Перець на розсаду висівають у січні — лютому. Рослина має тривалий період вегетації, теплого сезону в наших широтах не вистачає для вирощування культури від посіву насіння до збирання врожаю у відкритому ґрунті. У квартирі проблематично виділити місце для посіву кількох десятків рослин в окремі стаканчики ємністю 200–300 мл кожен. Тому насіння висівають у компактні скриньки або по кілька штук у торф’яні горщики.

Що таке пікірування перцю?

Чимало садівників запитують: чи треба пікірувати перець для вирощування міцної розсади? Призначення цієї процедури — підрізання кінчика стрижневого кореня, що стимулює утворення додаткових бічних відростків. Але перцева культура дуже болісно реагує на будь-яке пошкодження кореневої системи, значно затримується зростання рослин. У нашому випадку пікірування перцю означає пересадку саджанця в тару більшого розміру з грудкою землі, щоб не пошкодити ніжне коріння.

Чи пікірують перець досвідчені агрономи — про особливості заходу докладно розповідають експерти ТМ «Аптека Садівника». Чим варто знезаразити посівний матеріал, підживлювати молоді рослини, як правильно захистити розсаду від грибкової інфекції, чим краще знищити шкідливих комах — усі проблеми допомагають вирішити консультанти нашої компанії.

Терміни пікірування перцю

При вирощуванні розсади важливо не пропустити терміни пікірування перцю. Пересадку краще переносять молоді рослини з нерозвиненою кореневою системою. Після сходів сіянцям потрібен доступ кисню до коріння, тому виправданим є посів у неглибоку тару. Поступово розвиваючись, рослина потребує дедалі більше живлення. Стрижень кореня проростає крізь дренажні отвори, звідки складно витягти його без ушкодження. Пікірування перцю виконують у період від утворення сім’ядольних листочків до 2–3 справжніх листків (3 тижні). Надалі коріння сусідніх рослин так сильно переплітається, що розділити їх без шкоди практично неможливо.

Проводимо пікірування перцю

Пікірування перцю в стаканчики починається з підготовки ґрунту. Субстрат має бути поживним і розсипчастим одночасно — при намоканні суміш не злипається в грудку. Найкращі складові — дернова земля навпіл із компостом. Для пухкості додають пісок, тирсу листяних порід. Збагачують ґрунт необхідними мікроелементами, додаючи склянку золи на 10 літрів готового ґрунту. Знезаразити ґрунтову суміш допомагає прогрівання до утворення пари. Також можна полити суміш окропом.

Процедуру правильного пікірування перцю проводять у кілька етапів:

- Ретельно поливають розсаду за 2–3 години до пересадки.

- Заповнюють підготовлені ємності ґрунтом на ⅔ глибини, щоб залишити місце для земляної грудки на корінні.

- Роблять у центрі заглиблення, щоб помістити стрижневий корінь на всю довжину.

- Дістають рослину разом із грудкою землі від основи посадкової тари вилкою або невеликою лопаткою.

- Висаджують паросток у нову ємність, заглиблюючи до сім’ядолі.

- Поливають висаджену рослину, додаючи ґрунт при усадці.

При пікіруванні розсади перцю не варто заглиблювати сіянці. Практичним досвідом садівників доведено, що перерозподіл живлення на користь кореневої системи в цьому випадку затримує розвиток та строк плодоношення культури. Захід допустимий в умовах теплого клімату з тривалим літнім періодом.

Якщо в стаканчику виросли 2 саджанці, не варто їх роз’єднувати при пересадці у велику тару. Багато городників висаджують у лунки відкритого ґрунту по 2 рослини одночасно, які надалі добре розвиваються і плодоносять. Головне, щоб сіянці були одного сорту чи з однаковими характеристиками.

Догляд за перцем після пікірування

Зменшити стрес після пікірування перців допомагає поміщення розсади в колишні умови на 2–3 дні. Якщо потрібно перенести рослини в парник або теплицю, варто спочатку притіняти рослини від потрапляння прямих сонячних променів. Рекомендується підтримувати температуру 23–25°C. При зменшенні тепла до 13° С зростання рослин припиняється. Зростаючі культури потребують регулярного поливу. Щоб унеможливити застій води, в розсадних стаканчиках роблять дренажні отвори в днищі. Перший полив після процедури проводять через 5–6 днів. Наступні — бажано проводити вранці з таким самим інтервалом. Для цього застосовують відстояну рідину температурою 20–25°C. Полив прохолодною (16–18°C) водою провокує грибкові захворювання коренів та стебла рослини.

Після пікірування розсада перцю потребує регулярного підживлення. Для молодих рослин достатньо поживних речовин, що містяться в ґрунті, але з розвитком коренів та стебла потреба збільшується. Рекомендується застосувати комплексне добриво «Авангард NPK+M/E Овочеві». Завдяки хелатній формі препарату всі мікроелементи надходять до клітин рослини через 1–5 годин після обприскування робочим розчином.

Вирощування перцю без пікірування — у чому різниця

Щоб порівняти методи розсаджування овочів у великі ємності та посадки перцю без пікірування, рекомендується уважно вивчити переваги та недоліки першого.

Переваги методики пікірування:

- Економія місця взимку внаслідок посіву насіння в розсадні ящики.

- Отримання рясного врожаю культури внаслідок вирощування численних сіянців.

- Рослини відрізняються сильною кореневою системою, стійкістю до поривів вітру.

- Розвинене коріння краще живить рослина, плоди смачніші й більші.

- Стебло має пружність і стійкість до надлому.

- Рослини менш схильні до хвороб і ураження комахами.

Недоліки:

- Трудомісткість процесу під час пересадки рослин.

- Зміна терміну плодоношення через затримку формування кореневої системи.

Необхідно врахувати, що посів насіння відразу у великі ємності (500 мл-1 літр) може спричиняти в молодих рослин кисневе голодування. Тому оптимальним виходом вважається посів культури в пластиковий стаканчик об’ємом 0,2 л. При пересадці тара розрізається вздовж, вміст без порушення коріння висаджують у велику посудину, додаючи ґрунтосуміш.

Кожен городник самостійно вирішує, як краще вирощувати розсаду перців: без пікірування чи традиційним методом.