Історія вирощування шовковиці почалася ще з Китаю, де використовувалося її листя для годівлі шовкопряду. Сьогодні шовковицю можна зустріти в садах українців, адже її ягоди мають чудовий смак, а ще вони дуже корисні. Та оскільки сьогодні існує багато сортів та видів шовковиці, деякі з них стають ще й декоративною окрасою саду.

Як посадити шовковицю і виростити її, ми і поговоримо нижче.

Користь шовковиці

Загалом можна розділити цю культуру на три види:

  • Чорна шовковиця цінується за солодкі та соковиті плоди, саме її найчастіше вирощують садівники, щоб вживати свіжі плоди і консервувати.

  • Червона шовковиця має плоди, відповідно, червоного кольору, і вони не менш соковиті, ніж чорні.

  • Біла шовковиця має плоди із солодким, злегка водянистим смаком.

Який би сорт шовковиці ви не обрали, вони містять значну кількість вітамінів, мінералів та антиоксидантів — і це корисно для загального імунітету організму. Ще волокна плодів допомагають регулювати травлення, а з насіння шовковиці роблять корисну олію, яка часто стає інгредієнтом косметичних засобів.

Ягоди шовковиці використовують як тільки заманеться: додають до фруктових салатів чи йогуртів, роблять варення і джеми, готують сиропи, соуси, додають у десерти. А ще ягоди сушать і потім додають до випічки чи просто використовують як перекус. Словом, застосувань ягід шовковиці чимало, тому і причин виростити кілька рослин на ділянці вистачає.

Місце і терміни посадки саджанця

Почнемо з того, що перед посадкою шовковиці нам слід обрати саджанець. Від цього залежить, як потім буде розвиватися рослина та чи добре шовковиця родитиме.

Деякі сорти шовковиці є дводомними, тобто одне дерево має або чоловічі, або жіночі квітки. Такі рослини доводиться садити парами. Тому краще надавати перевагу однодомним сортам.

Для посадки навесні, до початку сокоруху, та восени можна вибрати саджанець із відкритою кореневою системою. Та якщо хочеться посадити шовковицю на ділянці в інший час, наприклад, у травні чи влітку, краще тоді надати перевагу саджанцям із закритою кореневою системою. В будь-якому випадку вибирайте саджанці у перевірених розплідниках, щоб посадковий матеріал був здоровий і якісний.

Не менш важливою, ніж вибір саджанця, є якість ґрунту. Бажано для шовковиці обрати місце з родючим ґрунтом і хорошим дренажем. Краще, якщо це буде добре освітлена ділянка на височині, де немає близького залягання ґрунтових вод.

Підготуйте посадкову яму хоча б за 2 тижні до висаджування саджанця. Її розміри залежать від самої кореневої системи, але корінню не має бути тісно. Також враховуйте, що залежно від сорту шовковиця може вирости до 5 м у висоту. Тому має бути відповідна відстань між рослинами.

Перед висаджуванням шовковиці у саду потрібно її захистити від ґрунтових шкідників. Ці небезпечні шкідники можуть завдати непоправної шкоди молодим рослинам. Тому перед висаджуванням кореневу систему саджанця можна замочити у розчину препарату Антихрущ. У робочому розчині (10 мл на 1-2 л води) замочують лише коріння на 1-2 години.

Тепер переходимо нарешті до самого висаджування саджанця. Встановіть одразу опору в лунці і поставте в неї саджанець. Присипте землею і прив’яжіть рослину до опори. Землю потрібно трохи утрамбувати. Залишок розчину Антихруща розведіть у 10 л води і пролийте ним рослину після висаджування.

Як доглядати за шовковицею

Шовковицю називають ще рослиною для ледачих. А все тому, що вона не потребує дуже багато уваги та сил від садівника. Тому це ще ідеальна культура для тих, хто немає можливості часто навідуватися на дачу чи заміський будиночок.

Догляд за шовковицею включає постійний полив у перший рік після висаджування. Після кожного поливу обов’язково рихліть землю. Також пристовбурні кола можна замульчувати, аби волога довше затримувалася у землі. Крім затримання вологи мульча також допомагає покращити структуру ґрунту та пригнічує розростання бур’янів. Замульчувати прикореневу зону можна тирсою або листям.

Хоча шовковиця не дуже часто уражується хворобами, все ж краще попередити появу хвороби, ніж лікувати. Тому рано навесні проводьте обробки препаратами на основі міді, наприклад, Гартом. Також протягом вегетації потрібно регулярно оглядати рослини, чи немає пошкоджень шкідниками або уражень хворобами, аби вчасно відреагувати і не втратити врожай смачних ягід.

Обрізка шовковиці потрібна, як і іншим плодово-ягідним культурам. Адже правильне та своєчасне обрізання сприяє здоровому росту рослин та покращує якість ягід. За допомогою обрізки ви створюєте кращий доступ сонячного світла та поліпшуєте провітрюваність крони. А тому це є гарною профілактикою грибкових хвороб.

Обрізають шовковицю у стані спокою навесні або восени. Перед початком сокоруху проводиться формування крони. Така обрізка направлена на формування міцного стовбура з 3-5 сильними скелетними гілками. Восени, після опадання листя, треба провести санітарну обрізку.

Для повноцінного розвитку рослини та смачних плодів не обійтися без підживлювання шовковиці. Для цього можна використовувати як органіку, так і мінеральні добрива. В умовах різних змін температур, посухи або ж навпаки — затяжних дощів рослини переживають стрес. Аби швидко усунути стрес на культурах можна провести позакореневе підживлення в період вегетації добривом Авангард Гроу Аміно. Це добриво також підвищує стійкість рослин до стресів і забезпечує підвищення врожайності. За вегетаційний період можна провести до 4 обробок добривом особливо у критичні фази їхнього розвитку.

Дає плоди шовковиця у літні місяці (залежно від скоростиглості сорту). Що з ними робити — залежить лише від ваших уподобань. Виростити шовковицю в саду — справа не дуже складна. Якщо дотримуватися рекомендації щодо посадки та догляду за рослинами, матимете чудовий врожай білих, червоних, чорних плодів шовковиці. Не забувайте, що навіть невибагливі у догляді культурні рослини не можуть рости взагалі без нашого нагляду. Їм потрібна турбота, щоб віддячувати за це щедрим врожаєм.