Найближчим родичем актинідії є ківі, який росте у тропіках. Тому багатьом із нас здається, що і актинідія для нашого клімату не підходить. Однак селекціонери працюють постійно, тому і з’являються нові сорти, зокрема і морозостійкі. Зараз вирощувати актинідію можна і в Україні, якщо підібрати потрібний сорт та знати особливості вирощування цієї культури. Давно задумувалися про екзотику? Тоді читайте нижче, які особливості вирощування актинідії.

Що це таке актинідія та її користь

Якщо описувати малину або полуницю не потрібно, адже ці ягідні культури вирощують багато садівників, то про актинідію варто поговорити більше. Це багаторічні ліани із розгалуженими пагонами. У дорослої рослини коренева система поширюється на 1,5-2 м — це важливо знати під час посадки, адже така відстань повинна бути між актинідією та її сусідами. Пагони актинідії в’ються і обплітають опори, які зустрічаються на їхньому шляху. Актинідія має досить велике листя і залежно від сорту може набувати різних поєднань зеленого та червоного.

Щодо цвітіння, то це відбувається приблизно в той же час, що і виноград. Це дводомна рослина, тому для запилення потрібно мати одну чоловічу та кілька жіночих на ділянці. Плоди актинідії схожі на ківі, але вони не можуть так довго зберігатися. Плоди актинідії їдять сирими, роблять із них варення, сушать.

Крім того, що плоди мають чудовий смак, в них міститься багато вітамінів та мікроелементів. Після збирання врожаю плоди можна покласти в холодильник, щоб продовжити до місяця термін їхнього зберігання. Або одразу з’їсти чи пустити на переробку.

Як і де посадити саджанець культури

Якщо вас зацікавила актинідія, то першим питанням буде: де і як посадити саджанець, правда? Ґрунт, де буде рости актинідія, повинен бути багатим на органіку, з гарним дренажем. Що стосується місця на ділянці, то воно повинно гарно освітлюватися і при цьому добре, якщо там буде півтінь в післяобідній час. Сонячне світло необхідне актинідії, аби її плоди дозрівали. Та не забувайте, що це ж ліана — їй потрібна буде опора (наприклад, стіна будинку чи облаштована спеціальна шпалера).

Обирайте саджанці віком 2-4 роки і купуйте їх лише у перевірених розплідниках, щоб бути певними, що посадковий матеріал здоровий. Перед тим, як висадити саджанці актинідії, кореневу систему можна замочити у розчині добрива Авангард Гроу Аміно. Коріння замочують на 3-4 години, а потім рослини можна висаджувати. Залишок розчину розводять у 10 л води і проливають посаджені рослини.

Посадкову яму підготуйте приблизно за 2 тижні до посадки, облаштуйте дренаж і викладіть зверху шар ґрунту, перемішаний з мінеральними добривами та перегноєм. Висаджувати у підготовлену яму саджанець можна навесні і восени. Навесні робіть це до того, як почнеться сокорух. А восени це треба робити за кілька тижнів до морозів. Після посадки добре полийте саджанець, а далі його можна замульчувати за допомогою тирси чи соломи.

Варіанти опори для актинідії

Цю тему ми вже трохи зачепили, однак ліана має дуже потужну силу росту, тому варто поговорити про опору для рослин трохи детальніше.

Так, можна пустити рослини так, щоб вони обплели стіну будинку. Також часто висаджують актинідію біля альтанок або облаштувати шпалери, як для винограду. Але є ще один варіант: опори у формі літер Т і Г. Досвідчені садівники вважають, що останній варіант допоможе актинідії ще краще рости і формувати врожай.

Доглядаємо за актинідією

Важливий момент для власників котів: ці тварини люблять запах актинідії, тому якщо хочете виростити її на ділянці, потрібно буде встановити захисну сітку від котів навколо актинідії.

В цілому догляд за актинідією не дуже складний, як би нам не здавалося на перший погляд. Рослина родом із вологих субтропіків, тому без поливу не обійтися. Тому й буде доцільним мульчування, адже це допоможе затримати вологу у ґрунті, а заразом і не дасть бур’янам сильно розростатися.

Не забуваймо і про підгодівлю — це потрібно всім культурним рослинам, і актинідія не виключення. Навесні давайте рослинам азотні та фосфорні добрива, а в період зав’язі плодів їм потрібні більше фосфорно-калійні. Втретє внести добрива можна після збору врожаю (тут також слід надати перевагу фосфору і калію).

Важливою для вирощування ліани є обрізка. І особливістю тут є те, що обрізати актинідію потрібно після опадання листя, коли рослини переходять у стан спокою. Починають обрізати рослини з 3-4-річного віку. З актинідією ситуація така ж, як і з виноградом: якщо рослини не обрізати, вже за кілька років матимете непрохідні джунглі. Обрізати рослини потрібно не над самою брунькою, а на кілька сантиметрів вище.

На зиму молоді рослини потребують укриття, але це лише перші кілька років. Дорослі рослини добре зимують без укриття за умови, що ви підібрали вдалий сорт для свого регіону.

Що стосується хвороб, то інколи рослини можуть уражуватися борошнистою росою або іншими грибковими хворобами, особливо якщо погодні умови сприяють їхньому розвитку. Пошкоджені пагони потрібно одразу видаляти, а для профілактики рано навесні проводити обробки препаратами на основі міді, наприклад, фунгіцидом Гарт.

Що робити із плодами

Плоди актинідії мають чудовий смак, тому їх запросто можна вживати свіжими, робити фруктові салати чи додавати до морозива. Але оскільки зберігатися плоди можуть не дуже довго, можна щось із їх приготувати. Наприклад, смачне варення з актинідії. Для його пригоутвання спочатку роблять сироп із лимонів, а потім туди додають актинідію. Таке варення може буде потім додавати як начинку в пироги або ж просто подавати до чаю.

Усе частіше в українських садках можна помітити поруч із традиційними плодовими культурами і більш екзотичні. Виведення спеціальних сортів та кліматичні зміни в наших широтах дозволяють вирощувати і такі незвичні ще донедавна культури як актинідія. Якщо планували і собі виростити якусь незвичайну культуру, Зверніть увагу на цю ліану. За дотримання агротехніки та обравши вдалий сорт, можна отримати чудові і смачні плоди актинідії.