Білокрилка: захист овочевих культур у теплицях і відкритому ґрунті

Білокрилка: захист овочевих культур у теплицях і відкритому ґрунті

Якщо ви помітили на листях овочів дрібних шкідників із білими крильцями, які висмоктують соки, значить на ваших рослинах з’явилась білокрилка. Вона полюбляє вологе повітря й тепло, тому найчастіше її можна побачити в теплицях (зазвичай на огірках, томатах, салаті, селері, декоративних культурах), але й на городі вона зустрічається теж. Білокрилка небезпечна насамперед перед тому, що дуже плодюча. За рік в теплиці одна рослина може стати годівницею для 300 тисяч особин.

Тож давайте розберемось: як зробити так, щоб білокрилка не докучала вашим грядкам?

Білокрилка: особливості розвитку

Шкода від таких комах не обмежується лише всиханням листя через втрату соку. Липкий наліт перешкоджає диханню рослин і є чудовим середовищем для розвитку грибку сажі. Також білокрилка переносить десятки вірусних хвороб, що можуть згубити ваших улюбленців на грядках.

Зазвичай білокрилка зимує на рослинних рештках. Розрізняють такі види як капустяна, теплична, сунична. Вже у червні цих шкідників можна побачити на огірках, кабачках, помідорах, перці, баклажанах. Оптимальна температура для розвитку складає 18–24° С. Різкі коливання температури білокрилка переносить погано.

Серед методів контролю чисельності особин є народні та професійні. Білокрилка не буде турбувати ваші культури, якщо обробляти їх один раз на 7–10 днів, всього 7–8 разів на сезон.

Народні методи боротьби з білокрилкою

  • Обприскуйте уражені стебла рослин насиченим розчином господарського мила. Іноді достатньо такої обробки.
  • Опилюйте листя деревним попілом. Це зменшить кількість шкідників. Намагайтесь обробляти й нижній бік листків.
  • Білокрилка добре виводиться за допомогою часникової настоянки, бо її відлякує запах часнику (200 г зубців та інших частин рослини залийте 10 л води на добу).
  • Білокрилка боїться настою з кульбаби (2 кг листя на 10 л води, витримати 4–5 діб). Настій зменшить кількість комах.
  • Білокрилка не зносить настою з цибулиння (200 г сухого лушпиння залийте окропом, настоюйте кілька годин, доведіть водою до 10 л).

Обробку народними засобами повторюйте через 2–3 дні до повного зникнення шкідників.

Білокрилка в теплиці: як позбутися

  • як боротися з білокрилкоюОсновним заходом боротьби в теплиці є зміна температурного режиму. За 10–15° С нижче нуля білокрилка гине. Тому взимку залиште двері теплиці відкритими, щоб виморозити комах.
  • Систематично обробляйте рослини, щоб контролювати різні стадії розвитку (яйця, личинки, дорослі комахи). Білокрилка має особливість: вона доволі вразлива в личинковій стадії, а будучи дорослою додатково захищена восковим нальотом, через який погано проникають різні речовини.
  • Біологічним способом позбавлення від шкідників у теплиці є комахи-ентомофаги: енкарзія, кліщ амблісейуса, хижий клоп макролофус. Їх можна придбати у спеціалізованих магазинах. Природні вороги білокрилки їдять яйця та личинки небажаних комах.

Якщо згадані народні засоби боротьби у теплиці не допомогли, скористайтесь спеціалізованими препаратами.

Як боротися з білокрилкою професійними засобами

Від білокрилки та інших шкідників закритого ґрунту, включаючи совок, молі, попелиць, трипсів, є дієві препарати: АТО Жук (1,0–1,5 мл на 3–5 л води на 1 сотку) або Жук Off (1,5 мл на 3–5 л води на 1 сотку).

Такими засобами достатньо обробити городину 1 раз за сезон за 30 днів до збору врожаю. Найкраще обробляйте в період масової появи білокрилки – після цвітіння культури. Ці препарати безпечні для рослин і малотоксичні для тварин. Їхня захисна дія триває до 25 днів. Рекомендую застосовувати ці засоби і на рослинах відкритого ґрунту.

Якщо з’явилась білокрилка ‒ не баріться! Почніть обробляти городину народними і професійними засобами та не допускайте розселення цих комах на інші рослини.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.