Здатність ягідних і квіткових культур постійно цвісти та плодоносити (ремонтантність) приваблює багатьох власників дачних ділянок. Щоб ласувати солодкими ягодами весь літньо-осінній період, необхідно забезпечити правильний догляд за рослинами: регулярні підживлення, надійний захист від шкідників, хвороб, погодних аномалій. Секретами успішного розведення ягідних і рожевих чагарників діляться експерти компанії «Аптека Садівника».

Ремонтантність: основні характеристики

Що таке ремонтантна культура, можна зрозуміти з французького перекладу — це здатність знову підійматися, цвісти, плодоноситиупродовж одного вегетаційного періоду. Великі плоди полуниці та суниці, отримані того ж року вирощування, стають значно меншого розміру на другий і наступні роки. Чагарник використовується 1–2 роки, після чого старі кущі викорчовують.

Рослини, що володіють ремонтантністю, мають ряд суттєвих недоліків. Миттєвий варіант дозрівання ягід не формує масового врожаю, достатнього для заготовлення продукції на зиму. У плодів красива щільна шкірка, яка не пошкоджується при перевезенні, але м’якоть на смак значно поступається звичайним сортам. Тільки кущі, вирощені вегетативним способом, повторюють батьківські якості. Через короткий життєвий цикл кущі не встигають самостійно розмножуватися, тому для відродження посадженої плантації необхідно постійно докуповувати рослини.

Ремонтантний сорт — це практично безперервне цвітіння і плодоношення культури, що вимагає максимальної віддачі життєвих сил. За сезон потрібно 8–10 відновлювальних підживлень через кожні 7–10 днів. Необхідними якостями характеризується препарат «Авангард NPK +M/E Плодово-ягідні», комплекс мікроелементів якого надходить у клітини рослини через 2–5 годин після проведення позакореневого обприскування.

Чим відрізняються ремонтантні рослини

Селекціонерами виведені ремонтантні сорти полуниці, малини, суниці та троянд. Рослини здатні цвісти та плодоносити з весни до осені при відповідному догляді: поливі, підживленні, профілактики захворювань, боротьбі зі шкідниками та бур’янами.

Полуниця

Постійне перевантаження при формуванні ягідного врожаю призводить до вирощування ремонтантної полуниці в 1–2 роки. Потім ягоди стають значно дрібніші, погіршується смак плодів. 30 % врожаю збирають на першому етапі плодоношення, 70 % припадає на осінь. Кущики мають менше листків в порівнянні зі звичайними сортами. Щоб омолодити рослину, обрізають старе прикореневе листя з червоним відтінком. Розрізняють великоплідні та дрібноплідні види. Видалення квітконосів стимулює утворення вусів, що важливо для самостійного розмноження. При посіві насіння з рослини втрачаються властивості ремонтантності.

Малина

Характерною особливістю ремонтантної малини вважається здатність формувати плоди на однорічних гілках у рік посадки. Потужні гілки не вимагають підв’язки, не ламаються під вагою достиглих ягід. Багато сортів не утворюють кореневої порослі. У південних областях вирощують два врожаї культури — літній та осінній. Це сильно виснажує рослину, яка входить у зиму не підготовленою і часто вимерзає. У центральній і північній частині країни вигідно вирощувати тільки осінній урожай, вирізати гілки, які відплодоносили під корінь. Коріння чагарнику мульчують перегноєм, тирсою, іншими органічними залишками. Більш пізні терміни цвітіння і формування плодів сприяють меншому ураження чагарнику шкідниками та хворобами. Ягоди добре транспортуються, мають приємний аромат і смак.

Суниця

За потреби освітлення ремонтантна суниця підрозділяється на культуру довгого або нейтрального світлового дня. У першому випадку цвітіння і плодоношення наступають 2–3 рази за сезон. Другий варіант відрізняється практично безперервним циклом освітлення ягід не тільки на маточних кущах, але й на молодих розетках. Культура виведена для цілорічного вирощування в опалювальних теплицях. Також рослина успішно культивується у відкритому ґрунті південних і центральних регіонів України.

Троянди

Першим ремонтантним сортам Жозефіна Антуанетта, виведеним французом Лаффан, уже виповнилося понад 200 років. Сьогодні вченими розроблені сучасні сорти повторного цвітіння на основі схрещування чайних, бурбонських, дамаських, бенгальських і інших видів рослин. Чагарник ремонтантних троянд відрізняється потужними прямостоячими пагонами заввишки 2–2,5 метрів, ароматними квітами діаметром 8–16 см, різне забарвлення. Розмножується культура окуліруванням, живці приживаються слабо.

Молоді кущі формують із 5–6 сильних гілок, у старих залишають до 10 гілок. Пагони обрізають на 10–12 бруньок, щоб стимулювати рясне цвітіння. На тонких паростках залишають 5–7 бруньок, закладаючи урожай на наступний сезон. Старі рослини омолоджують, досить коротко підрізаючи всі гілки. Стимулює формування нових бутонів видалення зрілих суцвіть.

Щоб ремонтантні рослини активно цвіли, плодоносили, розмножувалися, рекомендується організувати необхідний догляд. Культури потребують рясного поливу, особливо в період утворення ягід. Краще облаштувати на ділянці крапельне зрошення або наливати воду у спеціально вириті вздовж рядків борозенки. Дощування викликає ризик зараження грибковими інфекціями, культура сприйнятлива до збудників борошнистої роси. У період вегетації проводиться профілактичне оброблення чагарника фунгіцидами Захисник, Гарт та Страж. На зиму варто захистити коріння рослини мульчів, при морозі нижче 20 градусів чагарник може загинути.