На перший погляд здається, що у вирощуванні цибулі у відкритому ґрунті немає нічого складного. Це не дуже вибаглива культура, яку можна посіяти чи посадити і забути про неї. Але, як і інші культурні рослини, цибулю уражують хвороби. І одна із причин цього — недотримання агротехніки культури. Навіть якщо вона нескладна, все одно не варто повністю нехтувати особливостями вирощування цибулі. Це може допомогти уникнути поширення хвороб. Ну, а якщо все ж таки ви помітили якісь зміни на рослинах, спробуємо розібратися, чи це ознаки ураження збудниками хвороб. Для цього потрібно знати найбільш поширені хвороби та їхні особливості. А далі будемо з’ясовувати, як ефективно з ними боротися.

Поширені хвороби цибулі

Найбільш поширені хвороби ріпчастої цибулі — грибкові. Це альтернаріоз, фузаріоз, несправжня борошниста роса та гниль денця. Тому розберемося, як відрізнити ознаки цих хвороб, адже чим раніше ми виявимо хворобу та почнемо з нею боротися, тим кращим буде кінцевий результат.

Пероноспороз

Інакше хворобу називають також несправжня борошниста роса. Вона уражує цибулю в різних регіонах України, особливо там, де вологість підвищена. У прохолодну погоду після дощу проявитися на листках несправжня борошниста роса може вже за кілька днів.

Ця хвороба цибулі має дві форми. Перша спостерігається, якщо посадити уражений посадковий матеріал. Після того, як з’являються сходи, листки цибулі стають ланцетними, сплющеними, набувають жовто-зеленого відтінку, аза підвищеної вологості покриваються нальотом сіро-фіолетового кольору. Це дифузна форма хвороби.

Локальна проявляється блідо-зеленими або темно-жовтими розпливчастими овальними плямами на листках та квіткових стрілках. Згодом такі плями покриваються сіро-фіолетовим нальотом. У тих місцях, де хвороба уразила листок, він загинається, жовтіє та відмирає, а квіткові стрілки ламаються. Втрати врожаю в результаті ураження пероноспорозом можуть сягати 20% і більше.

Уражені цибулини потрібно одразу ж знищувати, а також уважно вибирати посадковий матеріал. Купувати цибулини для посадки потрібно у пеервірених виробників.

Альтернаріоз

Небезпечна ця хвороба тим, що розвивається вона за температури від 6 °С до 32 °С, а також за наявності високої вологості повітря (понад 90%). Впізнати хворобу можна за водянистими плямами на листках. Краї таких плям можуть бути від коричневого до фіолетового відтінку. Уражене листя жовтіє, у місці ураження переломлюється (якщо місце формування плями по середині листка).

В результаті ураження альтернаріозом страждає не лише листя. Цибулини формуються дрібні, а під час зберігання можуть гнити.

Фузаріоз

Ця хвороба цибулі часто проявляється під час зберігання врожаю, але і в період вегетації фузаріоз цибулі також загрожує рослинам. Під час росту проявляється хвороба на листках як фузаріозне в’янення — листя передчасно жовтіє, скручується та відмирає. Уражені частини цибулини стають коричневого кольору, на денці утворюється наліт, а коріння може повністю загнивати, і як наслідок — цибулини легко дістаються з ґрунту.

І як інші грибкові хвороби, фузаріоз розвивається за помірної температури повітря та підвищеної вологості. Якщо цибуля пошкоджувалася цибулевою мухою чи іншими шкідниками, виникає більша ймовірність розповсюдження хвороби.

Біла гниль денця

Зрозуміти, що відбулося ураження білою гниллю денця цибулі можна за пожовтінням і засиханням листя. У цей час денце цибулі підгниває, на ньому з’являється білий повстяний наліт. Уражена цибулина стає м’яка, водяниста і загниває. Під час зберігання таких цибулин хвороба продовжує розвиватися.

