їх легко дістати із ґрунту.

Профілактичні заходи

Найкраще мінімізувати ризик появи хвороб на огірках можна за допомогою профілактики. Важливо дотримуватися агротехніки культури, щоб рослини росли здорові та краще протистояли збудникам хвороб:

 - Вирощування стійких сортів та гібридів. Селекціонери постійно працюють над тим, щоб вивести сорти чи гібриди, стійкі до поширених хвороб культури. Можна посіяти такі, що стійкі до борошнистої роси або пероноспорозу.

 - Дотримання сівозміни. Це важливе правило для всіх культур, щоб запобігти ураженню хворобами та шкідниками, які накопичуються в ґрунті чи на рослинних рештках.

 - Своєчасне прибирання рослинних решток з городу.

 - Використання для поливу відстояну теплу воду. Холодна вода може спровокувати виникнення хвороб.

 - Не загущуйте посіви чи посадки культури. Дуже густі посіви можуть стати причиною виникнення пероноспорозу та сірої гнилі.

Засоби захисту рослин від хвороб у відкритому ґрунті

А що робити, якщо дотримувалися агротехніки, а хвороби огірків проявилися? Братися до боротьби з ними. І в цьому найкраще допомагають фунгіциди. Препарати від Аптеки садівника націлені та боротьбу зі збудниками хвороб культури.

Одним із таких є системний фунгіцид Захисник. Його застосовують на багатьох культурах, зокрема й на огірках. Для обробки рослин 12-15 мл препарату додають на 5 л води і обробляють рослини профілактично або за перших ознак хвороб. Повторну обробку можна провести через 10-14 днів, але враховуйте, що термін очікування від обробки до збору врожаю становить 15 днів.

Чим обробити огірки від такої хвороби як несправжня борошниста роса? Застосуйте фунгіцид Тройсет. Він містить три діючі речовини, тому ефективний проти широкого спектра хвороб. Всього за сезон можна провести до 4 обробок, але з урахуванням терміну очікування — 20 діб. На 5 л води додають 20-25 г препарату та оброблять 1 сотку посадок. Це практичний досвід застосування препарату.

Для захисту від борошнистої роси можна також застосувати препарат Інферно. Крім захисту від збудників хвороб він має додаткову дію проти кліщів (а павутинний кліщ — частий непроханий гість на огірках). Для обробки 30-50 г препарату розводять у 10 л води. Це також практичний досвід застосування препарату.

Щоб не чекати, поки хвороби проявляться на рослинах, можна провести профілактичну обробку проти пероноспорозу або інших небезпечних хвороб. Фунгіцид Віоліс має тривалий період захисної дії та контролює широкий спектр збудників хвороб. На 5-8 л води додайте 20-25 мл препарату та обробіть рослини в період вегетації. Це світовий досвід застосування аналогічного препарату з такою ж діючою речовиною.

Як правильно проводити обробку рослин

Якщо ви вже виявили на огірках ознаки хвороб або хочете профілактично обприскати рослини, робити це потрібно правильно. Від цього залежить і безпека вашого здоров’я, і ефективність обробки.

Як приготувати робочий розчин:

 - Готувати розчин, яким будете обробляти рослини, треба на спеціальному віддаленому майданчику і в засобах індивідуального захисту.

 - Ємність наповніть спершу на 1/3 водою і додайте необхідну та таку кількість води норму препарату. Перемішайте. Тепер можна додати решту води.

Обприскуйте рослини в той же день, коли готували робочий розчин. Будьте у засобах індивідуального захисту доти, доки не закінчите обробку. Після обприскування зніміть захист і замініть одяг. Обробку слід проводити за оптимальної температури повітря (не вище 25 °С), в суху безвітряну погоду, тому перевіряйте прогноз погоди до обробки.

Вирощування огірків у відкритому ґрунті хоч і не дуже складне, проте повністю відпускати все за течією не потрібно. Хвороби культури дуже підступні, тому без постійного нагляду та своєчасних заходів можна втратити частину врожаю соковитих та смачних огірків.