Дізнаємося про хвороби та шкідників хвойних культур.

Для прикрашання присадибної ділянки ми часто висаджуємо хвойні рослини. Це можна пояснити тим, що такі рослини довгі роки зберігають свою декоративність, мають красиву форму хвої, приємний аромат. А взимку засніжена хвоя виглядає не менш привабливо, ніж улітку. Однак щоб хвойні культури залишалися декоративними, їм потрібен правильний догляд. Підживлення, полив, захист від сонячних опіків навесні, обрізка — це перелік основних агрозаходів, яких потребують такі культури. На жаль, хвороб та шкідників не уникнути теж, як би нам цього не хотілося. Та якщо знати більше про патогени, які можуть уражувати хвойні культури, ви швидко виявлятимете їх на своїх рослинах. Тому сьогодні більше дізнаємося про хвороби та шкідників хвойних культур, а також про ефективні засоби їхнього захисту.

Поширені хвороби хвойних рослин

Серед найбільш поширених хвороб хвойних насаджень варто відзначити шютте та іржу. Найчастіше уражують вони звичайну сосну, хоча іншим видам також можуть завдавати шкоди.

Шютте

Небезпека цієї грибкової хвороби полягає в тому, що існує багато різновидів шютте. Вони уражують хвойні культури у різний час — від ранньої весни до пізньої осені. Існує навіть снігове шютте, яке пошкоджує рослини взимку.

Перші ознаки хвороби з’являються восени: на хвої помітні дрібні жовтуваті плями, спостерігається, кінчики хвої жовтіють. Після першого весняного потепління хвоя стає червоно-бурого кольору, одночасно на ній з’являються дрібні чорні крапки. У квітні-травні хвоя опадає. Літом на опалій хвої утворюються алопеції, які дозрівають у кінці червня і заражають вже молоду хвою.

Іржа

Хвороба, що зустрічається по всій Україні і поширюється за температури повітря близько 16 °C та високої вологості повітря.

Перші ознаки іржі проявляються восени — на хвої з’являються жовті плями. Біля основи хвоїнок здувається кора і стає оранжевою. Внаслідок ураження руйнуються смоляні ходи та активно виділяється смола. Поступово на стовбурі і гілках утворюються овальні потовщення, які розростаються та перетворюються в багаторічні рани, з них витікає смола.

Шкідники хвойних рослин

Що стосується шкідників хвойних, тут варто звернути увагу на попелиці та щитівки.

Попелиці

Помітили на хвої дрібних комах, а сама хвоя почала жовтіти та всихати? Це ознаки того, що на ваших рослинах завелися попелиці. Вони проколюють верхній шар рослин своїм хоботком і живляться їхніми соками. Інколи шкідники поглинають більше соку, ніж їм потрібно, і неперетравлений надлишок цукру виводять назовні. Це, своєю чергою, приваблює мурах.

Частини рослин в результаті “роботи” попелиць деформуються, сама рослина втрачає стійкість до хвороб та декоративний вигляд.

Щитівки та несправжні щитівки

Ще один небезпечний шкідник хвойних насаджень. Найбільше декоративним рослинам шкодить ялинова та туєва несправжні щитівки, а також ялівцева, каліфорнійська та соснова.

У результаті живлення личинок зменшується розмір та кількість хвої, гілки та пагони засихають передчасно. Якщо шкідники живляться постійно кілька років, то пошкоджені дерева й кущі можуть повністю загинути. У зв’язку з тим, що шкідник має панцир, знищити можна лише дорослих особин або личинок у фазі «бродяжки» (період міграції до місць живлення), яка триває від кількох годин до кількох днів.

Профілактичні заходи

Аби знизити ризик появи хвороб на хвойних рослинах, варто дотримуватися певних заходів захисту:

- Висаджувати на присадибній ділянці тільки здоровий посадковий матеріал. А для цього варто купувати його лише у перевірених та надійних місцях.

- Підбирати правильне місце під посадку, дотримуватися термінів посадки.

- Видаляти уражені частини рослин та опалу хвою.

- Не нехтувати агротехнікою культур.

Щодо останнього пункту, то варто згадати про підживлення, обрізку та інші заходи, які слід проводити із хвойними рослинами. Адже доглянуті туї, ялівці та сосни рідше піддаються ураженню хворобами і шкідниками. Хоча це й не гарантує 100%-й захист.

Нестача поживних елементів сильно позначається на зовнішньому вигляді хвої. В період вегетації радимо провести 3-5 підживлень добривом Авангард NPK+M/E Квіти, трави. Воно містить як основні макро-, так і мікроелементи для повноцінного живлення хвойних рослин.

Не забувайте про обрізку для підтримування декоративності хвойних. Сухі гілки та ті, що мають ознаки ураження, треба видаляти. А якщо хочете мати крону хвойних у певній формі (куля, піраміда тощо), тоді формуюча обрізка повинна бути регулярною.

У посушливі місяці не забувайте поливати рослини, але так, щоб не заливати їх і не викликати гниття кореневої системи. А в кінці зими та на початку весни хвойні потрібно захищати від сонячних опіків.

Засоби захисту хвойних рослин

Дотримуватися агротехніки хвойних насаджень дуже важливо, щоб підтримувати декоративний вигляд та здоров’я рослин. Однак це не зможе повністю захистити від грибкових хвороб, адже ви не можете вплинути на погодні умови. Та й шкідники уражують навіть зовні здорові рослини. Тому обробку засобами захисту не нічого не може замінити.

Бінарний комплект Антигусінь + Самшит — це одночасний захист хвойних від хвороб та шкідників. Антигусінь — це інсектицид, що уражує центральну нервову систему шкідників, в результаті чого вони швидко гинуть. Ефективний він проти самшитової вогнівки, попелиці. Самшит — фунгіцид, що протистоїть іржі. Приготуйте робочий розчин: додайте бінарний комплект на 5-6 л води і обробіть рослини. Для захисту від шютте радимо застосувати фунгіцид Захисник.

Для захисту хвойних від грибкових хвороб можна застосувати фунгіцид системної дії Фундазим. На 8-10 л води додайте 15-20 г препарату. Він має подовжений період захисної дії, застосовується профілактично та за перших ознак хвороб.

Оскільки щитівки мають захисний панцир, обробляти рослини потрібно, коли личинки знаходяться у фазі “бродяжки”. Застосуйте для цього інсектицид Ато Жук або Гудвін (1,5 мл на 3-5 л води).

Хвойні культури, як і інші насадження на ділянці, уражуються хворобами та шкідниками. На жаль, цього не уникнути, як би ми не доглядали за рослинами. Однак не треба впадати у відчай, якщо помітили ознаки ураження на рослинах. Якомога швидше застосуйте ефективні засоби захисту і насолоджуйтеся красою туй, кедрів та інших хвойних, які у кожну пору року мають чудовий вигляд.