Від успішності агрозаходів восени залежить і подальший ріст та розвиток сливи.

Різноманітні садки із плодових дерев створюють собі українці. Тут і яблуні, і груші, і абрикоси. Нерідко зустріти і сливу на присадибних ділянках. Ця культура добре росте у нашому кліматі, дає врожай соковитих і смачних плодів, з яким потім можна готувати варення, соки і джеми. Однак не можна просто висадити саджанець сливи і залишити все, як є. Слива, як і інші культури, виснажується за весняно-літній період. Тому щоб дерево добре пережило зиму та в наступному році знову порадувало вас гарним врожаєм, його слід правильно підготувати до холодів.

Від успішності агрозаходів восени залежить і подальший ріст та розвиток сливи. До  того ж потрібно особливу увагу приділити молодим деревцям, які ще не захищені від морозів, снігопадів та холодних вітрів. Правильний осінній догляд за сливою включає підживлення, полив, мульчування, обробка від хвороб та шкідників, захист від зайців та сонячних опіків, укриття молодих рослин.

Підживлення сливи восени

Як будь-яке плодове дерево, слива за сезон витрачає багато поживних речовин із ґрунту, аби сформувати здорові плоди. Звісно, протягом сезону ви провели кілька підживлень дерева, однак восени це теж треба зробити для підвищення стійкості до морозів, а також для активного пробудження навесні та своєчасного входження у вегетацію.

Підживити сливи восени варто фосфорно-калійними добривами. Не вносьте азот, адже він стимулює ріст нових пагонів, які до холодів не встигнуть здерев’яніти і загинуть. Так, восени можна внести калійну сіль (15 г) та суперфосфат (10 г) на 1 м.кв. пристовбурного кола. Такі добрива можна чергувати з перегноєм (5 кг на 1 м.кв.). Лиш не потрібно вносити перегній кожної осені — достатньо раз на три роки.

Для чого сливі фосфор:

Бере участь у синтезі білків, репродуктивному процесі, енергетичному обміні, створенні клітинних мембран і передачі генетичної інформації. 

Прискорює ріст і розвиток культур, сприяє швидкому формуванню кореневої системи, всім процесам, пов’язаним із заплідненням квіток, утворенню зав’язі, формуванню та достиганню плодів.

Робить рослини стійкішими до хвороб, перепадів температур, посухи.

Під час росту молодих дерев важливо забезпечити їм достатню кількість фосфорних добрив, адже за їхнього дефіциту погіршується вуглеводний обмін, знижується накопичення цукрів, морозо- та зимостійкість культур, послаблюється фотосинтез. 

Для чого сливі калій:

Бере участь у транспортуванні продуктів фотосинтезу до репродуктивних органів.

Регулює роботу продихів листків у процесах фотосинтезу, підвищує посухо-, холодо-, морозо- та зимостійкість, стійкість культур до хвороб.

Покращує цвітіння та плодоношення культур, покращує смакові якості плодів.

Бере участь у формуванні високої врожайності з поліпшеною товарністю та якістю.

За нестачі калію листя стає гофрованим, в’яне й опадає, знижується тургор. Знижується врожайність та якість товарної продукції, плоди гірше зберігаються.

Полив дерев перед зимівлею

Здавалося б, посухи вже немає, для чого поливати сливу перед зимою? Однак рослини, що зимують у відкритому ґрунті, потребують такого зволоження для більш комфортного зимування. Для чого потрібен вологозарядний полив:

Після промочування землі на велику глибину підвищується її теплопровідність. Як результат — у верхніх шарах ґрунту температура трохи підвищується. Коренева система буде захищена від обмороження.

Рослини забезпечені достатньою кількістю вологи, якщо осінь без рясних і частих дощів.

Поливати сливу потрібно, коли дерево повністю скине листя. Якщо полити дерева занадто рано, можна спровокувати зростання пагонів, особливо у молодих дерев. Орієнтуйтеся на температуру повітря у вашому регіоні: вона повинна бути в межах 2-3 °C.

