Вирощуванням капусти броколі сьогодні важко здивувати. Ця культура швидко завоювала серця городників завдяки тому, що процес її вирощування не такий вже і складний, як може здатися на перший погляд. З іншого ж боку посіяти насіння і зовсім забути про рослини не вийде, якщо хочеться мати гарний результат.

Якщо ви ще ніколи не вирощували броколі, а обходилися білоголовою або червоноголовою капустою, сподіваємося, наші рекомендації допоможуть отримати перший гарний врожай цієї культури.

Підготовка насіння броколі

Зазвичай насіння броколі сіють на розсаду. Відбувається це приблизно за 1,5 місяця до пересаджування її на грядку. Для вирощування броколі найкраще обрати готове куплене насіння у перевіреного виробника, адже воно вже готове до посіву та не потребує попереднього знезаражування.

А якщо хочете підвищити схожість насіння та енергію проростання, можна замочити насіннєвий матеріал у Авангард Стимул. Це добриво на основі стимуляторів росту рослин. Потрібно приготувати робочий розчин із розрахунку 20-30 мл на 500- 700 мл води і замочити в ньому насіння на 3-4 години. Після посіву насіння залишок розчину розводять у 10 л води і проливають субстрат.

Посів та вирощування розсади

Субстрат для вирощування розсади броколі оберіть пухкий, легкий, з нейтральною кислотністю. Це може бути вже готовий субстрат для овочевих культур або ж приготовлений власноруч. Не забувайте, що в останньому випадку потрібно буде провести дезінфекцію ґрунту, адже там можуть бути спори грибків або шкідники.

Заглиблюйте насіння броколі на 1 см у субстрат, а відстань між насінинами залишайте приблизно 2-3 см. Після посіву обприскайте субстрат із пульверизатора водою. Далі накрийте посіви плівкою і залиште за теплої кімнатної температури, щоб сходи з’явилися якомога раніше. А от коли вони вже з’явилися, плівку знімають і температуру знижують, щоб уникнути витягування розсади.

Під час росту розсади броколі потрібно слідкувати за вологістю ґрунту — він не повинен бути сухим, але і заливати рослини не можна.

Якщо сіяли насіння у загальні ємності, доведеться розсаду пікірувати, коли сформується пара справжніх листочків. Візьміть таку ж ґрунтосуміш, як і для посіву, наповніть нею окремі стаканчики та пересадіть рослини.

Перед тим, як висаджувати розсаду на грядку, потрібно її загартувати. Починайте загартовування поступово, кожного дня збільшуйте час перебування рослин на свіжому повітрі. Загалом процес загартовування триває 10-15 днів. Так ви підвищите стресостійкість рослин та їхню здатність переносити перепади температур.

Пересаджують розсаду на постійне місце, коли сформувалися 5-6 листочків. Але не забувайте враховувати й погодні умови, адже весна буває різною з року в рік. Гарними попередниками для броколі будуть сидерати, бобові, зернові, картопля.

До речі, сіяти насіння броколі можна і відразу на грядку. Знову ж таки період посіву залежить від погодних умов, зазвичай це відбувається протягом травня, коли ґрунт прогрівся. У кожну підготовлену лунку сіють по дві насінини, щоб сходи були максимальними. Якщо обидві насінини зійдуть, сходи потрібно буде прорідити.

Догляд за броколі на грядці

Що ж потрібно броколі для успішного вирощування у відкритому ґрунті? Броколі може витримувати короткочасні заморозки, однак оптимальними для неї є середні температури повітря близько 20 °C. Хоча зараз існують гібриди, стійкі до високих температур — на це потрібно звертати увагу під час вибору насіння.

Як і іншим капустяним, броколі може загрожувати білокрилка — небезпечний шкідник, який раніше шкодив культурам у теплиці, однак зараз поширений і у відкритому ґрунті. Для захисту від білокрилки краще застосувати інсектицид Ато Жук з додаванням ад'юванта Інгрес. Застосовувати цей інсектицид можна і проти інших шкідників: попелиць, капустяного білана, капустяної мухи, блішок.

Якщо ж броколі загрожують хвороби, наприклад, пероноспороз або альтернаріоз, потрібно застосувати фунгіцид Тройсет.

Поливи під час вирощування броколі необхідні, особливо якщо погодні умови посушливі. Не можна допускати пересихання ґрунту, особливо під час зав’язування головок. Також не забуваймо про розпушування землі у міжрядді та видаленні бур’янів.

Користь броколі

Броколі на смак може подобатися не всім, однак це дуже цінний та поживний овоч, який варто включити до раціону. Броколі має великий вміст вітаміну С, К, а також вітаміни А, Е та групи В. У броколі міститься кальцій, залізо, магній, селен. Із броколі можна приготувати супи, пироги, салати, додавати до омлетів, смажити, готувати на пару.

Виростити броколі на своїй ділянці не так і складно, це під силу навіть не дуже досвідченим городникам. Важливо враховувати нюанси агротехніки цієї культури, а також обирати сорти та гібриди, які підходять для вирощування у вашому регіоні.