Восени роботи з газоном чимало.

Газон восени має чудовий вигляд. Жовте та червоне листя опадає з дерев і красиво лягає на смарагдовий килим, переливається на сонці. Картина вимальовується чудова, однак досвідчений садівник скаже: залишати газон на зиму в такому вигляді не можна. Опале листя слід прибрати, газонну траву — підстригти, а ще — провести аерацію ґрунту.

Восени роботи з газоном чимало, адже від того, як добре ви підготуєте ділянку до зими залежить якість та щільність трави наступного року.

Для чого потрібен догляд за газоном восени

Прибирання листя, що опало з дерев, підстригання, підживлення — це важливі агрозаходи, які слід встигнути провести до настання стійких холодів. Для чого це потрібно? Догляд за газоном восени важливий, адже підстригання, полив та підживлення потрібні, щоб трава зміцнилася до зими і стійко пережила холодний період. З настанням тепла газонна трава, належним чином підготовлена з осені, швидко почне випускати нові пагони.

Обробка від хвороб — це ще один важливий агрозахід. Снігова пліснява, до прикладу, розвивається за умов затяжної прохолодної весни та тривалого залягання снігу. Якщо обробити газон з осені, це знизить ризик ураження рослин небезпечною хворобою.

Чи потрібно підстригати газон

Деякі садівники вважають, що підстригання газону восени — це марна трата часу, бо чим довша трава, тим легше їй пережити зиму. Та насправді це не так. Нестрижений газон має більшу ймовірність вимерзання надземної частини, а за нею — й коріння. Тому на зимівлю газонна трава повинна піти зі “стрижкою”.

Звісно, восени світловий день зменшується, а температура повітря спадає. Відповідно і зменшується частота скошування. Однак за два тижні до настання стійких заморозків важливо провести останнє скошування газону. Орієнтуйтеся на погодні умови, адже залежно від року це може бути і середина жовтня, і початок листопада.

Висоту газону залиште від 5 до 8 см. Це оптимальна висота для успішної зимівлі. Занадто короткий газон матиме мало сил для зимівлі, а дуже висока трава заважатиме навесні проростати новим паросткам.

Очищення газонної трави

Очищати територію, де росте газон, потрібно регулярно до настання стійких холодів. Це може тривати і до листопада. Важливо прибирати опале листя з дерев та забирати сміття. Разом зі сміттям за допомогою віялових грабель ви забираєте зів’ялу траву.

Деякі садівники лишають листя, що опало, на газоні на зиму. Але опале листя не буде пропускати повітря до газонної трави, тому згрібати його обов’язково.

Особливості поливу газону

З настанням більш прохолодної пори року здається, що й поливати газонну траву не потрібно. Але осінній догляд за газоном включає й цей агрозахід, особливо якщо вересень вдався сухий та теплий. Як поливати газон восени:

- Скоротити полив і проводити не частіше, ніж раз на 5-7 днів.

- Поливати так, щоб на газоні не утворювалися калюжі.

- Застосовувати метод дощування.

У кінці вересня або середині жовтня (залежно від погодних умов) полив припиняють зовсім, оскільки надмірний вміст вологи перед заморозками негативно позначитися на стані коріння.

Якщо ж осінь щедра на дощі, поливати газон не варто навіть у вересні. І пам’ятайте, що одразу після поливу або дощу ходити по газону не можна. На місті, де ступала нога, можуть з’явитися вм’ятини, які не встигнуть зарости новою травою, а навесні там утвориться залисина.

Чим підживити газон перед зимівлею

Підживлення для газонної трави не менш важливе, ніж для інших культурних рослин. Далеко не всі ґрунти містять потрібні макро- й мікроелементи, щоб газон був густий та зелений. До того ж за літо трава витоптується, вигорає на сонці, тому до настання холодів газон ще можна підживлювати. У цей час краще застосовувати мінеральні добрива з мінімальним вмістом азоту або взагалі без нього. Тому живлення в осінній період повинно бути фосфорно-калійним. Фосфор допомагає зміцнити кореневу систему рослин, а калій  — посилити стійкість до несприятливих погодних умов. Це важливо для успішної перезимівлі. Джерелом цих елементів живлення можуть бути суперфосфат та сульфат калію або ж комплексні мінеральні добрива для газону, які підходять саме для осені.

Пам’ятайте важливе правило підгодівлі: вносити добрива одразу після скошування не можна, краще зачекайте 2-3 дні, оскільки траві потрібно кілька днів, щоб зміцніти.

Обробка від хвороб

На початку ми вже згадували про снігову плісняву — небезпечну хворобу газонних трав. Симптоми хвороби проявляються навесні, а за інтенсивного розвитку хвороби можливе випадання окремих ділянок на газоні.

За помірної температури повітря, підвищеної вологості, поганої аерації та надмірного внесення азотних добрив може розвинутися ще одна хвороба — борошниста роса. В результаті поширення хвороби трава жовтіє та всихає, а газон втрачає привабливий вигляд.

Для захисту газону від хвороб восени, після останнього скошування, проводять обробку фунгіцидом. Фундазим має подовжений період захисної дії та ефективний проти багатьох збудників хвороб. Враховуйте погодні умови (опади, зниження температури повітря) перед тим, як проводити обробку.

Аерація

Аерацію ґрунту восени проводити важливо, особливо якщо трава росте на тому місці понад два роки. Річ у тім, що більшість газонів росте на ущільненому ґрунті, особливо якщо ділянка знаходиться у місті. В таких умовах коріння не може повноцінно розвиватися.

Ще одна причина, чому необхідна аерація газону восени — уникнення застою води. Зайва рідина відходитиме у ґрунт і не буде скупчуватися на поверхні, адже це може спровокувати виникненню хвороб (погана аерація — причина розвитку борошнистої роси, як ми зазначали).

Для проведення аерації можна використати звичайні вила і проколоти ними ґрунт через кожні 50 см. Для аерації достатньо проколоти ґрунт на глибину 10-15 см. Існують також спеціальні насадки з шипами. Їх одягають на взуття і ходять по газону.

Проводити аерацію слід в суху погоду після останнього скошування трави.

Що робити з газоном з настанням заморозків

Крім важливих агрозаходів (підживлення, аерація, захист від хвороб) є й більш дрібні. Наприклад, легкий “ремонт” в кінці сезону: можна видалити траву, яка сильно розрослася, або підрівняти краї газону. Також інколи садівники вдаються до мульчування газону. Для цього готують суміш із дернової землі (4 частини), торфу (2 частини) та піску (1 частина). Суміш рівномірно розподіляємо по газону й вирівнюємо. Це слугує не лише захистом газону, якщо зима очікується малосніжною, а й для відновлення родючого шару землі.

Такі основні заходи, які слід провести з газонною травою до настання стійких морозів та холодів. А коли зима вже по-справжньому відчувається, слід дотримуватися таких правил поводження з газоном:

- Під час застою води (утворення калюж чи висока вологість ґрунту) не ходіть по газону.

- Не треба збивати крижану кірку, якщо так утворилася, адже це може нашкодити траві.

- Не знімайте з газону сніг, якщо він випав. Сніг точно не зашкодить, а навпаки — захистить у сильні морози.

- Не накривайте газон поліетиленом: трава добре витримує морози, а під плівкою скоріш за все запріє.

Запорука густого та здорового газону навесні — правильний догляд за ділянкою з осені. Дотримуйтеся цих рекомендацій, щоб трава знову і знову радувала яскравою зеленню.