Правильна агротехніка — запорука здорового врожаю

Так, чимало є хвороб цибулі ріпчастої, і всі вони точно не сприяють формуванню якісного врожаю. Найперше, про що варто подумати перед тим, як вирощувати цибулю — розібратися в агротехніці культури. І хоча вона не дуже складна, нехтувати не потрібно, адже це знижує ризик появи хвороб.

- Дотримання термінів посіву чи посадки.

- Повноцінне підживлення рослин. Збалансоване підживлення цибулі (внесення мінеральних добрив у ґрунт та проведення підживлення по листку) підвищує стійкість рослин до збудників хвороб. Добриво Авангард NPK+M/E Овочеві містить збалансоване співвідношення макро- та мікроелементів у хелатній формі.

- Не загущувати посіви та посадки. Рослини, що добре провітрюються, більш захищені від ураження хворобами. Сюди ж можна додати дотримання сівозміни і не повертати цибулю на те ж місце вирощування протягом 4-5 років.

- Ретельно прибирати рослинні рештки після збору врожаю, адже в них зберігаються спори грибків.

- Регулярно оглядати рослини на наявність ознак ураження.

- Дотримуватися норм поливу, адже багато хвороб розвиваються саме в результаті значного перезволоження.

Фунгіциди для захисту цибулі

Профілактика — це важливо, та якби ж усе було так просто. Збудники хвороб дуже живучі, можуть спокійно перезимувати у ґрунті і за сприятливої погоди знову уражувати цибулю. Тому на сьогодні найбільш ефективним способом боротьби із хворобами є застосування фунгіцидів.

Чим можна обробити цибулю від хвороб? В Аптеки садівника є на це відповідь. Проти пероноспорозу та сірої гнилі цибулю ріпчасту радимо обробити препаратом Цілитель. Це комбінований фунгіцид, який захищає овочеві від хвороб навіть за несприятливих погодних умов. Для обприскування в період вегетації для профілактики чи за перших ознак хвороб 25-30 г препарату додають у 5 л води. Такого робочого розчину вистачить на 1 сотку посадок.

Для профілактики несправжньої борошнистої роси та альтернаріозу радимо застосувати фунгіцид Гарт (світовий досвід застосування). 20-25 г препарату додають у 5-8 л води і обробляють таким розчином 1 сотку посадок цибулі. Під час усіх обробок препаратами враховуйте терміни очікування від обробки до збору врожаю. У цьому випадку він становить 14 діб.

Комплект препаратів Антигусінь + Самшит (практичний досвід застосування препаратів) застосовують проти альтернаріозу таким чином: 4+3 мл препаратів на 3-5 л води. Комплект контролює одночасно поширені хвороби та шкідників культурних рослин.

Народні методи боротьби

Хоча існує чимало ефективних засобів захисту, народні методи боротьби із хворобами цибулі виникли давно, і багато з них популярні серед городників досі. Одним із таких є застосування молочних продуктів, а точніше сироватки. Розведіть холодну воду із сироваткою у співвідношенні 1:8. Розмішайте до однорідності та додайте у ємність для обприскування. Обробіть рослини вранці або ввечері.

Існує й інший поширений народний метод — застосування деревної золи. Для цього 50 г золи додають на 10 л води. Таким розчином один раз на тиждень обробляють надземні частини рослин і міжряддя.

Користується популярністю у городників і настій із деяких рослин (полину, кропиви, хвоща польового). Потрібно 1 кг свіжої трави залити 10 л води. Настоюють суміш два тижні, помішуючи час від часу. Коли припинилося бродіння, настій стає готовий до використання. Його розводять водою у співвідношенні 1:10 і обприскують рослини.

Народні методи більше працюють як профілактичні заходи захисту цибулі. Якщо ж ви хочете вберегти врожай або ж захистити рослини, коли ураження вже відбулося, радимо застосовувати фунгіциди від хвороб цибулі.