Підготовка пристовбурного кола: перекопування, мульчування

Разом із внесенням добрив у ґрунт проводять і перекопування пристовбурного кола. Проводять процедуру десь за два тижні до заморозків. Це допомагає підняти шкідників назовні, які вже встигли сховатися на зиму у верхніх шарах ґрунту. Перекопування — один із методів боротьби зі шкідниками сливи та й інших плодових культур.

А після вологозарядного поливу землю навколо сливи можна замульчувати. Шар мульчі слугуватиме додатковим захистом від вимерзання, а навесні — пригнічуватиме ріст бур’янів. Мульчувати пристовбурні кола можна перепрілою тирсою, хвоєю, сіном, корою.

Чи потрібна сливі обрізка?

Після того, як з дерева зібрали плоди, опало все листя, добре видно крону. Саме зараз час провести санітарну обрізку дерева. За сезон з’явилися сухі, зламані або пошкоджені гілки, тому їх слід видалити.

Проводять обрізку до того, як температура повітря опуститься нижче 0 °C. Якщо ж морози застали неочікувано, краще сливу не обрізати, адже рани не встигнуть зажити, а гілки підмерзнуть і можуть загинути. Після обрізки рани обробіть садовим варом. І не забувайте дезінфікувати інструмент під час переходу від одного дерева до іншого.

Захист від зимуючих стадій хвороб та шкідників

Сливова плодожерка вважається одним із найбільш шкодочинних шкідників сливи. Зимують гусениці плодожерки у павутинних коконах у тріщинах кори дерева, рослинних рештках та верхньому шарі ґрунту (пам’ятаєте, ми вже зазначили про важливість перекопування пристовбурного кола?). Для захисту від плодожерки стовбур дерев (а уражує шкідник не лише сливу, а й абрикос, персик, аличу) слід очищувати від відмерлої кори на старих деревах. Також треба вчасно прибирати опале листя, а ще — проводити обробки засобами захисту.

І це тільки один зі шкідників сливи. Тому восени проти зимуючих стадій збудників хвороб та шкідників проводять обробку сливи препаратами Захват Ойл та Гарт. На 8-10 л води візьміть 150-200 мл Захват Ойл і 30 г препарату Гарт.

Захищаємо стовбури дерев

Крім того, що дерева обробляють від зимуючих стадій хвороб та шкідників, їх ще треба захистити від ненажерливих гризунів. Зайці, до прикладу, в холодну пору приходять ближче до угідь і знищують кору дерев. Особливо від них страждають молоді деревця.

Захистити стовбур дерев можна за допомогою укриття мішковиною, ялиновим гіллям, спанбондом або ж спеціальною сіткою, яка продається у магазинах для захисту від гризунів. Таким матеріалом обмотують стовбур на висоту до 1 м.

А от дорослі дерева, навіть якщо не обмотуєте їх мішковиною чи іншим матеріалом, варто побілити. Ця процедура потрібна, щоб захистити сливу від сонячних опіків та для знищення мікроорганізмів, які можуть знаходитися під корою дерева.

Мишовидні гризуни — ще одна зимова проблема садівника. Захистити сливу від мишей та щурів можна, якщо використовувати спеціальні принади. Родентицид Капкан закладають прямо в нори на присадибній ділянці, зокрема і у саду, щоб захистити дерева від мишей та щурів. Не менш ефективним препаратом є Багіра. Принади також розкладають у нори на ділянці і присипають землею. Усі засоби вже готові до використання й ефективні за умови дотримання рекомендацій щодо застосування.

Укриття молодих саджанців на зиму

Дорослі сливи цілком здатні пережити зиму в Україні без укриття, якщо провести всі потрібні агрозаходи восени. Однак саджанці, які ви посадили цього року, менше захищені від морозів, снігопадів та зимових вітрів. Тому в перший рік такі сливи можна укрити на зиму.

Одним із поширених матеріалів є агроволокно. Для укриття молодих дерев варто використовувати біле агроволокно, яке пропускає ультрафіолет.

Щоб ваша слива довгі роки залишалася здоровою, швидко росла та формувала здоровий, рясний врожай, не нехтуйте основними правилами догляду за культурою. І робіть це не тільки протягом вегетаційного періоду, а й восени. Виконавши усі заходи з підготовки сливи до зими, ви допоможете рослинам краще пережити холоди. А навесні вони вчасно вступлять в активну фазу росту.