Багато чагарників, які раніше зустрічалися лише в лісах, сьогодні не новинка на присадибній ділянці. Це і брусниця, і журавлина, і навіть лохина. Завдяки роботі селекціонерів існують сорти, стійкі до підвищеної температури повітря, а також до зниженої.

Популярність лохини серед садівників стрімко росте, адже її ягоди дуже корисні. Вони містять велику кількість вітамінів, макро- та мікроелементів, дубильні речовини, пектини, каротин тощо. З ягід готують соки, джеми, сиропи, варення, заморожують їх і, звісно, їдять у свіжому вигляді. Ягоди лохини мають протизапальну, жарознижувальну та загальнозміцнювальну дію.

Щоб виростити лохину у своєму саду, варто розібратися в особливостях агротехніки культури: який вона любить ґрунт, як часто потребує підживлень та поливу тощо.

Як вибрати саджанець

Здоровий саджанець — здорова в майбутньому рослина. Тому варто спочатку розібратися, які саджанці варто обирати для посадки. Особливо якщо плануєте вперше вирощувати лохину.

Залежно від періоду, коли ви купуєте саджанець, він матиме інакший вигляд. До прикладу, навесні та восени почервоніння листя — це норма. А от червоний відтінок листя влітку свідчить про нестачу кислотності у ґрунту або ж про наявність хвороби.

Якщо надати перевагу саджанцю із закритою кореневою системою, висаджувати на ділянці його можна протягом майже всього сезону: від весни до пізньої осені, поки не промерзне ґрунт. До того ж у такій системі корінь уже сформований з грудкою землі, тому приживлюваність саджанця висока.

Варто звернути увагу і на вік саджанця. Лохина починає давати врожай після трирічного віку. Тому якщо хочеться отримати перші ягоди якомога раніше, обирайте саджанці, яким вже по три роки. Щоб точно вибрати здоровий і якісний саджанець, купуйте їх у перевірених розплідниках, а не “з рук”.

Що стосується вибору сортів, можна обрати кілька з різним періодом дозрівання: від ранніх до пізніх. Так будете отримувати врожай ягід довший період часу.

Вибір місця вирощування лохини

Одна з головних умов вдалого вирощування лохини — вибір місця посадки. Адже для неї потрібно підібрати місце з легким, але кислим ґрунтом (pH 3,5-4,5). На чорноземі лохина рости не буде, тому в такому випадку землю з посадкової ями вибирають і наповнюють її кислим торфом. На важких глинистих ґрунтах потрібно викласти шар соснової кори для дренажу. Нерідко зустрічається і вирощування лохини у контейнерах. Для цього рослину висаджують у великий (40-50 л) контейнер, наповнений кислим торфом, і прикопують його у ґрунт.

Сама ділянка, де буде рости лохина, повинна бути тихою, сонячною, захищеною від сильних вітрів.

Перед тим, як висаджувати саджанець, ділянку варто очистити від бур’янів, якщо такі є. Для підготовки до закладання саджанців використайте гербіциди Гліфовіт Екстра (20-35 мл) або Антибур’ян (30-50 мл) на 3 л води. Таким розчином обробляють 1 сотку землі не раніше, ніж за 14 днів до посадки.

Посадка саджанця

Висаджувати кущі лохини потрібно на відстані не менш як 1,2 м один від одного. Сам кущ висаджують на 3-5 см глибше, ніж він ріс у розпліднику. Це пов’язано з тим, що прикрита основа пагонів сприятиме додатковому утворенню корінців. Ґрунт після посадки і прикопування саджанця треба добре утрамбувати і полити.

Для захисту кореневої системи від ґрунтових шкідників можна замочити кореневу систему саджанця у розчині препарату Антихрущ. Він має тривалий період захисної дії та контролює шкідників на ранніх етапах розвитку рослин. У робочому розчині замочують лише кореневу систему на 1-2 години, потім залишок розчину розводять у 10 л води і проливають ґрунт після того, як висадили саджанець.

Після посадки ґрунт навколо саджанця можна замульчувати. Це створить більш природні та сприятливі умови для рослини. Також це допоможе призупинити масове зростання бур’янів, які будуть конкурувати за світло, воду і поживні речовини із саджанцем. Використовуйте для мульчування соснову кору чи перепрілу тирсу хвойних.

Особливості догляду за рослиною

Вибір саджанця та ґрунту для посадки — це ще не все, що потрібно для отримання смачних і корисних ягід. Як і інші культурні рослини, лохина потребує підживлення. Мінеральні добрива найкраще вносити навесні, в період сокоруху і набухання бруньок. Застосуйте для цього рідке добриво Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні. Макро- та мікроелементи у цьому добриві містяться у правильному співвідношенні. Воно не тільки забезпечує рослину потрібними елементами живлення, а й підвищує стійкість до хвороб та стресів.

Важливими елементами для росту лохини є азот і сірка. Сульфат амонію рекомендується вносити тричі за сезон: на початку сокоруху, на початку травня і на початку червня. Сірку бажано вносити двічі: навесні та восени. Вона допомагає рослині краще увійти в зиму і, відповідно, легше вийти із зими.

Лохина погано реагує на спеку, тому влітку під дорослий кущ лиють до 10 л води, адже нестача вологи, особливо у другій половині літа, негативно позначається на плодоношенні. Поливати краще вранці або пізно ввечері, після заходу сонця. При цьому уникайте застою води, щоб не викликати загнивання коренів. Лийте воду прямо під корінь, уникаючи потрапляння на листя.

В перші чотири роки після посадки лохини проводять санітарну обрізку лохини: видаляють сухі, хворі та пошкоджені пагони. На п’ятий рік проводять омолоджувальну обрізку і видаляють старі стебла. Найкраще обрізати кущі в кінці зими або на початку весни.

Якщо ви обирали морозостійкі сорти, вони без проблем можуть зимувати без укриття. Але ви можете замульчувати землю навколо рослини шаром соломи перед зимівлею. Також у жовтні-листопаді можна провести обробку проти зимуючих стадій збудників хвороб. Для цього використайте препарати Захват Ойл + Гарт (або Віоліс). На 8-10 л води потрібно 150-200 мл препарату Захват Ойл (це ад’ювант, що має додаткові інсектицидні властивості) і 30 г фунгіциду Гарт або ж 20-30 мл фунгіциду Віоліс.

Лохина хоч і не така поширена серед садівників, як смородина чи малина, все ж може чудово рости на присадибній ділянці. Варто забезпечити правильні умови для зростання, обрати здоровий саджанець — і отримаєте врожай смачних і корисних ягід, які іншим доступні лише на полицях магазинів.