Навіть на невеликому городі господарі знайдуть місце під посів моркви. Адже цей овоч добре пристосований до умов вирощування у нашій країні і дає гарні врожаї, якщо дотримуватися агротехніки. А вона не дуже складна: проріджувати сходи, якщо густо зійшли, видаляти бур’яни, а також не забувати про захист від хвороб та шкідників. Адже морквяна муха або чорна гниль — часті причини втрати частини врожаю моркви.

Профілактика хвороб та шкідників моркви

Почнімо з того, що знизити ризик появи хвороб та шкідників моркви можна, якщо дотримуватися простих, на перший погляд, агрозаходів. Простих, тому що досвідчені городники про них знають, але все одно не завжди дотримуються.

· Дотримання сівозміни — навіть якщо город у вас невеликий, не варто сіяти моркву на одному і тому ж місці кожного року. Чергуйте моркву із представниками інших родин. Хорошими попередниками будуть бобові, капуста, томати.

  • Підготовка ґрунту перед посівом — оранка землі з осені є гарною профілактикою шкідників.
  • Регулювання норм поливу — залиті водою рослини точно не будуть краще рости, а от патогени на них — залюбки.
  • Знищення рослинних решток — після того, як зібрали врожай, не залишайте рослинні рештки на ділянці, адже на них можуть знаходитися спори грибка.

Хвороби моркви

Перед тим, як починати боротьбу із хворобами, давайте розберемося у їхніх симптомах.

Чорна гниль

Уражене насіння та коренеплоди, рослинні рештки є джерелом інфекції цієї хвороби. Саме тому так важливо слідкувати за коренеплодами на зберіганні, а також обирати якісний посівний матеріал.

Якщо ж ви не впевнені у якості насіння, краще перестрахуватися. Замочіть насіння перед посівом у розчині препарату АС-Селектив. Це інсекто-фунгіцид, який одночасно буде контролювати широкий спектр хвороб та захищатиме від комплексу наземних і ґрунтових шкідників.

Чорна гниль на моркві розвивається за досить високої температури (28 °C), але є ще одна умова розвитку — підвищена вологість повітря. Сходи, дорослі рослини і коренеплоди, що лежать на зберіганні у зоні ризику. Особливо це стосується ослаблених рослин. Якщо моркву пошкоджували личинки морквяної мухи, такі коренеплоди стають місцем заселення збудника хвороби.

Зрозуміти, що на вашій моркві розвивається чорна гниль, можна по почорнілій кореневій шийці на сходах. Згодом жовтіють і в’януть листки. За вологої погоди вони загнивають, на них утворюється зелено-коричневий пліснявий наліт.

Уражені листки жовтіють, буріють і відмирають, а гриб по черешку проникає у верхню частину коренеплоду і так викликає його загнивання під час зберігання. На коренеплодах під час зберігання з’являються сухі вдавлені плями.

Борошниста роса

Ще одна хвороба моркви, що розвивається за досить теплої погоди (27 °C) і підвищеної вологості. Уражені рослинні рештки та бур’яни родини зонтичних стають джерелом інфекції, тому знову ж таки повертаємося до того, що важливо знищувати бур’яни біля культурних рослин та виносити подалі з городу рослинні рештки.

Розпізнати симптоми борошнистої роси на моркві можна за білим борошнистим нальотом на листі, черешках, квітконосах, суцвітті. Наліт поступово ущільнюється, стає сірим, на ньому утворюються чорні крапки. Уражені наземні частини моркви буріють, а ріст коренеплодів зупиняється.

Засоби захисту моркви від хвороб

Дотримання агротехніки вирощування моркви — це можливість знизити ризик появи хвороб. Однак не 100%-ва гарантія. Тому потрібні будуть обробки фунгіцидами:

· Для профілактики чорної гнилі застосуйте препарат Гарт — на 5-8 л води додайте 20-25 г препарату.

  • За перших ознак появи чорної гнилі використайте фунгіциди Тройсет (20-25 г на 5 л води) або Цілитель (25-30 г на 5 л води).
  • Для боротьби із борошнистою росою та чорною гниллю використайте бінарний комплект Антигусінь + Самшит (4 + 3 мл на 5 л води).
  • Також для боротьби із борошнистою росою можна застосувати препарати Захисник (12-15 мл на 5 л води) або Інферно (30-50 г на 10 л води).

Шкідники моркви

Крім хвороб дошкуляють моркві і шкідники. І найбільш поширеним шкідником цієї культури є морквяна муха. Зустрічається вона по всій території України, а особливо на Поліссі, західній частині Лісостепу та передгір’ї Карпат.

Шкоди коренеплодам моркви завдають личинки морквяної мухи. Вони вгризаються у коренеплід і роблять там ходи. Листя пошкодженої моркви має фіолетово-червоний відтінок, потім жовтіє і засихає. Такі коренеплоди стають непривабливі на вигляд, втрачають смак і не можуть зберігатися (одразу загнивають).

Виліт мух починається за температури ґрунту 15-17 °C. Яйця самки відкладають біля моркви протягом близько трьох тижнів. Через 5-10 днів з’являються личинки і починають харчуватися коренеплодами моркви протягом 20-25 днів. Потім вони заляльковуються у ґрунті, а через 12-15 днів починається виліт мух другого покоління. Оскільки на зимівлю личинки залишаються у верхніх шарах ґрунту, осіння оранка землі дозволяє дістати на поверхню якщо не всі, то хоча б частину лялечок шкідника. А під дією низьких температур вони знищуються.

Засоби захисту моркви від шкідників

В період масового льоту мух радимо застосувати препарат Фас. Препарат швидко знищує основні стадії розвитку шкідників і проявляє тривалу захисну дію. На 3-5 л води варто взяти 2 мл інсектициду.

За перших ознак появи шкідників варто застосувати препарат Антиколорад Макс із розрахунку 1 мл на 3-5 л води. Інсектицид проявляє швидку і тривалу дію, а також захищає навіть необроблені частини рослин. До цього препарату також можна додати прилипач Тандем для підвищення дії препарату за несприятливих погодних умов.

Бінарний комплект Ато Жук + Авангард Стимул одночасно контролює широкий спектр шкідників та слугує добривом для рослин.

Захистити моркву від хвороб та шкідників можливо, якщо регулярно оглядати рослини та за перших же ознак прояву збудника хвороби або шкідників вжити заходів. Не варто відкладати обробки рослин, адже можна залишитися без частини врожаю або ж отримати коренеплоди, які не зможуть довгий час зберігатися.