Недотримання правил догляду за деревами може призвести до втрати рослини.

Персик доволі примхлива культура, однак селекціонерам вдалося вивести багато сортів культури, які можуть рости у наших широтах і навіть північніше. Та все одно садівникові потрібно приділяти чимало часу дереву восени, щоб правильно підготувати його до зимівлі. Від того, наскільки успішно персик перезимує, залежить його зростання та плодоношення у майбутньому році. Недотримання правил догляду за деревами не лише вплине на якість та кількість врожаю, а й може призвести до втрати рослини.

Так, зими в Україні останнім часом не такі суворі, як були. Менше днів із сильними морозами та снігопадами, а в деяких регіонах зима може бути взагалі безсніжною. Однак підготувати персик до зими все ж варто, щоб потім не намагатися швидко реанімувати рослину навесні. Осіння підготовка дерева включає підгодівлю, обрізку, мульчування ґрунту та навіть укриття персика на зиму. Правильно та вчасно проведені агрозаходи допоможуть вберегти дерево від морозів.

Як та чим підгодувати персик

Чи потрібні персику добрива восени? Звісно, як і всім культурним рослинам, які виснажилися протягом періоду вегетації та віддали значний врожай. Для цього можна використати органіку та мінеральні добрива. При цьому добрива повинні містити якнайменше азоту та більше фосфору й калію. Саме ці елементи допоможуть підготуватися дереву до зими та позитивно вплинуть на формування врожаю наступного року. З мінеральних добрив, які можна внести у ґрунт разом із перекопуванням — це суперфосфат та калійна сіль (по 50 г).

Що стосується органічних добрив, раз на два роки у ґрунт можна внести перегній або компост, які змішують із верхнім шаром ґрунту під час перекопування.

Перекопування пристовбурного кола

Оскільки ми вже згадали про органіку, варто сказати трохи і про перекопування ґрунту навколо дерева. Осінь — чудовий час, щоб наситити землю органікою. Тому перегній або компост вносять саме під час перекопування ґрунту. У наступному сезоні такі добрива простимулюють ріст пагонів.

Крім того перекопування ґрунту у пристовбурних колах приблизно за два тижні до заморозків допомагає підняти назовні шкідників, які вже сховалися на зимівлю. Грудки землі розбивати не потрібно, адже шкідники знову опиняться у товщі землі, де їм комфортно зимувати. А так вони вимерзнуть з настанням морозів — це один із методів захисту персика від шкідників.

Чи потрібно поливати персик восени

Одразу скажемо, що так — полив персика восени потрібен. І проводять його після того, як внесли добрива у ґрунт.

Під час осіннього рясного поливу треба промочити проекцію крони на глибину 40-50 см. Це допоможе персику скоріше зміцніти до настання морозів та холодного вітру. Після поливу ґрунт у пристовбурному колі можна замульчувати торфом, щоб прикрити коріння від морозів та знизити випаровування вологи.

Осіння обрізка дерева

Обрізка для персика — обов’язкова процедура, щоб рослина далі добре зростала. Навесні персик обрізають для формування крони і видалення гілок, які вимерзли. Восени ж обрізка персика також потрібна, але інша.

Обрізати персик восени варто, якщо дерево хворіло на моніліоз або кучерявість листя. Однак навіть здорові дерева потребують обрізання. Процедуру проводять після того, як з персика опаде листя. Якщо дерево обрізати занадто рано, до опадання листя, воно почне втрачати рослинні соки, а це послабить його імунітет.

В осінній період треба провести санітарну обрізку дерева. А саме видалити сухі та пошкоджені хворобами або шкідниками гілки. Деформовані, зламані, покриті камеддю гілки теж обріжте.

Проводять процедуру в сухий, сонячний день без вітру. Обрізайте персик обов’язково гострим секатором або садовою пилкою з дрібними зубчиками. Зріз має бути гладкий, а місце видалення обробіть садовим варом. Якщо цього не зробити, у місці зрізу персик може уразитися інфекціями.

Тепер приберіть все опале листя та обрізані гілки за межі саду. Якщо дерево не хворіло масово протягом сезону, листя можна відправити в компостну яму. Далі можна переходити й до обробки від шкідників та збудників хвороб.

Обробка персика

Якщо обробка від шкідників та хвороб влітку проводиться, щоб знищити їх у найбільш критичні періоди (наприклад, погодні умови), то зараз така робота потрібна, щоб знищити спори грибка та зимуючі стадії шкідників. Навесні шкодочинні мікроорганізми активуються дуже рано, тому варто ще з осені подбати про здоров’я персика.

Обробку проводять у суху та безвітряну погоду. А до початку обробки варто прибрати опале листя та обрізати дерево. Проти зимуючих стадій збудників хвороб та шкідників застосуйте препарати Захват Ойл (150-200 мл) та Гарт (30 г на 8-10 л води). Захват Ойл — це ад’ювант, який має додаткові інсектицидні властивості та знищує шкідників на різних етапах їхнього розвитку. Це ефективний препарат навіть за несприятливих умов. Фунгіцид Гарт має профілактичну та лікувальну дії й ефективний проти багатьох збудників хвороб, починає дію одразу після застосування.

Способи укрити персик на зиму

Мульчування — це один з агрозаходів, який націлений на захист кореневої системи від вимерзання. Однак молоді деревця варто ще й зверху укрити на зиму.

Не варто використовувати для укриття поліетилен та укривати рослини в дощову погоду — це стане причиною запрівання та розвитку грибкових хвороб. Найкраще захистити крону молодого деревця від холоду за допомогою агроволокна або паперу. Ще один матеріал, який використовують для укриття — мішковина. Її обмотують навколо стовбура.

Дорослі дерева можна не укривати, але все ж варто побілити їхній стовбур. Це не лише вбереже від зимуючих стадій шкідників, які можуть ховатися в корі, а й від морозів та сильного сонця.

Хоча персик — це теплолюбна та примхлива культура, все ж його часто можна зустріти в наших садках. За правильної підготовки дерева до зимівлі персик чудово перенесе холодну пору і вчасно вступить у вегетацію навесні. А ви отримаєте щедрий врожай смачних та соковитих персиків. Полив, підгодівля, правильна санітарна обрізка та захист від шкідників — запорука соковитих та солодких персиків наступного року.