Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

З чого складається догляд за садом

Якщо ви намагаєтеся зрозуміти, як доглядати за плодовими деревами, зверніть увагу на перелік регулярних заходів:

- Розпушування ґрунту в пристовбурних колах і міжряддях забезпечує доступ кисню до кореневої системи дерева.

- У разі боротьби з різними видами бур’янів використовують гербіциди суцільної («Антибур’ян») або вибіркової («Антипирій») дії.

- Формування крони дерева починають із моменту посадки молодого саджанця. Завдання: забезпечити доступ сонячного освітлення до плодових гілок культури.

- Санітарна обрізка передбачає видалення зайвих гілок, розташування яких не відповідає обраній структурі крони.

- Організація достатнього поливу в посушливий період допомагає рослині вижити в несприятливих умовах.

- Додаткова підгодівля садових дерев комплексом мікроелементів необхідна в період цвітіння, наливання плодів, перед збором врожаю. Використання добрива в хелатній формі «Авангард NPK+M/Е Плодово-ягідні» забезпечує надходження корисних речовин у клітини рослини через 1–5 годин після позакореневого обприскування.

Садівники самостійно обирають відповідні методи того, як доглядати за садовими деревами.

Догляд за деревами в саду

Для відтворення сорту плодової культури, який сподобався, використовують насіннєве розмноження та прищепу. Насіннєвим способом вирощують підщепу відмінної якості, максимально районовану до цієї кліматичної зони. Визріле насіння садять рядами під зиму. Догляд за молодими деревами виконується за стандартними вимогами:

- регулярне розпушування ґрунту, позакореневе підживлення необхідними елементами живлення;

- побілка стовбура й гілок саджанця для профілактики сонячних опіків;

- видалення бур’янів, мульчування пристовбурного кола;

- своєчасний полив рослини;

- боротьба з профільними шкідниками, профілактика поширених захворювань.

Для щеплення використовують одно або дворічні саджанці. Живці сортових дерев нарізають пізно восени або взимку. Зберігати матеріал бажано на нижній полиці холодильника. Основні різновиди щеплення: окуліровка з косим зрізом, щеплення держака в розщепів, вприклад, у бічний заріз, за ​​кору. На одне дерево практично будь-якого віку можна прищепити кілька цікавих сортів культури.

Обрізка дерев і формування крони

Заходи з догляду за плодовими деревами включають варіанти обрізки центрального стебла, укорочення пагонів за умови формуванні крони. За структурою отримані композиції підрозділяються на кілька видів:

- Розріджено-двоярусна крона використовується на яблунях, грушах, вишнях, черешнях, сливах. 1–3 яруси скелетних гілок утворюють дерево висотою до 4 метрів. Відстань між «поверхами» становить 55–60 см.

- У результаті без'ярусного формування виходить малогабаритна рослина висотою до 3 метрів. Відмітна особливість — скелетні гілки відхилені від стовбура на 45°.

- Кісточкові та зерняткові культури формують із комбінованого типу крони. Нижній ярус складається з піднятих гілок, верхні ряди відігнуті практично до горизонтального напрямку. Кожна гілка добре освітлена й рясно плодоносить.

- Із сильнорослих культур формують крону-кущ, яка використовується в північних районах.

- Напівпласка форма застосовується під час вирощування яблунь, груш, абрикос, сливи на середньорослих підщепах.

- Рослини, сформовані в плоскому вигляді, утворюють єдину стіну. Приклад — крона «Пальметта».

Полив саду

Полив у разі догляду за фруктовими деревами проводиться в пристволову лунку або у викопану навколо прикореневої зони канавку глибиною 15–25 см. Візуальний сигнал про нестачу вологи — мляве листя дерева в полуденну спеку. Щоб напоїти плодове дерево, потрібно промочити ґрунт під кроною на глибину 40–60 см.

Садові дерева, догляд за якими організовано правильно, радують постійно високою врожайністю, високою якістю плодів.

Боротьба з хворобами та шкідниками в саду

Щоб не чекати прояву хвороб і ураження плодових культур шкідниками, складають профілактичний календар обприскування дерев інсектицидами, фунгіцидами, мікродобривами:

- Обробка саду навесні починається в період до набрякання бруньок і початку сокоруху. Знищуються зимуючі комахи та заховані під корою суперечки грибкової інфекції. Рекомендується обприскування препарати «Гарт» і «Захват Ойл».

- Під час утворення на бруньках зеленого конуса ефективно обробляти дерева препаратами «Страж» і «Колібріс».

- Коли починають розпускатися квіткові бутони, варто обприскати крону фунгіцидом «Захисник» та інсектицидом «Антиколорад  Макс».

- Під час і після цвітіння посадки обробляють наборами «Колібріс» + «Страж» і «Антигусінь» + «Самшит». Додатково в суміш можна додати препарат проти кліщів «Антикліщ Про» й мікродобриво «Авангард NPK+M/Е Плодово-ягідні».

- У період збільшення плодів рекомендується виконати 4 обробки з рівним інтервалом. Варто застосувати фунгіциди «Самшит», «Захисник», «Інферно». Інсектициди «Антигусінь», «АТО Жук», «Гудвін», «Колібріс» використовуються в комплекті з комплексом мікроелементів «Авангард NPK+M/Е Плодово-ягідні».

Обробка саду восени завершується обприскуванням стовбура і крони розчином препарату «Захват Ойл» після повного збирання врожаю.

Найбільш поширені такі хвороби кісточкових і зерняткових культур: борошниста роса, плодові гнилі, парша, альтернаріоз.

Догляд за садом восени та навесні

Догляд за садом навесні починається, як тільки пригріє сонце й почне танути сніг. Необхідні такі роботи:

- прибирання території саду, згрібання опалого листя;

- захист рослинності від заморозків;

- побілка стовбурів дерев або інший спосіб захисту від опіків кори;

- внесення добрив, якщо річний приріст гілок менше ніж 15 %;

- розпушування ґрунту, щоб забезпечити постачання прикореневої зони киснем.

Догляд за садом восени:

- розпушування пристовбурного кола виконується на глибину 5–6 см, щоби не пошкодити коріння рослини;

- утеплення кореневої зони досягається за допомогою мульчування перегноєм або торфом;

- підзимовий полив постачає рослину необхідною вологою;

- захист молодого дерева від гризунів виконується за допомогою мішковини, оберненої навколо стовбура.

Щоб сад постійно радував високими врожаями смачних, корисних фруктів, необхідно постійно доглядати за посадками.